Bruno Nardini

Bruno Nardini

Yazar
8.2/10
13 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
612
Gösterim
Ben her zaman yaşamın bir armağan olduğunu ve onun değerini bilmeyen kişinin onu hak etmediğini söylemişimdir. Bu yüzden, yaşamı sonuna kadar hak etmeli, ölüm korkusuyla ona saygıda kusur etmemeliyiz.
 Babam ve amcalarım sanatın aileye girmesini bir utanç saydıkları için, beni sık sık, üstelik adamakıllı döverlerdi.
Nasıl iyi geçirilmiş bir gün rahat bir uyku getiriyorsa iyi geçirilmiş bir yaşam da rahat bir ölüm getirir.
Bruno Nardini
Sayfa 246 - Can Yayınları
Leonardo için, gerek iki inançlı, gerek inançsız Perugino cahildi, çünkü net bir kavram yerine belli belirsiz bir hisse itibar ederek konuşuyorlardı. Her şeyden önce bilmek gerekiyordu; gerçek bilgi, deneyimin ürünü olduğu için, yalnızca yeryüzünü değil, bütün evreni araştırmak gerekiyordu: Demek ki, önce araştırma geliyordu, sonra inanç.
200 syf.
·7 günde·8/10
Bu ilginç adamın nasıl biri olduğunu merak ederek aldığım kitapta birçok ilginç bilgiye de erişme şansını buldum. Fakat Da Vinci ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinmek mümkün değil. Bu açıdan değerlendirirsek kitapta Da Vinci ile ilgili ayrıntıya girmeden sadece yüzeysel bilgiler edinmeyi beklemeliyiz. Bu yüzden yaşadığı ortam, dönem göz önüne alınarak, tarihi olaylar eklenerek kitap zenginleştirilmiş.

Benim en çok dikkatimi çeken Da Vinci'nin sağdan sola doğru bir şekilde sol eliyle yazıyor oluşu. Kitapta bununla ilgili bir-iki çizimin altında aldığı notlardan nasıl yazdığını görebiliyoruz. Ayrıca çizimde de ,özellikle golgelendirmede, kendine has bir tekniği varmış. Da Vinci'yi diğer ressamlardan ayıran yönü kendini bilime, doğayı anlamaya ayırmış olması. Öyle ki bilimle uğraşmaktan uzun süre eline fırça almadığı olmuş. Resimlerini, öğrendiği matematik, geometrik kurallarla zenginleştirmek istemiş. Ayrıca kitapta Michelangelo ile girdiği rekabete de değinilmiş. İnsanın uçmasını hayal etmiş, bununla ilgili çalışmalar, araçlar yapmış. Askeri alanlar için çeşitli projeler yapmış, hatta bazı projeleri insanlığa yararından ziyade zararı olacağı için, yani kötüye kullanılabileceği için, "yırtıp atmış".

O dönemde uzun sayılabilecek bir ömre çok güzel şeyler sığdırmış Da Vinci. Bu dahi insanı merak edenler için okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap.
200 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Bir ustanın portresi Leonardo Da Vinci'nin zamanına bir yolculuk yapmamı sağladı. O dönem Fransa ve Italya da ki krallarla ilişkileri,savaşlar,çalkantılar da kitapta oldukça yer alıyor. Leonarda Da Vinci'nin saklı olan kişiliği yüzünden sadece tuttuğu defterlerinde ki anılardan izler taşıyarak kaleme alınmış. Ustanın bilim aşkı her daim ressamligindan öne geçmiş. Gayri-meşru bir çocuk olarak dünyaya gelen Leonardo babası tarafından tanınsa bile o dönemde gayri-meşru doğanlar üniversiteye gidemediği için Leonardo'nun üniversiteye gidememis olması belki de dünyanın en önemli bilim adamı olmasına engel olan bir setti ama bu Leonardo'nun bilim aşkını engelleyemedi. Kitapta Leonardo'nun ressamlığı işlendiği kadar bilime yaptığı katkılar da işlenmiş. Kuşlara,uçmaya ve kadavralara olan merakını hiç duymamıştım. Resimlerinde ki insan anatomisi belki bu yüzden çok başarılı. Leonardo hem sağ elini,hem sol elini mükemmel bir uyum içerisinde kullanabiliyormuş. Özellikle yazılarını ayna yansıması şeklinde yazması çok ilginç geldi. Benim en beğendiğim resmi Vaftizci Yahya sağ tarafına felç geldiği zamanda sol eliyle yapılmış. Büyücü olarak adlandırılan ustanın yaşam öyküsünü okumak çok güzeldi.
200 syf.
·9 günde·8/10
"İyi geçirilmiş yaşam, uzundur" diye not almış elyazmalarının birinde Da Vinci. Nitekim ölümünden 600 sene geçmesine rağmen, sanat tarihinin en çok konuşulan, en çok tartışılan, en gizemli şahsiyeti olmasını sürdürüyor. Ressamlıktan, mimarlığa, anatomiden hidroliğe, geometriden mekaniğe - herşeye meraklı bir beyni ve bu beynin dünyaya kazandırdıklarını, hem ruhsal hem de tarihsel olaylar eşliğinde ele almış, ansiklopedik nitelikte bir kitap. Bilinen ve bilinmeyen yapıtlarının ortaya çıkış hikayelerini titizlikle anlatmış Nardini. Ve Da Vinci'nin kendine yönelttiği soruyu biz de sornadan edemiyoruz: "Ey Leonardo, niçin bu kadar çabalıyorsun?"

Yazarın biyografisi

Adı:
Bruno Nardini
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 39 okur okuyacak.