C. S. Lewis

C. S. Lewis

Yazar
8.4/10
949 Kişi
·
2.895
Okunma
·
136
Beğeni
·
6315
Gösterim
Adı:
C. S. Lewis
Tam adı:
Clive Staples Lewis
Unvan:
İrlandalı Yazar ve Öğretim Görevlisi
Doğum:
Belfast, İrlanda, 29 Kasım 1898
Ölüm:
Oxford, Birleşik Krallık, 22 Kasım 1963
Clive Staples Lewis 1898'de Belfast'ta doğdu. Yazar, eleştirmen ve temelde eğitmendi. Magdelen College, Oxford'da öğretim üyeliği yaptı ve nihayetinde Cambridge'te Ortaçağ ve Rönesans İngilizcesi Profesörü oldu. Oxford'dayken Charles Williams ve J. R. R. Tolkien'le birlikte çalıştı ve her biri Hıristyan ahlakçısı olan bu üç adam alegori ve fanteziye duydukları büyük ilgi çerçevesinde bir cemiyet oluşturdular. Toplantı boyunca birbirlerine hazırlamakta oldukları işleri okudular ve ister istemez birbirlerini etkilediler.

Lewis, Narnia krallığını anlattığı uzun serisiyle elliler edebiyatına damgasını vurdu. Bilimkurgu alanına asıl katkısı ise Kozmik Üçleme (ya da Ransom Üçlemesi) olarak bilinen eseridir. 1938'de Sessiz Gezegenin Dışında'yla başlayan bu üçleme dilbilimci Dr. Ransom'u merkezine alır. Ransom insanoğlunun kurtuluşu için önerilen bir fidye -ransom- olan İsa gibidir. Üçlemeye ortaçağ mitolojisi damgasını vurur. O güne kadar yapılmış en iyi tasvirlerle tanıtılan gezegenler koruyucu bir töze sahip, iyi ve güvenilir sığınaklar gibidir, çürümüş ve yitik dünyanın aksine. Hikayelere iyinin ve kötünün savaşı damgasını vurur.

Lewis 1963 yılında öldüğünde ardında yepyeni bir anlatım ve anlatı biçimi bırakmış, onlarca hikâye ve derlemeyle yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuştur. Bazı eserlerinde N W Clerk, Clive Hamilton takma adlarını kullanmıştır.
207 syf.
NARNİA, NARNIA UYAN!
SEV, DÜŞÜN, KONUŞ. YÜRÜYEN AĞAÇ OL


7 kitaplık bir serinin sonuna geldim ve bu macera da her kitabı benimle aynı anda bitirip başlayan Saf papatya ya benim nadide çiçeğime teşekkür ederim. Şimdi sıra yaşadığımız maceralarımıza geçelim ne dersiniz :)

Büyümek..insanoğlunun en büyük merakı. İyi ki içimdeki o küçük çocuğu kaybetmedim. :) Bunun için kendimi kitabı okuduğum sürece daha şanslı hissettim zira büyümek gibi bir derdi olanlar hikâyemizi anlayamacaklar.

Narnia ihtişamlı aslanımızın bir şarkısı ile oluşan Narnia. C.Lewis önerdiği şekilde serinin okunma sıralaması şöyle;

1) Büyücünün Yiğeni
2) Aslan, Cadı Ve Dolap
3)At Ve Çocuk
4)Prens Caspian
5)Şafak Yıldızının Yolculuğu
6)Gümüş Sandalye
7) Son Savaş

Yolculuk sıralamamız böyleydi peki neler yaşadık burada hepsinden bir kuble anlatayım o halde.

Polly ve Digory adlı iki çocuğun ingilterenin bir kentinde evlerinin altında bir geçit bulması ile olaylar başlar. Digorynin amcasının gizli odasına açılan bir kapıdır.

Büyücü olan bu amca yeğeninin arkadaşını sihirli yüzüklerle farkli bir ülkeye gönderme deneyini yapar. Amcasının bu tutumu onu kızdırır ve arkadaşını kurtarmak için maceraya atılır.
Gelişen olaylarda maceranin baş karekteri olan Aslanın dünyalar arasından geçiş yapıp Narnianın nasil kurulduğuna şahit olurlar.

Ilerleyen kitaplarda Lucy, Edmund, Peter ve Susan isimli dört kardeş maceraya eklenir. Onların narniaya gittiği dönemde büyücünün yiğeni olan Digory adlı dostumuz yaşlı bir profesördür.

At ve çocuk kitabımızda bu kahramanlarımızin adını duyacağız.
Ve bu da serinin en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Lewis ilk iki kitabında çocuksu bir yapı ile dünyayı anlatsa da 3. kitaptan sonra olaylar müthiş bir şekilde gelişiyor. Kraliyetler, Faunlar, Satirler, Su perileri ,cüceler, konuşan hayvanlar ve daha niceleri ile bezenmiş bir dünya sunuyor.

Prens Caspian da ise tahtı elinden alınan Caspiana 4 kardeş yardım ederler. Tabi bu 4 kardeş narnianin kral ve kraliçesi olarak tarihe geçmiş kişiler ki dünyalar arası zaman farkından dolayı narniaya ilk adım attıkları yaşlarındadır.

Şafak yıldızının yolculuğunda ise dünyaya sadece Lucy , Edmund ve onların kuzenleri gelir. Peter ve Susan gelemedi çünkü onlar büyümüşlerdi.

Gümüş sandalyede ise kuzenleri ve onun arkadaşı yer alıyor. Son Savaş kitabında da serinin başından sonuna kadar gördüğümüz kahramanlarımıza tekrar merhaba diyoruz.

Verdiği mesajlar açısından çocuk kitabı demek çok yanlış olur. Çünkü beni sarsan şu iki söz seriye farkli bir açıdan baktırıyor.

"Ya bir gün dünyamızdaki, yurdumuzdaki insanlar, insan görünümü altında, aynı buradaki hayvanlar gibi için için vahşileşirse, kimin ne olduğu anlaşılmazsa ne olacak? Korkunç değil
mi?"

"Sen Âdem ve Havva’dan geliyorsun” dedi Aslan. “Bu, en fakir dilencinin bile başını dik tutmasını sağlayacak bir şeref"

Evet kısaca yolculuğumuz böyleydi her sey bir şarkı ile başladı. Serinin başından sonuna kadar ara ara ama istisnasiz her kitapta gördüğümüz aslanın mucizeleri ile mutlu bir sonla bitti.

Büyümeyin..Aslanı görmek ve o güzel diyara gitmek için içinizdeki güzel çocuğu kaybetmeyin. Kim bilir sizde bir kıyafet dolabı ile Narniaya geçiş yapıp kendinizi Lamba çoraklarından Narnia topraklarına adım atarken bulacaksınız.
209 syf.
·Beğendi·9/10
Çok değerli dostlarım öncelikle hepinize iyi geceler dilerim. Küçük bir aradan sonra minnoş bir serinin (Narnia Günlükleri) incelemesiyle karşınızdayım. İlk olarak bu seriyle tanışmama vesile olan ve serideki 7 tatliş kitapla maceramda başlarken ve bitirirken beni bir an olsun yalnız bırakmayan güzel yürekli dostum https://1000kitap.com/nausicaa'ma teşekkür edip sizi fazla bekletmeden incelememe geçmek istiyorum :)

Öncelikle seriden genel olarak kısaca bahsetmek gerekirse; sizi yeniden çocukluğunuza götürecek eğlenceli, macera dolu, dostluk gibi birçok güzel değeri anımsatacak ponçik kitaplardan oluşan biraz küçük prens tadında hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden şeker 7 kitaptan oluşan bir seri bence "Narnia Günlükleri"...

İlk kitabımız olan Büyücünün Yeğeni'nde Digory ve Polly'yle birlikte Narnia'nın kuruluşuna şahit oluyoruz. Büyücü Andrew Dayı'nın çocukları bilmediği bir tehlikeye atmasıyla maceramız başlıyor. Hikâyemize bir de cadı eklenince neler neler oluyor? Hiç düşündünüz mü siz de, bizim dünyamızdan başka dünyalar da var mı acaba? İşte bu kitapta o başka dünyalara siz de yolculuk yapmak istemez misiniz? :))

Serinin 2. Kitabı olan Aslan, Cadı ve Dolap'ta (filmi varmış henüz izlemedim ama izleyeceğim çok güzelmiş) hikâyemize Peter, Susan, Edmund ve Lucy'yle devam ediyoruz. Lucy evdeki dolabın Narnia'ya açıldığını keşfediyor. Narnia'da mevsim kış ve bu 4 çocuk Narnia'yı kötü kalpli cadının elinden kurtarabilecek mi acaba? Hikâyemizde konuşan hayvanlar, satirler, cüceler ve daha neler neler var. Hepsi de tanışmak için sizi bekliyor.

3. Kitabımız olan, At ve Çocuk'ta Shasta ve atı Bree, Aravis ve atı Hwin bazı sebeplerden ötürü kaçmak zorundadırlar ve bu şekilde Narnia'ya doğru yola çıkarlar ve birbirleriyle de öyle karşılaşırlar. Bu yolculuk boyunca Narnia'ya varmak kolay olmayacaktır zira başlarına türlü dertler gelir. Her hikâye ve masalda genellikle olduğu gibi acaba bu da mutlu sonla bitecek mi ki? ;)

Gelelim 4. Kitabımıza Prens Caspian'a. Bu kitapta ise Kral Miraz'a karşı Prens Caspian'ın yardıma ihtiyacı vardır. Daha önceki hikayelerimizde bulunan Peter, Ed, Su ve Lu ona yardım etmek için Narnia'da bulur bir anda kendilerini. Bu kitapta da sen sevgili dostum; onurlu fare Bastıbacak, cüce Yaygaracı ve daha niceleriyle tanışmak istemez misin? :)

5. Kitabımız Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu'nda ise Ed, Lu ve kuzenleri Eustace duvardaki resmin içinden geçerek kendilerini Caspian'ın gemisinde bulurlar. Ne tatlı! Mükemmel tabloların içinde yolculuğa çıktığımızı düşünsenize. Böyle hayaller her yaşta kurulmalı, sadece çocuklara özgü olmamalı zira böyle masum hayallerdir bence ruhumuzu biraz da güzelleştiren.. Ne diyorduk evet, bu yolculukta da kahramanlarımızın başına elbette felaketler gelir. Eustace napıyor da başını derde sokuyor? Ve bu olay onu nasıl değiştiriyor? Ne derler bilirsiniz bir musibet bin nasihatten yeğdir :D ve kahramanlarımız büyülü ve farklı adalarda (ıssız adalar, karanlık ada, seslerin adası) nelerle karşılaşıyor bilmek istiyorsanız bu kitap da olsun lütfen okuyacaklarınızda mutlaka :)

6. Kitabımız Gümüş Sandalye'de ise Eustace ve arkadaşı Jill kayıp prensi bulmak üzere Narnia'ya çağrılırlar. Bu macerada Kıllıkıpırdak onları yalnız bırakmayacaktır. Devlerle de karşılaşacaksınız, yeraltı dünyasına yolculuğa da çıkacaksınız sevgili dostlarım. Ve arkadaşlarımız cadının büyüsünün etkisindeki prensi kurtarabilecek mi? Okuyun ve öğrenin. Benden bu kadar :)

Ve işte geldik en son kitabımıza, yani Son Savaş'a. Bu kitaptaki olaylar serinin diğer kitaplarına göre farklı gelişti ama sonu muhteşemdi. Ağlatacak türden ama tebessüm ettirecek cinsten, karar veremedim ve ikisini de yaptım ben sanırım. :) Maymuş Külyutmaz, Narnia'yı birbirine katıyor. Saf arkadaşı Eşek Şaşkaloz'un yardımıyla. Tek boynuzlu at Cevher, Kralımız Trian, Eustace, Jill ve cüce Zıpır başta olmak üzere sonlara doğru diğer kahramanlarımızın da gelmesiyle bu son savaşta iyiler düşmanlara karşı savaşta galip gelebilecekler mi? Narnia halkına ne olacak? Hepsi ve daha fazlası için... Şaka şaka artık incelememi bitirsem iyi olacak çok uzattım zira. Buraya kadar okuyan güzel yüreğinize sağlık :)

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Aslancığımdan hiç bahsetmedim ve ilk kitaptan son kitaba kadar Narniayı kuran ve sonunda da yine orda olan. Tüm macera boyunca dostlarımızla birlikte bize eşlik eden güçlü, fedakâr aynı zamanda kahramanlarımız ne zaman zor durumda kalsa hemen imdatlarına koşan, orda olan ama kimi zaman görünmeyen ve bence Narnia'nın gerçek kralı olan Aslan önemli kahramanlarımızdan biriydi ve değinmesem olmazdı :)

Çok tatlı ve güzel bir seri bu yüzden siz dostlarımın mahrum kalmasını istemem. Narnia sizi bekliyor, iyi geceler dilerim, tebessümlerle kalın...

"Not: Diğer incelemeleri de okuduktan sonra bu minik notu eklemek istedim. Biraz daha düşününce belki bu kitaptaki bazı ufak detaylar çocuklarda soru işareti oluşturabilir. Bu yüzden onlar açısından yanlış anlaşılmaların önüne geçmekte fayda var." :)
207 syf.
·3 günde·6/10
Narnia Günlükleri serisinin ilk kitabı Büyücünün Yeğeni. Büyücünün Yeğeni yayınlanma yılı açısından yedi kitap arasında sondan bir önceki kitap olsa da hikaye olarak olayların başlangıç noktasını, Narnia ülkesinin kuruluşunu konu aldığı için serinin birinci kitabı olarak geçiyor ki serinin yazarı C.S Lewis de zaten bu sırayla okunmasını öneriyor. Bazı seriler vardır, örneğin Percy Jackson serisi. Bu seriler genel olarak çocuklara hitap eden seriler olarak bilinirler. Narnia Günlükleri de öyle bir seri. Ancak şöyle bir şey var ki ben Percy Jackson serisini de yakın zamanda okuyup bitirdim ve o serinin de çocuklara hitap ettiği söylense de ben okurken bir hayli keyif aldım hatta o serinin çocuk kitabı olarak anılmasını eleştirdim. Narnia Günlükleri ise (henüz birinci kitabını bitirdiğimi de göz önünde bulundurursak) gerçekten bilindiği gibi çocuk kitabı olarak geldi bana da.

Fantastik edebiyatı çok sevdiğim ve bu alandaki hemen her şeye el atmak istediğim için Narnia Günlükleri serisine de başlamak istedim .Çünkü bilindiği üzere bu alanda klasik hale gelmiş bir seri diyebiliriz Narnia Günlükleri için. Serinin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'nin ilk çeyreğinde inanılmaz sıkıldım. Başlarda bir türlü ısınamadım kitaba neyse ki sonlara doğru daha iyi bir hale geldi kitap. Çocukların okusalar belki çok sevecekleri bir kitapken ben belki de bu nedenle aradığımı bulamadım Büyücünün Yeğeni'nde. Belki serinin devam kitaplarını okudukça bu hissiyatım biraz körelir ve seriye daha çok ısınabilirim diye düşünüyorum.
Narnia Günlükleri serisi sanırım daha çok peri masalı tadında bir seri. Daha önce çok fantastik kitap okusam da masal tadında olanların sayısı pek azdır. Kitapta sevdiğim şeyler kitabın sonlarına doğru Narnia ülkesinin kurulduğu kısımlar, kitapta yer verilen çizimler oldu diyebilirim. Ama dediğim gibi tek bir kitap özelinde değil de seri bittikten sonra bir bütün halinde değerlendirmek daha doğru olabilir bu seriyi çünkü zaten olaylar göz açıp kapayıncaya kadar oldu bitti kitapta. Narnia Günlükleri serisinin filmleri de var. Seriye dair ilk film 2005 yılında vizyona giren Aslan, Cadı ve Dolap. Seriyi beyaz perdeye uyarlamaya karar verenler serinin ikinci kitabından itibaren filmleştirmeye başlamışlar. Yani Büyücünün Yeğeni'nin filmi yok. Ben de ikinci kitap olan Aslan, Cadı ve Dolap'ı okuduktan sonra filmini de izlemeyi planlıyorum. Narnia Günlükleri'nin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'ne pek fazla ısınamadım maalesef. Tabii devam kitaplarını okuduktan sonra daha iyi bir fikre sahip olurum seriyle ilgili. Yine de bu ilk kitabı ilköğretim çağındaki çocuklar okusa çok seveceklerine eminim. Kim bilir belki ben de serinin tamamını okuduktan sonra seriyi çok sever hale gelirim.
187 syf.
·Beğendi·9/10
benim için en en en özel kitaplardan. Geçtiği masalsı orman ev.. Özellikle hangimiz o şirin Faun’un evine misafir olmak istemedi ki? sonsuza kadar orda yaşamak.. Aslan gibi bir dost kazanmak.
224 syf.
C. S. Lewis At ve Çocuk Narnia günlüklerinin üçüncü kitabı öncelikle okunması çok keyifli bir seri. Kitabın her ne kadar çocuk kitabı olduğu yönünde olsa da çocuklar için değil de gençler için çok daha uygun. Yazarın her kitabın da öğüt vermesi kitabı daha çok sevmeme neden oldu.Yazar gerçekten çok güzel yazmış. Okumayı düşünen arkadaşlar mutlaka okuyun.Keyifli okumalar.
207 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en özel kitaptı sanırım...
Aslan ve Narnia...
Değeri bilinmemiş gizli bir dünyanın çok çok ötesinde, yazarın üslubu, yaşadığı dönem içerisinde sahip olduğu o eşsiz hayal dünyasının paha biçilemez güzelliği, her bir unsuru ile kalbimi kazandı.
Bu dünya hakkında fütursuzca yorum yapan insanları anlayamıyorum ama onlar sanırım tıpkı Büyücü Andrew dayı gibiler, Narnia'nın asıl değerini sadece değersizleştiriyorlar çünkü onlar Aslan'ın sesini duymayı reddediyorlar.
207 syf.
·10/10
Filmlerinde atlanılarak geçilen bu ilk kitap Narnia'ya daha yokken ayak basan insanları ve Aslanın nasıl üfleyip püfleyerek Narniayı oluşturduğunu anlatır.
İlk kitapta adı geçen kişileri bir daha son kitaba kadar görmediğimiz için adlarını hatırlayamıyorum.
Filmini zaten izledim bu seriyi okumama gerek yok diyenler için boşlukları doldurabilecek nitelikte.. Evrenler arası seyahatin diğer kitaplardaki gibi kapılarla değil yüzüklerde yapıldığı bu kitapta, Narnia dışındaki paralel dünyalarıda keşfedeceksiniz.

Resimli kitaplardan resimsizlere geçiş kitabı olarak, çocuklar için göz korkutmayan güzel bir hikayesi var. Çocukları için bu tür bir arayışta olanlara öneririm
187 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Öncekle şunu söylemek istiyorum ki Narnia Günlükleri'nin filmleri şu hayattaki en başarılı kitap uyarlamaları olabilir. Gerçekten kitap ve film tamamen aynı.
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Lucy Pevensie ve kardeşleri II. Dünya Savaşı sırasında anneleri tarafından güvenlikleri için yaşlı bir profesörün yanına gönderilirler. Bir gün Lucy, bir odada bir dolap bulur. Bu dolap Narnia adında büyülü bir ülkeyke bağlantılıdır. Lucy bembeyaz bir ormandaki lamba direğini gördüğü anda onun ve kardeşlerinin efsanevi macerası başlamış olur.
Kitapta bayıldığım şeylerden biri Lilith konusunun işlenmesiydi. Yani işlenmesi derken öyle aman aman bir şey değildi ama bu tür konular hoşuma gidiyor. Ayrıca kitabın içindeki çizimlere de ayrı hayranım. Kitapta karakterler nasıl tasvir edildiyse çizimler de öyle. Hatta daha fazlası.
Karakter, olaylar, kitabın yazılış şekli, Narnia... Hepsine hayranım ve bu hayranlığımım kolay kolay geçeceğini sanmıyorum. Geçmesini de istemiyorum zaten
209 syf.
·1 günde
Narnia serisini okuduğum romanların içinde gördüğüm için çok merak ediyordum, nesini seviyorlar nedir nasıl bir şey diye okumaya başladım, Narnia'nın son serisi çabuk bitsin diye de kafamı kaldırmadan okudum, kitap açıkçası çoçuklara okutulacak türden birşey değil kesinlikle okutulmaması gerekiyor verdiği mesajlar çok ağır hiçbir çoçugun okuyacağı türden değil içinde olumsuzluk var nesini bu kadar begenmişler anlamıyorum. Okuyanı içine çekiyor elinizden de bırakamıyorsunuz ama niyeti çok farklı fantastik olur böyle şeyler diyeceksiniz, tavsiye ne ederim nede etmem çoçuklar okumasın.
Filmlerini sevdiğim için okudum. Ama kitap o kadar güzel gelmedi bana. İllüstrasyonlar okumayı keyifli hale getirse de yeterli olmadı. Bizimkileri görmek için devamını okuyacağım.

UPDATE
Bu kitap aslında altıncı kitapmış; yayın sırasına göre. Ama kronolojik olarak ilk sırada yer aldığı için birinci kitap diye basmışlar. E tabii daha evreni sevmeden nasıl oluştuğunu görmek pek de keyifli olmadı haliyle.

Yazarın biyografisi

Adı:
C. S. Lewis
Tam adı:
Clive Staples Lewis
Unvan:
İrlandalı Yazar ve Öğretim Görevlisi
Doğum:
Belfast, İrlanda, 29 Kasım 1898
Ölüm:
Oxford, Birleşik Krallık, 22 Kasım 1963
Clive Staples Lewis 1898'de Belfast'ta doğdu. Yazar, eleştirmen ve temelde eğitmendi. Magdelen College, Oxford'da öğretim üyeliği yaptı ve nihayetinde Cambridge'te Ortaçağ ve Rönesans İngilizcesi Profesörü oldu. Oxford'dayken Charles Williams ve J. R. R. Tolkien'le birlikte çalıştı ve her biri Hıristyan ahlakçısı olan bu üç adam alegori ve fanteziye duydukları büyük ilgi çerçevesinde bir cemiyet oluşturdular. Toplantı boyunca birbirlerine hazırlamakta oldukları işleri okudular ve ister istemez birbirlerini etkilediler.

Lewis, Narnia krallığını anlattığı uzun serisiyle elliler edebiyatına damgasını vurdu. Bilimkurgu alanına asıl katkısı ise Kozmik Üçleme (ya da Ransom Üçlemesi) olarak bilinen eseridir. 1938'de Sessiz Gezegenin Dışında'yla başlayan bu üçleme dilbilimci Dr. Ransom'u merkezine alır. Ransom insanoğlunun kurtuluşu için önerilen bir fidye -ransom- olan İsa gibidir. Üçlemeye ortaçağ mitolojisi damgasını vurur. O güne kadar yapılmış en iyi tasvirlerle tanıtılan gezegenler koruyucu bir töze sahip, iyi ve güvenilir sığınaklar gibidir, çürümüş ve yitik dünyanın aksine. Hikayelere iyinin ve kötünün savaşı damgasını vurur.

Lewis 1963 yılında öldüğünde ardında yepyeni bir anlatım ve anlatı biçimi bırakmış, onlarca hikâye ve derlemeyle yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuştur. Bazı eserlerinde N W Clerk, Clive Hamilton takma adlarını kullanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 136 okur beğendi.
  • 2.895 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 963 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları