Bahadır Yenişehirlioğlu

Bahadır Yenişehirlioğlu

Yazar
7.6/10
238 Kişi
·
593
Okunma
·
200
Beğeni
·
6.825
Gösterim
Adı:
Bahadır Yenişehirlioğlu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Akhisar, 1962
1962 yılında Akhisar’da doğdu. 1979 yılında Akhisar Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve 1985 yılında mezun oldu. Daha sonra Manisa Akhisar’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Almanya, İngiltere, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Fas, Tunus, Mısır, İran, Pakistan, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Dubai, Bahreyn gibi ülkelerde halklar ve toplumlar üzerinde araştırmalarda bulunmuş ve “Beyaz Usta Siyah Çırak” isimli romanını kaleme almıştır. Ulucamii Eğitim ve Kültür Vakfı, AK-SEK Vakfı, İnsan Hakları Komisyonu, İlçe Cezaevleri İzleme ve Denetleme Komisyonu ve Akhisar Tenis Severler Derneği'nde çalışmalarda bulunmuştur. Söz konusu derneklerde halen çalışmalarını devam ettiren Yenişehirlioğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.
Salıncakta sallandığımız gün duruyor mu hâlâ zamanı dondurduğum anda? bir onu hatırlıyorum, bir de anamın arkadan esen güven dolu kokusunu...
Ne diyor efendimiz:
'Birimiz uyuyunca şeytan ensesine üç düğüm atar. Her düğümü atarken düğüm attığı yere eliyle vurarark, üzerine uzun bir gece olsun, yat, dileğinde bulunur. İnsan uyanır da Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür. Abdest alırsa ikinci düğüm çözülür. Bir de namaz kılarsa bütün düğümler çözülmüş olur. Böylece kul canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde, habis ruhlu, içi kararmış ve uyuşuk bir vaziyette sabaha erer.'
"Her neredeysen ve nerede olursan ol, senin de aynı gökyüzü ve bulutlara baktığını bilmektir benim için yaşamak.
Kavuşuncaya kadar yaşayacağız... "
Belki her geçen gün biraz daha küllenir ama sonlanmaz hasret. Elleriyle toprağın bağrına koysa o zaman toprağa karışır hatıralar, acı azalır, azalır, azalır.
Öncelikle hemşerim ve meslektaşım Bahadır Yenişehirlioğlu'na teşekkür etmek istiyorum. Konuya geçmeden mekana değinmek istiyorum. Kitapta mekan olarak Akhisar'ı seçmesi ve tarihinden (Thyateria, Amazonlar, ilk kilise), coğrafyasından (Karahöyük dağı) ve sosyo ekonomik durumundan (zeytin, tütün) bahsetmesi, bunu hikayeyle bütünleştirmesi çok hoşuma gitti. Memleketim diye demiyorum ama nasıl Yaşar Kemal okurken Çukurova'da, Cengiz Aytmatov okurken Orta Asya'nın bozkırlarındaymışım gibi hissediyorsam bu kitabı okurken de Akhisar ve tarihinde dolaşmış gibi hissettim kendimi.
Hikayeye gelecek olursak olay örgüsü ve konu çok iyiydi, açıkçası bu kadar iyi bir şey beklemiyordum. Şizofren olan bir kız ve bunun çevresinde geçen ama çoğu karakteri ve hayatlarını ayrıntılı olarak bize aktaran bir kitap olmuş. Dil olarakta gayet iyi ve duygu dolu okuyucuyu olayların içine çeken bir kitap. Bölüm sonlarında ki abartılı şiirsel kısımlar hoşuma gitmedi sadece ve bu kadar dram biraz ağır geldi. Ama kitapta yer yer çok beğendiğim kısımlar oldu.
Evet uzun süredir merakla beklediğim bir yazarla, Bahadır Yenişehirlioğlu ile tanıştığım kitap" Tahta At" oldu. Tahta At bir aile yaşamının öyküsünde ilerliyor. Olaylar birbirine girip tekrar ayrılsa da yine aynı noktada buluşuyor. Ama değişmeyen tek bir şey var o da yaşanılan her şeyin bir sonraki zamanda karşılarına çıkması. Hayat da böyle değil midir zaten?

Kitap sade ve akıcı dili ile rahatlıkla okunabilecek nitelikte. Ayrıyeten şiirsel bir anlatıma sahip. Bazen bu şiirsellik bir melodi haline bile gelebiliyor. :)

Aslında bu kitap insanın içinde yaşamış olduğu savaşı gözler önüne seriyor. Hayatımızdaki seçimlerin sonucunu ve açtığımız kapıların nereye açıldığını somut şekilde gösteriyor. En önemlisi her şey kaderden deyip insan iradesine yokmuş gibi davranıldığı sırada, 'bu yaşanılanlar senin seçiminin sonucu' olduğunu bir kez daha gösteriyor insana.

