Arkadi ve Boris Ştrugatski Arkady Natanovich Strugatsky, Boris Natanovich Strugatsky

Yazar 7,7/10 · 119 Oy · 6 kitap · 226 okunma ·  20 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Arkadi ve Boris Ştrugatski
 • Yazarın Tam Adı:
  Arkady Natanovich Strugatsky, Boris Natanovich Strugatsky
 • Unvan:
  Sovyet Rusyalı Yazar Kardeşler
 • Doğum:
  28 Ağustos 1925, 15 Nisan 1933
 • Ölüm:
  12 Ekim 1991, 19 Kasım 2012
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

20 okur beğendi.
119 puanlama · 105 alıntı
0 haber · 2.053 gösterim
226 okur kitaplarını okudu.
302 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
18 okur kitaplarını şu anda okuyor.
9 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Arkadi ve Boris Ştrugatski'nin Biyografisi

Strugatsky kardeşler Batı dünyasında, Andrey Tarkovsky tarafından "İz Sürücü" adı ile sinemaya uyarlanan Uzayda Piknik adlı kitapları ile isimlerini duyurmuşlardır. Ayrıca İktidar Mahkumları adlı romanları da "The Inhabited Island" adıyla sinemaya uyarlanmıştır.
Semih, bir alıntı ekledi.
25 Oca 20:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İnsan, istediğini elde edebiliyor ve elde edebildiğini istiyorsa, o zaman mutludur.

Pazartesi Cumartesiden Başlar, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 160 - İthaki Yayınları)Pazartesi Cumartesiden Başlar, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 160 - İthaki Yayınları)
Semih, bir alıntı ekledi.
25 Oca 19:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sonsuzluğun kavranması, sonsuz zaman gerektirir.

Pazartesi Cumartesiden Başlar, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 134 - İthaki Yayınları)Pazartesi Cumartesiden Başlar, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 134 - İthaki Yayınları)
pluto, bir alıntı ekledi.
05 Oca 08:56 · Kitabı okuyor

...tek mülkü kitaplarla dolu çuvalı.

Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 54 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, Ağustos 2017)Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 54 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, Ağustos 2017)
Semih, bir alıntı ekledi.
13 Oca 16:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Öylesine yalnızsınız ki, düşmanlarınız bile yok sizin!

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ayakların üzerinde ölmek, diz çökerek yaşamaktan daha iyidir.

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)
Semih, bir alıntı ekledi.
13 Oca 15:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tanrı’yı reddettik, ama destek olmadan, mitlerden bir koltuk değneği olmadan kendi ayaklarımız üzerinde duramıyoruz hala. Ama durmalıyız! Bunu öğrenmeliyiz!

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)
Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
03 Mar 13:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların sustuğu,sadece kargaların gakladığı şehirleri gördünüz mü?

Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 171)Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 171)
Gökhan, bir alıntı ekledi.
 03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sabır ve uyum alışkanlığı insanları koyun sürülerine çeviriyor; bu yüzden anatomilerinden başka hiçbir şey, onları hayvanlardan farklı kılmıyor, hatta savunmasızlıkları bağlamında hayvanları bile aşıyorlar. Ve her yeni gün, kötülük ve şiddetin yeni bir dehşeti doğuyor."

Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 198 - İthaki)Tanrı Olmak Zor İş, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 198 - İthaki)
Bütün Alıntıları Göster

Arkadi ve Boris Ştrugatski kitap incelemeleri

Semih, Pazartesi Cumartesiden Başlar'ı inceledi.
 27 Oca 21:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 14. kitap oldu. Kitabın yazarı olan Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlere bir türlü ısınamadım nedense. Yazdıkları beni kitabın içerisine almıyor sanırım. Bu kitabı da övmek yerine çoğunlukla eleştireceğim.

Öncelikle bu kitap bir bilimkurgu kitabı değil bana göre. En büyük problem bilimkurgu olarak nitelendirilmesinde saklı. Zira, nasıl Harry Potter ile ilgili fantastik kurgu roman olduğunu ifade ediyorsak, hemen hemen aynı konuya sahip olan bu kitap için de fantastik kurgu nitelemesi geçerli olmalı. Yazarlar tarafından bir takım olayları kısmen bilimsel yönden açıklamaya çalışmak kitabın bilimkurgu kitabı olması için yeterli değil. O sebeple kitaba ilişkin beklentinizi bilimsel yönden çok da yüksek tutmamanızı öneriyorum.

