Cengiz Numanoğlu

Cengiz Numanoğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.6
43 Kişi
okuyor-dolu
86
Okunma
v3_begen_dolu
89
Beğeni
goz
3.200
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Türk yazar
Doğum
Serik, Antalya, 1941
Yaşamı
1941 yılında Antalya'nın Serik ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Akseki, liseyi Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamladı. 1962 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek ordu saflarına katıldı. 1982 yılında, kendi isteğiyle Kıdemli Binbaşı rütbesinden emekliye ayrıldı. 1988-1993 yılları arasında TRT1 de her hafta yayınlanan “İnanç Dünyası” programında kendi şiirlerini seslendirdi.İlköğretim ve lise din kültürü kitaplarında birçok şiirinden alıntılar yapılmıştır. Cengiz Numanoğlu, müzikle yakından ilgilendi, harp okulu yıllarından itibaren, uzun seneler sahnelerde trompet çalarak, caz ve dans müziği icra etti. Bu arada Türk Sanat Müziğinde güfte ve besteler yaptı, bazı besteleri , bazı ünlü sanatçılar tarafından kaset ve plak yapıldı. O yıllara ait kendi okuduğu bir 45'lik plağı da bulunmaktadır. 1988 yılında Kur’ân-ı Kerîm’le gerçek anlamda tanıştı ve hayatı değişti. 1993 yılında hac farizasını yerine getirdi, kendini tamamen şiir kitaplarına verdi ve kalemini insanlardaki mânevi şuuru uyandırmaya adadı.
64 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
O'nunla pakladım, kalbimi kirden, O'nunla arındım, gizli kibirden, O'nunla açıldı, ufuklar birden,     Cehâlet yaramı, O'nunla sardım;     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Şu nankör nefsimden, neler çekti can, Her türlü şehveti, süsledi şeytan. Kör karanlıklarda, kaybolduğum an,     Sesime ses verdi, tuttu elimden;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   O'nunla çevirdim, Hakk'a yüzümü, Açtım.. Âlemlere, gönül gözümü. O'nda duydum, ''Kâlû belâ''sözümü,     Fıtratın sırrına, onunla vardım;     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Türbelere bez bağladım, mum yaktım, Falcılara gaybı sordum, fal baktım, "Nazar" dedim, kapılara nal taktım;     Hiç haberim yoktu, şirkten küfürden;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   Çöllerde O'nunla vakfeye durdum, Şeytanın şerrine, tuzaklar kurdum, Fitneyi her yerde, O'nunla vurdum;     Ruhumu bataktan, çekip çıkardım;     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Gün oldu, hicâbı, yerlere çaldım, Unuttum ölümü, işrete daldım, En zorlu günümde, ortada kaldım;     Bir nasuh tevbeyle, doğdum yeniden;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   O'na sordum, nefsimdeki riyâyı, Dünya denen, iki günlük rüyâyı, O'na sordum, edep ile hayâyı,     Hidâyet harcımı, O'nunla kardım;     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Sordum: Ölüm nedir? Dedi: çok yakın; Dost'a kavuşmaktır, hiç korkma sakın, Yeter ki; o takvâ tâcını takın,     Şükür.. Korkmuyorum, artık ölümden;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   Kaygılanma dedi, kabirden yana; Yüce Peygamber'den, müjde var sana; Cennet bahçesidir, her müslümana;     Yeter ki; sen yürü Nebî izinden,     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   O'na sordum, dehşetini mahşerin, O herc ü mercini, göklerin yerin, O'na sordum, gafletini beşerin,     Zillet zincirini, kırdım kopardım;     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   O'nunla terkettim, hevâ hevesi, O'nunla dost bildim, ilâhî sesi, O göstermeseydi, gerçek adresi;     Şimdi ben kimbilir, neye tapardım,     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Aşk'ı sordum, O'na, Mâşuk'u sordum, Mescidi Aksâ'da, kıyâma durdum. Arş'a secde secde, köprüler kurdum;     Her seher, şâhidler gördüm melekten;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   O'nsuz çâre yoktu, hiçbir yâreye, O'nsuz her yol çıktı, bir harâbeye. O döndürmeseydi, beni Kâbe'ye;     Kim bilir ben, hangi yöne sapardım,     Kur'ân olmasaydı, ben ne yapardım?   Îmâna baş eğdi, artık kuşkular, Allah rızâsına döndü coşkular, Durdu fırtınalar, duruldu sular;     Cemâl istiyorum, şimdi Rabb'imden;     Kur'ân olmasaydı, ne yapardım ben?   Cengiz Numanoğlu (14 Mayıs 1999 Cuma Kudüs)
Kur'an Olmasaydı Ne Yapardım Ben
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
531 syf.
·
32 günde
Nasıl güzel bir kitaptın, yazanın eline yüreğine sağlık, kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Yazar emekli olduktan sonra Kur'an Kerim'le ilgili detaylı araştırmaya giriyor. Tefekkür ediyor, düşünüyor, okuyor, kendince derin tahlillerde bulunup kafa yoruyor ve böyle muhteşem bir eser bize sunuyor. Ara ara tekrar okunabilecek kitapların arasında yerini alacak nitelikte bir eser. Telefon veya tabletten yazarın internet sitesine girerek çıkan şiir kitaplarını indirip okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar...
Şuur
Şuur
yildiz
9.5/10 · 56 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
435 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
tüm şiirler bu sitede var cengiz-numanoglu.com/SiirSayfalari.html Farkında mısın? Beşerin temeli, bir küçük cenin, Can veremeye, gücü yetmez kimsenin, Kainat denilen, dev değirmenin, Suyu nerden gelir, farkında mısın? Yıldızlar, bir adım yolunda şaşmaz. Dağlar haddin bilir, denizler taşmaz. Karıncanın yükü, boyunu aşmaz. Bunca dengelerin, farkında mısın? Bu dünya, uzunca bir yolun başı, O mezar dediğin, bir sınırtaşı, Ömür, iki günlük İman savaşı, Her an bitebilir, farkında mısın?
Şuur
Şuur
yildiz
9.5/10 · 56 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.