Benim için roman, olaylar içinde hayattan bir parça bulduğum, anlatılanlar içinden az da olsa bana bir şeyler katabilen bir nitelikte olmalıdır. Ve ben Tahta At kitabı ile istediğim roman kitabı türüne ulaştığımı düşünüyorum.
Hala Bahadır Yenişehirlioğlu ile tanışmamış olanlara ise bir an önce tanışmaları gerektiğini söylüyor ve bu kitabı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. :)
Bir arkadaşımın hediye etmesiyle okuma fırsatı bulduğum bu eserde, küçük yaşta birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan iki kardeşin özlem dolu hikayesi üzerinden Yemen Cephesi üzerinde yaşananlar anlatılıyor. Çölün gündüz kavurucu sıcağında, gece ise dondurucu soğuğunda; susuzlukla, açlıkla, hastalıklarla mücadele eden askerlerimizin yürek burkan halleri insanı çok etkiliyor. Tüm bu olanlara, günümüzden Yemen Türküsünün kayıp dizeleri üzerinden bir yolculuk yapılıyor. Bu eserden sonra özellikle Yemen Cephesi üzerinde yaşananları derinlemesine öğrenmek için Mehmed Niyazi'nin "Yemen! Ah Yemen" ve Feridun Kandemir'in "Fahrettin Paşa'nın Medine Müdafaası" kitabını okumak için sabırsızlanıyorum.
Herkese keyifli okumalar.
İlk Bahadır Yenişehirlioğlu kitabım... Maalesef sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Türk dizilerini sevmeyen biri olarak, Türk dizisi tadında bir roman okumak bana çok sıkıcı geldi. Aşk hakkında uzun uzadıya cümleler de çok sıkıcıydı. Bir sonraki bölümü tahmin edebileceğiniz, herhangi bir heyecanı olmayan bir romandı. Kurgusu çok zayıftı, okunmasa da olabilirdi yani...
Evett senenin ilk kitabının da kapağını kapattık. Son Hasat, yine psikolojik bir eser. Aslında ne yazacağımı bilmiyorum desem inanır mısınız? Karakter tahlilleri müthişti. Ilk kez okuyorum bu yazıları ve yine kadın tahlilleri kuvvetli bir yazar. Keza daha önce hiç okumadan Kedili Kütüphane'deki programını izlemiştim size de tavsiye ederim. Gerçekten ne yazacağımı bilemiyorum. Hani yazdığım şeyler kitap hakkında fikir verecek diye korkuyorum. Şunu söylemeliyim ki uzun zamandır ilk kez bir roman beni daha ilk sayfalardan içine çekti. Hani sanki okumuyordum da o karakterlerin yanında yöresinde ben de onlarla birlikteymişim gibi hissettim. Çok başarılı, güzel bir kitap olmuş... Aklım hala Hilal'de. Sanki o Hilal bizim aileden biriymiş gibi hissettim şu 3 günde. Çok iyi bir romandı. Ne yazsam ipucu verecekmişim gibi geliyor, bu yüzden alın okuyun diyorum.
Öncelikle yazara biraz değinmek istiyorum. Bahadır Yenişehirlioğlu'nu gerçekten çok seviyorum. Tanıdığım kadarıyla mütevazi kişiliği , yaptığı işlerdeki yeteneği ve kalitesi ile çok severek takip ettiğim bir yazar ve oyuncu aynı zamanda. Neredeyse bütün kitaplarını okudum. Kullandığı sade dil ve geçmişle günümüzü harmanlaması hikayeleri birbirine bağlaması benim çok hoşuma gidiyor açıkcası.
Kitapla ilgili olan yorumuma geçiyorum. Bazı kısımlarda gerçeklikle hayal olan kısımlar karışsa da şizofrenik vakalar olduğu için normal karşılanabilir bu. Hilal gerçekten benim için uzun süre acısını hatırlayacağım bir karakter olacak başına gelenler ondan başka herkesin suçu sanki. Aynı zamanda gücün ve paranın hüküm sürdüğü hayatlar ve yine bu güç ve ünün kararttığı hayatlar çok klasik değil mi? Ne yazık ki insanlık var oldukça para ve ün bu denli insanların gözünü kararttıkça bu hikayeler hayatın gerçekleri olarak önümüze sunulmaya devam edecek.
Kitabın çok farklı bir kurgusu var. Hilal ve diğerleri.. Şizofreni bir kız, ailesi ve yaşadıkları. Kitaba başlarken hiç böyle bir akış hayal etmemiştim. Psikolojik tahliller ve karakterler gayet başarılı yalnızca aralardaki şiirsel kısımları pek sevemedim. Farklı tarz sevenler için okunabilir.
