Aytunç Altındal

Aytunç Altındal

YazarÇevirmen
8.2/10
717 Kişi
·
1.830
Okunma
·
278
Beğeni
·
9,9bin
Gösterim
Adı:
Aytunç Altındal
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar ve Araştırmacı
Doğum:
Bakırköy, İstanbul, 12 Ocak 1945
Ölüm:
18 Kasım 2013
Aytunç Altındal asıl ismi Aytun Altındal (d. 12 Ocak 1945, Bakırköy, İstanbul), tarih ve politika alanında faaliyet gösteren Çerkez asıllı Türk gazeteci, yazar ve araştırmacı. Dinler, felsefe, gizli örgütler ve sair konularda birçok makale ve kitap yazmıştır.

Öğrenimi

İlkokulu İstanbul'da, ortaokulu Diyarbakır'da (1956) bitirdi. Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okuyarak liseyi tamamladı.

Aile Hayatı

Aytunç Altındal'ın babası Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Annesi Fatma hanım ise ev hanımı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en küçük olanıdır.

Siyasi Hayatı ve Çalışmaları

Aytunç Altındal 1973 yılında Partizan adlı şiir kitabı nedeniyle 7.5 yıl hapse mahkum oldu ve yurtdışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre'de "Marksist Yaklaşımla Türkiye'de Kadın" adlı kitabı çıkardı. 1977'de Havass ve1984'de Süreç yayınlarını kurdu. 1982'ye kadar Süreç dergisini yönetti. Daha sonra 1989'da Zürich'te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Yine 1989 yılında Rusya'da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992'de İngiltere Edinburg'da ki International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngitere'de yayınlanan Three Faces Of Jesus(Üç İsa) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993'de Rusça'ya çevrildi.

1993'te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya'nın Graz şehrindeki Karl- Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa'nın Laik Vasiyeti)adlı uluslararası konferansta Oturum ve Bölüm Başkanlığına seçildi.

1995'te merkezi New York'ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen, ilk ve tek Türk Konuşmacı oldu.

Aynı sene, New York'ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)'nda Uluslararası Danışman üyesi oldu.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton'un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu'nun "Sakıncasız" adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964'ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Çeviri yaptı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı yasaklandı. Fransa ve İsviçre'de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.
" Ey insan! Bir matematikçi olduğunda ne kadar yüce ve güçlüsün,bir ilahiyatçı olmaya kalkıştığında ise ne kadar küçük ve zayıf olduğunu anlıyorsun. "
121 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın öyle sade bir anlatışı var ki değinmeden edemeyeceğim bir sadelik. Her kesime hitap eden, yalnız okuyanın değil, dinleyenin bile rahatlıkla anlayabileceği bir sadelikte olmuş. Bu yönünün yanında herkesin kendi içinde yaşanmışlıklarına/sorularına cevap bulduğu bir eser.

KENDİMDEN ÖRNEKLER:
Kitabı ilk açtığımda çok ağır bir dil olacağını hissetmiştim. Hatta kitabın az sayfa sayısına rağmen, anlamakta güçlük çekeceğimi zannederek bir kaç günde bitiririm diye düşündüm. Birkaç günde birkaç kere okuyacağım bir kitap olduğunu bilmem mümkün değildi. Birkaç kez okuma sebebim "acaba kaçırdığım anlatım, bir yorum var mı?" düşüncesiydi. Gelin görün ki her okuduğumda yeni şeyler keşfedip yeni cevaplar buluyordum. Kitabı okuduğunuzda elinizin yorulacağı konusunda uyarmak istiyorum. Çünkü tüm kitap boyunca hemen hemen her cümlenin altını çizdiğim ikinci kitap olduğunu belirtmek ister, okuduğunuz içinde teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla...
230 syf.
·23 günde·Puan vermedi
İhraç malı olarak sadece "Dualar ve Emirler"i olan bir devletin, dünyanın en kalabalık topluluğunu yönetip dünyanın en zengin devletlerinden biri olabilmesi "Vatikan Mucizesi"nden başka hangi kelimelerle tanımlanabilir ki? 2000 yıldır ayakta kalan Hıristiyanlık ve onun en güçlü temsilcisi Vatikan'ın gücünün kaynağı nedir?

Tarihte nice hanedanlar gelip geçmiş, nice devletler kurulup yıkılmışlar, nice barış antlaşmaları en çok 40-50 yıl dayanabilmişken, Papalık bütün bu altüst oluşlardan kendini koruyup ayakta kalmayı başarmıştır. Üstel.K bunu, tüm bu olayları kenarda durup seyrederek değil, tam tersine bütün çalkantıların ve sorunların tam ortasında yer alarak başarmış ve kaybedenler daima başkaları olmuştur.

