Ayla Abak

Ayla Abak

Yazar
8.2/10
10 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.115
Gösterim
Adı:
Ayla Abak
Unvan:
Yazar, Eğitimci
Doğum:
İzmir, 1966
1966 İzmir doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Bahçelievler’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü mezunu (1988).Muğla Ortaca Lisesinde, Eyüp İHL’de on yıl kadar Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Diyanet Çocuk, İkindi Yazıları gibi dergilerde şiir ve hikâyeleri yayınlandı. Evli ve dört çocuk annesi. Ankara’da yaşıyor.
Eserleri: Tüm Ortaokul ve Liseler İçin Türkçe Dilbilgisi, Örnekleriyle Kompozisyon Bilgileri, Doğrucu Davut (Salıncak yayınları).
"Bir yer sana ışık verirse onu hemen parlak sanma, bil ki parlaklık güneştedir. Her duvar, parlayan benim, diyebilir. Fakat güneş, hele ben bi batayım, o zaman ne olduğun meydana çıkar, der"
"Toprak çölleşip son ağaç kuruduğunda anlayacaksınız banknotların para etmediğini!" der bir Kızılderili atasözü.
Ayla Abak
Sayfa 25 - Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Peygamberimiz (s.a.s.), "Kıyamet kopmak üzereyken elinde bir fidan bulunan kimse, imkan bulursa onu hemen diksin." (Ahmed b. Hanbel, 'Müsned', 3,191) buyurmuştur.
Ayla Abak
Sayfa 18 - Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Önce kendin için bil! Kendin için bil! Sadece sürahiye hayran olma, iç o suyu! Sonra dönüşün ırmağına dal! Ve okyanusa yüz..!
Ağaç, kapımıza eşik, bebeğimize beşik, soframıza kaşıktır.
Ayla Abak
Sayfa 16 - Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
"Gece gündüz arayıp da onu bulamıyorsan, bu onun kayıp olmasından değil, senin isteğinin eksikliğindendir.."
-Gönlüne yeni bir ayna, dedi Hacı Bektaş en özlüsünden bir cümle ile...

