Ataman Özbay

Ataman Özbay

Yazar
8.6/10
45 Kişi
·
112
Okunma
·
14
Beğeni
·
2356
Gösterim
Adı:
Ataman Özbay
Unvan:
Eczacı, Islak Mendilin Mucidi, Girişimci, Eğitmen, Yazar
Doğum:
Kocaeli, 1943
11 01 1943 te İzmit’in Akçakoca mahallesinde doğdu.

Orta okul ve Liseyi İzmit merkez Lisesinde okudu.

7 Yaşından sonra gazete satıcılığı matbaacılık ve gazetecilik yaptı.

Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okudu.

27 Aralık 1968 yılında Eczacı Simten Özbay ile evlendi.

Aynı yıl Hayrabolu’ya yerleşerek ilk eczanesi olan “Yeni Eczaneyi” açtı.

1971 yılında ikinci eczanesi olan “Bizim eczaneyi” açtı.

1973 yılında Hayrabolu’nun sesi gazetesini satın alarak Trakya’nın en büyük matbaasını kurdu.

1973 yılında Hayrabolu’da ki yağ fabrikasına genel müdür ve ortak oldu.

1985 yılında İstanbul Sirkeci de bir yedek parça dükkanına ortak oldu.

1989 yılında İstanbul ve Hayrabolu da Ataman ecza deposunu kurarak toptancılığa başladı.

1994 yılında Islak mendil imalatına başladı.

Şelale Pera Max- Limoni – Uni – Uni Mad – Uni Baby Yeni Doğan ve 50 nin üzerinde markanın kurucusudur.

12 11 2012 de fabrikasını Eczacıbaşı’na devretti.

20 00 metre kare alana kurulu fabrikasında 65 ülkeye ıslak mendil ihracatı yaptı.

8 Ülkede sektör lideri oldu.