Vatikan ve Tapmak Şövalyeleri'nde Aytunç Altındal dünyanın siyasal, eko-nomik ve askeri güçler dengesinde önemli bir yere sahip olan Vatikan'ı, yüzyıllar boyunca Papalara hizmet eden ve Malta Şövalyeleri aracılığıyla bugün de varlığını sürdüren "Tapınak Şövalyeleri"ni anlatıyor. 1453'te tarih sayfalarından silinen Bizans'ın günümüzdeki devletsiz imparatoru Paleolog Hanedanı, bağlı oldukları Şövalye tarikatları ve Tapınak Şövalyeleri'nin inisiyatifinde yürüttükleri gizli faaliyetleri Türkiye'de ilk kez bu kitapla açıklanıyor.
329 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ezoterizm, sırlar, gizli örgütler ve saklanan tarih denildiğinde, akla Türkiye'de hatta Dünya'da ilk gelen isimlerden biridir rahmetli Aytunç Altındal. Bu kitabında Hitler'in bilinmeyen ve tuhaf yönlerini bulabilecek, bize sunulan Hitler ile gerçek Hitler'in mukayesesini yapabileceksiniz. Yaptığı tüm araştırmaları belgelere dayalı olan Altındal'ın bunun dışındaki bütün kitapları da bir hazine niteliğindedir. Keyifle ve hayretle okuyacağınıza inanıyorum.
300 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Herkese iyi akşamlar dilerim.
Son zamanlarda okuduğum en kötü kitapla karşınızdayım. Kitabın yazılış amacı laiklik ve sekülarizm kavramlarını tanıtmak olsa da pek amacına yönelik bir kitap olmamış diyebilirim. Yazarın hayatını okudum, köklü liselerde okumuş, lisans eğitimini Sorbonne, doktorasını Zürih Üniversitesi'nde tamamlamış olmasına karşın yazdığı bu kitap bilimsel araştırma yöntemlerine ve yazım üslubuna uygun değildi. Laiklik terimini açıklamak ve tanıtmak yerine eleştirmiş (ki bu normal) ve yermiş. Yazarın bu yersiz düşüncelerinin nedeni öyle tahmin ediyorum ki laikliğin ne olduğunu tam anlamıyla kavrayamamış olmasından kaynaklanmaktadır.
Laiklik ve sekülarizmi tarihsel süreçlerini incelemek isteyen yazar eleştirilerini yaparken atladığı çok önemli iki nokta var: 1) İdeolojiler, yönetim şekilleri vb. bulunduğu dönemin özelliklerine ve uygulandığı toplumun sosyal yapısına göre değerlendirilir. 2) Bu değerlendirmeler yapılırken toplumların aynı kalmadığı, dolayısıyla ihtiyaçlarının değiştiği, yönetim şekillerinin de bununla paralel olarak değişim gösterdiği göz önünde bulundurulmalıdır.
Yazarın diğer kitaplarını okumadım, herhangi bir konuşmasını vs. dinlemedim. Ancak bu kitaba bakarak kendisi hakkında pek olumlu yorumlarda bulunamayacağım.
Kitapta yazılanlara katıldığım tek bir nokta var: Kimliklere dini bilginin yazılması. Her ne kadar yeni kimlik kartlarında bu bilgi yer almıyor olsa da zamanında yapılmış yanlış bir uygulamadır.
188 syf.
"Tyanalı Apollonius'un yaşam öyküsünü çocukluğumda "büyüklerimden" dinlemiştim. Bana bu dinlediklerimden hiç kimseye söz etmemem gerektiği de tembihlenmişti. Niğde/Kemerhisarlı Apollonius'un "hayatını" yazmayı hep istedim. Son 35 yıl içinde belge ve bilgi topladım."

Kitabın önsözündeki şu cümleler bile bu kitabın ne kadar kıymetli bir eser olduğunu bize gösteriyor. 35 yıllık bir birikimin sonucunda ortaya çıkmış, Kilise babalarının çok iyi bildiği ama binlerce yıldır insanlardan gizlenmeye çalışılan "Tyanalı Apollonius" gerçeğinin cesurca anlatıldığı bir eser.

Mark Twain "İnsan Nedir?" isimli eserinde şöyle diyor:

"Sana yalnızca geçici Hakikat-Arayıcıları bulunduğunu söylemiştim; kalıcı olanı insan açısından imkansızdır. Arayıcı, Hakikat olduğuna iyice ikna olduğu şeyi bulunca, artık daha fazla aramaz ve günlerinin geri kalanını onu yamamak ve desteklemek ve onu üzerine çökmesini önlemek için öteberi aramakla geçirir.
Yani, Presbiteryen, Presbiteryen kalır; Muhammedi, Muhammedi kalır; Demokrat, Demokrat kalır; Monarşist, Monarşist kalır. Hakikat peşindeki mütevazı, ciddi, samimi bir Arayıcı, Hakikati 'Ay, yeşil peynirden yapılmıştır.' önermesinde bulsa, hiçbir şey onu bu düşüncesinden döndüremezdi çünkü o otomatik bir makinadan başka bir şey değildir ve inşasının yasalarına uymak zorundadır."