-Cilalanmiş bir gönül için gönlü gösteren bir ayna, dedi söze ayna tutarak Mevlana.
Dünyanın en iyi fetihlerinden biri... İstanbul'un fethini anlatan kitapları, filmleri bıkmadan usanmadan.
okumuşum,izlemişim. Dünyanın en zekice fetihlerinden biri ve benimde sıkılmamamı sağlayan bu. Bir kitabın sizi çekmesini sağlayan belki bizi şaşırtmalarıdır ve İstanbul'un fethide beni gerçek anlamda şaşırtan bir kitap. Bazı yerlerde ağzım açılmadı ama onun gibi bir şey oldu:) Kitabın adını çok güzel buldum fakat Fatih'in sözünü bilmeyen bir kişi kitabın içeriğinin ne olduğunu bilmeyebilir ve benim kullandığım kitabın kapağında küçücük bir savaşa dair resim yok. Hatta arkadaşıma söylemesem aşk kitabı sanıp okumayacaktı. Kitapta İstanbul'un fethini hemen anlatmıyor, fetihten önce olan olaylara değinmiş. Fatih'in küçüklüğünden olaylar, Ali adında surun inşaat ında çalışan işçinin hayatını anlatıp sonra Fatih sultan Mehmet'in en iyi danışmanı olana kadar ki olaylar ını anlatıyor vesaire vesaire... Hatta Ali'nin olayı bana çoğu olaydan da cazip geldi. Kitap güzel ve anlaşılır bir dille yazılmış ki okadar da akıcı kitap okudukça sizi kendine çekiyor. Beğendim, Sizlerde okuyabilirsiniz,tavsiye ediyorum. Peygamber efendimiz (S.A.V)in hadisini söylemedim çünkü yalan bir rivayet miş... Istanbulun fethinde Fatih en iyi emir olarak gösterilmiş, çok tevazu iyi duygulara sahip mişmis bu yanlış bilgi kim düşünüyorsa, aslında Tarih biraz yalancıdır. Madem Fatih o kadar iyiydi kardeşlerini kim kılıçtan geçirdi? Bence okunması gereken bir kitap yada öğrenilmesi gereken bir fetih eğer kitabı okumayı düşünüyorsanız okuyun bir şey kaybetmessiniz...
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarına ait olan Sorunlarımız - Sorumluluklarımız Serisinin 10. Kitabı. Gayet başarılı olmuş. İçinde hadis ve ayetlere de yer veriyor haliyle. En çok etkilendiğim içinde geçen rüya olmuştu.
Herkesin okumasını isteyeceğim bir eser. Yapmamız gereken ama yapmadığımız bir konu çevreye karşı bilinçli olmak.
Çevreyi korumak geleceğe olan bir borcumuz.
Çevreyi korumak arkamızda bırakacaklarımıza karşı olan bir borcumuz.
Çevreyi korumak en çok da Rabb'imize karşı olan bir borcumuz.
Çevremizi koruyalım, herkesede bu bilinci aşılayalım.
Keyifli Okumalar =)))
Aslında bu kitabı sınıfta hocam dağıttığı an aldım.Bilmem, hocam bize kitaplar getirmese böyle güzel kitaplar okuyabilir miydim?Kitabı gördüğümde İstanbul'un fethini anlattığını sanmıyordum.Çünkü bendeki kitabın kapağındaki resim farklıydı.Önceden okusaydım daha düzel olurdu ama önemli olan okumak ve bilgi edinmektir.O yüzden bu kadar fazla kafama takmadım.Kitapta İstanbul'un fethinin öncesi ve sonrası anlatılıyor.Birçok yerinde heyecanlanacağınız, bazı yerlerinde ise üzüleceğiniz bir kitap.Okumak size bir şey kaybettirmeyecektir.Aksine İstanbul'un fethini ve Fatih Sultan Mehmet'in hayatını merak edenler için çok bilgilendirici bir kitap.Aslında muhtemelen az ya da çok hepiniz biliyorsunuzdur.Fakat az bilenlerin okumasını tavsiye ederim.
Mehmed diye birisi var rüyasında deniz kıyısındaki kuğular suda yüzdüğünü görmüş fatih sultan Mehmed bizans ı kabul etmiş vê hermaıon tepesindeki bir av köşkü yapılabilecek kadar toprak istiyor osmanlı yazın ancak bir dana derisi kadar yer veririm onlara sordu dana deridimi efendim cevap evet aynen Böyle yazın işine gelirse kabul etsin sultan Mehmed yaptırabilirse yaptırsın bakalım av köşkünü diyor heycanlı bir kitap okumanızı tavsiye ederim ...
Bu güne kadar Fatih Sultan Mehmed'in hayatını ve İstanbul'un Fethi'ni anlatan birçok kitap okudum.Ama bu kitap kadar iyi yazılanı hiç görmedim.Bu kitap Fatih Sultan Mehmed'in hayatını pek anlatmamış ama,İstanbul'un Fethini çok iyi bir şekilde en ince ayrıntısına kadar anlatmış.Yazar bu kitabı yazarken sadece İstanbul'un Fethini değil,Fetihten önceki hazırlıklardan tut Fetihten sonraki son duruma kadar herşeyi göz önünde bulundurarak yazmış.Ayrıca biz bu günlerde okulda sosyal bilgiler dersinde de bu "İstanbul'un Fethi"konusunu işlediğimiz için bu kitabı okumak konuyu pekiştermem adına da bir katkı sağladı.
Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetme sürecini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlatan bu roman, tevazu sahibi bir padişah portresi çıkarıyor karşımıza. İstanbul sevdalısı, müjdelenen padişah...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayla Abak
Unvan:
Yazar, Eğitimci
Doğum:
İzmir, 1966
1966 İzmir doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Bahçelievler’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü mezunu (1988).Muğla Ortaca Lisesinde, Eyüp İHL’de on yıl kadar Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Diyanet Çocuk, İkindi Yazıları gibi dergilerde şiir ve hikâyeleri yayınlandı. Evli ve dört çocuk annesi. Ankara’da yaşıyor.
Eserleri: Tüm Ortaokul ve Liseler İçin Türkçe Dilbilgisi, Örnekleriyle Kompozisyon Bilgileri, Doğrucu Davut (Salıncak yayınları).

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.