Bülent Yerlikaya

Bülent Yerlikaya

Yazar
9.0/10
10 Kişi
·
25
Okunma
·
2
Beğeni
·
873
Gösterim
Adı:
Bülent Yerlikaya
Unvan:
Eğitmen, Yazar
Sokrates ölüme mahkum edilmiş; baldıran ile zehirlenecek. Son saatlerinde öğrencileriyle bir araya gelir, sohbet ederler. Derken uzaktan bir flüt sesi duyarlar. Sokrates öğrencilerini susturur, "Kim çalıyorsa harika çalıyor. Çağıralım, eğer zahmet eder de gelir burada çalarsa çok mutlu olurum" der. Flütçü gurur duyarım diyerek gelir, Sokrates'in yanında çalmaya başlar. Sokrates dinledikten sonra "Bana da çalmayı öğretir misin?" der. Bunu söyleyen Sokrates'in yaşamı beş dakika sonra baldıran zehri ile sonlanacaktır. Öğrenmek böyle bir yolculuktur. Sokrates ölür mü? Hayır. Sokrates hep yaşayacak.
Söylemeyi düşündüğümüz, söylemek istediğimiz, söylediğimizi sandığımız, söylediğimiz, karşımızdakinin duymak istediği, gerçekten duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı ve anladığı arasında farklar olabilir.Aman dikkat! İletişim kazası,para,zaman,emek ve daha da önemlisi bize insan kaybettirebilir.
"Kadına şiddet son 7 yıl içinde 1400 kat arttı. Ayrılmak isteyen eşlerini, kız arkadaşlarını öldürüyor korkaklar. Sonra çıkıp ben mutaassıbım, vatanseverim diye dolaşıyorlar ortalıkta. Namus cinayeti işleyenler görüp görebileceğiniz en namussuz insanlardır, biliyor musunuz? Onun bunun kızına yolda laf atan adamlardır bunlar, güce tapan ahlaksızlar!"
Keşke elleri nasıl kullanacağımızı öğrendiğimiz gibi yüreklerimizi de nasıl kullanacağımızı bir çırpıda öğrenebilseydik.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bu kitapla tanışmam sevgili hocam Hüseyin Akar’ın sayesinde oldu. Değerli bir bilgi birikiminin ve tecrübenin ürünü olan bu kitapla ve yazarıyla tanıştığım için hiç pişman değilim. Kitap biraz farklı bir başlangıçla karşılıyor bizleri. “ Ben öldüm biliyor musunuz? Ama hala sizinle iletişim kuruyorum. “ Meğer kitabın yazarı kitap hakkındaki çalışmalarını yaparken yaşamını yitirmiş. Bunun üzerine ona değer veren öğrencileri ve dostları onun notlarını birleştirerek kitabını tamamlamışlar. Çok kıymetli bir iş bu, kendi öldü ama ölüsüyle bile insanları aydınlatmaya devam ediyor. Tam bir öğretmen profili!

Kitap iletişimle ilgili konuları içeriyor. İletişimin büyülü sırlarından bahsediyor ve bizlere iletişim hakkında ufak ipuçları veriyor. Daha önce iletişimle ilgili bir kitap okumamış olmama rağmen iletişime karşı bir ilgimin olduğunu keşfettim bu kitap sayesinde. Kitabı okuduktan sonra kendimde iletişime karşı bir duyarlılık hissettim. İletişimle ilgili unsurlara günlük hayatta daha da dikkat edeceğim. Kitabın dil ve anlatımı gayet akıcı. Çeşitli konuları yapmış olduğu metaforlarla açıklaması da oldukça hoş. Benzetmeler sıkmıyor ve hatta sizi güldürebiliyor bazen. Bu yüzden okurken sıkılmıyorsunuz. Ayrıca iletişim hakkında yeni şeyler öğrendikçe keyifleniyorsunuz. Eğitici işlevi oldukça güzel, bakış açınızı değiştirecek tarzda bir kitap. Ayrıca kitap bizlere şunu da öğretiyor; bir insanın öğretmen olabilmesi için mesleğinin öğretmen olması şart değil. Eğer o insan öğretmende bulunması gereken özellikleri taşıyorsa mesleği ne olursa olsun o gerçek bir öğretmendir, yaşamın her anında. Güzel bir kitaptı, herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü toplumumuz da yeterince iletişim bozukluğu var. Bazen insanlarla iletişim kazası yaşadığım zaman sebebini sorgulardım ve çıkmaz bir sokağa girerdim adeta. Lakin bu kitabı okuduktan sonra bazı sorularım cevap bulmaya başladı diyebilirim.
160 syf.
·Beğendi·10/10
İletişim, günümüzde kullanım çokluğundan dolayı tadı kaçmış ve önemi anlaşılamadan yitirilmiş bir kavram oldu. İletişimle tanışmaya cesaret edebilecekseniz bu kitap okunmaya değer :)

