Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Celaleddin Vatandaş

Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1 yazarı
Yazar
Editör
9.1/10
489 Kişi
2.125
Okunma
213
Beğeni
19bin
Gösterim

Celaleddin Vatandaş Kimdir?

Celalettin Vatandaş (d 1962, Kırşehir) Sosyolog İlk ve orta öğrenimini Kırşehirde tamamladı 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü kazandı 1985 yılında Milli Eğitim bünyesinde Felsefe Grubu dersleri öğretmeni olarak çalışmaya başladı Bir süre Besni, Adıyaman ve Bozkır, Konyada öğretmenlik yaptı Öğretmenliği sırasında sosyoloji alanında yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı Yüksek Lisans ve Doktora tezlerini Türk Modernleşmesi üzerine yaptı Yüksek Lisans tezinde Türk Modernleşmesinin Osmanlı dönemini, Doktora tezinde Türk Modernleşmesinin Cumhuriyet dönemini araştırdı Bir süre Kanadada bir toplumsal uyum politakası olarak çokkültürlülük üzerine araştırmalar yaptı Doç Dr Celalettin Vatandaşın yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanısıra Aile ve Şiddet (Türkiyede eşler arası şiddet), Çokkültürlülük ve Ulusal Kimlik (Türk Ulusçuluğunun Doğuşu) isimli kitapları bulunmaktadır
Tam adı:
Prof. Dr. Celalettin Vatandaş
Unvan:
Türk Akademisyen, Sosyolog, Yazar.
Doğum:
Kırşehir, Türkiye, 1962

Okurlar

213 okur beğendi.
2.125 okur okudu.
225 okur okuyor.
1.307 okur okuyacak.
95 okur yarım bıraktı.

Celaleddin Vatandaş Editörlük Yaptığı Kitapları

Tümünü gör

Celaleddin Vatandaş Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Selman'ın kişilik ve karakterini gözler önüne seren diğer rivayet risalet sürecinin sonrasıyla, Selman'ın ihtiyarlık yıllarıyla ilgilidir. Selman ihtiyarlamıştı, seksenli yaşlardaydı ve ağır hastaydı. Birgün Sa'd b. Ebi Vakkas kendisini ziyaret etti. Onun ağladığını görünce 'Ey kardeşim, Seni ağlatan nedir? Ölümden mi korkuyorsun? Resûlullah ile arkadaşlığını hatırlayıp sevinsene. Bu kaç kişiye nasip olan bir güzelliktir' dedi. Selman 'Beni ağlatan ne dünya sevgim ve ne de ölüm korkusudur. Beni ağlatan şey, sevgili dostum Resûlullah'ın benden aldığı bir sözü yerine getirememiş olmamdır. Buna üzülüyor ve ağlıyorum. O benden dünyadan nasibin bir yolcunun azığından daha fazla olmasın demişti. Halbuki ben şimdi zenginim' dedi. Sa'd B Ebi Vakkas diyor ki, Selman bunu dediği zaman Müslümanların en yoksullarındandi ve sadece yirmi dirhemlik bir mala sahipti.
Hâlbuki dünün dünyasında kadınların ne 35 yaş sendromu vardı, ne bacaklarındaki selüliti görürler, ne de gözünün altında kırışıklıkların olduğunun farkına varırlardı. Çünkü onların dünyasında ve zihniyetinde kadını değerli kılan şey bedeniyle değil, kişiliğiyle ve ailevi-toplumsal rolleriyle ilgiliydi.
"Tek parti" yönetimini amaçlamak büyük demokrasi örneği:))
Konuyla ilgili olarak Tahsin Demiralay'ın tanıklığı son derece önemlidir: "Milli mücadeleyi başarıya ulaştıran Büyük Millet Meclisi, yeni bir Türk devletinin başlayışı idi. Sağlanan birlik "iç maksatlarla dolu ve gayet ustalıkla hareket eden bir hizip olan" Birinci Grubun kurulmasıyla bozuldu. Mustafa Kemal Paşa Mecliste bir "şef' ve "ayrı bir kuvvet" olarak sivrildi. Birinci Grubun, tüm muhalefeti susturarak tek parti yönetimi kurmak şeklinde özetlenebilecek olan "milli cidalin dışında kalan gizli amaçları" bir-iki yıl sonra birkaç kişi tarafından fark edildi ve bunlar Birinci Grubun karşısına İkinci Grup olarak dikildiler . Birinci Grup, boz­gunculukla suçladığı İkinci Grubu 1923 seçimleriyle yok etti. " ^^

