Asım Bezirci

Asım Bezirci

YazarÇevirmen
8.5/10
30 Kişi
·
451
Okunma
·
17
Beğeni
·
1.932
Gösterim
Adı:
Asım Bezirci
Unvan:
Türk İnceleme Yazarı, Eleştirmen.
Doğum:
Erzincan, 1927
Ölüm:
Sivas, 1993
Asım Bezirci (d. 1927, Erzincan - ö. 2 Temmuz 1993, Sivas), Türk inceleme yazarı, eleştirmen.
1927 yılında Erzincan'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Gerçek gazetesinde politik fıkralar yazmaya başladı. Çeşitli dergilerde Halis Acar adıyla yazıları yayınlanan Bezirci, 1960'tan sonra kendi adıyla yazmaya devam etti. Yakın arkadaşı Rıfat Ilgaz hakkında bir inceleme yayınladı. Uzun dönem muhasebecilik yaptı ve bu meslekten emekli oldu.
2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirdi.
Eserleri

Çok Kapılı Oda (1961)
Edip Cansever (1961)
Günlerin Götürdüğü Getirdiği (1962)
Bilimden Yana Sosyalizme Doğru (1963)
Abdülhak Hamit ve Târık yahut Endülüs Fethi (1966)
Okudukça (1967)
Orhan Veli Kanık (1967)
Ahmet Haşim (1967)
Nurullah Ataç (1968)
Dünden Bugüne Türk Şiiri (1968)
Metin Eloğlu (1971)
On Şair On Şiir (1971)
Seçme Romanlar (Refika Taner'le birlikte, 1973)
İkinci Yeni Olayı (1974)
Sabahattin Ali (1974)
Nâzım Hikmet ve Seçme Romanlar (1975)
Orhan Kemal (Hikmet Altınkaynak'la birlikte, 1977)
Halk, Sosyalizm, Kültür ve Edebiyat (1979)
1950 Sonrasında Hikayecilerimiz (1980)
Seçme Hikayeler (Refika Taner'le birlikte, 1981)
Pir Sultan (1986)
Halkımızın Diliyle Barış Şiirleri (1986)
Şairlerimizin Diliyle Barış (1987)
Rıfat Ilgaz (1988)
Deyimlerimizin Sözlüğü (1990)
Temele Gül Dikenler (1993)
Güle Dil Verenler (1993)


Çevirileri

Halkın Ekmeği (Bertolt Brecht)
Demokrasi, Barış, Sosyalizm (Jean Jaurès)
Seçme Şiirler (Paul Éluard)
Asıl Adalet (Paul Éluard)
Varoluşçuluk (Jean-Paul Sartre)
Sosyalist Açıdan Toplum, Sanat, Eleştiri (Georgi Plehanov)
Sosyalizm ve Edebiyat (Anatol Lunaçarski)
Felsefe Bilim ve Din (Marcel Cachin ve Rene Maublanc)
Pyrrhus ile Cineas (Simone de Beauvoir)
Diderot (Andre Cresson)
Sevmek, sevdiğin kişiyle birlikte olmak değildir unutma! çünkü aşk; onunla yaşamak değil, onu yaşamaktır aslında...
Yine görüşürüz
Dostlarım benim
Yine görüşürüz...
Beraber güneşe güler
Beraber dövüşürüz...
Benim sevdasinda bencil;
Ama yureginde saglam sevdigim .
Aklima gelişini seveyim.
Ne guzel darma duman ediyorsun beni..
Öyle ölüler vardır ki,
Ben onların öldüklerini düşününce,
Vakit olur,
Yaşadığımdan utanırım.
Bir gece habersiz bize gel
Merdivenler gıcırdamasın,
Öyle yorgunum ki hiç sorma
Sen halimden anlarsın.

Sabahlara kadar oturup konuşalım
Kimse duymasın.
Mavi bir gökyüzümüz olsun, kanatlarımız
Dokunarak uçalım.

