Behiç Ak

Behiç Ak

YazarÇizer
8.7/10
480 Kişi
·
1.569
Okunma
·
60
Beğeni
·
3733
Gösterim
Adı:
Behiç Ak
Unvan:
Karikatürist, Yazar
Doğum:
Samsun, 1956
Behiç Ak (d. 1956 Samsun), Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yönetmeni.
Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İTÜ'de mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri karikatür çizmekte olan Behiç Ak, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bandı çizmektedir. Türkiye ve değişik ülkelerinde sergilenmiş Tiyatro oyunları yazmıştır. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya'da yayınlanmaktadır. 2011'den itibaren Çin de yayınlanmaya başlayacaktır.
Bir çok çocuk kitabı ilk baskısını Japonya'da yapmıştır. Japonya'nın GAKKEN, FUKİANKAN SHOTEN, KAGYUŞA gibi önemli yayınevlerinden kitapları çıkmıştır. Japonya'da en çok kitabı basılan Türk çocuk kitabı yazarıdır.
Japon çocuklarının sevgilisi olan GAKKEN yayınlarının çıkardığı Yoiki no gakhuşu adlı dergide bir yıl boyunca Mau mio mi adlı seri çizgi hikayesi yayınlanmıştır.
Çocuk kitapları Türkiye, Almanya, Japonya ve Kore'de, karikatür bant kitapları Türkiye ve Almanya'da yayımlanmıştır. Karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilenmiştir.
Behiç Ak´ın Türkçe Almanca, Almanca ingilizce, Almanca Rusça basılan iki dilli kitapları Almanya´daki Anadolu Verlag tarafından yayınlanmıştır. (http://www.anadolu-verlag.de)
Tiyatro oyunları İstanbul’da Şehir Tiyatroları'nda, Devlet Tiyatroları'nda ve Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nda; ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir, Sivas, Konya, Stuttgart, New York, Münih, Kıbrıs, Atina, Zürich, Anvers, Amsterdam ve Berlin’de sergilenmiştir.
1994'de çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazanmıştır. 2012 de, Karikatürleri, Yazıları, Oyunları ve çevre ve mimarlık konularındaki tutarlı duruşuyla TMMOB Mimarlar Odası Mimarlığa Katkı Başarı Ödülü ne layık görülmüştür.
"Sanal ortamda istediği zaman kimlik değiştirebilme olanağı kendini özgür hissetmesine neden oluyordu. Kılıktan kılığa giriyor, yeni tanıştığı insanlarla her türlü palavrayı sıkmaktan çekinmiyordu."
Çünkü, okumayan insanlar bu tür sorular sormaya pek meraklıydı. Hele "berbat" dediyseniz, mutluluktan ölürlerdi. "Yaşasın, demek ki kitaplarını okumamakla doğru bir iş yapmışız!" diye sevinçten havaya uçarlardı.
Behiç Ak
Sayfa 17 - Günışığı Kitaplığı
"Bilgisayarlar artıkça, dışarıya çıkan çocuk sayısı da azalmıştı, ve dışarda oyun oynayacak çocuk bulmakta zorlanıyordu. Arkadaşlarını bulmanın en iyi yolu dışarı veya kumsala gitmek değil, internet e girmekti."
160 syf.
·1 günde·Beğendi
Merhaba sevgili okurlar:)

Öncelikle kitabın türü hakkında bilgi vermekle başlayayım, çocuk, edebiyat, ve öykü türünde bir kitap, dili oldukça sadece ve anlam gücü yüksek bir kitap, çokta akıcı, bir oturuşta okuyabileceğiniz bir kitap. içeriğinden kısaca bahsedecek olursam; Bir kız çocuğunun, belli ekslikler sonra internet ile tanışması ve bu tanışmanın nelere yol açtığını çok güzel özetleyen bir kitaptı. Evet sevgili okurlar şu an hepimiz ne diyoruz, şimdi ki çocuklar, şimdi ki çocuklar... Tamam da şimdi ki çocuklar neden böyle, neden çocuklar bu kadar teknoloji bağımlısı oluyorlar? Çoğu ebeveyn'in yakındığı bir durumdur belki, çözüm önerileri için birşey yapıyor musunuz, yapıyorsanız da ne kadar işe yarıyor, ne kadar çaba sarf ediyorsunuz, yada çocuklarınız hakkın da ne kadar bilgi sahibisiniz:)? Kitap çocuk edebiyatından ama herşeyden ziyade ebeveynlerin okuması gereken bir kitap, zaten kitabı okuduğunuz zaman bu sorduğum soruların çoğunun cevabını bulacaksınız. Çocukluğunu yaşamayan çocuklar var bu teknoloji yüzünden, teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi, evet ama biz bunu ne kadar etkili kullanabiliyoruz o önemli, ne şekilde kullanabiliyoruz o önemli. Dahası teknoloji çocukları nasıl etkiliyor o önemli. Çocukların teknoloji bağımlılığı hakkında yazılmış gayet güzel bir kitaptı. Dediğim gibi daha çok büyüklerin okuması lazım, çünkü büyükler çocukları yönlendirir, çocuğunuz sizden ne görürse onu alır.

