Büşra Ersanlı

Büşra Ersanlıİktidar ve Tarih yazarı
Yazar
8.3/10
13 Kişi
55
Okunma
8
Beğeni
2.053
Gösterim

Büşra Ersanlı Kimdir?

1990 yılından beri Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. 1978’de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuş ve aynı üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümü’nden yüksek lisans (1981) ve doktora (1989) dereceleri almıştır. Prof. Dr. Şerif Mardin’in danışmanlığında yazdığı ve Türk tarih tezini konu aldığı doktora tezi daha sonra kitap olarak basılmıştır.rnrnİngiltere, Fransa ve Rusya’daki çeşitli akademik kurumlarda araştırma ve eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunan Ersanlı’nın başlıca akademik ilgi alanları arasında siyaset kuramları, milliyetçilik, Türk milliyetçiliği, Türkiye’de milli tarih yazımı, Orta Asya, Kafkaslar, Rusya Federasyonu, Avrasya çalışmaları ve toplumsal cinsiyet bulunmaktadır. İngilizce’nin dışında çeşitli seviyelerde Fransızca, Özbekçe, Türkmence, Osmanlıca ve Rusça bilen Ersanlı, 2006-2009 döneminde Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün başkanlığını yürütmüştür. 1999’da ise bu bölümün bağlı olduğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından üstün başarı ödülüne layık görülmüştür.rnrn1992-1996 döneminde Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı’nın danışmanı olarak da görev yapan Ersanlı bugüne kadar pek çok kitap ve makale yazmış, ayrıca sayısız ulusal ve uluslararası bilimsel konferansta bildiriler sunmuştur. Bir siyasal aktivist olarak da tanınan Ersanlı, İnsan Hakları Dernekleri, KA-DER Kadın Adayları Eğitme Derneği, AÇEV-Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı gibi birçok derneğin eğitim çalışmalarına destek vermiştir. Ayrıca Türkiye Ekonomi ve Sosyal Tarih Vakfı (TESEV), Üniversite Profesörleri Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, 10 Aralık Hareketi, Barış Meclisi, TÜSES ve daha birçok sivil toplum kuruluşuna, kurucu, üye ve eğitmen olarak destek vermiştir.rnrn2009 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi’ne seçilen Ersanlı, TBMM çatısı altında başlatılan yeni anayasa hazırlık çalışmaları çerçevesinde BDP Anayasa Komisyonu’nda yer almış ve partiler arası hazırlık ve uzlaşma görüşmelerine katılarak bilimsel ve siyasal birikimini yeni anayasa sürecine yansıtmaya çalışmıştır.
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
İstanbul

Okurlar

8 okur beğendi.
55 okur okudu.
2 okur okuyor.
40 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.

Büşra Ersanlı Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Hangi etnik grup adına olursa olsun,milliyetçilik ideolojisinin siyasal alanı daraltmaya yönelik tuzaklar içerdiğini unutmamak gerekir.
Cumhuriyetin şefleri, ahlaki kaygılarla acil siyasi hirslar ve uzun dönemli hedefler arasında daima bocaladılar, örneğin toplumdaki dini özellikleri gözardı edemezken kendilerini otoriter eğilimlerden de kurtaramıyorlardı.
(1930 lu yılların Türkiyesinde) Batılı anlamda "sivil toplum" yönünde herhangi bir adım atılamadığı gibi devletin demokratikleşmesi yönünde de bir gayret sarf edilmedi ve liberalizm ve komünizm düşman ideolojiler ilan edildi.
Türkün hayatını, beşeriyet tarihinde ifa eylediği vazifeyi hakkıyla tasvir edecek, bugünkü medeniyetlerle rekabet eden uluslara karşı hakkı ispat edebilecek bir tarihimizin yoktur.
Guizot'ya göre insanın ülkesine duyduğu sevgi o ülkenin geçmişini bilmekle doğrudan orantılıydı.

Büşra Ersanlı İletileri

Tümünü gör
Tarih ile geçmiş aynı şey değildir. Eğer sosyal medyadaki ya da okullardaki ''tarih anlatısı'' size dikte ediliyorsa siz muhtemelen vaki olmuş gerçek hadiseleri değil tarihçiler tarafından kurgulanmış safsatalardan haberdarsınız. Herhangi bir ülkede herhangi bir rejim değişikliğine gidilse ilk değişecek olan şey okullardaki müfredat olur. Her iddia ile gelen yeni bir idare kendinden evvelki iktidarı kötüler. Kendinden evvelki vukua gelen hadisatı kendisine temel ittihaz ettiği prensipler itibariyle tahlil eder. Hani bilimler istisnası olmayan ve temadi eden hakikatler idi ?(
Coğrafya Her Şeyden Önce Savaş Yapmaya Yarar
Coğrafya Her Şeyden Önce Savaş Yapmaya Yarar
İktidar ve Tarih
İktidar ve Tarih
bu minvalde naçizane kitap tavsiyem )

Büşra Ersanlı Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
309 syf.
·
Puan vermedi
·
26 günde okudu
Yazar'ın Şerif Mardin'in danışmanlığında yapmış olduğu doktora çalışmasını kitaplaştırdığı bu eseri, Fransız ihtilalinin etkisi ile Cumhuriyet öncesi ve sonrası tarih yazımının tarihi ve felsefesi ile ilgili bir takım görüşler ileri sürmekle birlikte tarih yazımında romantik, pozivitist vb. akımların tarih yazımındaki etkileri ve Türk Tarih Kongresinde alınan kararlar ve sunulan bildirilerin iktidarın resmi tarih anlayışıyla örtüştüğünü ispata yönelik bir çalışma olmuştur.
Büşra Ersanlı
Büşra Ersanlı
İktidar ve Tarih
İktidar ve Tarih
İktidar ve Tarih
İktidar ve TarihBüşra Ersanlı · İletişim Yayıncılık · 200338 okunma
408 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
16 günde okudu
01 Kasım 2011 tarihinde KCK operasyonu adı altında tutuklanan Profesör Büşra Ersanlı’nın tutuklu kaldığı süre boyunca yaşadıklarını anlatan bu kitap, hem kendisinin, hem de Türkiye’nin içinden geçtiği süreçlerin tanıklığı kabul edilebilir. Bakırköy Cezaevi’nden Silivri F Tipi’ne uzanan tutukluluk safhaları ayrıntılarıyla anlatılıyor. Hapishanenin, mekânı daraltan, zamanın akışını durdurmaya çalışan yapısına karşı, “içeridekilerin” akli ve siyasi dayanıklılığını sağlamak için “dışarıdakilerin” de dayanışma ve sevgi içeren bir faaliyet içinde olmaları gerekiyor. Bulut Falı, Büşra Ersanlı’ya gönderilen binlerce mektup ve kartın “içeriyi” nasıl da şenlendirdiğini gösteriyor. Bulut Falı, beklenenin aksine renkli ve alışık olmadığımız bir hapishane kitabı.
Bulut Falı
Bulut FalıBüşra Ersanlı · Can Yayınları · 201411 okunma
408 syf.
·
Puan vermedi
Ömrünü barışa harcamış bir hayatın, kısa da olsa, bir kısmının tam tersi savaş çığırtkanlığı yapmakla suçlanarak harcandığının samimi anlatısı.
Bulut Falı
Bulut FalıBüşra Ersanlı · Can Yayınları · 201411 okunma