Bülent Yerlikaya

Bülent Yerlikaya

Yazar
9.0/10
8 Kişi
·
10
Okunma
·
2
Beğeni
·
773
Gösterim
Söylemeyi düşündüğümüz, söylemek istediğimiz, söylediğimizi sandığımız, söylediğimiz, karşımızdakinin duymak istediği, gerçekten duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı ve anladığı arasında farklar olabilir.Aman dikkat! İletişim kazası,para,zaman,emek ve daha da önemlisi bize insan kaybettirebilir.
Gerçekten de herkes konuşma kabiliyetine sahipken,dinleme becerisine sahip insan bulmak giderek zorlaşıyor.
Keşke elleri nasıl kullanacağımızı öğrendiğimiz gibi yüreklerimizi de nasıl kullanacağımızı bir çırpıda öğrenebilseydik.
"Neyi neden yaptığımızı bilirsek, iyi yapmadıklarımızı değiştirmek için elimizden geleni yapabiliriz değil mi?"
"Görgü, nezaket bir hava yastığı gibidir. İçinde somut hiçbir şey olmamasına rağmen sizi hayatın darbelerinden korur."
Buzları kırmak, iletişimin ilk adımıdır. Bunu bir gülümseme ile başlatın.
İletişim, günümüzde kullanım çokluğundan dolayı tadı kaçmış ve önemi anlaşılamadan yitirilmiş bir kavram oldu. İletişimle tanışmaya cesaret edebilecekseniz bu kitap okunmaya değer :)

Bu arada, merak etmeyin eğer beğenmezseniz iade garantisi varmış. ;)
Uzun zamandır kitaplığımda bulunan,ara ara açıp biraz göz gezdirdikten sonra bıraktığım,her seferinde dikkatimi çeken giriş kısmını,önsözünü okuyunca anladım ancak.

“Ben öldüm biliyor musunuz? Ama hala sizinle iletişim kuruyorum.Dostlarım sağ olsunlar.”

Meğer Bülent Yerlikaya 23 Nisan 2013 de vefat etmiş.Yazmayı düşündüğü kitabı da ekip arkadaşları(en son izgören akademide çalışıyormuş) bir araya gelerek,kendisinin eğitim notlarından,yazılarından,televizyon ve radyo söyleşilerinden,videolarından derleyerek kitap haline getirmişler.

Neden bilmiyorum çok etkilendim.Hele kitabın sonunda yakınlarının Bülent Yerlikaya ile ilgili yazıları,keşke hayattayken kendisini tanıma fırsatım olsaydı dedirttirdi bana.Okurken güldüm,etkilendim,hüzünlendim değişik duygu durumları içine girdim.Hayatta olsaydı eminim ki çok daha sık duyacaktık adını.

Ne demişti Yaşar Kemal:”O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler.”

Dostlarının sayesinde okurlarının kalbinde yer etti.Sevenlerinin zaten kalbinde yaşıyor..

(Kitabın bende bıraktığı etkisinden ötürü kitaptan hiç bahsetmemişim.Oldukça doyurucuydu.Anlamlı hikayelerle,yaşanmış anılarla,özlü sözlerle pekiştirilerek,konunun akılda kalıcılığı arttırılmış.Yaşam boyu iletişim halindeyiz.Bu konuda ne kadar bilgi sahibi olursak,okuduklarımızı hayatımıza uygularsak,insanlarla olan iletişimimizde o derece başarılı olur.Ben çok beğendim.Okumanızı tavsiye ederim.)
Günlük hayat da hepimizin karşılaştığı iletişim sorunlarına ,uygulaması pratik çözüm-yöntemler ...ve
bir numaralı sayfanın konumu alışılmışın dışında (düşünenlerin fikrine sağlık)
Bu kitap tanışmam, İzgören Akademiden aldığım iletişim eğitimi sayesinde oldu. Eğitim sonrası hayatımdaki insanlarla sağlık iletişim kuramadığımı fark ettim ve eğitimde öğrendiklerimi tatbik etmeye başladım. Çevremdeki insanlardan olumlu geri dönüşler aldım. Bu kitap aldığım eğitimin bir nevi ders kitabı, okurken çok faydalandım. Akıcı bir dil ile yazılmış kıymetli bir eser. Lütfen bu kitabı uyduruk kişisel gelişim kitaplar ile karıştırmayın. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bülent Yerlikaya
Unvan:
Eğitmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.