Bohumil Hrabal

Yazar 7,0/10 · 21 Oy · 2 kitap · 40 okunma ·  5 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

5 okur beğendi.
21 puanlama · 54 alıntı
0 haber · 920 gösterim
40 okur kitaplarını okudu.
43 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Bohumil Hrabal'ın Biyografisi

Eserlerinde özellikle II. Dünya Savaşı sürecindeki Alman-Çek gerginliğini konu almıştır. Dada, Gerçeküstücülük ve psikanaliz gibi akımlardan etkilenmiştir. En iyi bilinen eseri Sıkı Kontrol Edilen Trenlerdir. Yazar Prag'da ölmüştür.
Hakan S., bir alıntı ekledi.
30 Kas 2017

Ben okurken, gerçek anlamda okumam, ağzıma güzel bir cümleyi alır, bonbon gibi emerim, küçük bir kadeh likör gibi yudumlarım, ta ki düşünce içimde alkol gibi eriyip dağılana kadar; sadece beynime, yüreğime nüfuz etmekle kalmaz, damarlarımın köklerine, kılcal damarların kökçüklerine kadar işler.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 8 - Tavanarası Yayınları)Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 8 - Tavanarası Yayınları)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
30 Kas 2017

İnsandan geriye bir kutu kibrit yapmaya yetecek kadar fosfor ve bir idamlığın çivisini dövecek kadar demir kalır sadece.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 17 - Tavanarası Yayınları)Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 17 - Tavanarası Yayınları)
KA, bir alıntı ekledi.
30 May 2017

düşünce mücadelesi herhangi bir silahlı mücadele kadar korkunçtur. rimbaud

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 28)Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 28)
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
27 Nis 11:24 · Kitabı okudu

...çünkü itiraf etmeliyim ki ben bir kitaba gömülünce, büsbütün başka yerde olurum, metnin içinde… şaşakalır, hayallere dalar, daha güzel bir dünyaya, gerçeğin tam içine girerim.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Tavanarası Yayınları (E-Pub)Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Tavanarası Yayınları (E-Pub)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
14 Şub 17:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Atlar öylesine beyazdılar ki, bir yaz gecesi aydınlık saçan yeni açmış yasemin buketinden farksızdılar.

Sıkı Kontrol Edilen Trenler, Bohumil HrabalSıkı Kontrol Edilen Trenler, Bohumil Hrabal
KA, bir alıntı ekledi.
30 May 2017

kilometrelerce okunacak şeyle yüklü tavanlığın altında sarhoş, sırtüstü uzanmış yatarken bazı şeyleri, son derece nahoş bazı şeyleri düşünmeye korkarım, örneğin, ceketinin ters çevrilmiş kolunda bir gelincik yakalayan ve tavukları yaraladı diye adil bir şekilde öldürmeyip de hayvanın kafasına bir çivi çakarak serbest bırakan şu korucuyu düşünmemeye çalışırım. hayvan avluda ölene kadar uluyarak koşmuş... bir yıl sonra korucunun oğlu bir beton karma makinasını onarmaya çalışırken elektrik çarpmasından ölmüş. dün birdenbire kurşun harcamak konusunda cimri davranan ormancının, rastgeldiği bütün kirpileri sivri bir kazığa geçirerek öldürdüğünü hatırladım, ta ki günün birinde karaciğer kanserine yakalanana kadar; adam üç ayda öldü, karnında bir tümör ve beyninde dehşetle. kitapların bana karşı komplo kurduğunu işittiğimi sandığım zaman, bu tür düşünceler paniğe sürüklüyor beni, öyle dengemi bozuyor ki bu durum, pencerenin yanında bir sandalyede uyumayı tercih ediyorum, önce beni sivrisinek gibi ezip sonra da, tıpkı kafesli bir asansör gibi, yeri delerek mahzene kadar giden kitapların görüntüsünden dehşete düşüyorum. insanın yazgısından kaçamadığını görüyorum: mahzende iş üstündeyken kafama kitaplar, şişeler, hokkalar, zımbalar yağar tavandaki açıklıktan, evimde de her akşam kitaplar düşüp öldürecek gibi olur beni, ya da en iyisinden ağır yaralanmaktan kıl payı kurtulurum. tuvaletin ve odamın tavanına astığım o damokles'in kılıcı yüzünden çıkıp bira almak zorunda kalırım, o berbat sona karşı tek kalkanımdır bira.

Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 23)Gürültülü Yalnızlık, Bohumil Hrabal (Sayfa 23)
Rapunzelin Kedisi, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Son ana, kendi kendimi gözden yitirinceye kadar ölü erle el eleydik ve ben, erin sağır kulağına, bahtsız Almanları Dresden'den getiren marşandizdeki tren şefinin söylediği sözü tekrarlayıp duruyordum:

"Evinizde oturup kalsaydınız ya götünüzün üstünde..."

Sıkı Kontrol Edilen Trenler, Bohumil Hrabal (Sayfa 90)Sıkı Kontrol Edilen Trenler, Bohumil Hrabal (Sayfa 90)
Bütün Alıntıları Göster

Bohumil Hrabal kitap incelemeleri

Ebru Ince, Sıkı Kontrol Edilen Trenler'i inceledi.
 25 Mar 13:27 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Öncelikle sevgili Selman'ın (Selman Ç.) hediyesi olduğu için çok kıymetli kitaplarım arasında yer.alacak :)
Ikinci dünya savaşı okumalarim her yönden (biyografi /roman /anı_hatıra ve hatta ansiklopedi ) bazında devam ederken ...adını duyduğum fakat bir türlü alıp okumak kısmet olmadığı bir küçücük hikayedir "sıkı kontrol edilen trenler"

Alman işgali sırasında Çek kasabasında bir tren istasyonunda geçen hikaye ..hem mizah hem gerçeklik sınırlarını gezdiren bir kitaba dönüşmüş ..ilginç karakterlerinin garip huylarina tanıklık ederken :) bir yandan'da trenlerle sağa sola gönderilen vagonlar dolusu mahkum -asker-yaralı hatta hayvan sevkiyatlarina şahit oluruz ..
Daha önce de duyduğum Dresden bombardımanına bir kez daha bahsi geçip ilgimi çekmeye devam eder bu kitap sayesinde.
..içinden kitap çıkan kitapları seviyorum araştırmaya sevk eden bir kelime bir sayfa.bile barındırsa benim için yeni kapılar açmış oluyor .

Bu sebeple kitabın ince/kalın olması değil içinde bulduğum saf bilgi ve hazinedir aslolan diyorum ...101 sayfalık miniminnak bir kitap ..sahafta rastlarsınız alın diye ekliyorum :)

Barışla kalın /iyi pazarlar

Ahmet Leman, Sıkı Kontrol Edilen Trenler'i inceledi.
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İkinci Dünya Savaşı'nın gölgesinde, dünyanın tam ortasında olduğuna inanacağınız bir tren istasyonu ve varoluşun nedenlerini sorgulayan ergenliğin sonunda bir genç.

Karakterlerin detaylandırılması ve kurgu oldukça etkileyici. 90 sayfanın sonunda yazara minnet borçlu kalabilirsiniz. 1966 yılında yolu beyaz perdeye düşmüş bir kitap. İzlediklerim içinde kitaba en sadık kalınmış film.

Rapunzelin Kedisi, Sıkı Kontrol Edilen Trenler'i inceledi.
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çarpıcı bir son, böyle kendi halinde ama yaratıcı ilerleyen bir hikaye için çarpıcı bir son, harika bir son. İkinci dünya savaşını konu alan diğer romanlar gibi yoğun bir içeriğe sahip ve eminim ki diğerleri kadar evrenselliğe hak ettiği saygınlığa ulaşacak bir kitap. Sadece 90 sayfa, lakin sizi alıyor ve tren istasyonundaki üçüncü kişi oluyorsunuz... Gerçekten de Çek edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri olan Bohumil Hrabal önünde şapkamı saygıyla çıkartıyorum.

Ruby, Gürültülü Yalnızlık'ı inceledi.
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modernleşmeye ayak uyduramayan bir işçinin,ölüm, felsefe ve bira içeren öyküsü.
... çünkü göklerin insanca bir yanı olmadığını biliyordu ve düşünen bir insanın daha fazla insan olmadığını.