Kitabın konusu ise hayli ilginç ve olay örgüsü yok denecek kadar zayıf. Bir bilgisayar programcısı olan Saşa Privalov'un iki otostopçuyu arabasına alması ve iki otostopçu ile birlikte bilimsel-büyü araştırmalarının yapıldığı YOKHİÇ enstitüsüne gitmesi ile devamında başından geçen olağanüstü olayların anlatılmasını konu alıyor. Fakat Saşa Privalov'un neden arabasına aldığı iki otostopçuya güvenip YOKHİÇ enstitüsünde çalışmaya başladığını sorarsanız kitaba, bu sorunun bir cevabı yok. Ya da enstitüde bulunan kişilerin tam olarak ne iş yaptığını sorgularsanız, bunun da cevabı yok kitapta. Bense böyle belirsizliklerin olduğu kitapları maalesef hiç sevmiyorum. Bu kitap da onlardan biri oldu...

Kitabın yazıldığı dönem, yıllar öncesinden birçok kitaba ve filme esin kaynağı olan konuları içinde barındırması (zaman makinesi, uçan halı vs.) gerçekten kitabı değerli bir hale getiriyor. Ancak bu kadar çok curcunaya gerek var mıydı? Bence yoktu.

Son olarak, kitabın adı neden "Pazartesi Cumartesiden Başlar"? Ben çok merak etmiştim bunun ne demek olduğunu. Sizi de merakta bırakmadan açıklayayım ve incelememi bitireyim. Kitaptaki adamlar(büyücüler) mesleklerini çok sevdikleri için pazarı es geçip doğrudan pazartesiye geçiyorlarmış. Tüm sebep buymuş.

Semih, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
 14 Oca 19:27 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 11. kitaptı. Aynı zamanda Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerden okuduğum ilk kitap oldu. Yaptığım araştırma neticesinde Kıyamete Bir Milyar Yıl isimli bu kitabın henüz taslak halinde iken birçok ülkede sansüre uğramış olduğunu öğrendim ve hemen ilgimi çekti. Genelde bu tür sansüre uğrayan kitaplar çok değerli kitaplar oluyor.

Bilimkurgu roman olarak nitelendirilen bu kitapta, bilim insanlarının buluşlarının önüne kimlerin, hangi güçlerin geçebileceği ve tehdit oluşturacağı sorusuna cevap aranıyor. Ancak bu yönüyle bilimkurgu kitap olma özelliğini haiz olmadığını düşünüyorum. Çünkü romanın içerisinde bir kurgu bulunmasına rağmen bilimsel bir veri veya fikir yer almıyor. Bu haliyle de bilimkurgu roman demek yerine kurgu roman demeyi tercih ediyorum.

Kitabın ana karakteri, Dimitri Malyanov. Malyanov, astrofizikçidir ve yıldızlar arası maddeyle ilgili bir çalışma yapmaktadır. Çalışmasına daha iyi odaklanabilmek için karısı ve çocuğunu tatile gönderir. Fakat bu esnada etrafında anlam veremediği ve çalışmalarını yapmasını engelleyen bir takım tuhaf olaylar dönmeye başlar. Zira evde yalnız olmasına rağmen sürekli telefonları çalmaya başlar ve kapısının çalınmasıyla rahatsız edilir. Bir türlü çalışmasına odaklanamaz ve bir süre sonra aynı sıkıntının yalnızca kendi başına gelmediğini, bir takım bilim adamı arkadaşlarının da çalışmalarını engelleyen tuhaf olaylarla karşı karşıya olduğunu anlar. Kendisi gibi birer bilim adamı olan arkadaşlarıyla bir araya gelip bu sorunu tartışırlar. Karanlık bir gücün mü bilimsel gelişmeleri engellemek istediği yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması olup olmadığı sorusu bütün kitap boyunca okuyucunun kafasını kurcalar.

Hızlı okunan ve keyifli saatler geçirmenizi sağlayan bir roman. Benim için öyle oldu açıkçası. Fakat sona erdiğinde, aslında yeteri kadar tatmin olmadığımı düşündüm. Bu yönüyle ve kafamda soru işaretleri bırakarak bitmesiyle diğer okuduğum bilimkurgu kitaplarının bir tık gerisinde kaldı.

fazi, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
 10 Mar 12:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İthaki Yayınları bilimkurgu klasiklerinin ikinci kitabı Kıyamete Bir Milyar Yıl. Arkadi ve Boris kardeşlerden okuduğum ilk kitap ayrıca. Klasikler kapsamında 3 kitap daha yayınlanmış Boris ve Arkadi kardeşlerden. Sırayla her birini okuyacağım, beni başka diyarlara götürüyor bu seri çünkü :)

Şimdiye kadar okuduğum üç bilimkurgu romanından da farklı geldi bana bu eser. Alıştığım bir tarz oluştu ve bunun dışına çıkmıştı yazarlar. Dolayısıyla bilimkurgu diye adlandırmak ne kadar doğru bu eseri, bilemiyorum. (Puanımın nedenlerinden biri budur.) Bir uzaylı ve uzay temasına rastlamıyoruz eserde ancak konu olarak gayet özgün ve dikkat çekici olduğunu söylemem gerek.

Konudan kısaca bahsedeyim; bir astrofizikçi olan Dimitri Malyanov en önemli projesi üstünde çalışmaktadır. Bu nedenle de ailesini uzaklara gönderip kendisi evde yalnız kalır. Ancak hiçbir şey umduğu gibi gitmez. Birbirinden tuhaf olaylar yaşamaya başlar Malyanov. Kendisi gibi bilim insanı olan arkadaşlarının da başına benzer şeyler gelir. Ve hepsi biraraya gelerek konu üstünde konuşmaya, beyin fırtınası yapmaya başlarlar. Bu olanların nedenini anlamak için uzun süren konuşmalar yaparlar.

Kitap baştan sona endişe, korku, şüphe ve tesadüflerden oluşmakta. Ben okurken bir an zaman kavramımı kaybettim :D Polisiye bir tarafı da bulunan eserde, okuduğum kitaplardaki karakterlerle ilgili cümlelere de rastladım. Sürükleyici, kolayca okunan ancak okunduğu kadar kolay hazmedilemeyen bir kitap Kıyamete Bir Milyar Yıl. Okura sorduğu soruların bir kısmının cevabını yine okura bırakmış yazarlarımız. Yani bir beyin fırtınası da okuyucuyu bekliyor.

Kapak tasarımı yine çok iyiydi, bilimkurgu klasiklerinin kendine özgü bir tarzının olması hoşuma gidiyor. Kitapların yanındaki ayraçlara da bayılıyorum. (Koleksiyonuma yeni ayraçlar eklemiş oluyorum bu sayede) Ama yine kelime hataları vardı, konu İthaki olunca artık buna alıştım demeliyim. (Puanımı etkileyen diğer neden ise kelime hataları.) Bunun dışında anlatımı yer yer heyecanlı ve merak uyandırıcı eseri beğeneceğini düşünüyorum okuyacakların. Serinin diğer kitapları ile devam :)

Oblomov, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kıyamete Bir Milyar Yıl klasik bir bilim kurgu kitabı değil. Daha çok felsefi bir roman. Klasik bilim kurgu kitaplarında yer alan uzaylılar bu kitapta görünmüyorlar. Hatta var olup olmadıkları da kitabın tartışma konusu. Kitapta 1970'li yıllarda Leningrad'da 5 bilim adamının başından geçen karmaşık ve gerilim dolu bir hikaye konu ediliyor ve bu 5 bilim adamı felsefi sohbetler yaparak bu olayı çözmeye çalışıyorlar. Kitapta tartışılan pek çok soru var ancak bunların cevabı verilmemiş. Bu nedenle kitabı özümsemek bir hayli zorlaşıyor. Yine de edebi açıdan çok güçlü ve okurken keyifli saatler geçirmenizi sağlayan bir eser.

Gün İlke Yıldırım, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
17 Nis 22:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bana kalırsa, Arkadi ve Boris Strugatski kardeşler sadece Rus bilimkurgusunun değil Rus felsefesinin de önemli yazarlarından. "Pazartesi Cumartesiden Başlar"dan sonra keyifle okuduğum ikinci kitaplarıydı bu ve şunu söyleyebilirim ki, gerçekten değişik bir tarza sahipler. Önemli bir buluşun eşiğinde olan birkaç bilim insanı, çalışmaları esnasında değişik uyarıcılar tarafından dikkatlerinin dağıtıldığından yakınır. Bu durum basit bir tesadüften fazlası, hatta uzaylıların işi olabilir mi? Bakın, sizin de ilginizi çekti. Tavsiyemdir. =)

Yasemin A., Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bilim kurgu kitaplarının vazgeçilmezi olan uzay ve teknoloji unsurları bu kitapta yok. Her şey bir varsayımdan ibaret. Bu açıdan farklı (felsefik) bir bilim kurgu okuma deneyimi ile karşı karşıya kalmak güzeldi.

