Bawer Ferat

Bawer Ferat

Yazar
8.8/10
75 Kişi
·
305
Okunma
·
7
Beğeni
·
1067
Gösterim
Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar
Küçükken çobanların anlattığı Cembeli ile Bınevş'in, Tahir ile Zühre' nin, Mem ile Zin'in aşklarını aşmıştı aşkları...
Bu aşkların hepsi de aynı toprağın çiçeğiydiler. Acılı ülkenin acılı aşklarıydılar.
"İçim yara, yüreğim dilim dilim. Midem param parça, kalbim bir fırın gibi... Sen de beni terk edip gitme! Adulê'yi ilk kez sen bana unuturdun. Kardeş acısı aşk acısını bastırıp geçti deniz dalgası gibi."
263 syf.
·Beğendi·10/10
karacadağ eteklerinde, ceylanpınar ovasında, cudi'de, şengal dağı'nda, şeyh adi'de yaşanmış, dengbejler tarafından söylene söylene günümüze kadar gelmiş gerçek bir aşk öyküsüdür. 

dewrêş ile adûlê dendiğinde aklıma dewrêşin babası evdi'nin vakt-i zamanında aşık olduğu rihmê'nin öldüğünü öğrenmesi üzere, mezarını açıp o ölü kokusunu içine çekmekten zevk alarak mazoşist duyguların tavan yaptığı bölüm aklıma gelmiş olup aşkın tanımını yeniden düşünmeme neden olan kitap gelir. aynı zamanda sırf êzidî oldukları için soydaşları tarafından dışlanması hatta öldürülmek istenmesi de bana atalarımızın o ünlü '' kurd dijminên qewmê xwenin'' ( kürtler kendi soyunun düşmanıdır ) veya ''kurmê darê ji darêye'' ( ağacın kurdu ağaçtandır) sözlerinin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlar niteliktedir.
263 syf.
·10/10
Bence yapıtı değerli kılan Derwêş ile adûle'nin aşkı değil, Derwêş'in babası Êvdi ile Rıhme hatun arasında geçen aşktır. Şahsen ben en çok bunlardan etkilendim
Spoiler
Êvdi'nin Rıhme hatunun mezarındaki taşı kaldırıp kabre eğilmesi ve o kokuyu misk'i amber telakki edip içine çekmesi beni derinden etkilemişti
263 syf.
·10/10
dewreş ezidi bir Kürt, Adule ise müslüman bir Kürt aralarındaki bu din farkı aşkları önündeki en büyük engeldir tabi her aşk hikayesi gibi bütün fedakarlıklara rağmen kavuşamazlar. İmkansız olduklarını bildikleri halde aşkları için fedakarlıklardan kaçınmayan aşk hikayelerini okudukça günümüzde korkuların, kaygıların aşkın önüne geçtiğini görünce aşkın aslında bir hikayeden ibaret olduğunu düşünmeden edemiyorum.
263 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bence yapıtı değerli kılan Derwêş ile adûle'nin aşkı değil, Derwêş'in babası Êvdi ile Rıhme hatun arasında geçen aşktır. Şahsen ben en çok bunlardan etkilendim
Spoiler
Êvdi'nin Rıhme hatunun mezarındaki taşı kaldırıp kabre eğilmesi ve o kokuyu misk'i amber telakki edip içine çekmesi beni derinden etkilemişti ...
263 syf.
Kürt’lerin sözlü bir geleneği olduğu için ben de ilk olarak hikayeyi amcamdan öğrendim ve merak edip kitabı alıp okudum.

Keşke Kürt’lerin daha geniş bir yazılı edebiyat geleneği olsaydı demeden edemiyorum. Sözlü bir geleneğe sahip olan Kürt’lerin hikayelerini nesiller arası aktarımı Dengbej’lere düştü. Dengbej geleneğininde yavaş yavaş önemini kaybetmesi sonucu hikayelerimiz, destanlarımız, acılarımız, ağıtlarımız ve daha bir çoğu tarihin acımasız darbelerine maruz kalarak unutulmaya yüz tuttu. Kendimiz halkında bir çok gerçeği ise başka kaynaklardan edinmek zorunda kalıyoruz.

Kitapta bir çok kültürde gördüğümüz gibi imkansız bir aşkı ele alıyor. Bazen bakınca ne kadar saçma kurallar yığını içerisinde yaşadığımız görebiliyoruz. İnsanların kendilerini ayrıştırmak için elinden geleni ardına koymadıklarını. Özellikle kendi ırkına düşman kesilen Kürt’lerin Ezidi soydaşlarına yaptıkları haksızlıkları ve ayrımı. Bunun en iyi örneğide kitapta bize sunuluyor.