Genç bir kız olan kerime evlenmeyi beklerken yaşadığı sıkıntılar. Babasının hastalanması sonrası annesinin onu ilk gelen ile görücü usulü evlendirmesi. Kerimenin daha çocuk iken yaşadığı sıkıntılar dolayısıyla travmaları evliliği sırasında da yaşadığı sıkıntılar ile bu kat kat artmıştı. Yazardan daha çok iyi bir kitap yazmasını beklerdim.
Ve bir kitabın daha sonuna geldim, Türk filmi tadında bir kitap okudum, içinden çıkılamaz hayatların nasıl olduğunu net bir şekilde anlatmış Bahadır hocam, roman okumayı seviyorsanız şiddetle tavsiye ederim.
#kitaplar #kitap #kitapkurdu #kitaplık #kitaptavsiyesi #books #kitapseverler #book #satir
Çizilen Satırlar;
.
Hani insan en çok neye ısrarla itiraz ederse ona daha çok ilgi duyarmış.
.
Çareyi gitmekte bulan kişi gittiği yerde aradığı mutluluğu bulabilir mi acaba? Gittiğin yere kafanın içindekileri de götürüyorsan o zaman beyhude bir gidişe dönüşür her sefer.
.
Müslüman dediğin asla kibirli olmaz.
.
Vicdanı taşır insanı en tahmin edilmez yerelere.
.
Bazen feraset ilham eseridir ki sebebi bilinmeksizin kendini gösterir. Bazen de sohbetler insanı feraset sahibi yapar.
.
.
Kitap Yorumu;
Öncelikle yazarla ilk tanışma ve kendisi ilede ufak bir sohbet denebilirse bir hasbihal etme de yaşandı der isek öncelikle yazar @yenisehirlioglu
İnanılmaz mütevazi ve naif biri önce bunu belirtmekte fayda var. Kitabın dili çok akıcı çok hafif yazarın bir kaç söyleyişini izlemiştim konuştuğu kelam ne ise kitapta da bunu yansıtmış. Kitap darbe zamanı nı bir roman şeklinde anlatıyor zaman zaman manisanın bir köyünde zaman zaman istanbulda geçen olaylar çok güzel harmanlanmış ana karakterler olarak Ebubekir, Züleyha, Kadir diyelim ve Hasan öğretmen kitap içinde manisada ki geçen olaylardaki şive çok hoşuma gitti bizzat içindeymişim gibi ve en önemli yerlerden biri cemaat ve cemaatin yaptıkları oluşumu hakkında öyle güzel sorular sorulmuş ve anlatılmış ki sade ve yalın biraz da bazı şeyleri göz önüne çıkarmış çokta spoiler vermiyim güzel bir kitaptı severek okudum zaten bir günde bitirdim. Keyifli okumalar diliyorum...
.
.
Arka Kapak;
Manisa'nın bir köyünde, aynı göğün altında uçurtma uçurmuş, çocukluğun en keyifli ve zor zamanlarını birlikte yaşamış iki arkadaş. Biri arkasında kaya gibi sağlam duran bir baba ile şefkatli bir annenin evladı Ebubekir, diğeri dağılmış bir ailenin incinmiş çocuğu Kadir. Bir de köyün güzeller güzeli kızı Züleyha.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bahadır Yenişehirlioğlu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Akhisar, 1962
1962 yılında Akhisar’da doğdu. 1979 yılında Akhisar Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve 1985 yılında mezun oldu. Daha sonra Manisa Akhisar’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Almanya, İngiltere, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Fas, Tunus, Mısır, İran, Pakistan, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Dubai, Bahreyn gibi ülkelerde halklar ve toplumlar üzerinde araştırmalarda bulunmuş ve “Beyaz Usta Siyah Çırak” isimli romanını kaleme almıştır. Ulucamii Eğitim ve Kültür Vakfı, AK-SEK Vakfı, İnsan Hakları Komisyonu, İlçe Cezaevleri İzleme ve Denetleme Komisyonu ve Akhisar Tenis Severler Derneği'nde çalışmalarda bulunmuştur. Söz konusu derneklerde halen çalışmalarını devam ettiren Yenişehirlioğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 200 okur beğendi.
  • 593 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 439 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları