Ben Amridge

Ben Amridge

Yazar
7.6/10
37 Kişi
·
99
Okunma
·
2
Beğeni
·
525
Gösterim
“Her ne kadar kendimizi mantıklı düşünen biri olarak görmeyi sevsek de, gerçekten mantığımızı kullanmak zorunda kaldığımızda, çoğumuz en temel akıl yürütmeleri bile başaramıyor ve hatta daha ziyade kısayollara ve sezgilerimize güveniyoruz.”
Ben Amridge
Sayfa 140
Bir dizi psikolojik test, bir kişiye sadece müzik zevki hakkında sorular sorarak onun hakkında epey bir bilgi edinmenin mümkün olduğunu bulgulamıştır.
.. bulgular "komplocu düşünce"nin belli bir olguya karşı akılcı bir tepkiden ziyade bir kişilik özelliği veya bir düşünce biçimi olduğunu göstermektedir.
Belki de IQ testleri saf hâliyle zekayı değil de insanların soyut düşünce, test yapma vesaire ile aralarının ne kadar iyi olduğunu ölçüyordur.
344 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Kitap bir dizi psikolojik testten oluşuyor ve tıpkı diğer denekler gibi, testin ne anlama geldiği anlatılmadan önce bu test size uygulanıyor. Kitap kendiniz hakkında bilmediğiniz özellikleri öğretmekle kalmıyor, aynı zamanda diğer insanların psikolojileri hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Kitabın tek eksiği azınlığı yorumlamaması. Bir test yapıyorsunuz ve çoğu insanın verdiği cevaplardan farklı cevaplar veriyorsanız bunun ne anlama geldiğini öğrenemiyorsunuz. Bunun dışında kitabın interaktif olması (her bölüm sonu bölümlerle alakalı web siteleri bulunması, testler barındırması) kitabı epey ilginç kılıyor. Kendini tanımak isteyen ve psikolojiye ilgisi olan herkese öneririm.
344 syf.
·8/10
çok eğlenceli, çoook bilgi verici, elimden zorla bıraktığım bir kitaptı...
eğer psikolojiyle azıcık bile olsa ilgileniyorsanız sizde çok seversiniz....
344 syf.
·21 günde·Beğendi·7/10
Psikolojiye gönül vermek isteyenlerin başvuracağı ilk kitaplardan.Deneyler çok güzel anlatılmış hatta sayesinde derste öğrendiğim bazı deneylerin abartıdan ibaret olduğunu öğrendim.Ev tipi psikoloji laborutuvarı terimini sonuna kadar haketmiş.Evet herkes okumalı diyemem çünkü bazı kısımlarını aşırı uzatmış bu da okuyanı sıkabilir ve biraz birikimli insanlar için daha iyi yani ilk kitabınız olmasın derim ya da psikoloji deneylerini izleyin sonra okuyun derim ben tabi gözünüzü de korkutmayayım :)çünkü öyle psikolojik kavramlar falan yok merak etmeyim;)Bu arada burdan yazara da teşekkürlerimi sunuyorum biliyorum duymayacak ama olsun bizi sadece okuyucu değil deneyin de bir parçası yaptığı için.
344 syf.
·7/10
Kendinizin hem olaylara tepkileri hem de algılama yeteneklerinizi eğlenceli testler ve bulmacalarla öğrenmek istiyorsanız harika bir kitap. Akıl yürütme ve mantık bilmeceli soruların cevabını uzunca düşünüp bulamaz ve sonra cevabı duyunca “İşte bu muydu?” Dediğimiz bir dolu soru var kitapta. Üstelik bunları öğrenirken, hem kendimizi hem de kişilik tiplerini ve yüzeysel psikolojiyi tanıştırıyor. Eğlenceli bir kitap.
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Birçok psikolojik testen, eğlenceli ve bilgilendirici makaleden oluşuyor. Hızlıca okunup geçilmeyecek üzerinde düşünülecek bir kitap ve yazarında dediği gibi " Dışarıda bir bilgi okyanusu sizi bekliyor, biz sadece yüzeydeki köpüklerle oynadık. Durmayın, dalın o okyanusa!"
344 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Bu alanda çok daha iyi kitaplar olduğunu düşünmekle beraber psikolojiyle ilgilenenlerin yine de bir göz atması iyi olabilir diyorum... Çok büyük beklentiyle almıştım. Şahsen benim beklentimi bire bir karşılamadı.
344 syf.
·Beğendi·7/10
Arkadaşımdan ödünç almıştım yanılmıyorsam 2015 yılındaydı geri vermemişim kitaplarımın arasında buldum Burak eğer görüyorsan bu yazıyı ulaş bana da iade edeyim kardeşim.Kitaba gelince psikoloji ve zeka terimleri en sevdiğim terimlerdir ve psikolojik zeka kelime grubu çok cezbetti beni.Her test birbirinden güzel ve öğretici.
344 syf.
·Beğendi·10/10
Psikolojiye ilgisi olanlar ve özellikle henüz terimsel şeyler okumak istemeyenler için testlerle dolu okurken eğleneceğiniz bir kitap. Ben lise dönemimde okumuştum ve tam o yaş grubu için uygun olduğunu düşünüyorum. Okumaya başlayanlar yetersiz bulsa da eğlenceyle bilimi buluşturan bir başvuru kitabıdır. Tavsiye ederim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Ben Amridge
Unvan:
Psikolog

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 99 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.