Beydeba

Yazar 8,4/10 · 219 Oy · 2 kitap · 1036 okunma ·  41 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

41 okur beğendi.
219 puanlama · 380 alıntı
0 haber · 3.487 gösterim
1.036 okur kitaplarını okudu.
316 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
14 okur kitaplarını şu anda okuyor.
14 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Beydeba'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Beydeba'nın Biyografisi

Hayatı

Beydeba’nın hayatı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı hakkında birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu, adı Ketku olan bir hint alimi olduğu kanısındadır.[kaynak belirtilmeli] Şam’da doğup, sonraları Çin’e göç ettiği çok rivayet edilir. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile Dimne'yi Debşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış ve eserini hükümdara sunmuştur. Eserin içeriğinde hayatı sisler içerisinde kalan bir Hind Hükümdarı olan Debşelem Şah'ın bir vasiyet üzerine ünlü bilge Beydaba'nın yanına gitmesi ondan hikmetli sözler , öğütler , devlet yönetiminde yardımcı olacak öğretici masallar dinlemesi anlatılmaktadır. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Kitap 14 bölümden oluşur. Kitap, adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen "Kelile" ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen "Dimne". Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de "Bülbül ile Bağcı"'dır.

Bir görüşe göre
MÖ 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba'nın el yazmalarına göre Sarp'ın zamanında yaşamıştır. Büyük İskender, muazzam ordusuyla Çin'e ilerlerken geçtiği yerleri de fethediyordu. O zamanın Hint hükümdarı Fur onurlu biriydi ve ülkesini ne pahasına olursa olsun savunmaya kararlıydı ancak İskender'in kıvrak zekâsıyla baş edememiş ve yenilmişti.
İskender Hindistan'ı topraklarına katıp şehrin başına, güvendiği birini vali atadıktan sonra yoluna devam etti. İskender gittikten bir süre sonra Hintliler ayaklandılar ve İskender'in atadığı valinin yerine Fur'un oğlu Debşelimi hükümdar yaptılar. Ancak Debşelim hükümdar olduktan sonra halkına zulüm etmeye başladı. Zamanın ünlü bilgini Beydeba, Debşelim'in huzuruna çıktı ve ona yanlış yaptığını söyledi. Debşelim, önce Beydeba'ya çok kızdı. Ama daha sonra haklı olduğunu anlayınca yumuşadı.

Diğer bir görüşe göre
Beydeba, MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Çin yazarıdır.[kaynak belirtilmeli] Mehmet Küşteri adlı bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer adlı eserinde belirttiğine göre Beydeba, M.S.81 yılında doğmuştur; musikinin mucididir. Nasihat-El-Külliye adında bir eseri Arapça'ya çevrilmiştir.

Kişiliği

Beydeba, döneminin sayılı bilginlerinden biriydi. Kıvrak zekasıyla her işin üstesinden gelen, imkânsız denen ve akıl ermeyen olayları bile çözen bir Hint düşünürüdür. MÖ 1. yüzyıl civarında yaşadığı tahmin edilmektedir.

Beydeba'nın Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (216 Oy) ·  1.027 Okunma
2. Dost Görünen Düşman (Üç Dahinin Bir Eseri)
10,0/ 10  (2 Oy) ·  9 Okunma
mert güler, bir alıntı ekledi.
07 Şub 22:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

İnsan, gerektiğinde canına da mal olsa, dövüşmeli ülkesi için.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 60)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 60)
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tehlikeleri göze almayan, hedefine ulaşamaz.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
07 Mar 2015

Gördüm ki insan, dört özelliğiyle hayvanlardan ayrılmış... Bu dört şey, dünyada ne varsa hepsini içine alır. 
Hikmet, iffet, akıl ve adaletten bahsediyorum. 
Bilgi, edep ve kabiliyet, hikmete girer. 
Benliğe hakim olma, sabır ve vakar, akla girer. 
Haya, geniş gönüllülük ve şahsiyetlilik, iffete girer. 
Doğruluk, iyilik, nefs murakabesi ve güzel ahlak ise adalete girer. 
İşte bütün üstün nitelikler, bundan ibarettir...

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Mutluluk, sadece yiyip içmek değildir. Gerçek mutluluk erişilmesi güç şeyleri elde etmekle olur.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 20 - Antik Yayınları EPUB)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 20 - Antik Yayınları EPUB)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
07 May 01:02

Kendi vazifesi dışındaki işlere burunlarını sokanlar üstüne vazife olmayan işe burnunu sokarak sonunda acı bir belaya düşen maymuna benzer.

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba
mert güler, bir alıntı ekledi.
07 Şub 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Gülden terazi yaparlar, gülü gül ile tartarlar...

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 56)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 56)
mert güler, bir alıntı ekledi.
08 Şub 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Çünkü kalbimiz, sevdiklerimizin yanında atmalıdır her zaman. Onların sevgisiyle yaşamalıdır.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 82)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 82)
Kübra YILDIZ, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Unutmayalım ki ,dünyada en büyük servet,gerçek dostlar kazanmaktır . en büyük zenginlik ise iyiliksever olmak ve her fırsatta iyilik yapmaktır .

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)
Bütün Alıntıları Göster
Rojhilat Recep As, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
 03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 9

Kalbe hitap eden kitaplar serime, birini daha katmak nasip oldu. Nasihat kitapları cidden çok güzel, hele de satış ya da okunma kaygısı ile yazılmamış olunca. Yazar en halis niyetiyle karşısındakinin daha iyi bir insan olması ve daha huzurlu bir hayat yaşaması için nasihatlerini döküyor ya ortaya, bu bana yeter.

Kelile Ve Dimne iç içe ağ gibi örülmüş hikâyelerden oluşmakta ve her hikayede çok güzel hayat dersleri, nasihatler yer almakta. Kitabın konu örgüsü olarak sürekli hikaye içinde hikâye anlatması takibi biraz zorlaştırıyor ama üslub o kadar akıcı ve konular o kadar düşündürücü ki, olayın hangi yerinde olduğunuzu merak etmiyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ana hikaye bitmiş. İşlediği konular diğer okuduğum kalbe dokunan kitaplar serimdeki gibi. Arkadaşını doğru seçmek, kanaat, kadere rıza, yumuşak huyluluk vs diye sıralanıp gidiyor.

Kelile Ve Dimne gayet istifade edilebilecek bir kitap, ama Sadi-i Şirazi'nin Bostan eserinin hemen ardından okumak bendeki tesirini bir miktar azalttı sanırım. Bostan'daki ruhi derinlik daha üst seviyedeydi kanaatimce. Bostan'ın o keyfinden sonra bile beni bu kadar tatmin ettiyse, başka bir zaman okusaydım eminim daha övgü dolu bir inceleme yazardım.

Akıcı, kolay okunur, nasihat dolu bir kitap okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim :)

Ekrem Özkara, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yedisinden yetmişine,kadınından erkeğine,amirinden memuruna,öğretmeninden öğrencisine ve daha da ötesine herkesin mutlaka okuması,anlaması ve hayatındada uygulaması gerekenlerin anlatıldığı bir kitap...
Bir solukta okuyabileceğiniz " Kelile ve Dimne " yi tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

insan_okur, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kesinlikle çocuk kitabı denilip geçilmemeli. Bu eserde özellikle ailevi terbiye ile siyasi terbiyeye önem verilmiş, ahlakî terbiyeyi ilgilendiren prensipler ise dolaylı olarak anlatılmıştır.İçerisinde o kadar nasihat var ki sanki bir hikaye değilde birçok roman okumuş kadar olabiliyorsunuz. İç içe girmiş hikayeler ile bir çok çıkaracağımız dersler var. Türü fabl hep hayvanlarla dillendirilmiş. Ezop Masalları , Binbirgece Masalları ve Mesnevi dahil bu kitaptan örneklerle oluşturulmuş. Tavsiye ederim.

Rıdvan, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
01 Oca 15:25 · Kitabı okudu

Kelile ile Dimne, adını, dürüstlüğün simgesi "Kelile" ile hilekârlığın simgesi olan "Dimne"den almıştır. Fabl tarzındaki bu eserin ilk bölümünde yer alan iki çakalın adıdır Kelile ile Dimne...

M.Ö. l. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba'nın Sanskritçe yazdığı bu eseri, döneminde gördüğü ilgiyi daha sonraki yıllarda da korumuş ve pek çok hükümdarın eğitiminde de kullanılmıştır.


Eser, yazarı Beydeba'nın ideal sayılabilecek kişiler yaratılmasında yararlı olabileceğini düşündüğü, ince bir nüktedanlık ve imalar zinciriyle bezediği hikâyelerden oluşur.

Ayten Ernaz Tiryaki, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Icerisindeki hayvan hikayeleri ile hayata, insanlara ve devlet yönetimine dair pek çok faydalı öğüdün yer aldığı bu dünya edebiyatının en eski ve en çok ilgi gören eserinin öncelikle idarecilere, devlet yöneticilerine ve bütün siyasilere ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum! Hem de defalarca!

Ceyda, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Herkesin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. İçerisinde birçok hikaye barındıran bu kitap çocuk kitapları gibi değil, okurken sıkmıyor. Hepimizin hikayeleri fabl tarzında anlatılmış. Yaptığınız veya başınıza gelen olayları mutlaka bu fabllarda bulacaksınız.

Bay C., Kelile ve Dimne'yi inceledi.
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Beydeba , hint edebiyatının ezop u bence. Fabl türünde küçük hikayelerin toplamında oluşan bu eseri ilkokulda okumuştum. Çocuklarınıza iyiliğin önemi ni anlatmak icin geceleri okuyabilirsiniz :)

Nihavend İflazi, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğumun büyülü kitaplarından biri. Sakin, merak uyandırıcı ve ders verici. Hangi yaşta olunursa olsun okunması gereken klasik kitaplardandır kendisi. :)

Katre-i Matem, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her yaştan, her kesimden okurların okuyabileceği hatta okuması gereken bir eser. İçinde birçok ders verici hikaye yer alıyor ve aslında birçoğu da bilindik hikayelerden oluşuyor. Ama anlatılanlara sadece birer hikaye gözüyle bakılmadan bilinçli bir şekilde okunması taraftarıyım. Zira ancak bu şekilde hayatımızda kalıcı olumlu değişiklikler gerçekleşebilir. Tekrar tekrar okunabilecek başucu kitaplarından.

Cankuşum, Kelile ve Dimne'yi inceledi.
11 May 11:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşama dair her konuda her şeyi bulabileceğiniz "hayvan" hikayeleri mevcut. Kısa anlatımlarla zevkle okunuyor. Genel anlamda ana konular "doğruluk, dürüstlük, adalet, hak, hukuk, yalan, sevgi vb" konular hikayemsi bir tatla anlatılmış.

Bütün İncelemeleri Göster