Kitap, astrofizikçi olan Malyanov'un üzerinde çalıştığı ve Nobel ödülü almayı planladığı bir projenin bitime doğru gelişen tuhaf olayları konu alıyor. Malyanov çalışmasına odaklandığı anda çalan kapısı yüzünden tüm dikkatini kaybediyor. Davetsiz misafirleri ile baş etmeye çalışırken; kendisi gibi bilimle uğraşan arkadaşlarından da aynı şikayetleri duymaya başlıyor. Kitabı okurken neler yaşandığını sorgulayan bilim adamlarının varsayımlarına, kaygılarına, korkularına ve meraklarına ortak oluyorsunuz. Kitabın en ilginç yanı ise tartışılan birçok konuya açıklık getirilmemesi. Kitap için kesin bir son ile biliyor demek yanlış olur. Aslında kitabın arka kapak yazısında yer alan “ sorun sende değil, kâinatta” sözü kitabın bitiş cümlesi olmaya çok uygun.

Kitabın henüz taslak halindeyken sansürlenmesi de ilginç bir detay. Boris Strugatski kitabın sansürlenme sebeplerini sonsöz olarak okuyucularıyla paylaşmış; “ başarıyla atlattığımız tatsız bir durumu hatırlamaktan daha keyifli bir şey yoktur.“ sözleri ile kitabı noktalamış. Sansürün ortadan kalması ve kitabın bize kadar ulaşması; bilim kurgunun felsefik olarak satırlara yansıtılması da göz önüne alınırsa, biz okuyucular için büyük bir kazanç olmuş.

Bu kitabı kısaca yorumlacak olsaydım; 152 sayfa ile tadı damakta kalan, Rus yazarların o güzel anlatımı ile okuma keyfini üst seviyelere taşıyan bir bilim kurgu kitabıydı şeklinde tanımlamak yerinde olurdu.

Eğer bilim kurgu okumayı seviyorsanız, Kıyamete Bir Milyar Yıl’ı okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.
İnceleme blogumdan alıntıdır. https://goo.gl/GfPnZ6

Rumeysa, Uzayda Piknik'i inceledi.
 02 Nis 02:10 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Açıkçası kitaba çok hevesle başladım fakat kitapta eksik şeyler var gibiydi hep. Olayların yavaş ilerleyişinden dolayı da kitaba kendimi veremedim. Kitabın son sayfalarında Redrick karakterinin sorgulamaları en güzel kısımdı.

Hasan Evren, Pazartesi Cumartesiden Başlar'ı inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

İnsan, istediğini elde edebiliyor ve elde edebildiğini istiyorsa, o zaman mutludur!

Bilim, büyü ve sosyalizmin bir araya geldiği bir dünyada, kaos ne kadar uzakta olabilir ki?

Serdar Poirot, Uzayda Piknik'i inceledi.
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Uzaylılar Amerika'da bir yeri ziyaret edip giderler ancak pek çok malzeme bırakırlar. Geldikleri yer kontrol altına alınır ancak cambaz dedikleri hırsızlar bu bölgeden o malzemeleri çalmaktadır. Bunların arasında en yeteneklilerden biri de Redrick Schuhart'dır. Pek çok arkadaşının hayatını kurtarır buna Buzbard Burbridge de dahil. En son olarak Altın Top denen bir maddeyi çalmaya gidecektir. Burbridge yanına birini almasını söyler. Haberi yoktur ancak bu işe gönüllü olan oğlu Arthur Burbridge'dir. İnsanoğlunun duygularını çok gerçekçi bir şekilde anlatan bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.

PA, Uzayda Piknik'i inceledi.
17 Nis 01:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap acayip şekilde hoşuma gitti sanki film izliyormuş gibiydi :) Keşke benimle birlikte biri de okusaydı da kritiğini yapsaydık dedim. Bilimkurgu sevdiğimden mütevellit olabilir bu tabi. Başlarda bahsettiği şeyler oldukça anlamsız geliyor fakat sonlara doğru Aa bu buymus demek diyorsun. Yani ben öyle dedim. Herkesin sevebileceği bir kitap mı ? Bilimkurgu sevenlere tavsiye ederim öncelikle. İlgi çekici bir kitap.

Bütün İncelemeleri Göster