Bilge Karasu

Yazar 8,1/10 · 189 Oy · 17 kitap · 684 okunma ·  176 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

176 okur beğendi.
189 puanlama · 674 alıntı
1 haber · 9.260 gösterim
684 okur kitaplarını okudu.
759 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
15 okur kitaplarını şu anda okuyor.
14 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Bilge Karasu'nun Biyografisi

(Bilge Karasu, 26 Temmuz 2015-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Bilge Karasu (1930, İstanbul - 13 Temmuz, 1995), Türk öykü, roman, deneme yazarıdır. Aynı zamanda felsefeci yanı olan Karasu, metinlerinde felsefi sorunları işlemiş ya da onun metinleri felsefi incelemenin konusu olarak görülmüştür.Postmodern romanınTürkiye'deki önemli isimleri arasında değerlendirilmektedir.

Yaşamı

Bilge Karasu 1930'da İstanbul'da dünyaya geldi. Genellikle sanıldığının aksine, Musevi asıllı Osmanlı siyasetçi Emanuel Karasu ve onun yeğeni dünyaca ünlü yoğurt şirketi Danone Grubu'nun kurucusu İzak Karasu ile herhangi bir akrabalık ilişkisi bulunmamakla birlikte, Bilge Karasu'nun daha sonra Müslümanlığı seçmiş bulunan anne ve babası da Musevi asıllıdır. Şişli Terakki Lisesi'nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde öğrenim gördü. 1963 yılında, Rockfeller bursuyla gittiği Avrupa'dan 1964'de dönerek çevirmenliğe başladı. Basın-Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü'nde ve Ankara Radyosu dış yayınlar servisinde çalıştı. Ankara Radyosu içn radyo oyunları yazdı. 1974 yılından ölümüne kadar Hacettepe Üniversitesi' Felsefe bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ankara'da Nilgün Sokak'ta yıllarca küçük bir bodrum katında yaşadı. 14 Temmuz 1995'de pankreas kanseri tedavisi sürerken Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde öldü. Cebeci Asri Mezarlığı’na gömüldü.

Çalışmaları

Yazmaya 17 yaşında başladı. İlk yazısı 1950'de, ilk öyküsü de 1952'de Seçilmiş Hikâyeler Dergisi'nde yayımlanan Bilge Karasu, bireyin sorunlarına ağırlık veren, onun günlük hayatındaki açmazlarını işleyen bir yazardır. Her insanın hayatında en az birkaç kere kafasından geçirdiği ya da yaşadığı "sevgi", "dostluk", "yalnızlık", "tutku", "inanç/inançsızlık", "korku" ve "ölüm" gibi kavramları imgesel bir dille anlatır. Okuyucu günlük hayatına tanıklık ettiği hikâyedeki kahramanda ya da kişilerde kendinden parçalar bulur. Böylece kullanılan imgeleri de rahatlıkla bilinçaltında kendi yaşamına göre şekillendirip yorumlar, hikâyeyle okur arasında bir bağ oluşur. Çünkü Karasu, insanla/insanüstüyü, olağanla/olağanüstüyü yapaylığa düşmeden, metnin doğal akışı/hayatın da kurgusal akışı içinde verir. Okurun hayal gücünü bir noktaya kadar özgür bırakır. Karasu kelimelerini özenle seçer. Dili işlenmiş, üzerinde çok çalışılmış, oynanmış bir dildir. Kullandığı arı Türkçe başka yazarlarda yapay ve zorlama dururken, onun metinlerinde hoş bir tat bırakır. Çünkü ritim düşünülerek, ses düşünülerek, görsellik düşünülerek kurulmuş, kurgulanmış, kusursuz olması istenmiş bir dille yazılmıştır.

Türkçe edebiyatın en özgün kalemlerinden biri olan Karasu "Gece" adlı kitabıyla Amerika'da verilen "Pegasus Ödülü"nü kazanan tek Türk yazardır; bu ödülle birlikte kitapları İngilizceye çevrilmiş ve ABD'nin çeşitli üniversitelerinde romanı Türk edebiyatı üzerine konferanslar vermiştir.

Ölümünden önce yayınlanan kitabı Narla İncire Gazel (1995), ölümünden sonra 1996'da yayınlanan son kitabı ise Altı Ay Bir Güzdür.

Anısına

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi 13-14 Aralık 2010 tarihlerinde Bilge Karasu’nun doğumunun 80, ölümünün 15.yılı dolayısıyla "Altı Ay Bir Güz" başlığı altında Uluslararası Bilge Karasu Sempozyumu düzenledi. Başkanlığını Talat Halman'ın yaptığı sempozyuma Bilge Karasu'dan ingilizceye yaptığı çevirilerle 2004’te ABD’nin en önemli çeviri ödülünü (National Translation Award) kazanan Aron Aji ve kimi kitaplarını Fransızcaya çeviren Alain Mascarou ile edebiyat dünyasından isimler katıldılar.

Bilge Karasu'nun Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (61 Oy) ·  174 Okunma
8,5/ 10  (22 Oy) ·  72 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  24 Okunma
8,0/ 10  (2 Oy) ·  10 Okunma
5,5/ 10  (2 Oy) ·  9 Okunma
Hakan S., bir alıntı ekledi.
24 May 2017

Vakit bol bundan sonra. Vakit çok. Ölmek için de, bir şeyler yapmak için de, vakit bol, çok, çok bol. Bolluğun değeri, anlamı olmayacak ölçüde bol. Ne yapmalı bu vakti? Bir şeyler yapmalı, bir şeyler kurmalı. Ama kurmak... Kurmak için, kurmak gücünü bulmak için...

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı, Bilge Karasu (Sayfa 9 - Metis Yayınları)Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı, Bilge Karasu (Sayfa 9 - Metis Yayınları)
Alev, bir alıntı ekledi.
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ama arada bir, inanılmaz şeyler de oluyor; olmasa, umut diye bir şey kalır mıydı zaten?

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 72)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 72)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
04 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak eylemi
Okumak istediğim kitapları ölmeden okuyabileceğimi sanmıyorum ya, durmadan yeni kitaplar alıyorum, dayanamıyorum onlara; okuyorum ama, isteğimce okumak için günümün altı saatini, gözüm kapalı, bu işe verebilmem gerek.

Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 83)Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 83)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bekledikleri.
" Bizde beklenen de bu
İnsan olduğumuzu unutmak.. "

Göçmüş Kediler  Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 129)Göçmüş Kediler Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 129)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Demin sokaktan geçerken bir adam gördüm. Kaldırımın kıyısında oturmuş bir kirpinin dikenlerini törpülüyordu.
Kirpi de enayi mi enayi. Manikür yapılıyormuş gibi tatlı tatlı gözlerini yumuyordu.. "

Göçmüş Kediler  Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 57)Göçmüş Kediler Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 57)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
28 Eyl 2017

Yaşamak bir noktadan sonra ne kadar yineleyici oluyor!

Altı Ay Bir Güz, Bilge Karasu (Sayfa 15 - Metis Yayınları)Altı Ay Bir Güz, Bilge Karasu (Sayfa 15 - Metis Yayınları)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
01 Şub 17:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Deja vu'nun tersi Jamais vu
Arabanın penceresinden gördüğüm sokaklar, evler, hem bildiğim yerlerdi, hem de ilk kez görüyor gibiydim onları. Yıllardır gitmemiştim o yana. Şehir ne kadar büyümüş, değişmiş!

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 38 - Metis Yayınları)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 38 - Metis Yayınları)
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
01 Şub 10:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Durmadan okumaktan söz ediliyor. Evet, ben de bir ömür boyu bunu yaptım, (gülerek) durmadan okudum, okudum ama, şimdi düşünüyorum, durmadan okumak, yani birtakım kitapları okumuş olarak rafa kaldırmak, bir yerlere yerleştirmek, şunları okudum demek mi amaç? Olmasa gerek. Bütün bunlar bize bir şeyler düşündürecek, bir şeyler gösterecek, bir şeyler anlatacak, kendi kendimizi belki daha iyi anlayacağız, hem kendimizi belki daha iyi tanıyabileceğiz, kendi kendimizi derken ille kendimizden söz etmek de istemiyorum, kendimizi, dünyamızı, dünyayı, insanları, oyunları, ilişkileri başkalarının aracılığıyla ya da başkalarının yardımıyla tanımlamak çok önemli; tabii bunun için de buna dikkatimizi çevirmemiz gerekiyor. Yetkin davranmamız gerekiyor okumamızda, bakmamızda, dinlememizde.

Nasıl Yazıyorsam Öyleyimdir, Bilge Karasu (Sayfa 58 - Kırmızı Kedi Yayınları)Nasıl Yazıyorsam Öyleyimdir, Bilge Karasu (Sayfa 58 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Hazır değilsem bir şeye, seninle bile gitsem neye yarar ? "

Göçmüş Kediler  Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 23)Göçmüş Kediler Bahçesi, Bilge Karasu (Sayfa 23)
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
13 Oca 15:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ne var ki, insanlar, ancak gizliden, gerçek yüzü bilinmeyenden korkar daha çok. İnsanlar, korkmalı üstelik.

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 116)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 116)
Bütün Alıntıları Göster

Bilge Karasu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Türk Edebiyatı'nın en kendine münhasır kişiliklerinden biri .Hem seçtiği konularla , hem anlatış biçimiyle onları bir bütün halinde kendinde eritip ortaya büyük ürünler çıkarmajsıyla takdirimi toplayan sevdiğim büyük edebiyatçılarımızdan biri.

Okuma seçiminiz çok güzel. Bilge Karasu'yu okumak isterim. Çok değerli bir yazar. Işıklar içinde olsun...