Bediüzzaman Said Nursî Said Okur

Yazar 9,2/10 · 1590 Oy · 81 kitap · 5443 okunma ·  655 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Bediüzzaman Said Nursî
 • Yazarın Tam Adı:
  Said Okur
 • Unvan:
  Kürt İslam Alimi
 • Doğum:
  Hizan, Bitlis 12 Mart 1878
 • Ölüm:
  Şanlıurfa 23 Mart 1960
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

655 okur beğendi.
1.590 puanlama · 2.583 alıntı
0 haber · 9.598 gösterim
5.443 okur kitaplarını okudu.
1.303 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
198 okur kitaplarını şu anda okuyor.
58 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Bediüzzaman Said Nursî'un Biyografisi

Bediüzzaman Said Nursî, 1878'de Bitlis vilayetine bağlı Hizan ilçesi Nurs köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunda çevresindeki medreselerde eğitim gördü. Kendisinde görülen harikulade zeka ve hafıza sebebiyle önceleri Molla Said-i Meşhur diye tanındı. 15 yaşında bir medrese öğrencisi iken hocası tarafından verilen Bedîüzzamân (zamanın güzelliği) lakabı ismiyle birlikte kullanılır. Kendisinin "Bediüzzaman" isminin yanı sıra "Said-i Nursî" ve "Said-i Kürdî" gibi isimler kullandığı da bilinmektedir.

Talebelik yıllarında temel İslamî ilimlerle ilgili 90 kitabı ezberledi. Her gece bunlardan birini tekrar ediyordu. Bu tekrarlar O'nu, Kur'an ayetlerini derinlemesine anlamasına birer basamak oldu ve her bir Kur'an ayetinin bütün kâinatı ihata ettiğini gördü.

1900'lü yılların başında, doğuda Medresetü-l Zehra adında, din ve fen ilimlerinin birlikte okutulduğu bir İslam Üniversitesi kurmak fikriyle ülkenin yönetim ve hilafet merkezi olan İstanbul'a geldi ve hayatı boyunca bu fikrini gerçekleştirmek için gayret gösterdi. Doğrudan istediği şekilde bir üniversite kuramamakla birlikte dünyanın her tarafına uzanan ilim evleri açılması ile Bediüzzaman'ın hayalini kurduğu ilim yuvaları farklı bir şekilde vücud buldu.

1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde gönüllü alay komutanı olarak hizmet etti. Savaş esnasında yaralanıp 2,5 yıl Rusya'da esir kaldı. 1917'deki Bolşevik İhtilali esnasındaki kargaşadan yararlanıp esaretten kurtuldu. Dönüşte, Genelkurmay'ın kontenjanından Osmanlı'nın en üst düzey dinî danışma merkezi olan Dar-ül Hikmet-il İslamiyye'de görev yaptı. İngilizlerin İstanbul'u işgali yıllarında onların aleyhinde Hutuvat-ı Sitte adıyla bir risale neşretti. 

Anadolu'da başlatılan İstiklal mücadelesine destek verdi.

1925 yılında Van'da eğitim faaliyetlerinde bulunurken, o sırada meydana gelen Şeyh Said hareketi sebebiyle, bu harekete karşı çıktığı halde tedbir olarak önce Burdur'a, ardından Isparta ve Barla'ya gönderildi. Burada 8 yıl kaldı. Risale-i Nur isimli Kur'an tefsirinin çoğu bölümlerini burada yazdı. Eserleri ve fikirleri sebebiyle Eskişehir Mahkemesine sevk edildi.

Sürgüne gönderildiği Kastamonu'da eserlerini yazmaya devam etti. 1943'te Denizli Mahkemesi'ne, 1948'de Afyon Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkemeler beraatla neticelendi.

1950'de çok partili hayata geçildiğinde dini hak ve hürriyetler genişledi. Bediüzzaman, bu dönemde eserlerini matbaalarda bastırdı.

Bediüzzaman Said Nursi, 23 Mart 1960'ta Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Bediüzzaman Said Nursî'un Kitapları Kitap Ekle

9,2/ 10  (166 Oy) ·  487 Okunma
9,4/ 10  (53 Oy) ·  194 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
08 Şub 00:06

Ayıplarımı söyleyen bana iyilik eder, beni ucb ve riyadan kurtarır.

Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 67 - Zehra Yayıncılık)Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 67 - Zehra Yayıncılık)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2015

"Biz ki hakiki müslümanız, aldanırız, fakat aldatmayız.
Bir hayat için; yalana tenezzül etmeyiz!"

Bediüzzaman Said NursîBediüzzaman Said Nursî
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
22 Kas 2017

“Irkçılığı bırakınız; dört yüz milyon kardeşi kazandıran İslâmiyet milliyetine giriniz.”

Müdafaalar, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 523 - Zehra Yayıncılık, Yıl 1952 O Zamanki Müslüman Nüfus Kastediliyor)Müdafaalar, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 523 - Zehra Yayıncılık, Yıl 1952 O Zamanki Müslüman Nüfus Kastediliyor)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
21 Nis 2016

insan fıtraten gayet zayıftır .Halbuki her sey ona ilişir , onu müteessir ve müteellim eder.Hem gayret acızdır .Halbuki belaları ve düşmanları pek çoktur.Hem gayet fakirdir.Halbuki ihtiyacatı pek ziyadedir.Hem akıl ona yüksek maksatlar ve baki meyveler gösteriyor. Halbuki eli kısa , ömrü kısa , iktidarı kısa , sabrı kısadır...

Küçük Sözler, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 62)Küçük Sözler, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 62)
Vedat yadikar, bir alıntı ekledi.
26 Nis 2017

Beşinci Mes'ele
Dünya madem fânidir. Hem madem ömür kısadır. Hem madem gayet lüzumlu vazifeler çoktur. Hem madem hayat-ı ebediye burada kazanılacaktır. Hem madem dünya sahibsiz değil. Hem madem şu misafirhane-i dünyanın gayet Hakîm ve Kerim bir Müdebbiri var. Hem madem ne iyilik ve ne fenalık, cezasız kalmayacaktır. Hem madem

لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَا

sırrınca teklif-i mâlâyutak yoktur. Hem madem zararsız yol, zararlı yola müreccahtır. Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler, kabir kapısına kadardır.

Elbette en bahtiyar odur ki: Dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın, malayani şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telakki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin.

Şualar, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 472 - Rnk yayınları)Şualar, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 472 - Rnk yayınları)
Vedat yadikar, bir alıntı ekledi.
17 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Böyle dehşetli bir asırda, insanın en büyük mes'elesi: İmanı kurtarmak veya kaybetmek davasıdır.

Sözler, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 752 - KONFERANS/4. Sü)Sözler, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 752 - KONFERANS/4. Sü)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
07 Şub 00:26

اَلْخَيْرُ فِيمَا اخْتَارَهُ اللهُ
(Hayır, Allah'ın sizin için seçmiş olduğu şeydedir.)

Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 36 - Zehra Yayıncılık)Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 36 - Zehra Yayıncılık)
Bütün Alıntıları Göster

Bediüzzaman Said Nursî ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

islamı anlamamız ve yaşamamız için mutlaka okunmalı vede hayata geçirilmel...

‎"Victor Hugolar, Shakspeare'ler, Descartes'lar edebiyatta ve felsefede Bediüzzaman'ın bir talebesi olabilirler." (Mehmet Akif Ersoy)

“…Şayet kendisini önceden tanıyıp eserlerini tetkik etme imkânını bulsaydım, hayatımın akışı, yaşayış tarzım bambaşka olurdu” diyor ve aynen şunları ekliyor: “Üstad Bediüzzaman`ın eserlerini şayet ilk gençlik yıllarımda tanımış, okumuş olsaydım, büyük ihtimalle gözlerimi bu kadar erken yaşlarda kaybetmezdim... Önce Batı`ya yönelerek peşine düştüğüm hakikati, yine Doğu`da buldum. Doğu`da ise, en parlak yıldız olarak Said Nursî`yi tanıdım... Tanzimat`tan bu yana, İslâm tefekkürünü temsil makamında, bir tek onu tanıdım. Başka hiçbir şahsiyet, bu makamı dolduramıyor, hakkını veremiyor…”(Yeni Devir, 9 Ocak 1981; Ayrıca bakınız, Suffe Yıllığı 1982, s. 262.) CEMİL MERİÇ

İslam ile alakalı zihninizi meşgul eden ne kadar soru varsa, akla en yakın cevapları bulabileceğiniz bir ilim deryası...