China Mieville

China Mieville

Yazar
8.1/10
40 Kişi
·
71
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.080
Gösterim
Adı:
China Mieville
Tam adı:
China Tom Miéville
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Norwich, İngiltere, 6 Eylül 1972
China Tom Miéville (d. 6 Eylül 1972), İngiliz yazar. 8 tane basılmış romanı ve çeşitli antolojilerde yayınlanmış hikayeleri bulunmaktadır. Miéville yazdığı eserlerle Hugo ve Nebula ödülleri başta olmak üzere 11 ödül almıştır. Akademisyen olarak Marksizm ve uluslararası hukuk konusunda yazdığı bir kitabı da yayınlamıştır.
Bir toplum herhangi bir zamanda ölürken, degișmemek üzere karşı atağa geçen kahramanlar olmalıdır.
China Mieville
Sayfa 258 - Yordam Edebiyat
“Şehrin derinliklerinde, deyim yerindeyse, çift caddeler, birbirinin tıpatıp aynısı olan sokaklar, uyduruk, gerçekte var olmayan, hayali yollar vardı.” Bruno Schulz “Cinnamon Shops and Other Stories''
Mart ayının ilk Pazar günü, Çar II. Aleksandr, St. Petersburg’un büyük binicilik akademisini ziyarete gider. Kalabalığın içinden bir genç, Narodnaya Volya aktivisti Nikolay Ryasov mendile sarılı bir bombayı, kurşun geçirmez arabaya fırlatır. Bir patlama olur. Yaralanan izleyicilerin çığlıkları arasında, araç sarsılarak durur. Aleksandr tökezleyerek kargaşanın içine dalar. O, sağa sola yalpalarken, Ryasov’un yoldaşı Ignacy Hryniewiecki ileri atılır. İkinci bombayı fırlatır. “Tanrıya şükretmek için çok erken” diye bağırır.
Çok şiddetli bir başka patlama daha olur. Çarın maiyetinden biri o anı şöyle hatırlayacaktır; “Kar, kan ve kalıntılar arasından, giysi, apolet, süvari kılıçları ve insan etinin kanlı parçalarını görüyordunuz.” ‘Kurtarıcı Çar’ paramparçadır.
Bilinen uzayın en uç köşesinde bir gezegen ve bu gezegeni paylaşan iki tür; Ev Sahipleri olarak adlandırılan Ariekalılar ve insanlar. Barış içerisinde yaşamalarına rağmen en büyük sorunları iletişim.

Ariekalılar'ın bu iletişimde olabilmeleri, duyabilmeleri için karşılarındaki kişinin iki kişi (ses) olarak ahenkle konuşmaları gerekmekte. İşte bu ev sahipleri ile iletişim kurma görevinde olan insanlarsa klonlanmış ve o ahenkli iki sesi çıkarma yetisine sahip Elçiler.
İnce bir çizgide de olsa bu barış içindeki yaşam ta ki bir dış müdahale; Bremen adlı koalisyonun EzRa adlı elçiyi gezegene atamasıyla bozuluyor. Gezegende yaşam, varolma bir kaos halini alıyor.

Okumaya başladığımda özellikle aldığı ödüllerle ve bilim-kurguya olan merakımla iştah açıcı, heyecan yaratan bir kitaptı. Ben hayal kırıklığına uğradım. Çok kapalı, dağınık bir dil. Açıklanmayan olay ve terimlerle bir bulmaca dokusu. Kitaba tutunmak, devam etmek oldukça zor. Son zamanlarda tüm ilgi, hevesime rağmen en zor bitirdiğim kitaplardan oldu.
İşte budur! diyeceğim bir kitap daha. Bir dünya nasıl yaratılır, gelecek nasıl gözler önüne çevrilir, biz zaten bu şekilde bir öngörüyü tahmin ediyorduk nasıl denir bu kitapta anlıyorsunuz. Yazar olmak geniş bir hayal gücü ve o hayali gerçekleştirmek için, içi doldurulan kelimeler, cümleler gerektirir biliyoruz zaten ama bu kitapta kişiler, kişi olmayan kişiler, kişilikler, ırklar, nesiller sanki ince uçlu bir keski ile şekillendirilip hayat bulmuş, bu kitapta sınırları zorlamış diye bir şey yok! Bu kitap o sınırları kaldırmış, gerçekten de öyle bir dünya öyle bir hayat varmış da siz günlük bir seyir halindeymişsiniz izleniminde. Okuyun. Ve unutmayın.
İnanılmaz derecede güzel bir kitap. Hayal gücü seviyesi yüksek ve betimlemeleriyle oldukça güçlü. En sevdiğin kitaplardan bir tanesi. Bence okunması gereken bir öyküye sahip. Eğer hiç hayal edemiyorum diyorsanız bu kitaptan sonra her şeyin değişeceğine eminim
roman britanyalı fantastik edebiyat yazarı china mieville in yordam kitap tan 2012 de çıkmış hayal ürünü bir şehirde geçen farklı tarzıyla ilgi çeken polisiye.
balkanlarda yer alan geçişin yasak olduğu bir sınırla ikiye bölünmüş hayali iki şehirde geçen romanda kahramanımız dedektif borlu, genç bir kadının öldürülmesiyle başlayan davayı çözmeye çalışıyor.
ömer türkeş in kitap ekinde yer alan eleştirisinden sonra alıp okuduğum, keyifli, farlı tarzı ile edebi lezzeti eksik kalmayan ama yine de beklentilerimi tam karşılayamamış bir romandır.

http://kitapeki.com/...i-edebiyat-ve-sehir/
Roman bilimkurgu olarak kategorize edilmiş olsa da kitabın yazarı China Miéville yazdığı türü "tuhaf kurgu" olarak niteliyor. Şehir ve Şehir romanını okumaya bilimkurgu olarak başlamıştım ama ilerlerken yazarın tuhaf kurgu tabirinin ne kadar olduğunu farkettim. İlginç bir hikayesi ve muhteşem bir kurgusu var. Kitap hakkında söylenecek çok şey var, o yüzden meraklılarına aşağıdaki eleştirileri okumalarını tavsiye ederim.

https://frpnet.net/...ir-kitabi-incelemesi

http://www.kayiprihtim.org/...r-ve-sehir-inceleme/
Genel anlamda Mieville'in dilimize çevrilmiş tüm kitaplarını zevkle okudum. Mieville'in kitaplarında o kadar ihtişamlı bir görsellik var ki okurken, olayın geçtiği sokaklarda yürüyor, önünüzden geçen insanlara dokunabiliyor, esen havayı içinize çekebiliyorsunuz. Okumaktan en çok hoşlandığım yazar olmasının ayrıcalığı bu kitabında devleşiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
China Mieville
Tam adı:
China Tom Miéville
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Norwich, İngiltere, 6 Eylül 1972
China Tom Miéville (d. 6 Eylül 1972), İngiliz yazar. 8 tane basılmış romanı ve çeşitli antolojilerde yayınlanmış hikayeleri bulunmaktadır. Miéville yazdığı eserlerle Hugo ve Nebula ödülleri başta olmak üzere 11 ödül almıştır. Akademisyen olarak Marksizm ve uluslararası hukuk konusunda yazdığı bir kitabı da yayınlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 110 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.