Bahadır Cüneyt Yalçın

Bahadır Cüneyt Yalçın

Yazar
7.9/10
215 Kişi
·
578
Okunma
·
74
Beğeni
·
6,8bin
Gösterim
Adı:
Bahadır Cüneyt Yalçın
Unvan:
Yazar
Doğum:
1982
1 Şubat 1982’de doğdu. Kırıkkale Fen Lisesi’nden 2000’de, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden 2006’da mezun oldu. 2003-2007 arasında edebiyat dergilerinde şiir ve hikâyeleri yayımlandı. Mizah edebiyatı dergisi Deli Defteri’ni çıkardı. 2011’de Afili Filintalar’a katıldı. Mütevazı Bir İntikam (Roman) 2014’te, Hep Lunapark (Roman) 2015’te yayımlandı. Yedi farklı şehir, on beş değişik evde yaşadı. Futbol, masa tenisi ve bowling oynar. Sevincini paylaşacak kadar İngilizce, kendini kurtaracak kadar yüzme bilir. Eşiyle birlikte Ankara’da yaşıyor.
"Bir araştırmaya göre, trafik ışığı kırmızıdan yeşile döndüğünde İtalyanlar ortalama beş saniyede, İspanyollar altı, Almanlar ise yedi buçuk saniyede korna çalıyormuş," dedi Ali.
"Türkler?" diye sordu Burhan Turhan.
"Türkler araştırmaya dahil edilmemiş çünkü bu araştırmadaki ölçü saniye. Salise değil."
'Ben nereliyim biliyor musun?' dedi babam. 'Hangi lunapark bir uydu fotoğrafına doluyken yakalanmışsa oralıyım.'
Bahadır Cüneyt Yalçın
Sayfa 47 - april yayınları
288 syf.
·2 günde
Alakasız karakterler bir araya nasıl gelir?

Kitap ne anlatıyor derseniz ilk aklıma gelen bu soru olurdu. Hikayeyi 3 kişinin ağzından dinlerken başlarda bir hangisi anlatıyor acaba desenizde bu çok uzun sürmüyor. İlgisiz olayları ve karakterleri birbirine baglayıp tek olay haline getirmesi ve bunu çok doğal yapması kitabı daha eğlenceli hale getirmiş.

Hikâye absürt ve çok eğlenceli. Karakterler sayı olarak fazla olsada hepsi çok iyi oturmuş ve kafanızda hemen canlanan tipler.

Yazım dili basit, zorlanmadan okuyup yalayıp yutacağınız bir roman.

Tabiki yazarlar farklıdır ama bir Murat Menteş, bir Alper Canıgüz sevenlerdenseniz kaçırmayın okuyun derim.
262 syf.
·1 günde
İtiraf ediyorum bu kitabı okuduğum için pişmanım. Çünkü kitabı okumuş olmam, tekrar ilk kez okumayacak olmamama sebep.Keşke sadece bu kitaba özel hafıza kaybetsem, kitabı defalarca unutsam, defalarca sıfırdan okusam. .Verdiği aynı huzuru tekrar yaşamayacak olmak kitabın kapağını kapatırken düşündürdü beni. Bahadır Cüneyt Yalçın Afilli Filintalardan severek okuduğum yazarların başında geliyor. Alper Canıgüz ve Murat Menteş'ten sonra keşfettim ikisinden de biraz buldum aslında ama en ikisinden belirgin farkı yazarın cümleleri, hikayenin,karakterlerin samimiliği kitaplarına o kadar hoş bir tat veriyor ki, elinizden bırakamıyorsunuz. Öyle karakterleri var ki, oturup konuşmak, tanışmak istiyorsunuz. Hep Lunapark kitabı da bu konuda en başı çeken bir kitap. İçinde lunapark var, aşk var, mektup var, hatta şarkı var. Evet kitabın şarkısı var, arkasındaki barkodu okutunca çıkan, kitaba ait bir şarkı.

'Kendime ispat
Trenini kaçırdım fakat
Vazgeçmeden bekledim
Seni bomboş istasyonda'

sözleri geçen kitap kadar samimi bir şarkı.Kitabın bana kazandırdıklarından en güzellerinden biri de Yok Öyle Kararlı Şeyler grubu. Kitabın içine daldığınız an kendinizi lunaparkta buluyorsunuz, geçen aksiyonu sanki okumuyor, gondolla en tepeye çıkmış, kitabı izliyorsunuz, kitabı dinliyorsunuz, az uğraşırsanız hissediyorsunuz hatta. sanatçılara yazılmış mektupları okuyorsunuz, ailenin içinde kendinize yer edinmeye çalışıyorsunuz.kitabın verdiği tatla unutamayacağınız bir lunapark gezi anınız olmasını istiyorsanız Bahadır Cüneyt Yalçın okuyun.
288 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap klişelerden uzak bir yol hikayesi, öyle ki okuyucuyuda yanında sürükleyip götüren cinsten. İlk cümlesinden son cümlesine kadar gülümseyerek okudum.
264 syf.
·3 günde·7/10
Bahadır Cüneyt Yalçın bir afili filinta efendim. Ciddi komiklerden biri. Nasıl oluyor bu ciddi komik gerçekten benim için anlatması çok zor. Kurduğu cümleler o kadar ince bir absürtlükteki içindeki zeka kendisini hemen belli ediyor. Bu adam böyle cümleleri nasıl düşünüp yazıyor anlamak mümkün değil.