İnsanlardan buz gibi soğudum,
İşte yalnız sen varsın.
Öyle halsizim ki hiç sorma
Anlarsın
Jean-Paul Sartre'ın, Varoluşçuluk adıyla Asım Bezirci tarafindan dilimize kazandırılan kitabı, varoluşçuluk hakkında ön bilgi kazanmak isteyen okurlar için birebir. Kitabın girişine 21 sayfalık inceleme tadında bir önsöz kaleme alan Asım Bezirci, bu bölümde Varoluşçu felsefenin tanımından, kökenlerinden çeşitlerinden ve eleştirilerden bahsettikten sonra Sartre'ın elimizdeki kitabının ana metni olan "Varoluşçuluk Bir İnsancılıktır" adlı metin hakkında da bilgi veriyor. Ardından da Türkiye'de Varoluşçuluğun etkilerinden bahsedip sözü Sartre'la bitiriyor. Kitabın 1. bölümünü Sartre'ın Varoluşçuluk'la ilgili eleştiriler üzerine kaleme aldığı "Varoluşçuluk Bir İnsancılıktır" metni oluşturuyor. Bu metnin akabinde Sartre'ın Pierre Naville ile bir tartışmasına yer verilmiş. 3. Bölüm Gaéton Picon'un Sartre'a ilişkin bir incelemesine ayrılmış. 4. Bölüm ise Laffont Pompiani'nin incelemesi ile Sartre'ın yaşamı, kişiliği ve eserleri hakkında geniş bilgi içermekte.Kaynakça bölümünde ise çevirmen Asım Bezirci, bize Varoluşçuluk hakkında geniş bilgi edinebileceğimiz zengin bir kaynakça eklemiş. Varoluşçuluk kitabı, 128 sayfalık su gibi bir çeviriye sahip, oldukça zengin içerikli bir kitap. Varoluşçu felsefenin dünya edebiyatı ve bizim edebiyatımız üzerindeki derin etkileri düşünüldüğünde kitabın önemi de ortaya çıkıyor aslında. Bu anlamda bu alanda okuma yapan herkese kitabı mutlaka öneriyorum; ama şunu bilmenizde yarar var: "Varoluşçuluk" ucu bucağı olmayan bir felsefe, bu kitap ise bu felsefeye sadece ilk adım olabilir. Yüksek beklenti ile okunduğunda hayal kırıklığı yaratmaması için bu görüşümü ifade etmek istedim. Herkese iyi okumalar diliyorum.
Sartre'nin okumuş olduğum ilk kitabı. Benim gibi yeni yeni felsefeye ilgi duymaya başlayan okurlar için Varoluşçuluk kavramının anlamını ve yorumlamasını sade bir dille anlatmış. Diğer felsefi kitaplar gibi beyin yakan, zor anlaşılan bir dili olmaması çok yerinde olmuş. Vermiş olduğu öğrenci örneği çok güzel. En çok hoşuma giden konu; bilmediğimiz bir konu hakkında birisine danışırken aslında sonucunu da tahmin edebileceğimiz bir durumu baştan kabul ettiğimizi varsayması. Varoloşçuluk'u savunanların iki türü vardır; birisi Hristiyanlar diğeri atristler denilmekte. Sartre ateistler arasındaki bir iki kişiden birisidir. Genel olarak güzel bir kitap, mutlaka bu kitabı daha sonra tekrar okuyacağım. Herkese iyi okumalar.
Ah ne güzel kitaptı, ne çok şey katıverdi.