Bu arada, merak etmeyin eğer beğenmezseniz iade garantisi varmış. ;)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Uzun zamandır kitaplığımda bulunan,ara ara açıp biraz göz gezdirdikten sonra bıraktığım,her seferinde dikkatimi çeken giriş kısmını,önsözünü okuyunca anladım ancak.

“Ben öldüm biliyor musunuz? Ama hala sizinle iletişim kuruyorum.Dostlarım sağ olsunlar.”

Meğer Bülent Yerlikaya 23 Nisan 2013 de vefat etmiş.Yazmayı düşündüğü kitabı da ekip arkadaşları(en son izgören akademide çalışıyormuş) bir araya gelerek,kendisinin eğitim notlarından,yazılarından,televizyon ve radyo söyleşilerinden,videolarından derleyerek kitap haline getirmişler.

Neden bilmiyorum çok etkilendim.Hele kitabın sonunda yakınlarının Bülent Yerlikaya ile ilgili yazıları,keşke hayattayken kendisini tanıma fırsatım olsaydı dedirttirdi bana.Okurken güldüm,etkilendim,hüzünlendim değişik duygu durumları içine girdim.Hayatta olsaydı eminim ki çok daha sık duyacaktık adını.

Ne demişti Yaşar Kemal:”O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler.”

Dostlarının sayesinde okurlarının kalbinde yer etti.Sevenlerinin zaten kalbinde yaşıyor..

(Kitabın bende bıraktığı etkisinden ötürü kitaptan hiç bahsetmemişim.Oldukça doyurucuydu.Anlamlı hikayelerle,yaşanmış anılarla,özlü sözlerle pekiştirilerek,konunun akılda kalıcılığı arttırılmış.Yaşam boyu iletişim halindeyiz.Bu konuda ne kadar bilgi sahibi olursak,okuduklarımızı hayatımıza uygularsak,insanlarla olan iletişimimizde o derece başarılı olur.Ben çok beğendim.Okumanızı tavsiye ederim.)
160 syf.
·Beğendi·6/10
Günlük hayat da hepimizin karşılaştığı iletişim sorunlarına ,uygulaması pratik çözüm-yöntemler ...ve
bir numaralı sayfanın konumu alışılmışın dışında (düşünenlerin fikrine sağlık)
160 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Bu kitap tanışmam, İzgören Akademiden aldığım iletişim eğitimi sayesinde oldu. Eğitim sonrası hayatımdaki insanlarla sağlık iletişim kuramadığımı fark ettim ve eğitimde öğrendiklerimi tatbik etmeye başladım. Çevremdeki insanlardan olumlu geri dönüşler aldım. Bu kitap aldığım eğitimin bir nevi ders kitabı, okurken çok faydalandım. Akıcı bir dil ile yazılmış kıymetli bir eser. Lütfen bu kitabı uyduruk kişisel gelişim kitaplar ile karıştırmayın. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka okuyun.
160 syf.
·Puan vermedi
İletişim dünyaya geldiğimizden beri aktif ya da pasif olarak içinde bulunduğumuz işleyiş. Kitabı okurken iletişim eksiklerimi farketmeme sebep oldu. Tüm detaylarıyla incelenmiş ve örnekler verilerek kolay anlaşılmasına sebep olunmuştur.
Kitabın ölen yazarının arkasından beraber çalıştığı arkadaşları tarafından derlendigini öğrenince bir yumru oturdu boğazıma. Ne kadar değer gören bir insan ki arkadaşları onun bilgeliğini herkese taşımak istemiş.
Teşekkürler Bülent Yerlikaya teşekkürler İzgoren Akademi

Yazarın biyografisi

Adı:
Bülent Yerlikaya
Unvan:
Eğitmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.