Kitabı Kürtçe okumak isterdim çünkü içeriği özellikle dilde unutulmaya yüz tutan bir çok kelimeyi barındırıyor ve bunları okudukça geçmişle bütünleştiğimi hissedebiliyordum. Hatta bazı kelimelerin Türkçe karşılığı olmadığı için Kürtçe direkt eklendiğini görebiliyoruz.

Kısacası çok güzel bir kitap arkadaşlar ama ağlamamak için kendinizi zorlamayın. İyi okumalar.
263 syf.
·8/10
Kitap, Yezidi bir genç ile Sünni bir kızın aşk hikayesini anlatıyor.Tabi bu arada bölgede yaşayan Türkler ,Kürtler ve Yezidiler arasında geçen dostluk ve düşmanlıklardan da söz etmektedir.Kitapta aslında iki aşk hikayesi var :bunlardan biri Evdi ile Rıhme ve Dewreş ile Adule .
263 syf.
·2 günde·10/10
Yazar son zamanlarda yüreğimizi acıtan bir hikayeyi bizim görmemiz için ayna tutmuş...
Yüzyıllar geçmesine rağmen daha Ezidilerin bu durum da olması yüreğimizi inciten ayrı bir nokta olmuş. Ne kadar aşkı ön planda tutan bir yaşanmışlık olsa da . Onların aşkını da bu duruma getiren dinler arası anlaşmazlıklar olmuş...
263 syf.
·Beğendi·10/10
Adüle nin yaktığı ağıt çok uzun zaman boyunca dilden dile süre gelirken.Şevbuherk lerde(eskiden ozanların,masalcıların,hikayecelerin ve halkın bir araya gelip kimin anlatacağı ,sunacağı, ne varsa .birbirine aktardığı,ve genelde köylerde gercekleşen özel geceler)geceler boyu anlatılan bir destan\efsane,yas evinde bir ağıt hatta düğünlerde ağır bir halay eşliğinde söyelye gelen bir destan türküsüdür.Bu kadar çok alanda ve bu kadar yoğun işlenmiş olan bir destanı kitaplaştırmak hem çok güzel hemde büyük cesaret isteyen bir durumdur.Bawer Ferat ın bu cesareti gün yüzü görmemiş ,hep sadece sözlerde şevbuher de kalmiş bir kültürü ,tarihi ,folklorü gün yüzüne çıkarmış.Bu anlamda Bawer Ferat büyük bir teşekkür borcumuz vardır.
263 syf.
·Puan vermedi
* Çocukluğumuzda anlatılan ve dilden dile anlatılarak geçen bir aşk hikayesinin ve destanının kelimelere dökülürken yaşadığım hissiyat...

** Eserin başında Ezidi genci Evdi ile Milan aşiretinin Beyi İbrahim'in ablası olan Rîhme arasında geçen aşk öyküsü anlatılmaktadır. İkisinin aşkı Ezidilere olan yanlış tutum ve din faktöründen kaynaklı Evdi sevdasını kalbine gömer ve kendisi gibi Ezidi olan Ayşe ile evlenir.

*** Evdi , Ayşe olan evliliğinden Dewreş adlı bir çocukları dünyaya gelir ve Evdi'nin var olan sevdası gibi Dewreş ile Adule arasında imkansız bir aşk tohumlanır.

**** Karacadağ eteklerinde, Ceylanpınar ovasında, Cudi'de, Şengal dağı'nda, Şeyh Adi türbesinde yaşanmış, dengbejler tarafından söylene söylene günümüze kadar gelmiş gerçek bir aşk öyküsüdür.

***** Aşkı imkansız kılan özünde hem sınıfsal, hemde dinsel öğelerden kaynaklıdır.

****** Kitap bir aşk destanı olmasının yanında aşiretler arası çekişmeler, üstünlük kurma mücadelesi kitap boyunca hissedilir.

******* Türkmenler, Kürtler, Araplar birbiriyle sürekli mücadele içindedir.

******** Çok derin ve yaşanmış bir aşk destanı olan kitap , ağıtlarla , haykırışlarla o dönemin atmosferini iliklerinize kadar hissedeceğiniz imkansızın kitabı mutlaka okuyun...

Yazarın biyografisi

Adı:
Bawer Ferat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 305 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.