Eğer "Hakikati" bulduğunuza inanıyorsanız bu kitabın size katacağı pek bir şey yoktur. Fakat "Hakikat-Arayıcısı" iseniz her sayfası bilgi dolu bir kitap sizi bekliyor.
121 syf.
·Beğendi·7/10 puan
- “Ermiş” Doğu’nun Nietzsche’si olarak adlandırılan Halil Cibran’ın en ünlü eseridir. Orijinal dili İngilizce olan kitap ilk yayımlandığı 1923 yılından bu yana onlarca dile çevrilmiş ve milyonlarca okura ulaşmıştır. Cibrân’ın eserlerinde Batı’yı bir nevi Doğululaştırma gayretleri göze çarpar. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Roosevelt ona, “Sen Doğu’dan gelip Batı’yı silip süpüren ilk fırtınasın, ancak kıyılarımıza çiçekten başka bir şey getirmedin” demiştir. “Ermiş” romanında da Doğulu bir bilge konuşur bizimle..."
Keyifli okumalar...
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Kültür Emperyalizmi adını taşıyan bu kitap, Aytunç Altındal'ın farklı tarihlerde, gazete ve dergilerde yayımlanan kültür ve sanat üzerine yazdığı yazılarından oluşmaktadır. Burada sadece kendi yazıları da yok, ayrıca kendisiyle belli bir konu üzerine yapılan röportajlarda var. Bu tür derlemeleri her zaman önemserim. Dergilerin, gazetelerin içinde kalan, sıkışan ve unutulan yazılar bu sayede gün yüzüne çıkmış oluyor. Bu açıdan da değerli bir çalışma.

Peki, kitabın içinde ne tür konular var? Öncelikle ABD ve İngiltere'de ortaya çıkan ve yer altı edebiyatı adı verilen 'underground' olayına değiniyor. Bu değindiği tarihte 1973 yılı. Bunun dışında Uzak Doğu Felsefesi Zen, Halil Cibran, Kültür ve Sanat üzerine çeşitli yazılar yer almaktadır.

İlgili kesimlerin dikkatine sunar ve tavsiye ederim.

Bu kitabı 3 Nisan 2020 tarihinde okuyup inceleme yazısı da yine 3 Nisan 2020 tarihinde yazılıp 1000Kitap sitesine eklenmiştir.
Yahudilik ve hristiyanlığa ait terimlerin bol olmasıyla birlikte konunun anlaşılması için elzem olması gerçeğine rağmen sürükleyici bir kitap , Merhum'a Allahtan Rahmet diliyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Aytunç Altındal
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar ve Araştırmacı
Doğum:
Bakırköy, İstanbul, 12 Ocak 1945
Ölüm:
18 Kasım 2013
Aytunç Altındal asıl ismi Aytun Altındal (d. 12 Ocak 1945, Bakırköy, İstanbul), tarih ve politika alanında faaliyet gösteren Çerkez asıllı Türk gazeteci, yazar ve araştırmacı. Dinler, felsefe, gizli örgütler ve sair konularda birçok makale ve kitap yazmıştır.

Öğrenimi

İlkokulu İstanbul'da, ortaokulu Diyarbakır'da (1956) bitirdi. Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okuyarak liseyi tamamladı.

Aile Hayatı

Aytunç Altındal'ın babası Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Annesi Fatma hanım ise ev hanımı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en küçük olanıdır.

Siyasi Hayatı ve Çalışmaları

Aytunç Altındal 1973 yılında Partizan adlı şiir kitabı nedeniyle 7.5 yıl hapse mahkum oldu ve yurtdışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre'de "Marksist Yaklaşımla Türkiye'de Kadın" adlı kitabı çıkardı. 1977'de Havass ve1984'de Süreç yayınlarını kurdu. 1982'ye kadar Süreç dergisini yönetti. Daha sonra 1989'da Zürich'te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Yine 1989 yılında Rusya'da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992'de İngiltere Edinburg'da ki International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngitere'de yayınlanan Three Faces Of Jesus(Üç İsa) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993'de Rusça'ya çevrildi.

1993'te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya'nın Graz şehrindeki Karl- Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa'nın Laik Vasiyeti)adlı uluslararası konferansta Oturum ve Bölüm Başkanlığına seçildi.

1995'te merkezi New York'ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen, ilk ve tek Türk Konuşmacı oldu.

Aynı sene, New York'ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)'nda Uluslararası Danışman üyesi oldu.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton'un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu'nun "Sakıncasız" adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964'ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Çeviri yaptı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı yasaklandı. Fransa ve İsviçre'de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Yazar istatistikleri

  • 278 okur beğendi.
  • 1.830 okur okudu.
  • 62 okur okuyor.
  • 1.738 okur okuyacak.
  • 22 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları