Anna Katharine Green

Anna Katharine Green

Yazar
6.4/10
85 Kişi
·
247
Okunma
·
18
Beğeni
·
5.074
Gösterim
Adı:
Anna Katharine Green
Unvan:
Amerikalı Şair ve Romancı
Doğum:
Brooklyn, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 11 Kasım 1846
Ölüm:
Buffalo, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 11 Nisan 1935
1846 doğumlu, amerikalı şair ve romancı kadın.
En önemli özelliği ise; ilk kadın polisiye roman yazarı olmasıdır.
İlk kitabı leavenworth olayı'nı 1878 yılında yayınlamıştır.
En çok acı çekmekten mi yoksa duyarsızlıktan mı korkarız? En hızlı kaçtığımız şey deneyim mi yoksa sıradan bir varlığın monotonluğu mudur?
Anna Katharine Green
Sayfa 58 - maviçatı yayınları
"Ne! Bir defter mi?" diye bağırdı. "Çok tehlikeli, çok; planlarınızı asla kağıda dökmeyin."
"O çığlığı duyduğumda birisi ölümcül bir acı içindeydi. Genç kadın mıydı yoksa..."
Anna Katharine Green
Sayfa 23 - Maviçatı yayınları
Bir şey için ağlamanın içimde olan bir şey olduğunu bilmiyordum, fakat onun için ağlayabiliyormuşum.
''Oğlum, sırrı olan bir kadının olağanüstü bir inceleme olabileceğini bil, ama o kadın ne güvenilir ne de tatminkar bir eş olabilir.''
Büyük bir mutluluğa sahip olmak ve bunun yerle bir olduğunu görmek hiçbir şeydi.
Her insan umut eder ve umutlarının yerle bir olduğunu görür ; ve bir süre acı çeker ,ardından tekrar umut etmeye başlar. Fakat...
Kitap 'Sherlock Holmes' öncesi yayınlardan. Ya da, başka bir deyişle, öncülerinden. Fakat okunulması gerçekten zor (Tükçe çevirisi için söylüyorum). Son derece kötü bir çeviri. Özellikle bağlaçlı cümleler devriklikte çağ atlamış. Türkçe çevirisini OKUMAMANIZI şiddetle tavsiye ederim. İlla okuyacaksanız ve yeterli ingilizceniz varsa orjinal dilinde okumanızı, nacizane, önermek isterim.
Kitap gerçekten güzel yazılmış. Hikayesi etkileyiciydi. Yazar okuru hiç sıkmıyor. Olayları çok güzel bağlıyor. Neden sonuç ilişkisi iyi aktarılmış.
Kitabın kapağında Sherlock hayranlarının okuması gerekli falan yazıyor. Okuyup pişman olmayın değerli vaktinize yazık. Kitabın masaldan en ufak farkı yok.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kesinlikle polisiye değil. O niyetle başlamayın. Çok hoş bir aşk ve drama. Biraz gizem de içeriyor lakin o gizem kısmını çözmek basit, çok etkili değil. Özetle zaman geçirmek için okunabilir bir kitap.
Çoğu kez, başımızı belaya sokacak işler yapmamız için ,
Şeytan doğru bilgiler verip ònemsiz şeylerle bizi elde eder .
Sonra da en önemli yerde bize ihanet eder.
Yeni bir kitapla karşınızdayım. Kitabın adını bana söylediklerinde yine Wattpad klasiği bir kurgu olduğunu sanmıştım ancak kitabı araştırdığımda ilgimi çekeceğini düşündüm. Kitabın kurgusunu beğendim ama araya sıkıştırılmış doğaüstü varlık hikayeleri beni sıktı. Sanki kitap uzatılmış gibi hissettim. Buradan bir puan kırmayı düşünüyordum ancak sonrasında olan olaylar yüzünden vazgeçtim. Olayların her bölüme ilmik ilmik işlenmesi çok hoştu.  Kitabın dili gayet güzeldi. Betimlemeler tam yerindeydi. Polisiye okuyan herkesin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Tavsiye ediyorum.
Dikkat spoiler içerir.
Jupp ve Trevett dedektiflik ajansının ortaklarından Trevett, Philo Ocumpaugh'un kızı Gwendolin'in kaybolduğuna ve onu ölü ya da diri bulana büyük ödül verileceği haberini okuduğunda bu işi üzerine alır. Daha önceden de bu aile için çalıştığından onları tanımaktadır. Philo, 1 hafta içinde Amerika'ya gelecektir ve o gelmeden çocuk bulunmalıdır. Komşuları Mrs. Carew, o gün ortalarda görünmemiştir. İşe kovulan dadı Ms. Green ile başlayan dedektif ondan edindiği bilgilerle gençken yanında çalıştığı Doktor Pool'a ulaşır ama çocuğu o kaçırmamıştır. Bu arada aile lanetini Mrs. Carew'den öğrenen dedektif eski kulübede gizli bir bölme bulur ve orada çocuğun bir süre kaldığına dair bazı deliller bulur. İşin üzerine gider ama Carew ve bayan Ocumpaugh garip davranmaktadır. Aslında çocuk Ocumpaugh'un öz kızı değildir. Bu arada kuzeni dediği Harry adında bir çocuk da Carew'in yanındadır ve ailenin mirasından büyük pay alacak Rathbone da Carew'i sevmektedir. Acaba Harry kimdir? Gwendolin'in gerçek annesi kimdir? Tövbe eden doktor Pool gerçeği Philo'ya anlatabilecek midir? Dedektif bu işi çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
Şaşırtıcı derecede beğenmediğim bir kitap. Bitirdiğimde kafamda bir çok soru işareti kaldı tatmin etmedi beni açıkçası. Her ne kadar kötü yorum yapmak istemesem de zaman kaybı okumasamda olurdu dedirtiyor.
Kaybolan bir çocuk ve onu bulmaya çalışan bir hafiyenin hikayesi.Sıradan bir olay örgüsü geliyor ilk başlarda.Ama olaylar geliştikçe kafa karıştırıcı kurgular oluşuyor.Aslında doğrunun yanlış,yanlışın da doğru olabileceğini anlatıyor.Arthur Conan Doyle ve Agatha Christie arasında bir roman.
Bir de kapak sayfasında diyor ki Sherlock Holmes hayranlırı mutlaka okuyun. Sherlock Holmes ile hiçbir alakası yok. Ağır ilerleyen, sıkan, boğan, heyecansız, tek düze bir kitap. Dayanamadım yarıda bıraktım. Tarzım değildir yarıda bırakmak ama dayanamadım. Olmamış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anna Katharine Green
Unvan:
Amerikalı Şair ve Romancı
Doğum:
Brooklyn, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 11 Kasım 1846
Ölüm:
Buffalo, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 11 Nisan 1935
1846 doğumlu, amerikalı şair ve romancı kadın.
En önemli özelliği ise; ilk kadın polisiye roman yazarı olmasıdır.
İlk kitabı leavenworth olayı'nı 1878 yılında yayınlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 247 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 146 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları