Can Dündar

Yazar 8,4/10 · 1541 Oy · 40 kitap · 5338 okunma ·  588 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

588 okur beğendi.
1.541 puanlama · 797 alıntı
6 haber · 10.136 gösterim
5.338 okur kitaplarını okudu.
2.067 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
50 okur kitaplarını şu anda okuyor.
45 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Can Dündar'ın Biyografisi

Can Dündar (d. 16 Haziran 1961, Ankara) araştırmacı, gazeteci ve belgesel yapımcısı.rnrnLise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde gerçekleştirdi. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. 1979dan itibaren sırasıyla Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempoda çalıştı. 1986da İngilterede London School of Journalismi bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde siyaset bilimi dalında yüksek lisansını 1988de, aynı bölümünde doktorasını 1996da tamamladı. Televizyona 1988de TRTde Seynan Levent ile başladı. 1989da 32. Günde çalışmaya başladı.rnrnKöşe yazarlığı 1994te Aktüelde başladı. Aynı yıl günlük köşe yazıları yazmaya başladığı Yeni Yüzyıl gazetesinde beş yıl çalıştı. 1999 Ocakından 2000 Aralık sonuna kadar Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2001 Ocak ayından beri Milliyet gazetesinde, ADA başlıklı köşe yazılarına devam etmektedir.

Can Dündar'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Abim Deniz (Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları)
9,3/ 10  (410 Oy) ·  1.016 Okunma
2. Sarı Zeybek (Atatürk'ün Son 300 Günü)
9,1/ 10  (130 Oy) ·  555 Okunma
8,0/ 10  (111 Oy) ·  508 Okunma
7,4/ 10  (97 Oy) ·  400 Okunma
7,5/ 10  (68 Oy) ·  314 Okunma
7. Lüsyen (Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi)
7,7/ 10  (75 Oy) ·  299 Okunma
7,8/ 10  (41 Oy) ·  166 Okunma
7,6/ 10  (33 Oy) ·  152 Okunma
8,7/ 10  (35 Oy) ·  142 Okunma
8,9/ 10  (68 Oy) ·  137 Okunma
7,3/ 10  (28 Oy) ·  119 Okunma
8,7/ 10  (35 Oy) ·  88 Okunma
16. Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor (Salih Bozok'un Anıları)
8,7/ 10  (34 Oy) ·  79 Okunma
17. Ergenekon (Devlet İçinde Devlet)
7,1/ 10  (17 Oy) ·  76 Okunma
7,9/ 10  (11 Oy) ·  64 Okunma
8,1/ 10  (16 Oy) ·  64 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 16 Ağu 2015

Barış ve Savaş
Ben bütün gücümle silahlar sussun, ölümler dursun diyorum. Hain oluyorum. Davutoğlu "evlatlarımızı feda etmeye hazırız" diyor. Alkış alıyor.

Can DündarCan Dündar
Hesna, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2017 · Kitabı okudu

İyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkeden ne bekliyordunuz ki? Kafasını çalıştıranların kafasını koparırken kalçasını çalıştıranları baş tacı eden bir toplumda, çocuklara nasıl, “Göğsünü değil, kütüphaneni büyüt,” öğüdü verebiliriz ki?

Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Deniz abim, bir süre sonra bizi aştı; toplumun mülkiyetine geçti. 6 Mayıslarda biz bile kalabalıktan mezarlığa yanaşamaz olduk. "Ben kardeşiyim," diye yol istediğimde, "Hepimiz kardeşiyiz!" cevabını alıp gururlandığım çok olmuştur.

Abim Deniz, Can DündarAbim Deniz, Can Dündar
Ferah, bir alıntı ekledi.
16 Kas 2015

''Kadınmış derIer adamı deIi eden. Sen ne dersen de, yine kadındır deliyi de adam eden.''

Can DündarCan Dündar
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
 28 Kas 2015

Yargılanmak, gazeteciliğin fıtratı oldu. Ben gidip yargılanayım, sonra görüşürüz.

Can DündarCan Dündar
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
29 Eyl 2014

"Eskiden her gün yaşanacak bir şey vardı,
Herkes kendi düşünü kurar,
Kendi hayatını oynardı.
Şimdi, herkes
Yoğun,
Yorgun
Ve
Tek başına…”

Can DündarCan Dündar
Hakan TEKİN, bir alıntı ekledi.
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşasın Türk ve Kürt halklarının devrimci bağımsızlık mücadelesi!
Yaşasın işçiler ve köylüler!
Kahrolsun emperyalizm!"
... İzm derken izm'i bütünleyemedi çünkü infaz savcısının, "çek... Çek!"diye bağırması üzerine cellat arkadan tabureye ayağıyla vuruverdi.
Saat tam 01.25'ti
Gitmişti DENİZ...

Abim Deniz, Can DündarAbim Deniz, Can Dündar
Emine Genç, bir alıntı ekledi.
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Annem, "Gördün mü çocuğumu?" diye sordu.
"Gördüm, sarıldım," dedi babam...
"Nasıldı?"
"Boynunda bir morarmışlık vardı. İp izi..."
Günlerce ağladı annem; günlerce ağladı.

Abim Deniz, Can Dündar (Sayfa 450)Abim Deniz, Can Dündar (Sayfa 450)
Banksy, bir alıntı ekledi.
26 Kas 2015

İnsanlar sevilir, eşyalar ise kullanılırdı. Gün geldi eşyalar sevilir, insanlar kullanılır oldu.

Can DündarCan Dündar
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2015

Yanında seni ısıtacak biri varsa, üşümek gerçekten güzeldir.

Can DündarCan Dündar
Bütün Alıntıları Göster
Aykut, Sarı Zeybek'i inceledi.
 27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Böyle bir eseri ne inceleyebilir ne de hakkında yorum yapabilirim. Bu nitelikte bir insan değilim. Haddime değil, ama yine de hakkında düşündüklerimi yazmak istedim. Sarı Zeybek'in belgeselini yıllar önce izlemiş (ve de neredeyse unutmuş) olan bendenizin bu eseri okuması gerçekten çok iyi oldu. Öyle ki, kimi şeyleri unutmuş, Atatürk'ün son günlerini dahi nasıl bir asalet içinde geçirdiğini de anımsayamamıştım. Bir insanın son günleri nasıl geçer? Ölecek olsak ve bunun bilincinde olsak, kendimizden başka kimseyi ve şeyi düşünebilir miyiz? Ben düşünemezdim. Ama öyle bir insan düşünün ki hayatının son anlarında dahi vatan, millet sevgisi ile dolarak yine ülkesini düşünsün. Yine hayatının son anlarında ülkesi ile ilgili sorunların üstüne kafa yorsun.

Ata'nın son 300 gününü anlatan bu eserde birçok kişinin anlatımı mevcut. Örneğin yeri geliyor Atatürk'ün yaveri Salih Bozok alıyor sözü, yeri geliyor silah arkadaşı Kılıç Ali. Anlatımın, çeşitli kişilerin aktardıklarının üstüne eklenmesi kitabın 'yaşanabilirliğini' büyük ölçüde artırıyor. Bu açıdan o 'son' günleri sadece okumuyor, içinizde yaşıyorsunuz. Atatürk ile beraber Salih Bozok'un anlattığı rüyaya gülüyor, Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin Dolmabahçe'nin önünden geçtiği sırada söyledikleri İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı ile duygulanıyor, göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. Atatürk'ün çektiği sıkıntılara ortak oluyor, o 'istediği, hedeflediği şeyleri gerçekleştirememe' duygusunu içinizde yaşıyorsunuz.

Atatürk'ün son günlerdeki yalnızlığı, içinize işliyor. O büyük insanın hazin yalnızlığı... Doktorlara karşı tabiri caizse çocukça direnişi... Peki ne için? Bir insan neden kendi sağlığını ona hatırlatan doktorları dinlemek istemez? Cevabı şudur bana göre: Canından çok sevdiği bir şey vardır çünkü onun için. Vatanı, canından çok sevdiği vatanı. O'nun için vatan sevgisinin yanında hastalık gibi şeyler ufak bir ayrıntı olarak kalır. Hasta halde vasiyetini yazdırırken dahi ince bir şekilde dikkat ettiği imla ve dil kuralları onun ne denli mükemmel bir insan olduğunu kanıtlar nitelikte. Dil kavramına verdiği önemi de buradan anlayabiliriz aslında. Düşünsenize; ölüm döşeğinde iken dahi mükemmel bir üslup kullanan biri.

Derine inilen meseleler de var elbette. Doktorlar neden onu bu hastalığın ilk başladığı andan itibaren tedavi edemedi? Ya da bu hastalık neden geç anlaşıldı? Bu gibi konulara da ışık tutulmaya çalışılmış. Atatürk, Ankara'yı son bir kez görememesi, "ne olacaksam Ankara'da olayım" diyebilecek kadar Ankara'yı çok sevmesi, Hatay meselesini hasta haliyle yoluna koymaya çalışması bizlere birçok yönden örnek oluyor. Düşünüyorum; bir ülkenin cumhurbaşkanı, yani kurucusu dahi bu denli çalışkan iken milleti nasıl olmalıdır? Atatürk, önümüzde yaşayan bir örnek halen. Ve de bilinçli nesiller yetiştiği sürece de yaşayacak olan bir 'lider'.

Can Dündar'ın usta kalemi ile çeşitli belgelerin birleşmesi bu güzel eseri açığa çıkartmış. Bence bu eser bir köşede durmalı, zaman zaman okunmalıdır. Atatürk'ü unutmama adına günümüzde böyle faaliyetler şart artık. Her zaman şunu savunurum: Herkes Ata'yı unutmadığını, onu örnek aldığını söyler ama önemli olan kalplerdeki, yüreklerdeki O'na ait değişmez yerin var olabilmesidir. Günümüzde çok görüyoruz; Ata'nın resmini her bir yere yapıştırabiliyorlar, bastırabiliyorlar artık, malum teknoloji gelişti. Ama önemli olan bu mudur? Onun görmek istediği gençlik kavramının hakkını veremeyen gençlerin arabalarına, kollarına, ve daha nerelere Atatürk'ün resmini yerleştirdiklerine şahit oldum, olmaktayım. Önemli olan yüreğimizdekidir. Yüreğimizde Atatürk sevgisi olduktan sonra bu gibi 'somut' şeylerle sergilememiz gerekmez; 'soyut' olan daimidir çünkü. Gelin biz Atatürk sevgisini yüreklerimizde (ve beyinlerimizde) devam ettirelim, daimi olanı daima yapalım.

Ertuğ, Abim Deniz'i inceledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hem kardeşinin ağzından yaşanılanlar, hem olayların yaşandığı gün ülkede gelişen olaylar, yazılmış olan yazılar, resimler, mektuplar eşliğinde idam aşamasına ve sonrasına kadar uzanan mükemmel bir kitap olmuş. Bir kısmın terörist diye yaftaladığı diğer bir kısmın Bağımsız Türkiye için devrim yolunu seçmiş savaşçısı Deniz Gezmiş'in kısa ama dolu geçen hayatı çok güzel anlatılmış. Anne, baba ve kardeşler neler yaşadı, neler hissetti bu çerçeveden bakmak da iyice içime işledi. İdam kısmında tüylerim diken diken, gözlerim yaşlarla bitirdim kitabı. Analarınızdan babalarınızdan geçmiş dönemi farklı dinlemiş olabilirsiniz. Bir de bu kitap ile olayların iç yüzüne bakmalısınız. Okuduğunuzda göreceksiniz ki yine zihniyet hiç bir şekilde değişmemiş. Türkiye'nin iyiliği için bir şey isteyen biri çıksa, eşitlik, adalet dese hükümet bu kişi için terörist dedi mi eyleme de gerek kalmaz. Hedef gösterilmesi yeterli. Sorgulamadan, bilmeden bu devlet düşmanı, rejimi yıkmaya çalışıyor diyerek cezası kesilir. Ara ki hukuk bulasın. Kendiniz okuyup değerlendirin, yararlı bir kitap olmuş.

Ebru Ince, Nazım'ı inceledi.
 13 Nis 00:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

#spoiler#

Nazım Veraya rastladıgında. .
_Doktor dedi ..sen ne diyorsun ?
_Aşk olmazsa on yıl, ask' varsa üç yıl.
O duymak istediğini duymuştu ..bir gece ayağında terlikleri ,üstünde pijamasiyla arkadaşıma gidiyorum diye evden çıktı ..herkes onun Vera'ya gittiğini biliyordu. .

"Nazım üç yıl dört gün yaşadı "

Keşke Nazım olsaydım. ..bir geminin arka pruvasindan uzaklaşan memlekete el sallasaydım. .hayatımın hiç bir döneminde Rusya aşkım bu kadar depreşmemişti. .zamanın gerisinde olmak ,dağda nehirde nefes almak istememiştim ..kaçak bir yolcu misali trenlere atlamak ,hiç kimsenin ismimi-cismimi-cinsiyetimi sormadığı yolculuğa çıkmak ..

baharda istemiyorum ömrümde _yaz'da olmasın ...benim için hep kar yağsın ...her yer bembeyaz ortasında bir ben.." SİYAH"..
Astapovo istasyonunda bıraksınlar ölüvereyim. .
Beni de Nazım'ın yanı başına gömüversinler..
Ardımdan "şiir " falan da istemem....merak etmeyin ...

https://youtu.be/sBLSJL9HouY

Şiir tehlikeli bir icattir. ..
Şiir çok güçlü bir silahtır ..döner döner seni vurur. .iki ağızda bilenmis ağır bir baltadır..ruhunu ortadan ikiye böler ..bir yanın normal hayatina devam eder gibidir ..diğer yarınsa uçurumlardan düşer. ..dünyadaki her mısra sana yazılmış der sana ..tüm denizler senin için yaratılmış. .fısıldayan ağaçlar girer gecelerine.. şah damarinizdan yükselir kelimeler.dudaklarinıza kadar ... benimle otur der taşlar ..ben'de yürü diyen yollar_dır.... Şiir
Bir gündüz düşüdür.
Trans halidir .
afyondur .

Can dündar yazmış ..adı Turkiye sınırlarını kat be kat aşmış bir siir adam Nazım Hikmet Ran..

Neden yurdundan ayrı kaldığını. .hastalıklarını. .aşklarını. .ardında bıraktığı işlemeli terliklerinin çinden çıkan notlarını. .

"Şehrime ulaşamadan bitirirken yolumu, bir gül bahçesinde dinlendim.
Senin sayende "


Sevgi ve saygıyla ..

fazi, Yükselen Bir Deniz'i inceledi.
08 Şub 18:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bir milletin, pratikte demokrasi ilkesini ilan etmesi o millet çoğunluğunun toplumsal kuvvetin bir sonucudur. Millet yeteri derece kuvvetli olunca, kuvvet ve kudreti eline alır. Bu olay bazen ihtilal ile ve bazen de hükümdarla barışçıl bir anlaşma ile ortaya çıkar. Artık bugün, demokrasi düşüncesi sürekli Yükselen Bir Denizi andırmaktadır." (Mustafa Kemal Atatürk)

Kısa zaman önce Belgesel Kitaplar kapsamında Can Yayınları tarafından basımı yapılan Nazım'ı çok beğenerek okumuştum. Hatta öyle ki DVD'yi izlemedim hemen bitmesin bu mutluluk diye... Ve sonra güzel bir indirimle diğerlerini de edindim (bazen gözüm dönüyor, yine o anlardan birine denk geldi :D) Yine her kitabın içinden izlemeye kıyamayacağım DVD'ler çıktı. Hepsini yavaş yavaş izleyeceğim. (hemen tüketmeye hayır :D)

Cumhuriyet'in 75. yıldönümü vesilesiyle başlamış Yükselen Bir Deniz çalışmaları. Ve bu çalışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Köşkü Kütüphanesi, Anıtkabir Kitaplığı, Türk Tarih Kurumu, ATASE, Genelkurmay ve daha birçok arşive ulaşmış Can Dündar. Kitabın ve belgeselin oluşumunda yine destek almış birçok dostundan. Bütün kitaplarındaki ince araştırmalarına bir yenisini daha eklemiş anlayacağınız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün not defterlerini, günlüklerini, okuduğu kitapları araştırmış. Ve her okuduğu kitapta nelerin altını çizdiğine, kitaplara aldığı notlara öylesine özen göstermiş ki... Okursanız daha iyi anlayacaksınız siz de.

Kitaptan biraz bahsedersek;
4 bölümden oluşuyor bu güzel eser. Her bölümde anlatılan konulara birer başlık eklemiş Can Dündar. İtiraf etmeliyim başlıkları gerçekten çok sevdim. Birkaç örnek vereceğim başlıklara;
*Cumhuriyet... Bir Gün Mutlaka...
*Çadırdaki Kütüphane
*Yaşasın Hürriyet
*Kelimelerle Oynamayalım? Bu Cumhuriyet'tir!
Ve daha niceleri ile karşılayacak okurken sizi...

Yukarıda bahsettiğim, Atatürk'ün notları da birçok sayfada karşınıza çıkıyor. Not defterine yazdığı notlardan ikisini de eklemek istiyorum buraya;
* "Sarık saran hafiyelerin din perdesi altındaki telkinleri, menfaatten başka bir şey değildir..." Bu notu 17 Nisan 1909 günü yazmış Mustafa Kemal.
* Gece saat 9'a kadar Erkanıharp Reisiyle örtünmenin kaldırılması toplumsal yaşamın düzeltilmesi hakkında sohbet; 1) güçlü ve hayata vakıf anneler yetiştirmek, 2) kadınlara özgürlüklerini vermek, 3) kadınlarla bir arada bulunma, erkeklerin ahlakı, düşünceleri, duyguları üzerinde etki yapar. 22 Kasım 1916 günlüğüne, hiç eskimeyecek ve her seferinde doğruluğuyla tekrar tekrar hafızamıza yer edinecek bu önemli notu eklemiş Atatürk...

Atatürk'ün düşüncelerini, Cumhuriyet'i kurarken yaşadığı anıları, yakınındaki dostları ile yaptığı sohbetlerde bahsettiği fikirleri okuyoruz ve kafasında geliştirdiği geleceğin nasıl inşa edildiğine şahit oluyoruz. (Beni en çok günlüklerine yazdıkları etkiledi. Bunları okumak paha biçilemezdi... )

Kısacası, sadece bir kitap okumuş olmayacaksınız. Fotoğraflarla desteklenmiş harika bir kaynak olacak elinizde. Ve bu kaynak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili eşsiz bilgiler içeriyor. Daha ne olsun... Okuyunuz, tavsiyemdir... (Belgeseli de Youtube üzerinden aratarak izleyebilirsiniz.)

Deniz ATAÇ, Abim Deniz'i inceledi.
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ağlayarak ve Demirel'e küfür ederek bitirdim. Adını taşıdığım insanın hayatı, ailesinin çektiği acılar, yapılan zalimlikler beni isyan ettirdi. "1972'den bu yana biz hala aynı boktan sistem tarafından yönetiliyoruz, " dedirtti.

Nağme, Aşka Veda'yı inceledi.
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Nostaljik bir mazi bir güzellemesi yapmak istedim, diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlatığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun ..."
"Şimdi bakıyorum da umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."
Aşka veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor.Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılık ve terk edilme acısını ; " kah içten içe kabaran kah gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor .

fazi, Nazım'ı inceledi.
 17 Oca 22:53 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Mavi Gözlü Dev" Nâzım Hikmet...
"Komünist" Nâzım Hikmet...
"Vatan Haini" Nâzım Hikmet...
En sevdiğim şair Nâzım Hikmet...
Vatandaşlıktan çıkarıldığı memleketinin hasretiyle yaşamış, ölümsüz Nâzım Hikmet!
Belgesel kitaplar adı altında basımı yapılan, her sayfasında yeni şeyler okuduğum, yeni fotoğraflarla karşılaştığım harika bir kitaptı. İçindeki dört bölümlük belgeselden kısaltılan dvd de hediye gibi geldi.
Fazıl Say, Tarık Akan, Genco Erkal ve daha nicelerinin desteği ile Nâzım'ın yüzüncü doğum yıldönümü için hazırlanan belgeselin tam metnini içeriyor bu güzel kitap.

Sürgün yıllarında yaşadıkları az bilinen şairin, bu yıllarda yaşadıklarına ışık tutarak birçok bilinmeyeni gözler önüne sermiş Can Dündar.
Dört bölümden oluşan kitap, Nâzım'ın Moskova günleri ile başlayıp memleket hasreti ile devam ediyor. Şairin Moskova'daki arkadaşlarıyla yapılan konuşmalar sayesinde sürgün yıllarındaki ruh halini bizzat arkadaşlarının gözünden tüm gerçekliğiyle belgelemiş Dündar.

Moskova'da nasıl karşılandığını, o yıllarda yazdığı şiirleri, özlemini, vatan sevgisini, her şeye rağmen içinde büyüyen umudu ve aşklarını okurken bir kez daha hayran oldum Nâzım'a. Bir kez daha sevdim her duygusunu şiirlerle anlatan mücadeleci Nâzım'ı...
Zaten kitabın yenilenen kapağını görünce içimde oluşan mutluluk tarif edilemezdi. Öyle güze gülüyordu ki Nâzım, tebessümüme engel olamadım ben de... Siz de tebessüm edin diye kapağı da eklemeden edemedim sona :)
https://i.hizliresim.com/YgMX7A.jpg
Okuyunuz dostlarım, çok beğeneceksiniz...

Merve GUNUC, Abim Deniz'i inceledi.
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bildiğiniz gerçeklere bir de farklı ve daha yakından bakmak için, olaylara bakarken durduğunuz yeri değiştirip birde oğlunu kaybeden ailelerin gözünden bakmak için okunması gereken müthiş bir eser.

Nesli, Mustafa'yı inceledi.
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Anladım ki; Bu kitabı okumadan önce ben Mustafa Kemal'i hiç tanımamışım...Benim gözümde hep savaşa gider kazanır gelirdi.Evet yine öyleydi ama bu sefer o çektiği zorlukları da kendi yazdığı notlarını okudukça hissedebildim.Binlerce insanın vebalini taşımak nasıl bir hismiş okudum ama yine de anlayamadım çünkü yaşamadım.Günlüğünü, not defterini okurken zihnimde canlandırmaya çalıştım ama ona bile dayanamadım.Mustafa Kemal,silah arkadaşları ,sivil halk ne kadar dua etsek ne kadar teşekkür etsek azdır onlara...Hangimiz biliyorduk Zübeyde Hanım'ın Ali rıza efendi öldükten sonra başka biri ile beraber olduğunu ,hangimiz biliyorduk çıkan çatışmada Atatürk'ün sol gözünün hasar görüp bir daha eskisi gibi göremeyeceğini.Hangimiz biliyorduk Atatürk'ün bu denli kibar naif bir erkek olduğunu...Tarih kitaplarının dışına çıkıp yaşadım Atatürk'ü,Hislerinin kuvvetli oluşunu,dinine çağdaşlığa modernliğe ne kadar bağlı olduğunu kendi kaleminden okudum...Farklı bir pencere açıldı zihnimde,..O ise bunca yaptıklarından sonra vasiyetinde tek bir şey demiş bizlere ''Beni Hatırlayınız''...Derin nefesler alarak, meraktan bir çırpıda okuduğum kitap hatta çoğu yerleri kendi yazılarından not defterinden okumaya çalıştım.Cetvelin arkasındaki büyüteci kullandığım oldu :)Belgeselini de mutlaka izleyeceğim.

Mehmet Y., Sarı Zeybek'i inceledi.
 08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazılmasının üzerinden 27 yıl geçmiş bir kitap ama halen etkisini ve güzelliğini devam ettiren bir kitap da. Tabii bunun iki sebebi var. Birincisi anlattığı adam, ikincisi ise anlatan adam.

Fikirlerine katılıp katılmamak ayrı mevzu ama Can Dündar, öyle sözde mözde değil gerçekten de iyi bir gazetecidir. En iyi tarafı ise belgeselciliğidir.

Sarı Zeybek'te bence bugünlerde daha da özlemle andığımız ve anlamaya çalıştığımız Atatürk'ün son 300 günü var. Karizmatik lider modelinin etrafındakilerin nasıl bir yanlışa sürüklendiklerini görüyoruz burada. Doktorları bile alkol mevzuunda doğru teşhis koysalar da söyleyemez durumdalarmış. Oysa ki o istediği an, gerçekten de alkolü bırakabilecek bir iradeye sahipmiş. Gördük. Bırakmış lakin epeyce geç kalmış. Tabii bir de Hatay meselesi için çıktığı Güney seyahati adeta ölüme yürümek anlamına gelmiş.

Maalesef o yalnız ve anlaşılamayan büyük adamı 57 yaş gibi genç bir yaşta yitirdik. Sarı Zeybek bir kez daha üzülmemizi sağlayabilecek kadar iyi bir belgesel kitap. Okunmalı...

Bütün İncelemeleri Göster