Okumanız tavsiye olunur...
Kitaplarla kalın:)
144 syf.
·Puan vermedi
Evet. Tam da adıyla birleşmiş bir kitap daha gözlerinizin önünde. Bence çok güzel bir kitaptı bu kitabı büyük küçük fark etmeden okumalı herkes çünkü ben okuttum benden büyük birine çöke Pendik. Yani yardımlaşma,iş birliği ve sevgi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
117 syf.
·Beğendi·9/10
"Yaşamı asıl değiştirenler beklenmeyen mektuplardır." dedi Bay Güleryüz.
Kitapla ilgili bir şey demeden önce kendisine hayran olduğum Çocuk Edebiyatı hocamızın bize çocuk kitaplarındaki en büyük sorunlardan birinin "ideal çocuk" algısı olduğunu söylediğini paylaşmak isterim. Çocuk kitaplarında da çocuklara önerdiğimiz kitapların bu algıyı taşımaması konusunda dikkat edilmesi gerekli gerçekten. Çünkü çocukları kusursuz, söz dinleyen, uslu, sesi çıkmayan ve her şeyi olduğu gibi kabul eden tek tip bir roboto döndürmekten başka bir işe yaramaz bu kitaplar. Kaldı ki çocuk da yaratılan kusursuz karakterin ne kadar fantastik olduğunun da farkındadır.
Kitaba gelecek olursak, her çocuk için uygun fakat özellikle sınıfınızda, evinizde, çevrenizde araştırmacı bir eğilime sahip çocuk varsa ya da sırrın, gizemin çözülmesi gibi durumların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz çocuk varsa kitap okuma alışkanlığı kazandırmada kullanabileceğiniz bir kitap kesinlikle. Kahramanımızın annesi ve babasının adının geçmeyişi ve anneannesi ile yaşıyor olması açısından da yine anne-baba sorunu olan bir öğrenci için uygun olabileceğini söyleyebilirim. İçerisinde insanlara gelen değişik masalsı mektuplar ve verdiği mesajlar ile insanların hayatının değişmesini konu ediniyor. 5. Sınıf ve üstünün okuması için ideal olduğu kanısındayım.
96 syf.
Çocuklar boşlukları doldurarak hayat veriyor ana. Bir okul ve çocukların eğlenceli yaşamları, güzel bir anlatımla ortaya çıkıyor. Mutluluk ve neticesinde kaynaşma ve bütünleşme.
İyi okumalar.
95 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Mizah ustası sanatçı Behiç Ak'tan kentsel değişim ve yitirilen değerler üzerine düşündürücü bir İstanbul öyküsü! Kardeşi Emre ve olağanüstü bir masal anlatıcısı olan annesiyle birlikte bir Boğaziçi mahallesinde yaşayan Fırat, tatil günlerinde o çok sevdiği minik Boğaz vapuruna binip karşıya geçer, balon satardı. Mahallede yüz yıllık ahşap bir yalıda oturan Meliha Hanım'sa, komşularını sık sık evine davet eder, hep birlikte gülüp söylerlerdi. Ama Meliha Hanım'ın bir gün yalıdan taşınmak zorunda kalmasıyla mahalle değişmeye, güzelliklerini teker teker yitirmeye başladı. Minik Boğaz vapuru da seferden kaldırılınca, Fırat kolları sıvaması gerektiğini anladı... Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Alaaddin'in Geveze Su Boruları, Kedilerin Kaybolma Mevsimi gibi öykü kitaplarını tüm çocukların severek okuduğu, ülkemizin tanınmış mizah sanatçısı Behiç Ak'ın bu öyküsü İstanbul'da, Boğaziçi'nde geçiyor! Sanatçı, yine günümüzün tartışılan sorunlarından birini, çarpıcı bir anlatımla kaleme aldı. "Gelişim" adına değişip metropolleşen kentte, betonlaşmanın insanlar üzerindeki etkilerini güçlü bir gözlemle kurgulayan Ak, insan ve yaşadığı çevre arasındaki ilişkiyi duru bir üslupla, gülümseten desenlerle anlatıyor. Sanatçının öteki kitapları gibi bu kitabını da, çocuklar kadar yetişkinler de severek okuyor.
128 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okurken o kadar içine girmişim ki kitabın , kitapta bir kahramanmış gibi hissettim kendimi çok harika ve eğlenceli bir kitap hepinizin okumasını tavsiye ederim.
68 syf.
·1 günde·10/10
Elbette ki alıntılar da ekleyeceğim sonra..
Çocuk kitabı diye elimizi sürmediğimiz şu kitaplar ne çok güzel örgütlerle dolu, bilseniz aklınız şaşar!
Tamirci Kadir Bey bize yeni bir bakış açısı kazandırabilecek bir karakter kesinlikle.. İnsanların "yeni eşyaya" olan düşkünlüğünün tamamen bilinçsizlikten geldiğini, sebeplerini öğreniyorsunuz.. Tabi araya sıkıştırılmış nasihatler oldukça yerindeydi.. Çocuklarınıza da okutun siz de okuyun..
88 syf.
·Beğendi·8/10
Yazar Behiç Ak tarafından tiyatro oyunu olarak yazılan " Tek Kişilik Şehir " adlı bu kitabı okurken zaman zaman tebessüm edecek,yazılanları onaylayacak ve derin düşünceler dalacaksınız.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Aslına bakılırsa hayat bize çelme takmıyor, biz takılıyoruz galiba. Önemli olanda, takılmadan hayatın getirilerini bir şekilde fırsata çevire bilir, onu daha yaşanılır hale getirebiliriz.
92 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mahalleye taşınan bir yazar ve mahalle halkının yazar hakkındaki çeşit çeşit fikirleri... Küçük büyük herkes çok merak eder yazarı. Çocuklara okulda ödev verilir ve öncelikle Sultan en iyi kompozisyon yazma ödevini kazandığı için tanışır yazarla. Doğaç bu duruma çok içerler çünkü okulda babalarının anlatılması istenmiştir fakat Doğaç’ın babası yoktur. Doğaç karar verir, yazarla tanışmak için kendi hikayesini kendi bulur ve posta kutusuna bırakır. Yazardan dönüş gelmeyince yeni bir hikaye yazmaya karar verir ve bu hikaye tüm hayatına yön verir. Geçmiş tırmanan merdiven adlı hikayesi geleceğine ışık tutar...
.