Beauvoir hayranıydım, şimdi tapar oldum. Çok tereddüt ettim okumadan evvel. “Ay” dedim, “kesin sıkılacağım.”
Şimdi herkesin Montaigne için söylediğini söylüyorum. Baya iyi denemeydi Beauvoir.
Dünyanın tanınmış ilk kadın felsefecilerinden olan Beauvoir, çok güzel anlatmış varoluşumuzu, neden varolmak istediğimizi, hangi amaçları neden güttüğümüzü. Kendimden o kadar çok şey buluyorum ki, bu kadını ya da onla ilgili şeyleri okurken; bu iki çağ arasındaki farkı gözetmeksizin düşüncelerimizin aynılığı beni şaşırtıyor.
Beauvoir şanslı bir kadın, çünkü biricik sevgilisi varoluş felsefesinin babası Sartre. Kitapta çokça karşılaşacağınız şey felsefeciler ama bunun yanı sıra Beauvoir Voltaire’den bile örnekler vermiş -ki benim en sevdiğim edebi felsefe kitabı olan Candide’den söz ediyor.-
Hegel’i yerin dibine sokmayan bir Fransız kaldı mı diye düşünürken, Beauvoir bile yerin dibine gömerek bana kalmadığını ispatladı. Ne güzel ki onun hakkında eleştirebileceğimiz çok fazla şey var ama bir iki cümleyle benim biricik cesur kadınım açıklayıvermiş.
Pedagojik eğitime bir yer var bu kitapta.
Hayat arkadaşının Nobel’i reddettiğini düşünürsek -ki bunun sebeplerinden biri varoluştur.- Beauvoir denemeleriyle varoluşunu tüm dünyaya ispatlayacak bir kadın.
Hepinize tavsiye ederim güzel kadınlar ve bir takım adamlar.
Son zamanlarda Varoluşçu felsefeye veya düşüncesine merak salmıştım. bir kaç ufak araştırmanın sonunda Jean Paul Sartre'ın ''Varoluşçuluk'' eserini okumaya karar verdim ve okudum. Varoluşçuluk kısa ve öz olarak şudur; 'varoluş Öz'den önce gelir.' Sartre'ın dünyası tarihsel görüşten yoksundur. Bundan dolayı geleceği yalnızca bireyin tasarısına bağlar. peki ya özgürlük? Onun özgürlük dedği şey aslında bireyin kendi içine kapanışıdır. Her şeyden önce varoluşçuluk insancılık değildir. Tam tersine insanlık ve özgürlük düşmanı bir akımdır. İnsanın varoluşu konusunda meraklı olanlara tavsiye ederim. insanın özü mü öncelikli yoksa varlığı mı? İşte Jean Paul Sartre bunun cevabını bize güzel ve duru bir felsefi lisan ile anlatmaya çalışıyor.
Günümüzün veya çağın en büyük sorunlarından biri varoluşçuluk sorunudur.Bu varoluşsal buhranların dili olan yazarlardan biri hatta varoluşsal felsefenin kurucularındandır.Bu eser yazarın zihnindeki o felsefenin giriş kitabı niteliğindedir. Bence kitabın dili gayet sade ve akıcıdır. Zaten ince bir kitaptır. Ama kesinlikle her harfi düşünülmeli ve sorgulanmalıdır. Neden var olduk ? Yaşam amacımız nedir ? İnsan nasıl var olabilir? gibi soruların peşinden koşanlar için giriş kitabı niteliğindedir. Sartre ye göre ' insan fiilleri kadar var olabilir.' aklımda kalan kitabın laflarından biridir.
Etkilenmiş bir oyuncu aslında şairdir.Nazım ne de güzel sevmiş...
Özgürlüğünün çalındığı dört duvar arasında bile memleketine, sevdiğine, çocuklara, gökyüzüne olan sevgisini ve ümidini hiç kaybetmemiş...
Bir silgi olsayfın ne silmek isterdin? Hatalarınımı yoksa kötü anılarınımı ?Yoksa başarısızlıklarınımı? Kalem olsaydın kimi eklemek isterdin hayatına?Seni dinleyecek birini mi? Sana küçük mutluluklar yaşatanları mı? Yoksa her daim yaninda olanlarımı? Şimdi durup bir düşün ,neler eklemek isterdin? Neler silmek isterdin?
Nazım Hikmet
Zamanın bir adım ötesinde yaşayan Sartre, felsefesindeki kaygısızlığın, kayıtsızlığın ve belirsizliğin bir nedene bürünüşünü açıklıyor bu kitapta. “Varoluşçuluk Bir İnsancılıktır” adlı konferansının kitaplaştırılmış hâli olup özellikle varoluşçuluğa yöneltilen eleştirilere karşı ses getirmiş bir yapıt. Felsefeyle ilgiliyseniz ve varoluşçu yazarlardan hoşlanıyorsanız Kierkegard’ı Nietzsche’i, Heidegger’ı ve tabii ki Sartre anlamak adına diğer eserlerini okumadan önce okumanız gereken bir kitap.
Nazım hikmet en sevdiğim şairlerden biridir.Yaşantımın her köşesinde karşılaşırım şiirleriyle.

