Aykut Oğut

Yazar 7,9/10 · 271 Oy · 5 kitap · 831 okunma ·  59 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

59 okur beğendi.
271 puanlama · 156 alıntı
0 haber · 4.774 gösterim
831 okur kitaplarını okudu.
257 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
17 okur kitaplarını şu anda okuyor.
15 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Aykut Oğut'un Biyografisi

Merhabalar, ben Aykut Oğut ve evet farkındayım genelde kitaplarda bulunan “Yazar Hakkında” kısmı, sanki biri anlatıyormuş gibi yazılır. Ama ben sizinle sohbet ederek yazmayı tercih ettim.
Okumakta olduğunuz kitap ta, hayatımdan alınma birçok örneğe yer verdiğim için, yasam öykümü burada çok kısa anlatıp geçeceğim. 1971 yılında İstanbul’da doğdum. Öz babam, ben daha üç aylıkken öldüğü için, hiç tanışma fırsatım olmadı. Annem ben 14 yaşımda iken dünya tatlısı bir adamla tekrar evlendi ve bir üvey babam oldu. Ben lisedeyken son derece gereksiz bir şekilde Ankara’ya taşındık.

Lise sona gelince, hayalim olan mimarlık ya da elektronik mühendisliği için yeterince dershaneye gitmediğim ortaya çıktı. Beni aptal sanmalarını istemediğim için annemlere gerçeği söyledim. Yani üniversiteye hazırlık kursu paralarını özel bilardo derslerine verdiğimi… O noktada çok iyi bilardo oynuyor olmam, annemin sinirini azaltmadı, ama gerçekten çok iyi oynuyordum.

Sınavı kazanamayacağımı anlayınca, ani bir manevra yapıp konservatuvar tiyatro bölümüne girmek istedim. Bizimkiler, torpille Kıbrıs’taki bir okulda yer ayarlamaya çalışırken, ben tiyatro sınavlarına hazırlanmaya başladım. Çok iddialı girdim ve çok iddialı bir şekilde kazanamadım. Kazanamadığı m in ertesi günü, o zamanın bölüm başkanı olan sayın hocam Cüneyt Gökçer’in kapısını çaldım ve “Benim kadar yetenekli biri neden bu sınavı kazanamadı?” dedim. Kendisi de bana “Çok kilolusun canım ondan,” dedi. Bu arada söylemeyi unuttum, o sıralarda yaklaşık 150 kilo idim. O yaz, tam otuz kilo verdim ve kış vakti gelip de okul açıldığında tekrar Cüneyt hocamın kapısını çaldım “Hocam ben bütün bir yıl boyunca derslerinize girmek istiyorum,” dedim. O anki ifadesini görmeliydiniz. Cüneyt hocamın derslerine misafir öğrenci olarak girmeye başladım. Ardından bütün hocalarla tek tek konuştum ve hepsinin derslerine girmeye başladım. Bir süre sonra, o yıl sınavı kazanmış öğrencilerden daha fazla ders almaya başlamıştım bile. Neyse, zar zor geçen iki yıldan sonra 1990 yılında, Ankara üniversitesi’nin oyunculuk bölümüne kapağı attım.

Okulda öğrencilik yaparken, aynı anda piyasada kendime bir yer edinme çabası içinde seslendirme yapmaktan, dizilerde oynamaktan, okulu ancak yedi yılda bitirebildim. Bugün karşılaştığım oyuncuların büyük bir kısmına “O benim sınıf arkadaşım” dediğim zaman insanlar çok şaşırıyor. Ee kolay mı yedi senede 7 ayrı sınıf mezun ettim.

1995 yılında annemi kaybettim. Diyebilirim ki, annem benim hayattaki en yakın arkadaşımdı. En yakın arkadaşımı, dostumu, annemi aynı anda kaybetmek hiç de kolay olmadı. Annemin ölümünden sonra o zamanlar adını koyamadığım garip bir değişim başladı bende. Son derece rahat bir hayatım olmasına rağmen, bir şeyler beni rahatsız etmeye başladı. Bir anda, elimde var olan şeyler artık beni tatmin etmemeye başladı ve ani bir kararla beni bekleyen şeyleri, kariyer, evlilik, daha lüks bîr hayat vs. bırakıp, Amerikaya yerleşmeye karar verdim. Karar verdiğim günden Amerika’ya gitmek üzere uçağa binmem lam 13 ayım] aldı. Size bu yolculuğun hikâyesini bütün detayları ile kitabın içinde anlatacağım.

