1000Kitap Logosu
Buket Uzuner
Buket Uzuner
Buket Uzuner

Buket Uzuner

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
7,3bin Kişi
28,2bin
Okunma
1.483
Beğeni
34bin
Gösterim
Unvan
Türk Roman, Öykü ve Gezi Notları Yazarı
Doğum
Ankara, 3 Ekim 1955
Yaşamı
Buket Uzuner (d. 1955, Ankara), Türk roman, öykü ve gezi notları yazarıdır. Hayatı Biyoloji ve Çevre Bilimi eğitimi alan Uzuner, Türkiye' de Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ' de, ayrıca Norveç, ABD ve Finlandiya'daki üniversitelerde çalışmalarda bulundu. Kitapları 1992'den bu yana Türkiye'de Ulusal En İyi Satış listelerinde yer almaktadır ve dört ayrı dilde yayımlanmıştır. Remzi Kitabevi için yabancı edebî yayımlar konusunda editörlük yaptı ve şu anda Alfa-Everest Yayınları için yabancı edebî yayımlar konusunda edebî danışmanlık yapmaktadır. Balık İzlerinin Sesi romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü' ne lâyık görülen Uzuner, Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü aldı. Son dönemde Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanı, Mediterranean Waltz adı ile İtalya, Yunanistan ve İsrail'de yayımlandı. Ayrıca İngiltere'de kısa öykülerden oluşan A Cup of Turkish Coffee adlı kitabı yayımlandı. 1996 yılında University of Iowa tarafından onursal akademisyen yazar seçildi. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Avrupa'da uzun yıllar geçiren Buket Uzuner, şimdi İstanbul'da yaşamaktadır.
Büşra Nur Cesur
Kumral Ada Mavi Tuna'yı inceledi.
500 syf.
·
34 günde
·
Puan vermedi
İlk başta karakterleri ve olayı pek anlayamadım neden bilmiyorum muhtemelen tam dikkat verememiş olabilirim. Şimdi kim konuşuyor ,ne oluyor falan derken yavaş yavaş anlamaya ve toparlamaya başladım. Toparlamaya başladığım andan itibaren kitap beni çok hızlı bir şekilde içine çekti. Ben kitabı yoğunluktan ötürü fazla bir sürede okuyup bitirmiş oldum fakat kitap kesinlikle çok akıcı çok dikkat çekici ve anlatımı güzel. Kitabı okurken sürekli aklımdan geçen şey sanki tatlı bir Yeşilçam filmi seyrediyorum da ara sıra zamanda yolculuklar yapıyorum hissi . Bu zamana kadar okumamış olduğum için pişman fakat okuma şansını bulduğum, kitabı ıskalamadığım için keyifli hissediyorum. Bana göre birçok insanın severek okuyabileceği tarzda bir eser. Satırlar gözlerimin önünde akıp giderken Tuna ve Ada'nın çocukluğunun geçtiği yerlere, bütün anılarına eşlik ettim ve bir de üstün tıpkı onlar gibi o çocukluğa özlem duydum. Kitapta güzel anlar olduğu kadar maalesef okuyucuyu üzen derinden etkileyen kısımlar da olduğuna inanıyorum. Ama siz siz olun bir an önce bu kitabı alıp okumaya başlayın. Bu yaz günlerinde tadından yenmez .
Kumral Ada Mavi Tuna
8.4/10
· 7,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Booklover. aslı
İki Yeşil Susamuru'yu inceledi.
300 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Mutluluğu ve huzuru hiçbir yerde ve hiç kimsede bulamayan kimseye güvenmeyen genç bir kadın Nilsu. Terk edilmekten korktuğu için hep kendini terk ediyor. Annesine olan hayranlığı ve bağlılığı kendi yaşamını kurmasına engel olan, duygusal ve ütopik çevreci Teoman. Annesinin gizemli intiharıyla yaşamı altüst oluyor. İki Yeşil Susamuru romanıda çağdaş bir kadının portresi etrafında çok katmanlı olarak insan durumlarını sorguluyor. Yazar mizah dolu, çarpıcı ve gerçekçi üslubuyla 80 li yılların toplumsal ve siyasal ortamını ustaca anlatırken romanın kahramanları kimi zaman modernizmin altında ezilerek yaşamla ölüm arasında gelgitler yaşıyorlar.
İki Yeşil Susamuru
7.5/10
· 4.034 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12