Billy Aronson

Billy Aronson

Yazar
9.3/10
9 Kişi
·
39
Okunma
·
0
Beğeni
·
609
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
95 syf.
·Puan vermedi
Kitap genel olarak günlük yaşamda aklımıza gelen, merak ettiğimiz ve bilimin günümüzde bunu basit bir şekilde açıklayabileceği konulara yer vermiştir. Eğer geçmişte yaşasaydık bu bilimsel gafları yapma ve bunlara inanma olasılığımız yüksek olurdu diye düşünüyorum. Çünkü teknolojinin gelişmemiş olduğu, deneyin yapılmadığı bir ortamda ortaya atılan teoriler insanın hayal gücüne ve gözlemlere dayalı olduğundan bu tür gafları bizde yapabilirdik.
Kitap, bilimsel gafların yeni bilimsel düşünceleri geliştirdiği için gafların önemli olduğunu vurgulamaktadır. “Ancak insanlar gaf yapmayı sürdürdükçe gaflarından ders almayı da sürdürdüler. (s. 58)” Böylelikle gaflar sayesinde gerçek bilgiye ulaşma yolunda kat edilmiş oldu. Örneğin kitapta geçen Kolomb’un Asya’ya kestirme bir yol bulmak arayışıyla batıya yelken açması yerküre hakkında bir bilgi seline yol açan bir gaftı.
Gaflar içinde en çok dikkatimi çeken “Mars’ın Kanalları” adlı bölümdeki Percival Lowell’ın görüşleri oldu. Sadece gözleme dayanarak kendi hayal gücünü son derece ileri düzeyde kullandığını görüyoruz. Lowell’ın düşünceleri bana bir hayli ilginç geldi.
Bence kitap oldukça yararlı ve her yaş düzeyi için uygundur. Gerçek bilginin aslında ortaya atılan yanlışlardan doğduğu, yanlışların üzerinde yapılan bilimsel süreçler yoluyla gerçeğe ulaşıldığı ve ya gerçeğe ulaşmak için bir adım olduğunu anlıyoruz. Yazar kitabın sonunda okuyucuya hitap ederek “Sizin bulacağınız yeni sorular, yeni yanıtlar getirecektir.” diyor. Bireyi yanıtlar hakkında düşünmesi, incelemesi, sorgulaması, gerçek bir bilgiye ve ya gafa ulaşması için teşvik ediyor.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aşırı eğlenceli bir kitap. Bilimi en son lisede tatmış sonrasında bir kaç dergiyle pekiştirip güncel tutmaya çalışmış, onunla pek içli dışlı olamamış biri olarak altın değerinde bir eser olarak tanımlayabilirim kısacası. Muadili kitaplar hakkındaki her türlü öneriniz benim için baş tacıdır :)
95 syf.
·Puan vermedi
Eğlencelik..Ancak benim beklediğimi vermedi..Yapacak daha önemli işiniz yoksa göz atarbilirsiniz..Yine de yeterince dikkat çekici sayılmaz..Hatta yer yer sıkıcı :(
95 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yapilan her yanlis bizleri dogruya bir adim daha yaklastirir. Cocuklarimiza okutabilecegimiz eglenceli bir kitap oldugunu dusunuyorum. Ozellikle bazi bolumleri bana cok ilginc geldi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Billy Aronson
Unvan:
Oyun yazarlığı

Yazar istatistikleri

  • 39 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.