Şimdilik tek söyleyebileceğim şu: Ağustoslardan bir ağustos, arabamla sokaklarda “Ben Amerika’ya yerleşiyorum’ nidaları atarak dolaşırken, 3 Eylül günü Horida eyaletinin küçük bir kasabasında, Mobil benzin istasyonunda tuvaletleri temizlemek üzere işe başladım. Cebimde beş kuruş para yoktu ve ingilizce bilmiyordum.

Aykut Oğut'un Kitapları Kitap Ekle

1. Evrenden Torpilim Var (İstemek Olmanın Yarısıdır)
7,8/ 10  (152 Oy) ·  509 Okunma
7,8/ 10  (29 Oy) ·  118 Okunma
8,2/ 10  (54 Oy) ·  116 Okunma
8,3/ 10  (21 Oy) ·  37 Okunma
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gün içinde birlikte olduğunuz insanları çok iyi dinleyin. Cümleleri, davranışları, eylemleri, onların varoluş şekilleriyle ilgili bütün ipuçlarını size verecektir.

Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 64)Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 64)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin sizi onaylamasını, sevmesini istiyorsanız, İYİ ŞANSLAR! Çünkü yok öyle bir şey!

Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 230 - Doğan Novus yay.)Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 230 - Doğan Novus yay.)
Bayan Okur, bir alıntı ekledi.
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Anne ya, müzisyen olmak istiyorum.
-Bak bu terliği görüyor musun? Suratında konçerto çalarım bununla, o zaman tam müzisyen olursun. Otur dersini çalış!

Aykut Oğut, Aykut OğutAykut Oğut, Aykut Oğut
Bayan Okur, bir alıntı ekledi.
06 Eki 2016

"Sana hayat boyu mutluluk garanti ediyorum. Hayatın her dakikasını, hatta her sanıyesini, sonsuz bir mutluluk içinde geçireceksin. Karşılığında bir tek şey olacak; hayatın boyunca bir yatağa yapışmış şekilde, parmağını bile kıpırdatmadan yaşayacaksın. Anlaştık mı?"
diye sorsam. Ne dersiniz?

Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 249)Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 249)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...HER AN GÜLÜMSEYECEK BİR ŞEY bulabilirsiniz. Yeter ki bakmayı bilin.

Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 174 - Doğan novus yay.)Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 174 - Doğan novus yay.)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Neyi yapamadığınızın pratiğini değil, neyi yapabildiğinizin pratiğini yapın.

Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 106)Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 106)
Melike Altıntaş, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size şunu sorayım,
Sizce tanrı mükemmel ve kusursuz mu?
Bir çoğunuz buna evet diyecektir.
Öyle olmasına rağmen tanrıyı sevmeyenler var.
Hadi bakalım birde burdan yakın. Tanrı bile herkesin onayını almıyorken size ne oluyor da herkesin onayını alma hayali ile yaşıyorsunuz?

Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 200)Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut (Sayfa 200)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Eğer şu an bolluk-bereket içinde değilseniz, parayla kötü bir ilişkiniz, paraya dair kötü bir inancınız, varoluş şekliniz olduğu içindir.

Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 59)Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 59)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Zoru Başarmak
Bunları görmek bana o kadar iyi geliyor ki, bunun mümkün olduğunu görüyorum. Birileri yapmış, o zaman ben de yapabilirim.

Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 99)Artık Zenginim, Aykut Oğut (Sayfa 99)
Ebru Sünnetci, bir alıntı ekledi.
16 Ara 2015 · İnceledi

Sidik yarışından kimin galip çıktığı hiç önemli değil, iki tarafın da paçaları çiş içinde kalacaktır.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 145 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 145 - Dharma Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Aykut Oğut ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Gercekten taktir edilecek bir hayatıniz olmuş akılı ve dogru adımlar atmışsınız tebrik ederim hayatınızda hep başarılar olur inşalah uplinks acık ömrünüz uzun plain saygılar

Hikayenizi okudum taktir Etim dilerim hayatınizda hep başarılar olur kitabınizı inşalah alır okurum merak etim saygılar