Bawer Ferat

Bawer Ferat

8.5/10
29 Kişi
·
69
Okunma
·
0
Beğeni
·
902
Gösterim
Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar
"Bazen insanların umutlarını kırmak, bedenlerini yok etmekten çok daha ölümcüldür."
“Cembeli ile Bînevş`in,Tahir ile Zühre`nin Siyabend ile Xecê`nin,Mem ile Zin`in aşklarını aşmıştı aşkları.
.....
Bu aşkların hepsi de aynı toprağın çiçeğiydiler.
Acılı ülkenin acılı âşıklarıydılar.”
Bence aşk deliliktir.Çünkü âşık olanın gözü hicbirsy görmez hem tehlikeli , hemde zayıflıktır.Tehlikelidir çünkü aşkına gelebilecek zarar karşısında aşığın gözleri kara olur , yakar yıkar, ölür öldürür. Zayıflıktır, çünkü tüm gücünü aşk alıp götürür. Bu yüzden de kandirilmaya açıktır...
Evdi başını kaldırdı, yıldızlara,aya uzun uzun baktı." keşke ben ve Rihmé de orada olaydık " diye geçirdi içinden. "Kimsenin ulaşamadığı, göremediği bu uçsuz bucaksız sonsuzlukta kaybolsaydık."
Bawer Ferat
Sayfa 24 - yurt kitap yayın karakter Evdi
Küçükken çobanların anlattığı Cembeli ile Bınevş 'in , Tahir ile Zahar 'ın , Siyabend ile Xece ' nin , Mem ile Zin 'in aşklarını aşmıştı aşkları.
karacadağ eteklerinde, ceylanpınar ovasında, cudi'de, şengal dağı'nda, şeyh adi'de yaşanmış, dengbejler tarafından söylene söylene günümüze kadar gelmiş gerçek bir aşk öyküsüdür. 

dewrêş ile adûlê dendiğinde aklıma dewrêşin babası evdi'nin vakt-i zamanında aşık olduğu rihmê'nin öldüğünü öğrenmesi üzere, mezarını açıp o ölü kokusunu içine çekmekten zevk alarak mazoşist duyguların tavan yaptığı bölüm aklıma gelmiş olup aşkın tanımını yeniden düşünmeme neden olan kitap gelir. aynı zamanda sırf êzidî oldukları için soydaşları tarafından dışlanması hatta öldürülmek istenmesi de bana atalarımızın o ünlü '' kurd dijminên qewmê xwenin'' ( kürtler kendi soyunun düşmanıdır ) veya ''kurmê darê ji darêye'' ( ağacın kurdu ağaçtandır) sözlerinin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlar niteliktedir.
dewreş ezidi bir Kürt, Adule ise müslüman bir Kürt aralarındaki bu din farkı aşkları önündeki en büyük engeldir tabi her aşk hikayesi gibi bütün fedakarlıklara rağmen kavuşamazlar. İmkansız olduklarını bildikleri halde aşkları için fedakarlıklardan kaçınmayan aşk hikayelerini okudukça günümüzde korkuların, kaygıların aşkın önüne geçtiğini görünce aşkın aslında bir hikayeden ibaret olduğunu düşünmeden edemiyorum.
Bence yapıtı değerli kılan Derwêş ile adûle'nin aşkı değil, Derwêş'in babası Êvdi ile Rıhme hatun arasında geçen aşktır. Şahsen ben en çok bunlardan etkilendim
Spoiler
Êvdi'nin Rıhme hatunun mezarındaki taşı kaldırıp kabre eğilmesi ve o kokuyu misk'i amber telakki edip içine çekmesi beni derinden etkilemişti
Evdî ezîdi bir kürt rihme ise müslüman bir kürt kızı birbirlerini seviyorlar abisi rihmeyi ezîdi olan evdiye vermiyor.Ezîdilerle aynı sofradan yiyip dostluk kurmalarına rağmen onları hor görüp, dışlıyorlar yıllar sonra Evdinin oğlu Dewreş müslüman kürt kızı Adüleyle birbirlerine aşık oluyorlar Dewres aski icin hersyi göze aliyor babasi kizini vermedigi gibi ezidilerin şengal daglarina kacmalarini sagliyor fakat bu aşkta imkansız bu aşk yüzünden büyük fedakarlık yapan imkansız olduğunu bildiği halde canını yiğitce sevdiğinin yoluna veren Dewreş bu aşkın sonunda ölüyor bu aşk uğruna birçok ezîdi ölüyor. Kitap ezîdi ve kürtlerin hayatlarından yaşamlarından ezîdilerin çektikleri sıkıntıları ele alıp tarihten kesitler içeriyor aşk adına yazılmış müthiş bir destan okumanızı tavsiye ederim duygu yüklü unutulmaz, destanlaşan bir aşkın öyküsü..
Kitap, Yezidi bir genç ile Sünni bir kızın aşk hikayesini anlatıyor.Tabi bu arada bölgede yaşayan Türkler ,Kürtler ve Yezidiler arasında geçen dostluk ve düşmanlıklardan da söz etmektedir.Kitapta aslında iki aşk hikayesi var :bunlardan biri Evdi ile Rıhme ve Dewreş ile Adule .
Başta kürtçe isimler nedeniyle tepkili yaklaştığım daha sonra yazarla adaş bir arkadaşımın olup kitabı daha ilgiyle okuduğum, aşkı kültürle soslayıp anlatan kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 69 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.