Aslı Tohumcu

Aslı Tohumcu

YazarDerleyenÇevirmen
7.4/10
263 Kişi
·
629
Okunma
·
25
Beğeni
·
2.813
Gösterim
Adı:
Aslı Tohumcu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Leverkusen, 1974
Aslı Tohumcu, 1974’te Leverkusen’de doğdu, çocukluğu Bursa’da geçti. İngiliz edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, muhabirlik yaptı, kitap ekleri çıkardı. 2003’te Abis, 2006’da Yok Bana Sensiz Hayat, 2010’da Şeytan Geçti ve Taş Uykusu adlı kitapları yayımlandı. Çocuklar için Üç, İkiii, Birr, Ateş! (2012) adlı öykü kitabını ve üç kitaplık “Bolbadim Günlükleri” (Kaya Çıkmazı’ndaki Okul, Batık Şehrin İşareti, Kıyamet Kapısı; Günışığı Kitaplığı, 2013) dizisini kaleme aldı. Radikal Kitap’ta da edebiyat yazıları yazan Tohumcu, eşi ve kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.
Ne tuhaf, sorularla cevapların aynı anda gelmeyişi; cevapların hep soranın artık ortalarda olmadığı ya da kendince alakasız bir cevap verdikten çok sonraları, kendince zekâ pırıltılarına sarına sarına birdenbire ortada bitiverişi.
Aslı Tohumcu
Kırmızı Kedi
68 syf.
·1 günde·6/10
Ekim ayının ilk biten kitabı oldu..

Açıkçası biraz tuhaf bir kitaptı. Başlarda sevimli bir masal gibi gelmişti. Ortalarında kafam çok karıştı. Hatta bi' ara "Ne okuyorum ben yaa" düşüncesi bile geçti aklımdan. Resmen başta okuduğum kısımlarla bağlantıyı kuramadım. Sonlarında ise tekrar toparlandı kitap. Okuduğumun tekrar bilincine varabildim. Baştaki kadar sevimli olmasa da yine iyi bir şekilde kitabı bitirdim.

Kitabın insana da pek bir şey kattığını düşünmüyorum. Yani, kitap boyunca ortada aşk mı dostluk mu var, o bile belli değil. Bazı yerler şiir havasında yazılmış, bazı yerleri öykü gibi ama keianlikşe başta yazan kısa romanla bir alakası yoktu bana göre.

Kitaptan kendimce çıkardığım tek sonuç ise; birileri ya da bir şeyler hayatımızdan çıkıyorsa bunu kabullenmemiz gerektiği. Kabullenmediğimiz sürece, sadece kendimize değil, etrafımızdakilere de zarar veririz.

Kitabın tavsiye edip etmemek konusunda kararsız kaldım. İncelemeye göre karar verilebilir.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hepimizin hayatında en az 1 kere kullandığı toplu taşıma taşıtı olan otobüste geçiyor olay.
Yolcuların hiçbirini hayat hikayesini bilmememize rağmen ön yargılarımızla onları öyle kalıplara koyup yargılıyor hatta bazen bu iddialar konusunda inatlaşıp kargaşalar yaratıyor hayatımızda belki de bir defa göreceğimiz insanların kalbini kırıyoruz.
Kitap aslında o kadar güzel tahliller yapıyor ki ders alacağınızdan eminim.
Kendi hayatlarında çeşitli durumlara maruz kalan insanlar 1 otobüste ufak bir kıvılcım ile ne hale gelir?
Ön yargıları azaltmak için okunacak çoğu kişisel gelişim kitabından daha yararlı olacaktır.
68 syf.
·1 günde·7/10
Zaten aşk dostluk, dostluk aşk değil miydi? Dost olmadan aşk olmayacağını anladığım günden beri daha sağlamdır ilişkilerim. Bir dostunuzu kaybettiğinizde onunla birlikte yaşamda gider...
Aslı Tohumcu ile tanışma kitabımdı. Dostluk ve aşk için ne kadar ileri gidebilirsiniz onu anlatan bir kitap. Yazarın anlatımını beğendim. Diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım.
97 syf.
·2 günde·10/10
Ben mi kitabı bitirdim kitap mı beni bitirdi belli değil... Aslı Tohumcu çok usta bir yazar ve istediği gibi çok rahatsız etti öyküler beni. Üstelik anlattığı öykülerin gerçek oluşu insanı daha da mahvediyor. Keşke herkes okusa ve toplumun kadınlara davranış şeklini, oluşturduğu baskıları görse. Çarpıldım, çarpıldım.
68 syf.
·2 günde·7/10
Okurken biraz zorlandım bir paragrafı 3-4 sefer okuduğum oldu anlayabilmek adına. Güzel, edebi cümleler vardı. Konuyu kaçırdığım, anlayamadığım yerler oldu bazen ama kötü bir kitap değil tabii kesinlikle. İlginç ve hüzünlü bir konusu vardı.
Ama hep kurgu ve kolay olay örgüsü olan kitaplar okuyorsanız Aslı Tohumcu sizi biraz zorlayabilir
Romanda noktadan sonra büyük harfle başlanmıyor. Yazar bunun sebebini şöyle anlatmış; "Bu, benim için anlatması zor, dokunaklı bir hikâyeydi. O yüzden de, küçük harflerle yazıldı; yazarını ve okuyucuyu ürkütmeden azar azar anlatıldı. Harfler bağırmasın, okuyucunun kalbine dokunan yerler olursa, okuyucu onları kendisi yüksek sesle okusun istedim. Tabii şu da var; bu hikâye benim için ne kadar önemli olursa olsun, aslında hayat karşısında bir o kadar önemsiz, bir yanıyla kişisel bir hikâye olduğu için...Biraz da bu yüzden küçük harflerle yazıldı"
124 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okuma grubumuzla birlikte bitirdik bu kitabı. Okurken çok etkilendiğim bir kitaptı diyemem. İçerik olarak kısa hikaye biçiminde idi karamsar bir ruh hali çöküyor üzerinize.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çocukların okuması gereken bir kitap, bilinçli bireylerden dinlemesi gereken bir kitap...
Akıllı insanların çocuklarını zaten hayvanlarla dost olduklarını düşünerek büyüttüklerini tahmin ediyorum, yani iş öğretmenlere de düşüyor; okuyun, okutturun! Evde göremiyorsa okulda öğrensin çocuk: Hayvanlar ve diğer canlılar dostumdur!
Mükemmel olmuş Aslı Hocamın bu kitabı da!
Herkese, küçük büyük demeden tavsiye ediyorum!
104 syf.
Otobüs, metro ve ya metrobüs yolcularını izler misiniz hiç? Ben izlerim hem de büyük bir merakla. Bazen yüz hatlarına, bazen giyimine, bazen ellerine bakarak hayatı hakkında kendimce fikir yürütürüm. Mutlu mu? Öfkeli mi? Geleceği, evlatları hakkında kaygı mı duyuyor? Borçlu mu acaba? En son yolculuğumda Bakırköy'ün kalabalık dolmuşlarından birine binmiştim, gecenin geç vakti bir teyze yorgun bir şekilde bindi ve yer arayan gözlerle baktı etrafına. Yer verdim teşekkür ederek oturdu. Hayatın yükünü sırtlamış bir yüz ifadesindeydi. Ellerine takıldı gözlerim sonra damarları çıkmış, nasırlı ellerini gördüm. Ne kadar çok öpülmeyi hak eden elleri var diye düşündüm icimden.
Aslı Tohumcu, Taş Uykusu romanında hepimiz için rutin olan günlük yolculuklarımızı roman haline getirerek hepimizin aklında olanı yazmış aslında. Şehir hayatında, günlük telâşlar icinde göremediğimiz yüzleri romanlastırmış.
51 durak ve yolcular. Kafayı sıyırmak üzere olan otobüs şoförü, tacizle suçlanan öğretmen, intihar niyetiyle, otobüse binen adam, polis olmayı düşünen genç, cinayet işleyen ve tanıklık edeni de öldürmeyi düşünen adam ve diğerleri. Sırasıyla öykülerini kendileri anlatıyor, sanki hepsine bir konusma balonu açıyor yazar.
Taş Uykusu, ülkemizin gizli yüzü biraz da. Şiddet ve öfkenin hakim sürdüğü coğrafyamızın kirli arka planını anlatmış Aslı Tohumcu. En sıradan bir insanin bile hayatının ne denli ilginç olabileceğini görüyoruz okudukça. Şiddetin bu kadar sıradanlaştığı ülkemiz tıpkı Aslı Tohumcu'nun otobüsü gibi.
104 syf.
·6/10
Bir otobüse bindiğinizde gerçekten insanları izleyip onlara kafa sesi eklerseniz böyle bir roman çıkardı kesin.
Oldukça detayla işlenebilecek bir konu aslında fakat bana bir romanı hatırlattı: Konstantiniyye Oteli'ni. Hemen tüm karakterler bir yandan işlerini yaparken bir yandan da hayatlarındaki önemli mevzuları düşünüyorlardı. Burada da aynı durum söz konusu. Otobüse binen herkes, şoför dahil, kendi hayatlarını düşünüp sorgularken bir yandan da diğer yolcuların hareketlerini izleyip anlam yükleyip, yolcularla küsüp, barışıp, bağırıp çağırıp duruyorlar içlerinden. Ama yolcuların kendi içlerindeki diyaloglar yazım şekli olarak oldukça yorucu.
Kısa bir kitap olmasına karşın zor okunuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aslı Tohumcu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Leverkusen, 1974
Aslı Tohumcu, 1974’te Leverkusen’de doğdu, çocukluğu Bursa’da geçti. İngiliz edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, muhabirlik yaptı, kitap ekleri çıkardı. 2003’te Abis, 2006’da Yok Bana Sensiz Hayat, 2010’da Şeytan Geçti ve Taş Uykusu adlı kitapları yayımlandı. Çocuklar için Üç, İkiii, Birr, Ateş! (2012) adlı öykü kitabını ve üç kitaplık “Bolbadim Günlükleri” (Kaya Çıkmazı’ndaki Okul, Batık Şehrin İşareti, Kıyamet Kapısı; Günışığı Kitaplığı, 2013) dizisini kaleme aldı. Radikal Kitap’ta da edebiyat yazıları yazan Tohumcu, eşi ve kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 629 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 308 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.