Antonio Skarmeta

Antonio Skarmeta

Yazar
7.6/10
86 Kişi
·
186
Okunma
·
4
Beğeni
·
815
Gösterim
Adı:
Antonio Skarmeta
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Kasım 1940
7 kasım 1940’ta Şili’de doğdu. Şili Üniversitesi ve New York- Columbia Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat eğitimi aldı. Washington Üniversitesi tarafından "Latin Dilleri ve Edebiyatları Fahri Profesörü" unvanına layık görüldü. Roman, deneme ve öykü yazarıdır. Eserlerinin büyük bölümü 20 dile tercüme edilmiştir. Başlıca eserleri "El entusiasmo", "Desnudo en el tejado", "Tiro libre", "No pasó nada", "La insurrección", "Ateşli Sabır", "Soñé que la nieve ardía" ve "Match Ball"dur. Ayrıca edebiyat, sürgün, tiyatro ve kültürel politika üzerine birçok deneme ve makale yazmıştır. 1973’ten 1989’a kadar Avrupa’da yaşamış, birçok başarılı filmin senaryosuna imza atmıştır. Şili’de ve uluslararası platformda birçok ödül ve unvana layık görülmüştür. İtalya tarafından "Sanat Kumandanı", Fransa tarafından da "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi" unvanlarıyla onurlandırılmıştır. Ayrıca yazarın Şili televizyonunda yayınlanan "El Show de los Libros" adlı bir TV programı vardır."Ateşli Sabır", adlı romanı Michael Radford’ın yönetmenliğinde "Postacı" ismiyle beyazperdeye aktarılmış ve Oscar almıştır. Yazar "Victoria’nın Dansı" adlı romanıyla da 2003 yılında Planeta Ödülü’nün de sahibi olmuştur.2004 Gustav-Heinemann Ödülü (La composición)
2003 Planeta Ödülü (Victoria'nın Dansı)
2002 Elsa Morante Ödülü (La chica del trombón)
2002 José María Arguedeas Ödülü (La chica del trombón)
2001 Las Americas Yılın En İyi Romanı Ödülü (La composicón )
2001 Medicis Yılın En İyi Yabancı Roman Ödülü ((La boda del poeta)
2000 Altazor Yılın En İyi Romanı Ödülü (La boda del poeta)
2000 Barcelona Libreter Ödülü (La composicón )
2000 Grinzane Cavour Yılın En İyi Yabancı Romanı Ödülü (La boda del poeta)
1986 Fransa Kültür Bakanlığı'nca "Sanat ve Edebiyat Şövalyeliği"
1969 Casa de las Americas Ödülü (Desnudo en el tejedo)
Çaresi mi var? Don Pablo, eğer bunun çaresi varsa yalnızca hasta olmak istiyorum. Ben aşık oldum, delicesine vuruldum.
Antonio Skarmeta
Sayfa 35 - Kırmızıkedi Yayınları
- Kötü bir haber mi var?
+ Berbat bir haber! Beni cumhurbaşkanlığına aday göstermeyi öneriyorlar.
- Ama Don Pablo, bu harika bir şey!
+ Aday gòstermeleri harika da, ya seçilirsem?
- Elbette seçileceksiniz. Sizi bütün dünya tanır. Babamın evinde tek bir kitap var, o da sizinki.
+ E bu neyi kanıtlıyor?
- Ne demek neyi kanıtlıyor? Okuması yazması olmayan babamda bile sizin kitabınız varsa, bu kazanacağımız anlamına gelir.
Antonio Skarmeta
Sayfa 40 - Kırmızıkedi Yayınları
Siz sözcükleri okumuyorsunuz ki efendim, onları yutuyorsunuz. Sözcüklerin tadını çıkarmak gerek. Insanın ağzında dağılmalı. "
" o mektubu neden ötekilerden önce açtınız?"
" İsveç'ten geliyor da ondan. "
" Peki isveç'in ne gibi bir özelliği var ki, kızların dışında?"
" Nobel edebiyat ödülü var evlat."
Antonio Skarmeta
Sayfa 21 - Kırmızı kedi yayınevi
Şairlerin en yalnızıydım ve benim şiirlerim yöreseldi, acılıydı, yağmurluydu. Ama her zaman insana güven duydum. Umudumu hiç yitirmedim. İşte bu yüzden buraya kadar geldim, şiirlerimle ve bayrağımla.
Sonuç olarak, iyi niyetli insanlara, emekçilere, şairlere, tüm geleceğin Rimbaud' un bu cümlesinde ifade edildiğini söylemek zorundayım. Bütün insanlığa ışık, adalet ve saygınlık getirecek olan o muhteşem şehri yalnızca ateşli bir sabırla fethedeceğiz.
Böylece şiirler boş yere yazılmış olmayacak.
Antonio Skarmeta
Sayfa 118 - Kırmızıkedi Yayınları
184 syf.
·1 günde·9/10
Pinoşe döneminde Şili'de yaşanan ölümlerin ve zülmün anti demokratik uygulamaların çok küçük bir özelde anlatıldığı bir kitap. Şili yakın tarihinde yaşanmışlıkları anlatan bu kitabı Türkiye gençlerinin de okuyarak ders çıkarması gerekir.
152 syf.
·4 günde·8/10
Latin Amerika'nın en büyük şairlerinden Pablo Neruda , kıtanın en çalkantılı yerleşimlerinden biri olan Şili'lidir. Küçüklüğünde babasına büyük bir hayranlıkla bağlıydı. Ancak babası, onun şiire olan düşkünlüğüne karşıydı. Şiiri ve şairleri sevmezdi. Ona göre yazmak işi yaramaz bir işti. Hatta öyle ileri götürdü ki bu işi, neruda' nin kitaplarını ve not defterlerini yakmıştı.

