Charlie Champbell

Charlie Champbell

Yazar
7.6/10
7 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
542
Gösterim
Adı:
Charlie Champbell
Unvan:
Editör,yazar
Doğum:
Londra
Londra’da doğmuş, gençliğini Paris’te geçirmiş ve yine Londra’ya dönüp University College London’dan mezun olmuştur. Başka birçok şey yanında, Literary Review dergisinin editörlüğünü yapmış ve bu derginin her yıl edebiyatta en kötü cinsellik anlatımına verdiği Bad Sex in Fiction Ödülü’nü yönetmiştir.
Bu suçlu bulma takıntısı nesnelere kadar gitti.
1591'de Rusya'nın Uglich şehrinde, prens suikaste uğradıktan sonra, isyanın işareti olarak çan çalındı. Bu suç yüzünden çan, Sibirya'ya sürgüne gönderilen insanların kaderini paylaştı. Çan affedilmedi ve 1892'ye kadar Uglich'e geri gönderilmedi.
16. yüzyılda da, terones olarak bilinen dev deniz yaratığı, bir balıkçının ağına takılıp onu parçaladığı için aforoz edilmişti.
"Önce o başlattı" hayatın en tanıdık nakaratlarındandır. Yetişkinliğe doğru yol aldıkça bu mekanizmadan kurtulmamız gerekirken, onu daha da çok kullanmaya başlarız.
Gerçek şudur ki dünyanın en akıllı yaratıkları olmakla gururlanan bizler, ne kendimizi ne de çevremizdeki dünyayı tam olarak anlayabilecek ölçüde zeki değiliz. Bu durum en çok başkalarını suçladığımız zaman açığa çıkar.
Eninde sonunda, acı çekmediklerine inandıklarımızdan günah keçileri yaratırız, onları canavarlaştırırız ve nefret edilmelerini kolaylaştırırız. Bu insanların bizden daha aşağı oldukları fikrini benimseriz. Buradan da yapılanların onlara müstahak olduğu sonucu çıkar. Onların bize denk düşünce, duygu ve değer kapasitesine sahip olmadıklarına inanırız ve onlara buna göre davranırız. Bunu bilinçli de yapsak bilinçsiz de yapsak sonuç yine aynı kalır.
Denir ki, geçmişteki erkekleri, kadınları ve toplumları bugününün fikirleriyle yargılamak kadar büyük bir haksızlık yoktur.
Önce,suçlama vardı. Âdem Havva'yı suçladı, Havva yılanı. Biz de o zamandan beri bununla uğraşıyoruz. Hareketlerimizin sorumluluğunu kabul etmeyi reddetmek bizim ilk günahımız. Bu,cennet bahçelerinden kovulmamızın ve acı çekmemizin sebebi. Iyi de bunu neden yapıyoruz?
Charlie Champbell
Sayfa 15 - Ayrıntı
Bazı İskoç adalarında, eğer bir balıkçı boğulursa, teknesi, lanetlenerek sahile çekilip çürümeye bırakılırmış. Tekne adam öldürmekten suçlu bulunur, dolayısıyla tekrar denize inip diğer masum teknelere karışmasına izin verilmezmiş. Büyük Auk'un ölümüyle ilgili bir diğer söylentiye göre, kuş sahile vurduğunda üç (başka bir söylentiye göre iki) adalı tarafından bulundu.
Onlar kuşu fırtınadan sorumlu tuttular ama mahkemeye çıkarmadılar, onun yerine onu oracıkta boğarak öldürdüler. Büyük Auk hikâyesi Hartlepool Maymun kazasına da yansımıştır. Napolyon Savaşları sırasında Fransız savaş gemisinin Hartlepool kıyılarında kaza yaptığı söylenir. Bu kazadan kurtulabilen tek canlı Fransız üniforması giydirilmiş bir maymundur. (Maymun muhtemelen mürettebatın maskotuydu.) Talihsiz hayvan Fransız ajanı olmaktan mahkemeye çıkarılmış ve bir balıkçı
teknesinin direğine asılarak öldürülmüştür.
Charlie Champbell
Sayfa 10 - Ayrıntı Yayınları (dipnot)
"Bir kişinin veya grubun başına gelen kötü şansı, felaketleri, hastalıkları ve köyülükleri sembolize eden ve taşlandığında, bir nehre veya denize atıldığında tüm bu olumsuzlukları beraberinde götüreceğine inanılan her türlü obje, hayvan, kuş veya insan "
160 syf.
·Beğendi·7/10
İnsanoğlunun açıklayamadığı olayları ve kendi başarısızlıklarını tarih boyunca "günah keçisi" olarak nasıl maskelediğini anlatan eğlenceli bir kitap. Kitabın dili oldukça yalın, ayrıca konu bir çok alt başlık altında incelendiğinden kitaba olan ilginiz kopmuyor.

İnsan psikolojisini ve toplumsal hareket dinamiklerini "günah keçisi" fenomeni üzerinden okumak, aslında insanoğlunun nasıl bir kısır döngü içinde olduğunu görmek de oldukça ilginç.

Kitapla ilgili olarak eklemek istediğim son husus dipnot kullanımıyla ilgili; uzun zamandır bir kitap okurken dipnotlardan bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum.

Özellikle kendine günah keçisi arayanlara okumalarını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Charlie Champbell
Unvan:
Editör,yazar
Doğum:
Londra
Londra’da doğmuş, gençliğini Paris’te geçirmiş ve yine Londra’ya dönüp University College London’dan mezun olmuştur. Başka birçok şey yanında, Literary Review dergisinin editörlüğünü yapmış ve bu derginin her yıl edebiyatta en kötü cinsellik anlatımına verdiği Bad Sex in Fiction Ödülü’nü yönetmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.