1000Kitap Logosu
Resim
Arif Nihat Asya

Arif Nihat Asya

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
416 Kişi
1.499
Okunma
534
Beğeni
15,5bin
Gösterim
Unvan
Şair, Öğretmen, Siyasetçi
Doğum
Çatalca, İstanbul, 7 Şubat 1904
Ölüm
Ankara, 5 Ocak 1975
Yaşamı
Arif Nihat Asya (7 Şubat 1904; İnceğiz, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara), milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü "Bayrak" şiirinden dolayı "Bayrak şairi" olarak da anılan Türk şairdir. Doğum adı "Mehmed Arif" olan Arif Nihat Asya, öğrenim hayatına dört yaşında köyün imamından Kur'an harfleri öğrenerek başladı.Balkan Savaşı sonunda İstanbul'a geldi. İlk öğrenimini Kocamustafapaşa ve Haseki mahalle mekteplerinde tamamladıktan sonra Gülşen-i Maârif Rüştiyesi'ne girdi. Orta tahsilini parasız yatılı olarak Bolu ve Kastamonu liselerinde tamamladıktan sonra 1928'deİstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara veKıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950 yılında Seyhan (Adana) ve 1954 yılında da Eskişehir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Milletvekilliğinden sonra tekrar bir süre daha öğretmenlik yaptı. Ankara Gazi Lisesi'nde edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı. Yeni İstanbul ve Babıali'de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yazdı. Daha sonra heceli ve serbest vezinli(ölçülü) şiirler yazdı. Milliyetçi şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinir. Arif Nihat Asya 5 Ocak 1975'te vefat etti. Kabri, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndadır.
224 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Arif Nihat Asya mısralara Türk İslam tarihini anlatıyor. Fatih Sultan üzerine yoğunlaşan ve son bölümün de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.a.s)'yı öven dörtlükle eser tamamlanıyor. Güzel bir eser. Kitapla kalın.
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim...
Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya bu kitabıyla vatan ve tarih sevgisini çok güzel bir şekilde dile getirmiştir. Kitapta yer alan tüm şiirler Türk olmanın verdiği gurur ve coşkuyla kaleme alınmıştır ve okuyucu da aynı etkileri yaratmaktadır. Aynı gurur ve coşkuyla okuduğum bu kitabı içinde bir damla da olsa vatan ve millet sevgisi olan herkese tavsiye ederim. Kitapla kalın...
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bizi sen vatansız bırakma Allah'ım..
Arif Nihat Asya, milli ve manevi duyguları harekete geçiren, insanın gönlünü coşturan şiirleriyle sevdiğim biri. Bayrak ve Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor şiirleriyle kendisine hayran olduğum şairin başka şiirlerini de okumak ihtiyacı ile aldım elime, Dualar ve Aminler'i. Kitapta şiirler dört bölüm altında toplanmış: Dualar ve Aminler, Divançe-i Arif, Kundaklar ve Basamaklar. Bazı şiirlerde anlamını bilmediğim kelimeler olsa da, sayfa altındaki ya da kitap sonundaki lügat imdadıma yetişti. Şiirleri ilmek ilmek okudum. Kimisinde göğsüm kabardı, coştum, taşdım. Kimisinde hüzünlendim. Arif Nihat, şairliği bildiği noktanın çok daha ötesinde. Kitapta farklı yerlerde duyduğum birçok şiirin esas kaynağını bulmuş oldum. Sevdiğim bir çok şiirin altında Arif Nihat imzası varmış. Kitaptaki şiirler arasından bir demet sunuyorum size. Benim en çok beğendiklerim. Biz, kısık sesleriz... minareleri, Sen, ezansız bırakma, Allaah'ım! .... Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız Ve vatansız bırakma, Allaah'ım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu Müslümansız bırakma, Allah'ım! Konsun -yine- pervazlara Güvercinler; "Hu hu"lara karışsın Aminler... Mübarek akşamdır; Gelin ey Fatiha'lar, Yasin'ler! Döndü korlarla alevler bir ılık iklime: Mancınık kıydı, ateş kıymadı İbrahim'e!
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.