Çağlar Tuncay Doç Dr. Çağlar Tuncay

Yazar 8,0/10 · 2 Oy · 2 kitap · 9 okunma ·  0 beğeni
Salihsevindik, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Demek ki; elmayı elma yapan, biçimi, rengi ve tadı olduğu kadar, Havva'nın Adem'e sunmuş ve Newton'un başına düşmüş olmasıdır da.''

Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 1)Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 1)
Salihsevindik, bir alıntı ekledi.
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bugün gelinen aşama itibariyle, son 30 yıldır ABD'de herhangi bir nükleer santral inşa edilmediği gibi, Çernobil'in yarattığı dehşetin etkisiyle de olabilir, Batılı ve özellikle İskandinav ülkeler, demir çelik ve çimento gibi yüksek enerji ve güç (power) grektiren ağır sanayi üretimini durdurup, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerden ithal yolunu, bunun karşılığında da yüksek teknoloji ürünleri ihraç etmeyi yeğlemektedir.

Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 174)Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 174)
Salihsevindik, bir alıntı ekledi.
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Müslümanların optik konusununda o zamanki dünyanın hayli ilerisinde olduğu ve çizgisel yani geometrik optik alanında bugün bilinen hemen herşeyi 12.yy'a dek keşfedip bitirmiş olduğu bilinmektedir.Cam ayna yapımcıları, kullandıkları malzemeyi açıklamayıp ''sır'' olarak saklaralardı. Bugün bile bu adla bilinen ve aynanın arka yüzüne sürülü olan alaşımdaki cıvanın bir sıvı metal oluşu gibi, cam da malzeme bilimi açısından akışkanlığı çok düşük (yaklaşık sıfır) olan bir sıvıdır. Demek ki, ayna; sert bir sıvı arkasına sürülmüş bir sıvı metalden oluşmaktadır ki, o (nesneleri sanal da olsa çoğaltan) görkemli gizemi de buradan gelmektedir.

Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 172)Fiziğin F'si, Çağlar Tuncay (Sayfa 172)