17 yıl boyunca Türkiye de hiç bir reklam yapmaksızın sektöründe lider oldu.
Bir insanın gözüne baktığınızda ne renk olduğunu görüyorsunuz diye sorduğunda, gelen cevaplar ya siyah , ya kahverengi ya da mavi, yeşil olur. Aslında ya siyah beyaz ya da kahverengi beyazdır. Biz baktığımızda sadece bir noktaya odaklanırız. Oysa yapmamız gereken olanı tümüyle görmek.
Okuldaki hademelerin yaşantısını görünce bazı şeyleri daha net anladım.
Onlar çay içiyor, sen de içmek istiyorsun , ama onlarla içemiyorsun.
Bu gurur mu, asalet mi?
Hayat kısacık bir zaman dilimi. Dün geçiyor ve bugün bakıyorsun ki kocaman bir ömür geride kalmış. Ne yaşadığından ne de geçen zamandan haberin oluyor. Geride kalan tek şey yaşanmışlıklar. Kimileri acı,kimileri tatlı. Kimileri kazanç,kimileri kayıp. Kimileri sevinç,kimileri hüzün. Hayat,acısıyla tatlısıyla güzel.
İnsanın hayalleri olmalı hayata, geleceğe dair. Geleceğini hayal etmeyen birinin yarını olamaz. İnsan önce bir şeyi hayal etmeli, sonra onu çok istemeli. Daha sonra onu elde edinceye kadar yılmadan usanmadan çalışmalı. Bazen uykusuz, bazen yorgun, bazen gözyaşları içinde kalsa da hedefinden asla vazgeçmemeli. İnsanı insan yapan değerlerden daha asla taviz vermemeli. Kimsenin hakkını yemeden, kibirlenmeden, insan ayrımı, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden yaşamalı. Tüm çevresi tarafından sevilmeli ve fayda sağlayacak işler yapmalı.
Ataman Özbay
Sayfa 195 - Elma yayınları
216 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eski öğrencim şimdi öğretim görevlisi olan Nurgül Soydaş’ın yazarına imzalatarak bana hediye ettiği bir kitap. Aslında kitap 6 Mayıs’ta öğlenden sonra elime ulaştı. Şu an 7 Mayıs öğlenden sonra ve ben bu değerlendirmeyi yazıyorum. Yani yirmi dört saat olmadan kitabı bitirdim ve heyecanım geçmeden düşüncelerimi yazıyorum. Bu heyecan bana kitabın yazarından Ataman Özbay’dan bulaşmış olsa gerek. Özbay aslında yazar değil bir girişimci. Ş. İzgören’in tavsiyesi ve destekleriyle tecrübelerini bu kitapta toplamış. Özbay; hayatı o kadar hızlı, o kadar enerjik, o kadar pozitif, o kadar yararlı yaşamış ve bunu o kadar sıcak anlatmış ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Son birkaç ay içinde bana bu kadar tesir eden bu üçüncü kitap oluyor. İlki Beyaz Zambaklar Ülkesinde idi. İkincisi Onlar Benim Kahramanlarım, üçüncü ise bu kitap. Üçü de okuyucusuna kendini sorgulatan, okuyucu harekete geçmeye teşvik eden özelliğe sahip. Üçü de yaşanmış başarı hikayesi. Bu üç kitapla keşke liseli yıllarda karşılaşmış olsaydım. Her şey benim için daha farklı olurdu sanırım. Bugün bu kitapların yine çok faydalarını göreceğim elbette. Çünkü benim liseli onlarca öğrencim var ben onların başarılarıyla mutlu olmayı mutluluk sayıyorum.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Hepimizde olması gereken insani değerleri, iş ve aile hayatı üzerinden güzel anlatmış Ataman Özbay. Aslında hepimizin bildiği ancak hayatın akışı içinde unuttuğumuz sevgi, saygı, dürüstlük, hoşgörü, dayanışma ve iyiliği hatırlatan; nereye doğru gittiğini bilmediğimiz hayatımızın içinde durup düşündüren bir kitap.
216 syf.
·29 günde·1/10
Ataman bey’e söz vermesem -aslında ah etti hatta beddua... okumazsan diye başlayan bir cümle ile- inanın okumam yordu beni. Açıkçası bana ilham veren bir hikayesi olmadı.
Mutluluk kavanozu
Mutluluk kavanozu Aşk Bu! Başarı ve Mutluğun Sırrı: Değerlerle Yaşamak'ı inceledi.
160 syf.
·9/10
Asıl aşkın her işi severek yapmak olduğunu gerçek başarıya ulaşmanın sevgiden geçtiğini öğretir çok bilinen bir kitap değil fakat kesinlikle okunması gereken bir kitap
216 syf.
·Beğendi·10/10
Nerede eski bayramlar diyerek yakınmayanımız yok denecek kadar azdır, bende bu kitaptan ve Ataman Bey'i tanıdıktan sonra nerede eski girişimciler dedim :) Yeni kuşağın girişimcilerine rehber olabilecek bir eser. Manevi yönleriyle ise gözlerinizi yaşartabilir ):
216 syf.
·19 günde·8/10
Dünyada ıslak mendilin ve hemen her kadının bildiği çilek kokulu Şelale Asetonun mucidi kırmızı kazaklı bu sevimli adam kendi hikayesini samimi bir üslupla aktarıyor okuyucusuna. Kitap girişimci adaylarının mutlaka okuması gereken eserlerden biri. O kadar yere indiriyor ki girişim fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini, ben de yapabilirim hissi yaratıyor okuyucuda.
213 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
DİKKAT DİKKAT! GÜZEL BİR KİTAP ÇOK GÜZEL BİR KİTAP İNCELEMESİ VAR BURADA! DİKKAT DİKKAT!
Birkaç ay önce bir söyleşide tanıdım Ataman ÖZBAY’ı tontiş bir dedeydi benim için, sonrasında bir kez daha katıldım söyleşisine ve imzalı kitap ve hoş bir selfie-https://www.instagram.com/...-by=justsayprincess- almayı başardım. Onunla geçirdiğimiz zaman benim için oldukça keyifli ve ders çıkarmaya dayalıydı. Bu kitap da onun kırmızı kazaklı söyleşileri gibiydi, nasıl olduğunu anlamdan sayfalar çarçabuk değişiyor. Ee neden bu kadar uzun sürdü okumam? Bitirmek istemedim açıkcası sanki yavaş okuyunca adamın hayatı uzayacakmış gibi..
Kendisi Uni firmasının kurucusu ki bunu da hiçbir söyleşide söylemeyen alçakgönüllü hayalperest mucit. Fırsat olsa herkes onun sesinden dinlese keşke diye düşünmedim değil o da herkese ulaşmak adına söyleşi tadında bir kitap yazmış; kendi hayat tecrübelerini, başından geçenleri kaleme almış. Bize de okumak düşer artık
216 syf.
·2 günde·10/10
Başarı tesadüf değildir adlı başlık altında çeşitli bölümlerle ayrılıp konuşulabilir bir kitap bu.
Karakterimiz Ataman Özbay annesiyle birlikte gittiği bir kamyonun devrilmesi sonucunda kaza geçirir ve kekeme kalır. Bu Ataman Özbay için çok zor bir durumdur çünkü o cıvıl cıvıl, lider ruhlu, küçük yaşına rağmen bilgili ve söz dinletebilen bir karakter. Daha sonra bu kekemeliğini gazete satarken bağırarak giderir. Hayat karşılıksız güzellikler sunmaz bize, çaba göstermeli, devam etmeli ve üzerine bir şeyler katmalıyız. Sanırım biz çocukların en büyük şansı güzel bir aileye sahip olmak çünkü yetiştirildiğiniz şekilde hayatınıza yön verir, fikirleriniz oluşur ve bakış açınız çizersiniz. Küçücük evlerinde her akşam günlerini anlatmaları, kış ayında sobanın üzerinde pişen kestaneler, kulak çınlatan sımsıcak kahkahalar hayran bıraktırdı hayatına. Bir bakışla bin görebilen birisi o. Yola çıkmadan önce hayal etti ve geleceğini tasarladı. Çünkü geleceğin resmi hayal ederek görülebilir. Ara ara durup kendimi sorgulamama sebep oldu verdiği mesajlar. Mesela, okulda ya da çevremizde çalışan kişilerin adlarını biliyor muyuz? Kaç kez günaydın, kolay gelsin diyip gülümsedik? Bizler memnun kalalım diye çabalayanlara ne kadar teşekkür ettik?
Ataman Özbay hayal edemeyeceğimiz kadar başarılı bir karakter. Giriştiği her işte çizgisini bozmadan başarı elde etti. Gülümseyerek, saygı göstererek, hakkını vererek. Hayat ondan zamanla en sevdiklerini aldı. Önce babasını sonra abisini birer birer eksildi sevdikleri, kendi başına kaldı. Eşini ve ailesini her şeyin üzerinde tutmuş ve bağlı kalmış hayran bırakacak bir şekilde.
Yüzüm kızardı kitabı okurken. Şartlarımız o zamankinden fazlasıyla iyi, onun gibi olmamak için hiçbir sebep de yok, bahane üretemeyiz. Neyi bekliyoruz hâlâ? Diye sordum yine kendime çünkü hâlâ birilerinin yaptıklarıyla hayatımızı kolaylaştırıyoruz, kendi çabamızla değil. Karşınızda şahane bir hayatın hikayesini anlatan enfes bir kitap var, dersleri çıkarmak sizin elinizde. Kimileri keşke daha erken karşılaşabilseydim demiş yorumlarında, biz tam da zamanında karşılaştık bu kitapla o yüzden bir şeyler yapmalı ve hakkını vermeliyiz bu karşılaşmanın. Enfes bir kitaptı. Tavsiyemdir.
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Okuduğum etkileyici otobiyografilerden birisiydi. Kitabın ismi biraz uzun olmasına karşın içeriği, verilen mesajlar ve hayata karşı motivasyonunuzu arttırıcı etkisiyle kütüphanenizde yerini alabilecek bir kitap olarak değerlendirdim. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Fikirleri akıllıca kullanmak,herkesin düşünmediğini düşünmek,bir şeyi insanlar için nasıl daha iyi hale getirebilirim diye düşünmek, farklı düşünmek,fark yaratan olmak, cesaretli olmak, karşılık beklemeden iyilik yapmak, güleryüzlü olmak, samimi olmak, dürüst olmak,fırsatları iyi değerlendirebilmek,çalışmakkk çoook çook çalışmak... tüm bunlar kitapta gördüklerim ve başarıya ulaşabilme yolunda önemli noktalar .Tabi bunlar sadece bir kısmı. En önem verdiğim nokta da şu oldu:Çalışmak. Sadece para kazanmak için değil, insanlık için,iyi bir şeyler yapabilmek için çalışmak.
İyi bir şeyler yapmak isteyen herkes için özellikle de gençler için bir yol haritası değerinde kitap. Hedeflerine ulaşma yolunda bu kitabın okuyucular için motivasyon kaynağı olacağından eminim.Farklı bakış açısı kazanacaksınız, her nesneye,her olaya daha farklı bakmanızı sağlayacak.Ataman Özbay'a yaşam öyküsünü,başarılarını biz okuyucularla paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ataman Özbay
Unvan:
Eczacı, Islak Mendilin Mucidi, Girişimci, Eğitmen, Yazar
Doğum:
Kocaeli, 1943
11 01 1943 te İzmit’in Akçakoca mahallesinde doğdu.

