Bawer Ferat

Bawer Ferat

8.4/10
25 Kişi
·
57
Okunma
·
0
Beğeni
·
894
Gösterim
Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar
"Bazen insanların umutlarını kırmak, bedenlerini yok etmekten çok daha ölümcüldür."
“Cembeli ile Bînevş`in,Tahir ile Zühre`nin Siyabend ile Xecê`nin,Mem ile Zin`in aşklarını aşmıştı aşkları.
.....
Bu aşkların hepsi de aynı toprağın çiçeğiydiler.
Acılı ülkenin acılı âşıklarıydılar.”
Küçükken çobanların anlattığı Cembeli ile Bınevş 'in , Tahir ile Zahar 'ın , Siyabend ile Xece ' nin , Mem ile Zin 'in aşklarını aşmıştı aşkları.
Bence aşk deliliktir.Çünkü âşık olanın gözü hicbirsy görmez hem tehlikeli , hemde zayıflıktır.Tehlikelidir çünkü aşkına gelebilecek zarar karşısında aşığın gözleri kara olur , yakar yıkar, ölür öldürür. Zayıflıktır, çünkü tüm gücünü aşk alıp götürür. Bu yüzden de kandirilmaya açıktır...
Evdi başını kaldırdı, yıldızlara,aya uzun uzun baktı." keşke ben ve Rihmé de orada olaydık " diye geçirdi içinden. "Kimsenin ulaşamadığı, göremediği bu uçsuz bucaksız sonsuzlukta kaybolsaydık."
Bawer Ferat
Sayfa 24 - yurt kitap yayın karakter Evdi
dewreş ezidi bir Kürt, Adule ise müslüman bir Kürt aralarındaki bu din farkı aşkları önündeki en büyük engeldir tabi her aşk hikayesi gibi bütün fedakarlıklara rağmen kavuşamazlar. İmkansız olduklarını bildikleri halde aşkları için fedakarlıklardan kaçınmayan aşk hikayelerini okudukça günümüzde korkuların, kaygıların aşkın önüne geçtiğini görünce aşkın aslında bir hikayeden ibaret olduğunu düşünmeden edemiyorum.
Bence yapıtı değerli kılan Derwêş ile adûle'nin aşkı değil, Derwêş'in babası Êvdi ile Rıhme hatun arasında geçen aşktır. Şahsen ben en çok bunlardan etkilendim
Spoiler
Êvdi'nin Rıhme hatunun mezarındaki taşı kaldırıp kabre eğilmesi ve o kokuyu misk'i amber telakki edip içine çekmesi beni derinden etkilemişti
Kitap, Yezidi bir genç ile Sünni bir kızın aşk hikayesini anlatıyor.Tabi bu arada bölgede yaşayan Türkler ,Kürtler ve Yezidiler arasında geçen dostluk ve düşmanlıklardan da söz etmektedir.Kitapta aslında iki aşk hikayesi var :bunlardan biri Evdi ile Rıhme ve Dewreş ile Adule .
Başta kürtçe isimler nedeniyle tepkili yaklaştığım daha sonra yazarla adaş bir arkadaşımın olup kitabı daha ilgiyle okuduğum, aşkı kültürle soslayıp anlatan kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 57 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.