Giriş Yap

Bülent Parlak

Yazar
8.4
393 Kişi
Unvan
Şair
Yaşamı
-Bülent parlak ismini kısaltarak yazdığımızda "b nokta p" diye bir şey çıkıyor. Nedir b nokta p ve kimdir? Küçükken o da bacaklarını ve kollarını açarak kapının pervazına tırmanır mıydı? Üniversitede iken “Eğitim Bilimleri” dersine giren hocamız tek tek kim olduğumuzu soruyordu. Sıra bana geldiğinde “Sorduğunuz soruyu çok anlamsız buldum” demiştim. Çok anlamsızdı çünkü kim olduğumuzu anlamak için “Kimsiniz?” diye sorulmaz. Pılınızı pırtınızı toplar ya yanıma gelirsiniz, ya da beni evinize üç yıllığına misafirliğe çağırırsınız. Birini tanımak için o kişinin esrarını çözmeniz gerek. Bir soruyla bu esrar çözülseydi ben bir köşede bekler, gelene geçene “Kimsiniz” diye sorar, canımı sıkan bunca şeye bir çözüm bulmuş olurdum. -Google amcaya Bülent parlak diye yazdığımızda şiirleriyle karşımıza çıkan b nokta p'nin şiir ve edebiyat anlayışı nedir. Edebiyatı neye göre yapıyor ve nasıl yapıyor? Onun tanımında şiir nedir? Kime şair nedir? Şairlik kebapçılık gibi bir şey olabilir mi? Yaşadıklarımı okudukça yazmam gerektiğine karar verdim ben. Karar vermek belki cümlenin anlatmak istediği manayı pek ifade etmedi fakat ikisinin birbiriyle örtüşmesi etken oldu benim için. Bakın, yazıp çizenlerin çoğu okul korosunda yanık yanık türkü söylediler, kültür edebiyat kulübünün en çalışkan öğrencileriydi., iyi de futbol oynuyorlardı, aşklarını arkadaşlarından en çok gizleyen de aşkları en çok dile düşen de yine bu ahaliydi. İyi türkü söylüyordum, iyi bir futbolcuydum, kültür edebiyat kulübünün panosuydum, canı en çok sıkılan da bendim okulda. Gelelim şiire. Divan Edebiyatını çok severim ben. İmparatorluğun en büyük nişanının Divan Edebiyatı olduğunu düşünürüm. İmparatorluk ne kadar büyüdüyse şiir de o kadar büyüdü Osmanlı'da. Cumhuriyetin şiiri ise bana göre II. Yenicilerin şiiri. II. Cihan Harbi'nin de etkilediğini düşündüğüm II. Yenicilerin ortaya çıkmasıyla Türkiye, cumhuriyetin şiirine kavuştu diye düşünüyorum. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Dünyanın günümüzde en şaşaalı şiirinin yazıldığı ülke Türkiye. Ben bugün hiçbir ülkede Türkiye'deki endamıyla yazılan bir şiir ülkesi olmadığına inanıyorum. Bunun coğrafyamızla, tarihimizle, kayıp yıllarımızla, darbelerimizle, kavga ettiğimiz kardeşlerimizle alakası var. Yeryüzünde coğrafyası en geniş yer tutan, tarihinde kırık notlar dolu, kayıp yıllarının sayısı var olan yıllarının sayısını geçmiş, darbelerin en güzel yakıştığı, belirsizliği en anlamlı kişidir şair. Eli kalem tutuyorsa ve mısraları alt alta yazmaya muktedirse ve Allah nasip etmişse yazdığına şiir denir.

İncelemeler

Tümünü Gör
72 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Öncelikle Bülent Parlak'ı izdiham dergisindeki muhteşem şiirleriyle tanıdım. Sonra da bu kitabını merakla okudum. Uzun zamandır şiir kitabı okumamıştım. Özel bir başlangıç oldu benim için. Sevgili Huzursuzluğum... Huzurla huzursuzluğun bir arada sunulduğu insanın içine huzur veren bir şiir kitabı. Hem Izdiham dergisini hem de bu şiir kitabını bütün kalbiyle edebiyatı ve okumayı seven herkese severek öneriyorum. Şiirler hatırlatır insana duyguları olduğunu. Şiirler katar insanın ruhuna güzellikleri. Şiirle kalın, şiir gibi hayatlarınız olsun. Sevdiklerinize şiir olun, herkese yaşatın içinizdeki şiiri... En sevdiğim kısımlar **İlkçağ, ortaçağ ve sen cennetten mi emmiştin sütünü bu güzellik nereden **babalar yaşlanır kızları büyüdükçe **yaşamım kaza süsü verilmiş bir cinayete benziyor affedin beni doğmuş olduğum için affedin aslında dönmezdim gittiğim yoldan hüzünlü çıraklara denk gelmeseydim. ***biraz geç kalsam vaktinde gelmiş sayar mısın? **sen aklıma düşünce diyarbakır radyosu "sarı gelin" çalıyor sen aklıma düşmüşsün, ben içine türkünün. **sen aklıma düşünce üstüme yemek dökecek kadar ihtiyarlıyorum ellerim titriyor ellerim **bizim oğlan yaralı sökülüyor gövdesi bir kızın gözlerinden **elleri vardı siz bilmezsiniz ben tek başımaydım, onlar ise yalnızdı.
Sevgili Huzursuzluğum
8.5/10 · 341 okunma
·
Reklam
72 syf.
·
1 günde
·
4/10 puan
Kitap için
Çiğdem
arkadaşıma çok teşekkür ederim. Lakin tasavvuf dışı yani divandan olmayan şiirler bana çok sade ve anlamsız geliyor. Elimde yazara ait üç şiir kitabı ve bir tane de düz yazı olmak üzere dört kitabı bulunmaktadır. Yazarla tanıştığım kitap oldu “Her Şey İçin Çok Geç.” Belki de bu sebeple duygu anlamında yazar ile beraber olamadık. Diğer kitaplarını okuduğumda muhakkak daha iyi kararlar verebilecek duruma gelebileceğim. Bazı yerlerde gerçekten sıkıldığımı hissettim. Bir de sayfa sayısını çoğaltmak için şiirleri bölük pörçük beş altı sayfaya dağıtmak ise ayrı dert. Madem şair ruhlusun, daralt sayfaları da üç beş ağaç kurtulsun. Boşa israftan öte değil bu şekildeki baskı kitaplar. Yazar abime başarılar diler, daha hoşça vakitler geçirmek için diğer kitaplarını da tez zamanda okuyacağımı söylemek isterim. Sözün özü; belli kişilere hitap edebileceğine inandığım bir eser, muhtemelen kelimeleri cümleleri benden daha iyi anlayabilecek kişilere çok daha manalı gelecektir. Şiir kitabı olması sebebiyle okuyunuz. Sevgi ile kalın.
Her Şey İçin Çok Geç
8.6/10 · 248 okunma
·
144 syf.
·
4 günde
Bu kitabı, dergi siparişlerimin arasına iliştirip hediye etmek nezaketini gösteren Şükran Hanıma teşekkürü borç bilirim. Gerçekten de kaliteli bir kitap okudum ve bence bu gün olmasa ilerde, nihayetinde kitaplığıma girecek bir eserdi. Çünkü Bülent bey oldukça Parlak bir yazar bana göre. Küçük hikayeler.. Sayfa hacmi olarak küçük hikayeler. Nispeten güldüren, düşündüren. İyi bir tercih yaptınız, keyifli okumalar.
Yalnızlığın İcadı (1984)
8.1/10 · 265 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42