Bawer Ferat

Bawer Ferat

Yazar
8.5/10
30 Kişi
·
80
Okunma
·
0
Beğeni
·
911
Gösterim
"Bazen insanların umutlarını kırmak, bedenlerini yok etmekten çok daha ölümcüldür."
“Cembeli ile Bînevş`in,Tahir ile Zühre`nin Siyabend ile Xecê`nin,Mem ile Zin`in aşklarını aşmıştı aşkları.
.....
Bu aşkların hepsi de aynı toprağın çiçeğiydiler.
Acılı ülkenin acılı âşıklarıydılar.”
Küçükken çobanların anlattığı Cembeli ile Bınevş 'in , Tahir ile Zahar 'ın , Siyabend ile Xece ' nin , Mem ile Zin 'in aşklarını aşmıştı aşkları.
"En korkak insanların bile gün gelir her tarafları yiğitlik keser, öfkeleri büyür; şu gördüğün siyah taşlar gibi ne yıkılır ne de ezilirler."
Bawer Ferat
Sayfa 88 - Yurt Kitap-Yayın
"Aşık kişi ayrılığa fazla dayanamaz. Güneş olur her yere girer, her yerden çıkar. Ne yapar eder, bir yolunu bulur."
Bawer Ferat
Sayfa 136 - Yurt Kitap-Yayın
Evdî cebindekini çıkardı, önce öptü, yüreğine bastı sonra doyasıya kokladı. Ardından sarılı bezi açtı. Bezin içindeki kırmızı mendili ve Rihmê'nin bir tutam saçını gördü. Evdî dudaklarını saçın üzerine koydu, öptü, kokladı, öylece bir süre durdu. Sonra tekrar mendili özenle katlayıp yüreğinin tam üzerindeki cebe koydu.
Bawer Ferat
Sayfa 31 - Yurt Kitap-Yayın
"Bende aşk deliliktir. Çünkü âşık olanın gözü hiçbir şeyi görmez. Hem tehlikeli, hem de zayıflıktır. Tehlikelidir çünkü aşkına gelebilecek zarar karşısında âşığın gözleri kara olur, yakar-yıkar, ölür-öldürür. Zayıflıktır, çünkü tüm gücünü aşk alıp götürür. Bu yüzden de kaldırılmaya açıktır."
Bawer Ferat
Sayfa 101 - Yurt Kitap-Yayın
karacadağ eteklerinde, ceylanpınar ovasında, cudi'de, şengal dağı'nda, şeyh adi'de yaşanmış, dengbejler tarafından söylene söylene günümüze kadar gelmiş gerçek bir aşk öyküsüdür. 

dewrêş ile adûlê dendiğinde aklıma dewrêşin babası evdi'nin vakt-i zamanında aşık olduğu rihmê'nin öldüğünü öğrenmesi üzere, mezarını açıp o ölü kokusunu içine çekmekten zevk alarak mazoşist duyguların tavan yaptığı bölüm aklıma gelmiş olup aşkın tanımını yeniden düşünmeme neden olan kitap gelir. aynı zamanda sırf êzidî oldukları için soydaşları tarafından dışlanması hatta öldürülmek istenmesi de bana atalarımızın o ünlü '' kurd dijminên qewmê xwenin'' ( kürtler kendi soyunun düşmanıdır ) veya ''kurmê darê ji darêye'' ( ağacın kurdu ağaçtandır) sözlerinin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlar niteliktedir.
dewreş ezidi bir Kürt, Adule ise müslüman bir Kürt aralarındaki bu din farkı aşkları önündeki en büyük engeldir tabi her aşk hikayesi gibi bütün fedakarlıklara rağmen kavuşamazlar. İmkansız olduklarını bildikleri halde aşkları için fedakarlıklardan kaçınmayan aşk hikayelerini okudukça günümüzde korkuların, kaygıların aşkın önüne geçtiğini görünce aşkın aslında bir hikayeden ibaret olduğunu düşünmeden edemiyorum.
Bence yapıtı değerli kılan Derwêş ile adûle'nin aşkı değil, Derwêş'in babası Êvdi ile Rıhme hatun arasında geçen aşktır. Şahsen ben en çok bunlardan etkilendim
Spoiler
Êvdi'nin Rıhme hatunun mezarındaki taşı kaldırıp kabre eğilmesi ve o kokuyu misk'i amber telakki edip içine çekmesi beni derinden etkilemişti
Kitap, Yezidi bir genç ile Sünni bir kızın aşk hikayesini anlatıyor.Tabi bu arada bölgede yaşayan Türkler ,Kürtler ve Yezidiler arasında geçen dostluk ve düşmanlıklardan da söz etmektedir.Kitapta aslında iki aşk hikayesi var :bunlardan biri Evdi ile Rıhme ve Dewreş ile Adule .
Aşk denen olguyu öylesine ki ruhun en derinine işlemiş destansı bir hikaye . Devres ve adule Mezopotamya nin bağrında yaşadıkları dillere destan aşkı hazin bir sonuçla son buluyor .
Gözyaşlarınızı tutmamaya hazır olun . Müthiş epik anlatımıyla ayrı ve dopdolu bir serüven .
Başta kürtçe isimler nedeniyle tepkili yaklaştığım daha sonra yazarla adaş bir arkadaşımın olup kitabı daha ilgiyle okuduğum, aşkı kültürle soslayıp anlatan kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 80 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.