Pablo neruda , 1971 yılında Paris'te büyükelçi iken Nobel edebiyat ödülünü kazandı. Onu Paris'e büyükelçi olarak gönderen , devlet başkanlığı seçiminde rakip olduğu Salvador allande idi. Seçimi Allande kazanınca, neruda onu desteklemiş, sonuna kadar arkasında durmuştur.

Şili'deki askeri darbe sonrası, bizzat darbecilerin işkenceleri sonucu 12 gün sonra ölmüştür.

Hayatı boyunca sosyalizmi desteklemiştir. Ülkesindeki ve İspanya'daki faşizme karşı durmuştur. Zaten faşizm onun sonunu da getirmiştir.

Pablo neruda'ya ait kısa bir bilgi ile giriş yaptıktan sonra bu kısa romanla ilgili de bir iki çift laf edelim.

Spoiler içerebilir.....

Küçük bir kasabada inzivaya çekilmiş olan şair, kasabadaki postanede çalışan ve sadece kendisine posta getiren genç Mario ile olan sıkı dostluğu işlenir romanda. Mario, şaire çok hayrandır. Şiirlerini ezbere bilir. Aralarında gelişen dostluk birbirlerinin özel hayatlarına da sıçrar. Mario'nun aşık olduğu kızla evlenebilmesi için aracı olur şair.

Son kısımlarında şairin hastalığı, askeri darbe günlerindeki zorluklar romana hüzün bulutlarını fazlasıyla getirmiş. Bir nevi oto biyografi tarzında yazılmış roman, gayet akıcı, anlaşılır. Okuru hiç sikmadan güzel bir dostluk hikayesiyle buluşturmuş.

Son olarak şairin en yakın dostlarından Nazım Hikmet Ran ile ilgili olarak söylediği, " onun yanında biz şair bile olamayız" sözüyle bitirelim incelemeyi.