Orta okul ve Liseyi İzmit merkez Lisesinde okudu.

7 Yaşından sonra gazete satıcılığı matbaacılık ve gazetecilik yaptı.

Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okudu.

27 Aralık 1968 yılında Eczacı Simten Özbay ile evlendi.

Aynı yıl Hayrabolu’ya yerleşerek ilk eczanesi olan “Yeni Eczaneyi” açtı.

1971 yılında ikinci eczanesi olan “Bizim eczaneyi” açtı.

1973 yılında Hayrabolu’nun sesi gazetesini satın alarak Trakya’nın en büyük matbaasını kurdu.

1973 yılında Hayrabolu’da ki yağ fabrikasına genel müdür ve ortak oldu.

1985 yılında İstanbul Sirkeci de bir yedek parça dükkanına ortak oldu.

1989 yılında İstanbul ve Hayrabolu da Ataman ecza deposunu kurarak toptancılığa başladı.

1994 yılında Islak mendil imalatına başladı.

Şelale Pera Max- Limoni – Uni – Uni Mad – Uni Baby Yeni Doğan ve 50 nin üzerinde markanın kurucusudur.

12 11 2012 de fabrikasını Eczacıbaşı’na devretti.

20 00 metre kare alana kurulu fabrikasında 65 ülkeye ıslak mendil ihracatı yaptı.

8 Ülkede sektör lideri oldu.

17 yıl boyunca Türkiye de hiç bir reklam yapmaksızın sektöründe lider oldu.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 112 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.