Chedomil Mijatovic

Chedomil Mijatovic

Yazar
9.0/10
4 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
600
Gösterim
Adı:
Chedomil Mijatovic
Unvan:
Yazar
Doğum:
Belgrad, 1842
Ölüm:
1932
Sanki o akşam güneş, tam ufukta kaybolurken karanlığın perdelerinin arasından başını uzatarak Hristiyan dünyasının bu en muhteşem mabedinde ışığını son bir kez parlatmış ve çok yakında haçın yerini alacak Türk hilaline de bir karşılama selamı göndermişti.
Ve üç kıtanın kesişim noktası olan, dünyanın kadim hükümdarlarının kentini savunmak için dokuz bin Hristiyan güç bela toplanabilirken, padişahın saflarındaki otuz bin Hristiyan, Aya Sofya'nın kubbesindeki haçın indirilip yerine hilalin dikilebilmesi için kanlarını dökmeye hazır bulunmuştur!
260 syf.
·5 günde·8/10
İstanbul'un fethini batılı, liberal bir diplomatın ağzından çarpıcı ve tarafsız şekilde okumak ister misiniz?

Sırp tarihçi ve 2. Abdülhamit döneminde İstanbul'da Sırbistan büyük elçisi olarak görev yapan chedomil mijatovich tarafından kaleme alınan bu kitap İstanbul'un fethiyle ilgili birçok bilinmeyene ışık tutuyor.
İstanbul'un nasıl fethedildiğini, kuşatma sırasında şehrin içinde neler yaşandığını öğrenmek isteyen okurların kaçırmaması gereken bir kitap..
260 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu büyük olayın incelemesini hep Türk yazarlardan okumuştum. Açıkcası başka taraflardan okumakta aklıma gelmemişti. Derken bu kitabı buldum. Bizans ile kiliselerin o dönemde ki hristiyan birliğinin fethe nasıl zemin hazırladığını Sırp Yazar çok akıcı bir biçimde anlatmış. Yeri gelmiş alıntılar kullanmış. Tarih severler için farklı bir bakış açısı kazandıracak , bilgi yüklü kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Chedomil Mijatovic
Unvan:
Yazar
Doğum:
Belgrad, 1842
Ölüm:
1932

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.