Geçmişe Tırmanan Merdiven, bir çocuk hikayesi olup, beğendiğimi söylemeliyim. Behiç Ak’ın çizimleri de anlatımı da güzeldi. Çocuklarımızında biz yetişkinlerin de severek okuyacağı bir kitap .

Yazarın biyografisi

Adı:
Behiç Ak
Unvan:
Karikatürist, Yazar
Doğum:
Samsun, 1956
Behiç Ak (d. 1956 Samsun), Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yönetmeni.
Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İTÜ'de mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri karikatür çizmekte olan Behiç Ak, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bandı çizmektedir. Türkiye ve değişik ülkelerinde sergilenmiş Tiyatro oyunları yazmıştır. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya'da yayınlanmaktadır. 2011'den itibaren Çin de yayınlanmaya başlayacaktır.
Bir çok çocuk kitabı ilk baskısını Japonya'da yapmıştır. Japonya'nın GAKKEN, FUKİANKAN SHOTEN, KAGYUŞA gibi önemli yayınevlerinden kitapları çıkmıştır. Japonya'da en çok kitabı basılan Türk çocuk kitabı yazarıdır.
Japon çocuklarının sevgilisi olan GAKKEN yayınlarının çıkardığı Yoiki no gakhuşu adlı dergide bir yıl boyunca Mau mio mi adlı seri çizgi hikayesi yayınlanmıştır.
Çocuk kitapları Türkiye, Almanya, Japonya ve Kore'de, karikatür bant kitapları Türkiye ve Almanya'da yayımlanmıştır. Karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilenmiştir.
Behiç Ak´ın Türkçe Almanca, Almanca ingilizce, Almanca Rusça basılan iki dilli kitapları Almanya´daki Anadolu Verlag tarafından yayınlanmıştır. (http://www.anadolu-verlag.de)
Tiyatro oyunları İstanbul’da Şehir Tiyatroları'nda, Devlet Tiyatroları'nda ve Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nda; ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir, Sivas, Konya, Stuttgart, New York, Münih, Kıbrıs, Atina, Zürich, Anvers, Amsterdam ve Berlin’de sergilenmiştir.
1994'de çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazanmıştır. 2012 de, Karikatürleri, Yazıları, Oyunları ve çevre ve mimarlık konularındaki tutarlı duruşuyla TMMOB Mimarlar Odası Mimarlığa Katkı Başarı Ödülü ne layık görülmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 60 okur beğendi.
  • 1.569 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 391 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları