Carlo Collodı Carlo Lorenzini

Yazar 8,5/10 · 152 Oy · 2 kitap · 798 okunma ·  16 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Carlo Collodı
 • Yazarın Tam Adı:
  Carlo Lorenzini
 • Unvan:
  İtalyan Gazeteci, Yazar
 • Doğum:
  Floransa,İtalya 1826
 • Ölüm:
  Floransa,İtalya 1890
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

16 okur beğendi.
152 puanlama · 92 alıntı
0 haber · 1.616 gösterim
798 okur kitaplarını okudu.
126 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Carlo Collodı'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Carlo Collodı'ın Biyografisi

1826 yılında, Floransa’da doğdu. Eserlerinde Carlo Collodi ismini kullanan yazrın gerçek adı; Carlo Lorenzini’dir. Babası; aşçı ve uşak olarak çalışmaktaydı. Bütün çocukluğu ve okul hayatı Floransa’da geçti. Collodi; gazeteci olarak çalışmaya başladı ve çeşitli gazeteler de yazılar yazdı. Kendi gazetesi II Lampione’yi* çıkarmaya başladıysada, hükümet tarafından, gazetesi kapatıldı. Fransız peri masallarından çeviri yapmaya başlayan yazar, büyük bir başarı kazandı. Bu başarı üzerine, sadece çocuklar için yazmaya karar verdi.. 1881 yılında, tahta bir kuklanın hayatından kısa bir kesit anlattığı yazısı arkadaşı tarafından gazetede yayımlanınca, çocuklar tarafından çok beğenildi. 1940 yılında Walt Disney, Pinokyo karakterini çizgi film olarak tasarladı. 1890 yılında, öldü.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/...i.html#ixzz2Gkj2NUlk

Carlo Collodı'ın Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (119 Oy) ·  529 Okunma
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
12 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

___ söylesene! diye haykırdı iyice öfkelenen pinokyo.
ne gülüp duruyorsun, terbiyesiz papağan?
___ her türlü saçmalığa inanıp kendilerinin soyulmasına olanak veren aptallara gülüyorum...

Pinokyo'nun Maceraları, Carlo Collodı (Sayfa 53)Pinokyo'nun Maceraları, Carlo Collodı (Sayfa 53)
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
11 May 2015

Vallahi biz çocuklar hepimiz böyleyiz!
İlaçlardan, kötülükten korktuğumuzdan daha çok korkarız...

Carlo Collodı (Sayfa 46 - pinokyo)Carlo Collodı (Sayfa 46 - pinokyo)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
06 Mar 10:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Bugün hemen okumayı öğrenmek istiyorum okulda. Yarın yazı yazmayı, öbür gün de sayıları öğrenirim.

Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
06 Mar 18:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Okul aklıma geldikçe başıma ağrılar giriyor...

Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Emine Üstün, bir alıntı ekledi.
10 May 11:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Pinokyo, kötü arkadaşların sözlerini dinleme, dedi. Yoksa, sonra pişman olursun!...

Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 51 - Elips)Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 51 - Elips)
Büşra Şengül, bir alıntı ekledi.
10 Şub 01:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tahta diye küçümsenen Pinokyo'nun bile yalan söylerken burnu uzuyordu. Ya şimdi ki insanların; yüzü bile kızarmıyor " Paulo Coelho

Pinokyo, Carlo CollodıPinokyo, Carlo Collodı
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
06 Mar 09:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Çünkü kuklasın; daha da kötüsü, odun kafalısın.

Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Pinokyo, Carlo Collodı (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
12 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın, namusuyla birkaç kuruş biriktirebilmesi için, ya kollarıyla ya da kafasının gücüyle, bu parayı kazanmayı bilmesi gerektiğine inanmak zorunda kaldım..

Pinokyo'nun Maceraları, Carlo CollodıPinokyo'nun Maceraları, Carlo Collodı
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
10 May 2015

İnsanı efendi gibi gösteren, güzel elbise değil, temiz elbisedir.

Carlo Collodı (Sayfa 20 - Pinokyo)Carlo Collodı (Sayfa 20 - Pinokyo)
Bütün Alıntıları Göster

Carlo Collodı kitap incelemeleri

Simurg (ϜϓſϞ), Pinokyo'yu inceledi.
 26 Tem 2017 · Kitabı okudu

Dayım odun kırarken ''Geppetto gibi bana bir pinokyo yapar mısın'' demiştim. ''O da kim?'' diye cevap verdi. Genelde büyükler çocuklara masal anlatırdı ama bu kez ben ona pinokyonun hikayesini anlatmıştım. Dayım değişik bir insandı. Masal da olsa ''Olmaz öyle şey'' demişti. Sonra bana kızmıştı. ''Leyla sen hep böyle yaramaz çocukların hikayelerini okuyorsun.'' Tahtadan bir pinokyoyu yıllar sonra bir doğu şehrinde buldum. Kuklayı alıp duvarıma astım. Sanki zavallı pinokyo iplerle bağlı bir şekilde tavana asılmaya müebbet yemişti. Kaldırıp masanın üstüne bıraktım. Bu sabah yine onla göz göze geldim. Bu yüzden buraya bir iki şey yazmak istedim. Ben çocukken hayali çok arkadaşım vardı. Annem bu arkadaşlarımında beni kışkırttığına inanırdı. Bana uslu çocuk öyküleri anlatırdı. Prensini bekleyen prensesler, rapunzeller, pamuk prensesler, sindirellalar falan.. Ama ben o masalları dinlerken çok sıkılırdım. Prensesler niye kendilerini kurtaracak bir prensi beklerdi ki. Annem gidince yastığımın altından red kid, teksas tommiks, zagor'u çıkarıp okurdum. Çünkü sevgili amcacığım bunları bana gizlice hediye etmişti. ''Leyla senin içinde küçük bir yaramaz oğlan var.'' demişti :)

Haydari geceler, Pinokyo'yu inceledi.
04 Oca 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk hasretiyle yanıp tutuşan Geppetto ustanın binbir emek vererek kütükten oyduğu Pinokyo'nun, büyük sözü dinlemeyen kuklanın burnunun topraktan çıkmayacağını deneyimlemesini anlatan bu kitabı tüm okurların heyecanla okuyacağını tahmin ediyorum.

angelsbooks, Pinokyo'yu inceledi.
 12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Tahminimden çok daha keyifli bir kitap çıktı.

Hepimizin az çok bilgisi var kitapla ilgili. Yalan söylediğinde burnu uzayan bir kuklanın hikayesi diye genelleyebiliriz sanırım.

Oradan buradan anlatılanlar, çocuk kitaplarında yazılanlardan bende biliyordum biraz ama esas olan aslını okumakmış.

Bildiklerime rağmen okurken resmen konuştum Pinokyo'yla. 'Ah be çocuğum!' filan demeden edemedim. Hani pişmiş tavuk 1, Pinokyo 2.

Uzun lafın kısası, bu kitap okunmalı ve çocuklara da okutulmalı. En az benim kadar keyif almanız dileğiyle.

Taner durmaz, Pinokyo'yu inceledi.
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çocukluğumuzun kitaplarından ve çizgi filminide izlemeyenimiz yoktur ama yazar burada çocuklara yalanın iyi birşey olmadığını çok güzel bir şekilde anlatiyor

Selen Sevim, Pinokyo'yu inceledi.
11 Şub 16:45 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evettt efendimm, bir kitap daha hitama erdi. Tatlı, şirin olduğu kadarıyla bir o kadar da aşırı haylaz bir kuklanın hayatını okuduk diyebiliriz :)) Okurken zaman zaman insanı sinirlendirsede kuklamız, çocuklara güzel bir ders niteliğinde sona bağlanıyordu. Küçükken böyle bir kitap okudum gibi hatırlıyorum ama emin de olamiyorum. Cizgifilmler vardı onları izlediğime eminim :) Çünkü ne zaman kendim koşsam boyumdan dolayı bacaklarım da uzun olduğu için aklıma Pinokyo Beyefendi'nin uzun bacaklarıyla atlaya zıplaya koşması gelirdi :)) Amiyane tabirle kitabi "Ulan Pinokyo!" diye diye okudum :) Lakin anlıyoruz ki kitap aslında çocuk kitabı olarak yazılmamış hatta yazar Pinokyo'yu yazarken çok sıkılmış. Yazarın içinde bulunduğu siyasal döneme bu kitapla göndermeler yaptığını öğreniyoruz. Elbette küçük okurlar buna kafa yormayacaklardır, kitabı ana hatlarıyla beğenebileceklerini düşünüyorum. Yabancı yazarları uzun yıllardır okumayan ben, 2018'de yabancı yazar okumaya başladım ve şansıma okuduğum her iki kitap da Italyan Edebiyatı oldu :)) Daha varsa Italyan Edebiyatı alabilirim :) Velhasıl cocuklar için güzel bir eser :)

özlem, Pinokyo'yu inceledi.
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocukluğumun kitabı... Ama şimdi okuyunca daha bir iyi anlaşılan bir kitap. Bu yüzden herkesin büyüyünce tekrardan okuması gerek diye düşünüyorum. Yıllar sonra tekrar okuduğumda garip bir tedirginlik hissetmeme sebep oldu. Yetişkinlerin de muhakkak tekrar okumalarını tavsiye ederim.

Nur, Pinokyo'yu inceledi.
25 Oca 20:52 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Sizde Pinokyoyu sadece yalan söyleyince burnu uzayan kukla olarak mı biliyorsunuz? O halde büyük yanılıyorsunuz tamda benim gibi. Pinokyo haylazlıklarıyla, öğütlerini dinlememekle biliniyormuş meğerse. Eğlenirken düşündüren bir yapısı vardı, ben sevdim

Güler Bilkay Aygün, Pinokyo'yu inceledi.
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk kitabım. Okumayı söktükten sonra küçük abimin hediye etmesi ile kitaplığımda ilk kitap olarak yerini almıştı. Çok beğendiğimi hatırlıyorum.

Ayşe OKUR AKSUNGUR, Pinokyo'yu inceledi.
06 Şub 19:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bakınca bir çocuk kitabı gibi gözükebilir. Ancak her yaşa hitap eden bir kitap bana göre. Hepimizin alabileceği mesajlar barındırıyor... Haylaz kukla defalarca söz versede hep yine burnunun dikine gidiyor. Ceza çekiyor af diliyor, affediliyor. Yine hata yapıyor. Hayat da böyle bir şey değil mi ki zaten... Hatalara gebe... Şımarık kukla diye diye okudum kızarak ve gülerek... Çok keyif aldım bence sizde okuyun :)

Zeynep, Pinokyo'nun Maceraları'ı inceledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk okuma-yazma öğrendiğimde, tekrar tekrar ne kadar çok okuttu annem bu kitabı! Arada resimlerine daldığımda, annemin "Eee hadiii devamm" diyen sesi, içten içe söylediğim pembe yalandan "acaba annem yalan söylediğimi anladı da burnum uzadı da, ondan mı sürekli bu kitabı okuyoruz düşüncesi" :D :D Aradan 23 yıl geçmiş olmasına rağmen tüm bunları hatırlamak... :D

Bütün İncelemeleri Göster