Celaleddin Vatandaş İletileri

Tümünü gör
📌Günümüz Camilerde Yapılan Tesbihatın Batıllığı📌 Ömer bin Yahya dedesinden şöyle nakleder; Sabah namazından önce Abdullah b. Mes'ud (ra)'un kapısında oturuyorduk. Evinden çıkınca beraber mescide yürüyecektik. Ebû Musa el- Eşarî (ra) yanımıza geldi: "Abdullah daha çıkmadı mı?"
Şeyhulislam İbn Teymiyye'nin sapkın tasavvuf ehli için şöyle der; "Bunların dinde meydana getirdiği yıkımlar, müslümanların mallarına el koyan ama dinlerine dokunmayan Moğolların ve yol kesici eşkiyaların ki bunlar Müslüman dünyayı fesada vermesine rağmen dine dokunmamışlardır zarar ve tahribatından daha büyük olmuştur.
Vahiyden Kültüre
Vahiyden Kültüre
"Allah'ın indirdiği" olmadan İslam olmaz. Onun anlamını değiştirip farklı veya muhalif şeyleri de İslâm diye ileri sürmenin de İslâm'la ilgisi yoktur. Nasslara muhalif görünen şeylerin bâtın ve bunun da hakikat olduğunu söylemenin İslâm'la bir ilgisi yoktur. Çünkü bizzat bazı sûfîlerin bir kısmının da şahidlik yaptığı gibi bu tür şeylerin sadece zâhiri değil bâtını da İslâm'a muhalif, hatta bu şekliyle sûfinin anlayabileceği iddia edilen bâtın, zahîrinden daha berbattır. Çünkü ileri sürülen görüş her yönüyle İslâm dışıdır. Aslında bu tür kişiler söz ve davranışlarının sadece kendilerine özgü olduğu ve gerçekte bir anlam ifade etmediğini kendileri de bazen farkedebilmekte ve "kendimizden başka, bu işin ehlinden bizim gibi konuşan birini görmedik" diyerek durumun orjinalliğini belgelemiş olurlar. İbn Teymiye'nin çok güzel ifade ettiği gibi; "delâlet sahiplerinin yanında hidâyet aramak, en büyük zulümdür" Ömer b. Abdulaziz'in şu sözleri ise konunun bir diğer boyutunu açığa kavuşturur mahiyettedir; "Kim Allah'a bir bilgi dahilinde olmayarak ibâdet ederse, ifsâd ettiği, islâh ettiğinden çok olur."
Vahiyden Kültüre
Vahiyden Kültüre

Celaleddin Vatandaş Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
264 syf.
·
Puan vermedi
Tevhid
Tevhid denince ne anlaya biliyoruz? Celaleddin Vatandaş hocanın en güzel eserlerindeki biridir! Lisedeyken okuduğum ve bir daha tasavvufa sünmeye şekilde okumuştum..
Tevhid ve Değişim
Tevhid ve DeğişimCelaleddin Vatandaş · Pınar · 2008161 okunma
332 syf.
10/10 puan verdi
İnsan hayatı boyunca kendisini sürekli yol ayrımlarının eşliğinde bulur. Her bir ayrımda ise farklı kayıp ve kazançlar söz konusu olur. İnsan kazanmak için kimi zaman kaybeder kimi zaman kısa vadede kazanır fakat uzun vadede kaybeder. İnsan değiştikçe toplumsal kurallar da değişebiliyor. Geçmiş
Yol Ayrımı
Yol AyrımıCelaleddin Vatandaş · Pınar Yayınları · 201595 okunma
1148 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Celaleddin Vatandaş / Hz.Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti
Hz. Muhammedin Hayatı ve İslam Daveti (2 Cilt Takım)
Hz. Muhammedin Hayatı ve İslam Daveti (2 Cilt Takım)
Celaleddin Vatandaş
Celaleddin Vatandaş
Eser siyer kitabı olmasına rağmen çoğu kez okurken tefsir tadı da alıyorsunuz. Celalettin Vatandaş her konuyu aşama aşama ele alarak süreci kavrama konusunda okuyucuya oldukça kolaylık sağlamış. Kendimiz ve günlük hayatımızla ilişkiler kurdurarak geçmiş ve gelecek ile de etkili bir köprü kurabilmiştir. Verilen ayetler ve anlatılan örnek hayat, tefekkür edilerek yavaş yavaş okunursa maksimum fayda sağlanır. Peygamberimizin hayatı vahiy ile paralel olarak tarihsel sıra ile ele alınmış ve onu ilahlaştırmadan insani özellikleri ile işlemiş. Dönemin Arap toplumu hakkında oldukça ayrıntılı bilgilendirmeler yapılarak Kuran-ı Kerim'in evrensel mesajlarının yanında döneme yön veren ayetlerini de anlamak kolaylaşmıştır.
Hz. Muhammedin Hayatı ve İslam Daveti (2 Cilt Takım)
Hz. Muhammedin Hayatı ve İslam Daveti (2 Cilt Takım)Celaleddin Vatandaş · Pınar Yayıncılık · 201835 okunma