yani sen elmayı seviyorsun diye
elmanın da seni sevmesi şart mı?
Yani Tahiri Zühre sevmeseydi artık
yahut hiç sevmeseydi
Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden?
Şiirlerini beğenerek okuduğum şairin yaşamını kulaktan duyma bilgilerle değil de gerçek verilere dayanarak öğrenmek istediğim için edindim bu kitabı. Ve biyografi-inceleme türünün bütün özelliklerini kitapta bulabilirsiniz. Şahsen oldukça doyurucu buldum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Asım Bezirci
Unvan:
Türk İnceleme Yazarı, Eleştirmen.
Doğum:
Erzincan, 1927
Ölüm:
Sivas, 1993
Asım Bezirci (d. 1927, Erzincan - ö. 2 Temmuz 1993, Sivas), Türk inceleme yazarı, eleştirmen.
1927 yılında Erzincan'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Gerçek gazetesinde politik fıkralar yazmaya başladı. Çeşitli dergilerde Halis Acar adıyla yazıları yayınlanan Bezirci, 1960'tan sonra kendi adıyla yazmaya devam etti. Yakın arkadaşı Rıfat Ilgaz hakkında bir inceleme yayınladı. Uzun dönem muhasebecilik yaptı ve bu meslekten emekli oldu.
2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirdi.
Eserleri

Çok Kapılı Oda (1961)
Edip Cansever (1961)
Günlerin Götürdüğü Getirdiği (1962)
Bilimden Yana Sosyalizme Doğru (1963)
Abdülhak Hamit ve Târık yahut Endülüs Fethi (1966)
Okudukça (1967)
Orhan Veli Kanık (1967)
Ahmet Haşim (1967)
Nurullah Ataç (1968)
Dünden Bugüne Türk Şiiri (1968)
Metin Eloğlu (1971)
On Şair On Şiir (1971)
Seçme Romanlar (Refika Taner'le birlikte, 1973)
İkinci Yeni Olayı (1974)
Sabahattin Ali (1974)
Nâzım Hikmet ve Seçme Romanlar (1975)
Orhan Kemal (Hikmet Altınkaynak'la birlikte, 1977)
Halk, Sosyalizm, Kültür ve Edebiyat (1979)
1950 Sonrasında Hikayecilerimiz (1980)
Seçme Hikayeler (Refika Taner'le birlikte, 1981)
Pir Sultan (1986)
Halkımızın Diliyle Barış Şiirleri (1986)
Şairlerimizin Diliyle Barış (1987)
Rıfat Ilgaz (1988)
Deyimlerimizin Sözlüğü (1990)
Temele Gül Dikenler (1993)
Güle Dil Verenler (1993)


Çevirileri

Halkın Ekmeği (Bertolt Brecht)
Demokrasi, Barış, Sosyalizm (Jean Jaurès)
Seçme Şiirler (Paul Éluard)
Asıl Adalet (Paul Éluard)
Varoluşçuluk (Jean-Paul Sartre)
Sosyalist Açıdan Toplum, Sanat, Eleştiri (Georgi Plehanov)
Sosyalizm ve Edebiyat (Anatol Lunaçarski)
Felsefe Bilim ve Din (Marcel Cachin ve Rene Maublanc)
Pyrrhus ile Cineas (Simone de Beauvoir)
Diderot (Andre Cresson)

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 451 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 512 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.