Ben çok keyif aldım, sizinde alacağınızdan kuşkum yok....
111 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir solukta okudum. Kurgu inanılmaz güzeldi. Ah Neruda sen ne güzel bir insansın. İlk Neruda şiiri okuduğumda içimde tarif edilemez bir his oluşmuştu. Şimdi böyle bir kitapla onu anmak gerçekten harika bir duyguyu.
111 syf.
·Beğendi·10/10
Söyleyeceğim hiç bir söz bu kitap için yeterli olmayacaktır. Boğazıma takılan bir yumruk gibi... "Gün ışığında ateşli bir sabırla silahlanmış olarak en güzel kentlere gireceğiz."
152 syf.
·Puan vermedi
Sabah geçireceğim bir buçuk saatlik otobüs yolculuğu için ani kararla seçilmiş iki günde bitirdiğim arkadaş kitabı. Pablo Neruda'nın şiirlerinden bihaber başladım kitaba.O yüzden ilk işim şiirlerine bakmak olacak. Kitap Mario'nun sadece Neruda'ya posta götüreceği bir iş sahibi olmasıyla başlayıp aralarında geçen sohbetlerin sayesinde ilişkilerinin artmasıyla devam ediyor. Özellikle metaforlarla ilgili konuşmalarını beğendim. Yer yer Şili'nin siyasi durumundan verilen haberlerle sıksa da genel olarak eğlenceli bir kitaptı. İlla okunmalı diyemem ama eğlenerek okuyacağınız bir kitap özellikle Beatriz'in annesine güleceksiniz eminim. Unutmadan söylemek isterim ki bu kitabı yazmak yazarımızın 14 senesini almış. İyi okumalar.
111 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle harika diyebilirim.Kurgusu mükemmel, anlatımı akıcı ,sıkmayan ,yormayan ,bir solukta okunuveren bir kitap.Neruda hem şiirleri hem şahsiyeti ile bu kitapta beni bir kez daha kendine hayran bıraktı.Ve Mario tabi ki...İnsanın hayatta verdiği anlık bir karar nasıl da tüm gidişatını değiştiriveriyor...
111 syf.
Çok beğenerek okuduğum kitaplardan oldu. Duyguların okuyucuya geçmesinde, kitabın bu kadar canlı bir havası olmasında elbetteki çevirmenin (İnci Kut) payı büyük. Dünyaca ünlü şair Neruda'nın siyasal nedenlerle Şili kıyılarındaki bir adaya sürgün edilişi ve kasabanın genç postacısı Mario'nun ona mektup taşımakla görevlendirilmesi ile başlayan hikaye, postacının gençlik cesareti ve pervasızlığı ile Neruda'nin megaloman sınırlarını aşması, onunla yakın bir ilişki kurabilmesi üzerinedir. Mario'nun samimiyeti ve saflığı Neruda'nin ic dünyasına kapıları açar. Zamanlar aralarında samimi bir dostluk bile başlar. Anlatımı ve karakterleri ile hikayeyi okuyucuya capcanlı yaşatan bir kitap, mutlaka okunmalı.
184 syf.
·Puan vermedi
Zalim Pinochet zulmünü devam ettirmek ve legalize etmek için bir referandum planlar, devletin tüm olanaklarının muhalefete karşı kullanıldığı bir propaganda süreci geçer ve seçim sonuçları sürpriiiiiiz, bu kitabı mutlaka okuyun derim, bir kere olaylar tümüyle gerçek, insanın yüreğini kabartan detayları var ve ister istemez kendi gerçeğimizle paralellikler kurup hem ürpertiyor hem de kara bulutların ardında güneş saklı dedirtiyor
KİTAP YORUMU:
Herkeseee kocaman merhaba️ Görselde görmüş olduğunuz kitabı bi kaç hafta önce ilk alıntıyı bir yerde okuyarak ve çok hoşuma gitmesi sonucunda almıştım ve ne zamandır kitaplıkta durup okunmayı bekliyordu. En sonunda aldım ve okudum. Çok çok çok güzel bir kitap diyebilirim. Benim çok hoşuma gitti. Köyün Postacısı olan Mario’nun köyde tek mektup alan kişi ünlü şair olan Pablo Neruda’ya mektuplarını ulaştırması ve ikili arasındaki dostluğun gelişmesine tanıklık ediyoruz. İkisi arasındaki ilişki, dostluk, diyalogları çok sevdim. Mario’yu ayrı bi sevdim Kitaptan esinlenerek Postacı isminde film çekilmiş bir de, onu da en kısa sürede izleyeceğim. Bu tarz kısa ve naif romanları sevenler için çok güzel bir seçim olacağını düşünüyorum. Kitapla kalın️
.
184 syf.
·8/10
Kitap Şili'nin 1980 yıllarının sonlarına doğru yaklaşık 15 yıldır iktidarda olan partiye karşılık, 16 partinin birleşimiyle oluşan tek partinin reklam kampanyasını konu alıyor. Okurken düşündüğüm tek şey zaman, yıllar, mekan değişirse değişsin bazı kafalar gerçekten değişmiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antonio Skarmeta
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Kasım 1940
7 kasım 1940’ta Şili’de doğdu. Şili Üniversitesi ve New York- Columbia Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat eğitimi aldı. Washington Üniversitesi tarafından "Latin Dilleri ve Edebiyatları Fahri Profesörü" unvanına layık görüldü. Roman, deneme ve öykü yazarıdır. Eserlerinin büyük bölümü 20 dile tercüme edilmiştir. Başlıca eserleri "El entusiasmo", "Desnudo en el tejado", "Tiro libre", "No pasó nada", "La insurrección", "Ateşli Sabır", "Soñé que la nieve ardía" ve "Match Ball"dur. Ayrıca edebiyat, sürgün, tiyatro ve kültürel politika üzerine birçok deneme ve makale yazmıştır. 1973’ten 1989’a kadar Avrupa’da yaşamış, birçok başarılı filmin senaryosuna imza atmıştır. Şili’de ve uluslararası platformda birçok ödül ve unvana layık görülmüştür. İtalya tarafından "Sanat Kumandanı", Fransa tarafından da "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi" unvanlarıyla onurlandırılmıştır. Ayrıca yazarın Şili televizyonunda yayınlanan "El Show de los Libros" adlı bir TV programı vardır."Ateşli Sabır", adlı romanı Michael Radford’ın yönetmenliğinde "Postacı" ismiyle beyazperdeye aktarılmış ve Oscar almıştır. Yazar "Victoria’nın Dansı" adlı romanıyla da 2003 yılında Planeta Ödülü’nün de sahibi olmuştur.2004 Gustav-Heinemann Ödülü (La composición)
2003 Planeta Ödülü (Victoria'nın Dansı)
2002 Elsa Morante Ödülü (La chica del trombón)
2002 José María Arguedeas Ödülü (La chica del trombón)
2001 Las Americas Yılın En İyi Romanı Ödülü (La composicón )
2001 Medicis Yılın En İyi Yabancı Roman Ödülü ((La boda del poeta)
2000 Altazor Yılın En İyi Romanı Ödülü (La boda del poeta)
2000 Barcelona Libreter Ödülü (La composicón )
2000 Grinzane Cavour Yılın En İyi Yabancı Romanı Ödülü (La boda del poeta)
1986 Fransa Kültür Bakanlığı'nca "Sanat ve Edebiyat Şövalyeliği"
1969 Casa de las Americas Ödülü (Desnudo en el tejedo)

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 186 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 109 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.