Bernard Cornwell

Bernard Cornwell

Yazar
8.2/10
81 Kişi
·
157
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.448
Gösterim
Adı:
Bernard Cornwell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 23 Şubat 1944
Bernard Cornwell (d. 23 Şubat 1944; Londra), İngiliz yazar. Londra Üniversitesi'ni bitirip, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, BBC'de yaklaşık on yıl çalıştı. Hala eşi olan Judy Cornwell ile evlenebilmek için Amerika'ya taşındı.
Çalışmak için Amerikan Hükümeti'nden izin almak zorundaydı; ancak kitap yazmak konusunda izin gerekmediğinden bu mesleğe başladı ve bugün dünyada tarihi roman alanında en önemli yazarlardan biridir.
"Mordred sarhoş bir ahmaktı, zaferi Arthur kazanmıştı; ama buna rağmen Uther onu denizin ötesine geri yollamıştı. Her ikisi de Uther'in oğullarıydı, lakin Mordred kralın gözbebeği olan varis iken, Arthur tahtta gözü olan isyankar bir gayrı meşru çocuktu."
Bernard Cornwell
Sayfa 26 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Bana güveniyorsun çünkü ben sana aşığım ve bu da seni benim üzerimde söz sahibi yapıyor, dedim acı bir sesle, sonra da mızrağı gölün çamurlu dibine sokup kayığı ittim."
Bernard Cornwell
Sayfa 93 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Hukukta bir çocuğun sözünün hükmü yoktur, dedi üzgün bir sesle.
Bir çocuk, sözüne güvenilir olanlar arasında sayılmaz."
Bernard Cornwell
Sayfa 167 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Gerçekten nasıl olduğumuzu görebilsek keşke, dedi, ne güzel olurdu. Bu, Tanrı'ya mahsustur, dedim. Sadece Tanrı bizi öyle görebilir."
Bernard Cornwell
Sayfa 221 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Arthur'u herkes sever ama Arthur'u anlayabilecek biri var mı acaba, bunu yalnız tanrılar bilir."
Bernard Cornwell
Sayfa 130 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Lancelot ilk anda anlamıştı senin kendisini sevmeyeceğini; sana bu yüzden meydan okudu zaten. Senin onu niçin sevmediğine dair bir mazerete, bir cevaba ihtiyacı vardı kendi kafasında; seni kendisine düşman ettirerek bu mazereti bulmuş oldu. Onun gözünde bir tehdit oluşturmayan kimselere karşı ise pek nazik olur. Bu yüzden Lancelot büyük bir kral olabilir."
Bernard Cornwell
Sayfa 274 - Phoenix Yayınevi, 2004
"Yabancıları, sırf yabancılıkları yüzünden hiç düşünmeden katletmek bana yanlış geliyordu..."
Bernard Cornwell
Sayfa 145 - Phoenix Yayınevi, 2004
Lise yıllarımda kitaplara fazla bağımlıydım. Bu beni insanlardan bile uzaklaştırmıştı. O yıllarda ilçe birincisi seçilmiştim kitap okumada. Sadece madalya verilmişti ilginç bir şekilde. Neyse kütüphaneden bulmuştum bu eseri. Üstünde new york times bestseller ve kutsal kasenin peşinde yazması peşinde yazması icimde sevk uyandırdı. O zamana kadar hiç tarihi roman okumamıştım. Birinci kitabı başka bir okurda olduğundan bu kitapla başladım okumaya. Direk içine, beni hayran bırakan heybetli şövalyelerin yanına aldı kitap. O betimlemeler, o savaş atmosferi, sanki etrafımda yaşanıyordu savaş. Çok net hatirliyorum edebiyat öğretmenimiz bana seslenmiş duymamıştım. Neyse uzun lafın kısası seri olarak 3 kitap olan bu harika tarihi roman kitapları thomas adında bir rahibin oğlunun babası rahip olmasını isterken bir okçu olup savaştaki hikayesini ardından da kutsal kaseyi arayışını anlatıyor tarihi roman severlerin okuması gereken bir kitap
Yazarın okuduğum ilk kitabı olmakla birlikte, set olarak almış olduğuma şükrettiren efsanevi öykü. Yazarla geç de olsa tanıştığıma ve bu kadar seveceğimi bilmeden, yazara ait dört kitabı, anlık ruh haliyle, aynı anda almış olduğuma çok memnunum.

"Britanya tarihinin Arthur'a ait döneminin Karanlık Çağlar olarak adlandırılmasına pek de şaşmamak lazım, çünkü bu yıllara ait şahıslar ve olaylar hakkında hiç bilgimiz yok. Arthur'un gerçekten yaşamış olduğuna bile kesin olarak emin değiliz; öte yandan M.S. altıncı yüzyılda istilacı Saksonları bir süreliğine dahi de olsa durduran Arthur (veya Artur veya Artorius) adlı büyük bir kahramanın varlığı gerçekten de söz konusu.

Sonuçta tarihsel kayıtların eksikliğini tazmin etmeye gayret eden, efsane ve hayal gücü ile yoğrulmuş, Karanlık Çağlara ait bir öykü bu."
her ne kadar o tadı alamayacak olsanız da yüzüklerin efendisi tadında bir kitap.ortada kutsal bir kase var ve ona sahip olmak için çatışan birbirleriyle yarışan gruplar var. sonu gerçi beklenmedik şekilde bitiyor fakat tadı güzel bir kitaptı.
Babasının emaneti adına yola çıkmış bir okçu kendisini birden savaş kahramanı olarak bulur. Sürekli heyecan hakim. Tarihi roman sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap
Kitaptaki bir iki olay dışında herşey gerçek tarihtenmiş.Öyle ise demokrasinin ve insan haklarının sözüm ona beşiği olduğu söylenen ülkelerde savaş zamanında yaşanan vahşete ne demeli.Her fırsatta atalarımız için kanasusamış, soykırım yapmış diyen milletler kendilerine dönüp baksınlar.Sömürgeciliklerinden bahsetmiyorum bile.Biz düşmanına bile merhamet eden esirlerini hor görmeyen öyle şanlı ve yüce bir milletiz. Bir kere daha Türk olduğum için gugurlandım.Kitabı okumanızı tavsiye ederim .
Bu kitabın neden duyulmadığına, okunmadığına dair hiçbir fikrim yok. Kitap konusu harika işlenmiş, okuyucuya farklı duyguları tattırabilen, anlatımı çok iyi ve güçlü karakterlere sahip. Umarım yanlışlıkla bile olsa bir gün birilerinin eline geçer ve kitap gerçek değerine kavuşur.
Açıkçası şu an çok önyargılı yaklaştığımı farkediyorum kitaba. Tarihi olay örgüsüyle çok iyi harmanlamış Cornwell. Orta çağ Avrupa yapısının kafamızda şekillenmesini de sağlıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
İngiltere ile fransa arasındaki savaşı ve okçularla zırhlıların mücadelesini anlatıyor hook diye bir adam var okçu başrolde o var adam lanetli sürgüne gönderiyorlar adam çok iyi okçu ve daha sonra savaşa gönderiyorlar bi kızı franzsızın elinden tecavüz edilmesinden kurtarıyor sonra aşık oluyolarlar daha sonra savaşın getirdiği olaylar var şiddetle tavsiye ederim Bernanrd Cornwell savaşı yaşatıyor sana adeta pişman olmazsınız
Azincourt Kalesi demek daha doğru olur herhalde. Fransız bir okçunun savaş ve aşk hikayesini anlatıyor. Hollywood tarzı olabilir ancak gerçekten bir film izlercesine sizi peşinden sürüklüyor. Şiddetle tavsiye ederim.
Azincourt Savaşı hakkında daha önce okuduklarımın merakıyla bu kitabı okudum. Tarihi gerçeklerden yola çıkılarak yazılan bir romanı okumak isterseniz okuyabileceğiniz bir roman olmuş. Ben çok beğenmedim sebebi o kadar uzun bir şekilde savaşlar anlatılıyor ki çoğu yerinde sıkıldım.
Azincourt Savaşını İngilizler okçular sayesinde kazanıyor bu yüzden kahramanımız da bir okçu. Bunca savaşın içine bir de aşk hikayesi serpiştirilmiş ama roman tamamen savaşı anlatmak üzerine kurulduğu için diğer olayların gidişini kolayca tahmin edebiliyorsunuz.
Romanı okumayı düşünenler önce Azincourt Savaşı hakkında kısa bir araştırma yaparlarsa kitaptaki olayların anlaşılması daha kolay oluyor. Romanın son sayfalarından da bu tarihsel bilgilere ulaşabilirsiniz.
Yazarın Kutsal kasenin peşinde üçlemesi de bir okçunun gözünden yine aynı dönemi anlatıyormuş ama okuyacağımı pek sanmıyorum. Çizgi roman seven dostlar aşağıdaki sayfadan Crecy Savaşı ve İngiliz okçuları hakkında güze bir çizgi roman okuyabilirler.
http://www.cizgidiyari.com/...avasinin-oykusu.html

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernard Cornwell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 23 Şubat 1944
Bernard Cornwell (d. 23 Şubat 1944; Londra), İngiliz yazar. Londra Üniversitesi'ni bitirip, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, BBC'de yaklaşık on yıl çalıştı. Hala eşi olan Judy Cornwell ile evlenebilmek için Amerika'ya taşındı.
Çalışmak için Amerikan Hükümeti'nden izin almak zorundaydı; ancak kitap yazmak konusunda izin gerekmediğinden bu mesleğe başladı ve bugün dünyada tarihi roman alanında en önemli yazarlardan biridir.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 157 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.