Berrak Yurdakul

Berrak Yurdakul

Yazar
7.6/10
17 Kişi
·
34
Okunma
·
3
Beğeni
·
876
Gösterim
"Kendinizi hiç tanımamanızın en önemli nedeni kendinizi asla izlememiş olmanızdır. Siz daima başkalarıyla ilgilenirsiniz. Diğerlerini izlemek dururken kendinizi izlemek aklınıza bile gelmez, bunu hiç umursamazsınız. Size, ihtiyacınız olan her şey bir başkasında varmış gibi gelir. Trajik olan şey şudur; başkası da ihtiyacı olan her şeyin sizde olduğunu zanneder. "
İnsanlar ömürlerinin her anını şu üç şeyden korkarak geçirirler: Başka insanlar, kendi zihinleri ve ölüm.
Büyük bir yalanı gerçek olarak kabul etmeyi seçtiğin andan itibaren onu takip eden, tamamlayan diğer küçük yalanlar da otomatik olarak gerçek gibi görünmeye başlar.
"Bana biraz insanlardan bahsedin, Düşes Gamori! Uğruna yaşamlarını bile feda edebilecek kadar değer verdikleri bir şey var mıdır?"

Düşes bu soruya bir an bile duraksamadan cevap verdi. "Vardır efendimiz! İnsanoğlu sayılara ölümlü canından bile daha çok kıymet verir. Yeryüzünde sahip olduğu malların sayısı, cebinde taşıdığı kağıt parçalarının sayısı, dostlarının sayısı, düşmanlarının sayısı ve sayıca daha üstün olduğu insanların sayısı..."
“Tam gitmeden evvel ne dediğini duydun mu?” diye sordum, sitemkâr bir tavırla, “mobilyalardan bile daha aptal olduğumu söyledi.”
Mama Nono yine yanıt vermedi. Yüzüme bakıp, umursamazca gülümsedi.
“Çıkarken söylediklerini duydun mu, Mama Nono!” dedim, ısrarla. Sesimin gittikçe yükselmesine mani olamıyordum. “Bir mobilyadan bile daha aptal...”
“Evet, duydum!” dedi, Mama Nono ciddi bir sesle. “O sana yalnızca bir kez aptal dedi. Tekrar edip duran sensin!”
Şu anda çektiğin acının ömrünün sonuna kadar geçmeyeceğini ve bir daha kimseyi onu sevdiğin kadar sevemeyeceğini zannediyorsun. Oysa gerçek sevginin ne olduğunu anladığın zaman Tiphareth’e karşı duyduğun hisleri değil, Tiphareth’in kendisini sevmeyi öğrenmiş olacaksın. İşte o zaman onu hiç karşılık beklemeden, seni sevip sevmemesine aldırmadan sevebileceksin. Yaradılışın içinde aşk fikrinin milyonlarca değişik şekli var ve Tiphareth bunlardan yalnızca bir tanesi, evrensel aşkın küçük bir ifadesi.
Meditasyonla ilgili çok kitap okudum bu kitap artık zamanı , bugün o günmüş dememi sağladı. Osho okuyanlar için çok tanıdık gelecek içindekiler ,yine de okumaya değer .
1.Dünya Savaşının Yemen Cephesi 1918...
Eser dönemin savaş yıllarının içerisinde çetin muharebe, savaş koşulları , kahpelikler, Arapların adam satmadaki üstün meziyetleri gibi unsurları barındıran Yemen Cephesinideki Osmanlı askerlerini anlatan güzel ve sade bir dile sahip. Muharebe temalı Ve savaşın yüzü ile alakalı anlatımı çok beğendim fakat insanlar hakkında öyküsel olarak gereksiz detay verilmiş.Bunu yaparken yazar savaşın vahşetinden sizi uzaklaştırmayı hedefliyor belki ama bu ahenkten savaşın atmosferine geçişleri keskin yapmaktan da kendisini alamıyor. Yine de her kitap gibi zaman kaybı değil
Seslenen kitapta yer alan tanıtım alıntı yazısı beni çok etkilemişti okumak istemiştim. Kazandırdığı bakış açıları güzeldi. Okuyunca çok artı katamadı. Beklentimi tamamiyle karşıladı diyemem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Berrak Yurdakul
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.