Şener Kutlu garip bir adam. Hamile karısı Hale ile on sekiz gün evvel boşanıyorlar. Karısı bir hayli hamile. Yani Şener ile ikinci çocuklarını bekliyorlar fakat karısı bir astronota aşık olunca olay biraz karışıyor. Ece Güneş isimli çok komik bir kızları var ve Şener aslında bir komedyen. Hani şu barlarda sahne alan komedyenlerden. Bu arada gelecekte geçen bir hikaye bu. Uzaydan dünyaya gelen mültecilerin olduğu bir dönem. Savaşıp da gezegenlerinden sürülen ufak insancıkların dünyaya paylaştırılmaları. Ayvaz isimli bir Trinişeli'nin de Şener'in ev arkadaşı olması ile olaylar bence gayet komik bir hal alıyor. Ben sevdim kitabı.
262 syf.
·Beğendi·8/10
Hayatımızdaki çoğu şey lunapark gibi rengarenk, eğlencede var hayatta bir çocuğun istediği oyuncağa tekrar binemediğinde ki üzüntüsüde..
Lunapark işleten bir ailenin bolca güleceğiniz arada üzülceğiniz sıcacık bir hikayesi. Aile yadigarı bu lunaparkta her oyuncağın bir hikayesi var.
Genellikle evin küçük çocuğu olan zaferin ağzından trajikomik olayları dinliyoruz. Ölen sanatçılara mektup yazan ve sanatçılarla anısı olduğuna inanan peltek bir amca, sorumsuz kumarbaz bir dayı, anne-görümce çekişmesi, aşklar, maceralar ve tabii ki eksik olmayan polisiye. Öyle ki, roman, aile yemek yerken masalarına deniz kaplumbağası düşmesiyle başlıyor ve bu komedi silsilesi devam ediyor...
288 syf.
·Beğendi·9/10
Dolu dolu zeka içerdiği herkes tarafından kabul edilebilir. Zaten Bahadır Cüneyt Yalçın espri kabiliyetiyle zekasını birleştirmeyi çok iyi becerebildiğini yazdığı "Kuş Lokumu" yazılarında gösteriyordu. Yalnız kitabın geçişleri ve bakış açılarındaki değişim sadece bölümler üzerindeki işaretlerden anlaşılabildiği için belli bir süre kafanız karışabiliyor.
288 syf.
·3 günde·8/10·
Okurken Alt başlıklar ve kitap sayfalarının görsel şekli aklıma direkt Murat Menteş ‘in kitaplarını getirdi. Murat Mendeş’in ilk üç kitabını ve Alper Canıgüz’ ün tüm kitaplarını çok ama çok severek okudum. İkisinin de tüm kitaplarını okuyunca onlara yakın bir yazar arayışına girmiştim. Mütevazı Bir İntikam da Yıllardır gözüme çarpan bir kitaptı. Tam anlamıyla o kitaplardan aldığım enerjiyi alamamış olsam da bana bir okur olarak hissettirdiği şey o kitapları okurkenki hislerime yakındı. Ben kitabı severek ve merakla okudum. Tavsiye eder miyim?
-Evett

Not: bu düşüncelerimden sonra kitabın sonunda Murat Menteş’ in adını gördüm...
288 syf.
·4 günde·9/10
Okurken yüzünüzden tebessümün eksik olmayacağı çoğu zaman fazlasıyla eğlenceli klişe şeylerden çok uzak harika bir yol hikayesi :) Mizah seven arkadaşlar biraz daha fazla sevebilir bu kitabı.
262 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10·
Okuduğum ikinci kitabı olmasına rağmen, yazarını bilmeseydim kesinlikle Bahadır Cüneyt Yalçın derdim.
Zaferi, İrfan'ı, Mustafa 'yı, yunus hanımefendiyi, gelin görümce diyaloglarını çok sevdim.
"yok öyle kararlı şeyler" in "ah lunapark" şarkısı, kitap adına yazılmış harika bir parça. Kitabı şarkı eşliğinde okumak çok keyifli.
Aleksi Pavlovic İn kendini hatırlatması oldukça hoş oldu. Her iki kitabinda devam kitaplarını beklediğimi bu incelemeye yazmam ne kadar doğru bilmiyorum, ama yazarı umarım bunu okuyucu isteği olarak ciddiye alır

Yazarın biyografisi

Adı:
Bahadır Cüneyt Yalçın
Unvan:
Yazar
Doğum:
1982
1 Şubat 1982’de doğdu. Kırıkkale Fen Lisesi’nden 2000’de, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden 2006’da mezun oldu. 2003-2007 arasında edebiyat dergilerinde şiir ve hikâyeleri yayımlandı. Mizah edebiyatı dergisi Deli Defteri’ni çıkardı. 2011’de Afili Filintalar’a katıldı. Mütevazı Bir İntikam (Roman) 2014’te, Hep Lunapark (Roman) 2015’te yayımlandı. Yedi farklı şehir, on beş değişik evde yaşadı. Futbol, masa tenisi ve bowling oynar. Sevincini paylaşacak kadar İngilizce, kendini kurtaracak kadar yüzme bilir. Eşiyle birlikte Ankara’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 74 okur beğendi.
  • 578 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 240 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları