Burhan Yılmaz

Burhan Yılmaz

Yazar
7.4/10
9 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
866
Gösterim
’Yine Mevlana’nın şu sözlerinin bahsettiğimiz kaos modeliyle ya da kelebek etkisiyle değerlendirmesini yapmak düşünce ufkumuza yeni şeylerin eklenmesi anlamındadır.
‘’Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.’’
‘’Diyorsun ki; Cennet alanından bana seslen, ama cennet alanı gönlüme o kadar dar gelir ki.’’
’Cengiz Han asırlar öncesinden sanki bugünlere seslenmiş gibidir. Kurallar koymuş, önemli mesajlar vermiş, bu kurallara da kendi adını vermiştir. Cengiz Han Yasası adıyla günümüzde bir model haline gelmesi 21.yüzyıla girerken imaj yenileme çağında değerini bulmuş gibidir sanki. Bu yasanın en önemli yanı şekilden ziyade, anlatmak istediği özdür. İşte yasanın özü:
‘’Bir çivi kaybolduğu için, bir nal kayboldu.
Bir nal kaybolduğu için, bir at kayboldu.
Bir at kaybolduğu için bir atlı kayboldu.
Bir atlı kaybolduğu için bir haber kayboldu.
Bir haber kaybolduğu için bir savaş kaybedildi.
Ve bir savaş kaybolduğu için, bir krallık yok oldu.’’
’Son yıllarda Edvar Lorenz adlı meteorolog, Kaos anlatımının oturduğu temeli ‘Kelebek Etkisi’ denilen bir anlayış ile açıklamaya çalışmıştır. Anlatımın özü şu: Bir kelebek Çin’de kanatlarını çırparsa, Kaliforniya’da fırtına koparır. Bir anlatım, bir sineğin kanadını oynatması, Arş-ı Rahman’ı titretir gerçeğine ne kadar uymaktadır.
Eski kehanet merkezleri rastgele serpiştirilmiş gibidir. Oysa dağılımlarında belirgin bir model vardır. Bu model Antik Çağ’da hayli ileri bir coğrafya ve ilişkili disiplinler bilgisine işaret eder. Bu kehanet merkezleri eski dünyada dinin uygulamaya geçirildiği merkezlerdi. Varlıkları asla bir tesadüfe bağlı olamazdı.
Efsanelerin vatanı, kültürlerin kesişme noktası, orduların geçiş yoludur Anadolu. Aynı zamanda Türkiye’nin ortasında coğrafi, tarihi ve manevi bir kavşaktır. Öteden beri bilinen dünyanın tam ortasında kurulmuş olan Anadolu, Doğu ile Batı arasında Müslümanlık’la Hristiyanlığın buluştuğu bir geçittir. Selçuklular’ın burayı başkent olarak seçişine kadar geçen 9000 yılı aşkın süre içerisinde bu topraklar üzerinden on bir medeniyet gelip geçmiştir. Anadolu geçmişte havari Aziz Paul’ün vaazına, ilk kiliselerin kuruluşuna, Frederic Barberousse’un ölümüne tanıklık etmiştir. Firavun’un bir kızı buradan geçmiş, yine efsaneye göre mucizeler gösterip denizi kurutan Eflatun bu topraklarda ölmüştür.
Anadolu mağaraları ile anlatılanlar üç grupta toplanır:
1-Mağaradan çıkan tuhaf kişiler.
2-Bazı mağara girişlerindeki davetsiz misafirlerin içeri girmesine engel olacak olan sihirli manyetik güçler.
3-Bazı ermişlerin, bazı mağaraların içine girerek ortadan kaybolmaları ve aradan uzun zaman geçtikten sonra yeniden ortaya çıkmaları.
Anadolu’nun, Avrupa ve Asya arasında göç eden insanlar ve ordular için koridor olduğunu da belirttikten sonra tarım reformunu Anadolu’dan Avrupa’ya taşıyanların Türkler olabileceğini de söylemektedir.
Yüce gökler, insanların anladığı şeylerin yansımasıdır. Gökler o yansımadan ibarettir.
Bütün dinlerde var olan ayet: “ O ilk ve sondur,O alfa ve omegadır.Hiçbir şey yokken o vardı.Her şey yokken de O yine var olacaktır.”
“Sivrisinek bu bağ kimin bilmez.O baharda doğar ,kışın ölür.Tahta içinde doğan bir kurt,tahtanın fidan halini bilemez.”
304 syf.
Mevlana'ya karşı düşüncelerim değişmese de, içinde çok güzel bilgiler barındıran özellikle parapsikoloji alanında yararlı olabilecek bir kitap. Kitabında birçok kaynağa yer vermiş olması da temeli sağlamlaştırıyor. Mevlana temelli almasanız dahi birçok şey öğreneceğiniz türde.
304 syf.
·Beğendi·9/10
Mevlana Hazretlerinin kozmik olaylarla ilgili yaşadığı olaylar ve Konyadaki enerji alanlarını anlatan bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Burhan Yılmaz
Unvan:
yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.