Celaleddin Vatandaş Prof. Dr. Celalettin Vatandaş

Yazar 9,1/10 · 74 Oy · 15 kitap · 210 okunma ·  26 beğeni
Afra, bir alıntı ekledi.
 08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Abdullah Bin Mes'ud şöyle der;
''Kur'an'ı kum saçar gibi saçmayın, Şiir okunur gibi hızlı hızlı okuyup geçmeyin. Harikaları karşısında durun ve onunla kalpleri harekete geçirin. Sizden hiçbirinizin amacı sûrenin sonuna gelmek olmasın''

Kur'an ve Hayat, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 99)Kur'an ve Hayat, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 99)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu ayet düşünene şartelleri attırır :
Ahzab Suresi/ 33:36
"Allah ve Resulü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi istediklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur "

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 467)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 467)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
28 Şub 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hadis i Şerif
Ölüler hakkında müşrik bile olsalar kötü şeyler söylemeyin. Sözleriniz onlara ulaşmaz, fakat yaşayanlar arasında bazılarını incitir.(Hz.Muhammed(s))

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 455 - Pınar Y.)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 455 - Pınar Y.)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
21 Oca 00:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İslam'ın inşa ettiği güvenlik kuşağının temel unsuru 'iman'dı.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 150)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 150)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
31 Oca 12:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Peygamberimizden haberi olmayan ,Ebu Zerr el-Gıfarî'ye
... birgün Mekke'den gelen bir adam; " Mekke'de senin dediklerine benzer şeyler söyleyen bir adam var . O kendisinin peygamber olduğunu ve Allah’tan başka ilah olmadığını da söylüyor " müjdesini verdi. Bu haber Ebu Zerr için çok önemliydi. Büyük bir sevinç ve umutla doldu. Zira, kendisi gibi olanların çok az bulunduğu bir dünyada , birisinin çıkıp şirki reddediyor olması oldukça önemliydi.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
18 Oca 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İlk müslümanalar.
Müminler, dostlarını namazı dikkate alarak belirliyorlardı. Güvenip, zor zamanlarında sırtlarını dönebilecekleri insanları, namazı dikkate alarak tayin ediyorlardı. Çünkü hayatın kitabı olan Kur'an bunu emrediyordu.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 115 - Pınar Yay.)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 115 - Pınar Yay.)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Resûlullah, Hristiyan Adiyy'e:
Bir şeyi rabb edinmenin, onu rabb ismiyle isimlendirmek olmadığını; esasen Allah’ın bildiklerini dikkate almaksızın bir kişinin, o kişi her kim olursa olsun, her dediğini ölçü kabul etmenin o kişi veya kişileri rabb kabul etmek olduğunu anlatmıştı.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 488)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 488)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
31 Oca 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Peygamberimiz, Ebu Zerr el-Gıfarî'ye
"Git kavmini uyar. Benden sana gelenleri kavmine tebliğ et. Benim ortaya çıktığımın haberi sana erişince çık yanıma gel ." (Müslim, Faziletü's Sahabe 28)

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 414 - Pınar Yay.)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 414 - Pınar Yay.)
Afra, bir alıntı ekledi.
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İbn Teymiye şöyle der;
''İslam dinini iyi bilen ve olup bitenleri araştıran herkes bilir ki bu ümmetin adet ve gelenekleri arasına gerek Bizans kültüründen ve gerekse eski İran kültüründen bir çok sözlü ve davranışa dayalı unsurlar karışmıştır.''

Kur'an ve Hayat, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 227)Kur'an ve Hayat, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 227)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
13 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Türkiye ilginç bir geçmişe sahiptir. Matild Manukyan (1914-2001) isimli bir genelevi patroniçesi, yıllarca üst üste vergi rekortmeni olmuş, verdiği yüksek vergiler nedeniyle devlet tarafından plaketle ödüllendirilmiş ve televizyon kanallarında kendisiyle röportajlar yapılarak örnek vatandaş olarak takdim edilmiştir.

Modern Çöküş, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 144 - Açılım Kitap)Modern Çöküş, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 144 - Açılım Kitap)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
 25 Oca 17:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah, zulme razı olmadığı gibi, hiçbir haklı gerekçesi olmadan zulme rıza gösterenlerden de razı değildir. Zulme hiç tepkide bulunmadan rıza gösterenler zülmun yaygınlaşmasını ve devamını sağladığı için sonuç itibariyla müstekbirlerle aynı kategoriye dahildirler.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 158)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 158)
ALPER KOÇ, bir alıntı ekledi.
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O, Allah'ın, insanlara, dünya ve ahiret hayatlarını ‘esenlik yurdu' (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed (s)'den başkası değildi. Söz konusu olay ise, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikâtleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
 22 Oca 19:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İlk kitlesel davet
Zaman risaletin üçüncü yılının sonlarıydı. İşte bu zamanda vahyolunan bazı ayetler, davetin yeni bir safhasını haber verdi .Bu ayetler, o güne kadar kısmen gizli yürütülen ve bireysel gerçekleştirilen davetin, kitlesel davete dönüştürülmesi talimatını veriyordu. Söz konusu ayetler şöyle idi: "Yakın akrabalarını uyar (Şuara, 26:14), "Sen emrolduğun gibi açıkça söyle ve ortak koşanlara aldırma" (Hicr, 15:94)

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 205 - Pınar yay.)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 205 - Pınar yay.)
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
12 Şub 22:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir bedeviye:
Korkma ben bir kral değilim. Ben, güneşte kurutulmuş et yiyen Kureyşli bir kadının oğluyum . (Hz Muhammed (sav))<3

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 2, Celaleddin Vatandaş