Chiristina Lamb

Chiristina Lamb

Yazar
8.7/10
231 Kişi
·
679
Okunma
·
9
Beğeni
·
1315
Gösterim
Adı:
Chiristina Lamb
Unvan:
İngiliz gazeteci, yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 15 Mayıs 1966
''Neden kızların okumasına izin vermiyorlar?'' diye sordum babama.
''Kalemden korkuyorlar,'' diye cevap verdi.
Chiristina Lamb
Sayfa 151 - PEGASUS
Bazı insanlar hayaletlerden, bazıları örümceklerden ya da yılanlardan korkar; o günlerde biz insanlardan korkuyorduk
Babamın odasının kapısında, Abraham Lincoln'ün oğlunun öğretmenine yazdığı, Peştu diline çevrilmiş, çerçeveli bir mektup vardı. Öğütlerle dolu çok güzel bir mektuptu: "Yapabilirseniz, ona kitapların ne kadar harika olduğunu öğretin ... Ama aynı zamanda ona gökyüzündeki kuşların, güneşteki arıların, yemyeşil tepelerdeki çiçeklerin ölümsüz gizemini düşünmesini sağlayacak sessiz zamanı da tanıyın," diyordu.
“Ona başarısız olmanın kopya çekmekten çok daha onurlu olduğunu öğretin."
Önce komünistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü komünist değildim.
Sonra sosyalistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
Sonra Katolikleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Katolik değildim.
Sonra beni götürmeye geldiler,
Benim için sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı.
Taliban'ın ne yapmaya çalıştığını anlayamıyordum. "Dinimizi istismar ediyorlar," diyordum röportajlarda. Başınıza bir silah dayasam ve Islam'ın doğru din olduğunu söylesem, İslam'ı kabul edebilir miydiniz ? Eğer bu dünyadaki her insanın Müslüman olmasını istiyorlarsa, neden önce kendilerini iyi Müslümanlar gibi göstermiyorlar?"
Eğer Hıristiyanlar, Hindular ya da Yahudiler, birçoklarının söylediği gibi, hâlâ bizim düşmanımızsa, biz Müslümanlar neden birbirimizle savaşıyoruz ?
Savaş meydanındaki korkaklığını duymaktansa, kurşunlarla kalbura dönmüş bedenimi onurla teslim almayı yeğlerim...
(Peştuca bir beyit)
392 syf.
·10/10
Kız çocuğu doğurduğu için halk tarafından acıyarak bakılan bir anne düşünün ...
Kadın olmanın , yalnızca yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklar düşünün ...
Kız çocuğunun doğduğu günü ''kasvetli bir gün'' diye dile getiren bir halk düşünün...
Kadınların bir erkeğin izni olmadan banka hesabı bile açamadığını ...
Erkeklerin özgürce dolaşıp , kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün , (Ki bu erkek 5 yaşında bir oğlan çocuğu bile olabilir.)
Eşi , kız çocuğu doğurduğu için tebrik edilmeyen bir baba düşünün...
Erkeklerin , dertlerini ve sorunlarını eşleri ile paylaşmasının acizlik göstergesi olarak kabul edildiğini ,
Dahası , erkek evladın doğumunun silahlar atılarak kutlandığını , kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığını düşünün...
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken , kızların bundan mahrum bırakıldığını , yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün. ...
Bir gün tecavüze uğradığınızı ve hamile kaldığınızı düşünün , mahkemeye çıktığınızda ise sizden bunu kanıtlamanızı ve bunun içinde 4 erkek tanık bulmanızı istediklerini , bulamadığınız taktirde ise ( ki bulmanız imkansızdır) 13 yaşında zina yapmaktan mahkum edildiğinizi düşünün ...

Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için , hem onların ve hem de kendisinin eğitimin hakkını savunup , ''Evde barış , sokakta barış , ülkede barış... Bu benim hayalim. Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum'' diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala Yusufzay , Taliban tarafından başından vurulur !
Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında , Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti ve düşüncelerini dile getirdi.
9 Ekim 2012 Salı günü , 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vuruldu.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlara adanmış bir kitap ...
Mutlaka okuyup , kitaplığınızda yer vermelisiniz.

Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay ' a selam olsun.
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Ben, Malala Yusufzay
Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız"
•Kitabın kapağını görünce bile insan mutlaka okumalıyım diyor. Yani en azından bana öyle olmuştu.

Kitaptan bir kaç alıntıyla başlamak istiyorum:
"Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...Sesimizi birlikte duyuracağız..."

"Erkek evladın doğumunun silahlar atarak kutlandığı, kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişrmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız..."

"Karanlığın silahları! Neden size lanet okumayayım? Sevgi dolu yuvaları kırık dökük enkazlara çevirdiniz."
(Kitabin her sayfası alıntıya değer! Yazsam haksızlık yapmış olacağim.)

********
•Kız çocukları, yüzünü örtmeden ve yanında 5 yaşında da olsa erkek çocuk olmadan sokağa çıkmayacak mı?
•Kız çocukları, okumayacaklar mı?
•Kız çocuğu oldu diye babalar utanç mi duyacak?
•Kız çocuğu doğurdu diye anneler saklanmak zorunda mi kalcak?
•Kız çocuğu, sırf erkeğe bir şey danıştığında namusu kirlendi diye öldürülecek mi..?
Ve daha yazamadığım nice akla mantığa sığmayan neden..?

Bu kadar baskıya rağmen eğitim hakkını savunan, bunca baskiya rağmen (evinin taşlanması yakılması mı desem, vurulması mı desem, babasının defalarca tehdit edilip dövülmesi...mi desem bilemedim!) yüzünü örtmeden sokağa çıkan ve kız çocuklarına yasak olan ne varsa KENDİSİ istiyor diye ona YANLIŞ gelmiyor diye uygulayan bir kız çocuğu Malala Yusufzay'ın ve babasının tüm kız çocuklarının haklarının müthiş (hangi kelimeyle anlatacağımı bulamadım. Çünkü müthiş demek karşılamıyor) bir şekilde savunmasını anlatıyor ve bizzat Malala'nın kaleminden.

Evet tüm bunların yaşandığı bir dönemden bahsediyoruz.
Ne kadar da acınası bir durum değil mi?
O dönemin zihniyetinden bahsediyoruz.
O dönemde ki insanların yaşam şeklinden. Kiminiz geçiriyordur aklından şimdi öyle değil kızlar her istedigini yapıyor. Okula gidiyorlar. Sokağa istedikleri gibi giyinip çıkıyorlar vs.
Ama öyle değil İnanamıycaksınız belki günümüzde hâlâ yanında bi erkek çocuğu(5) olmadan ve yüzünü örtmeden sokağa çıkamayan insanlar tanıyorum ve çok sevdiğim bizzat çıkamadığına şahit olduğum insanlar. Hâlâ o dönemin zihniyetini sürdüren insanlar... ne yazık ki acınası bir durum ama böyle.!
"Malala(tüm kız çocukları diye eklemek istiyorum.) her zaman kuş gibi özgür kalacak!"
"İnsan kızları olmadan nasıl yaşar, anlat bana!?
Bu düzen elbet değişecek!
Bu zihniyet elbet yıkılacak!
Ama geç olmadan daha fazla geriye doğru gitmeden bi an önce değişsin.
Bunu bizler yapacağız.
Ataerkil bir toplum olmayacağız.!!
•Bir kız çocuğu ne kadar özgür olabilir ki.!?
Merak ediyorum... Anlat...

(Not: Tereddüt ederek yazıyorum çok hassas bi kitap ve bi o kadar hassas konu.)
392 syf.
·10/10
BU BİR SVAT VADİSİ DİRENİŞİDİR!

pakistan'da taliban'ın kız çocukların okumasını yasaklaması, kadınların pazara gitmesini engellemesi, kadınların sosyal hayattan elinin çekilmesi karşısında henüz 15 yaşındaki Malala bir direniş başlatacaktır canı pahasına.

Malala Yusafzay okul çıkışı evine dönerken yakın mesafeden açılan ateş sonucu başından ağır yaralanır...

kitabı anlatmayayım.

okuyun, ama ülkeyi pakistan olarak değil.
392 syf.
·9 günde
Okurken zaman zaman öfkelendim zaman zaman ağladım okuma hakkının elinden alınmaması için boyundan büyük mücadele veren bir kız çocuğun gerçek yaşam öyküsü. İslam dinini yanlış yorumlayanların ve onlara hoşgörü gösterenlerin eliyle toplumların nerelere sürüklenebileceğini gösteren ibretlik bir kitap. Pakistan halkının verdiği tepkilerle, Türk halkının benzer olaylara verdiği tepkilerin bile zaman zaman aynı olduğunu göreceksiniz. Depremin bile Amerika''ya bağlanması gibi. Bunun nedeni islamiyetin kıyısından, köşesinden geçen bütün ülkelerin ne yazık ki cehalet içinde yaşanmasıyla ve yaşadıkları her şeyi bilimle açıklayabilecek bilgiye sahip olmadıkları için komplo teorileriyle açıklama eğilimden kaynaklı. Halkın nasıl zamanla ve yavaş yavaş bataklığa sürüklendiğini kendi yaşamından örneklerle anlatmış. Kitapta ki tek kusur usluptur. Mışlı-muşlu geçmiş zamanda yazılan kitap 8. sınıf kompozisyon izlenimi veriyor yer yer. İlk başta irite etse de okudukça alışıyorsunuz.
392 syf.
·41 günde·10/10
Farklı kültürleri okuma ve bu kültürlere Din/Gelenek algısıyla ayrım yapıp eleştiriler sunma gerçekten çok güzel bir tutum kitap içinde bulunulan kültürü çok iyi bir şekilde yansıtmış ve insanı düşünmeye sevk eden sade bir dili var okurken bazen hayretler içerisinde bırakıp bazende öfkelendiriyor ama her şeyi ile okunmaya değer bir yapıt.
392 syf.
Yaşanmış bir hayat olduğunu bilerek okumak insana çok farklı hissettiriyor. Sesini duyurmayan kaç Malala var kim bilir. Kitabı okudukça ne kadar şanslı olduğuma sevinip herkesin benim kadar şanslı olmadığına üzüldüm
392 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Telaffuzu insana gülünç gelse dahi içerisinde acı ve başarıyı aynı anda barındıran bir gün. Malala Yusufzay, Pakistan'lı sıradan bir ailenin kızı. Bugün çok satanlardan düşmeyen bir kitap ve Nobel dahil pek çok ödül sahibi olmasının sebebi ise yaşamak, okumak ve özgür olmak isteyen bir kadın oluşu.
Aslına bakarsanız kitaba ön yargılı başlamıştım. Böylesine haklı ve desteğe değer bir hikayenin magazinleştirilmesi ihtimali bu ön yargımı oluşturmuştu. Fakat okudukça değişti her şey. Aslında hikaye Orta Doğu'da sıkça rastlayabileceğimiz kadının üzerindeki baskı ve psikolojik işkenceyi temel alan bir hayat hikayesi. İnsanı etkileyen yanı ise reşit dahi olmamış bir kız çocuğunun kadına yönelik bu zulüm karşısında canı pahasına verdiği haklı mücadele. Bu küçük kız çocuğu verdiği mücadele ile Pakistanlı kadınların eğitim hakkını geri almasına ve bir nevi özgürlüğe giden yolda büyük bir adım atmalarına vesile oldu. Kadın mücadelesinin canlı örneklerinden hoşlanan herkesin okuması gereken bir eser.
392 syf.
Ülkemizde yaşayan başta kadın bireyler olmak üzere herkesin okuması gereken bir kitap.kadın hakları konusundaki kazanımların her geçen gün azaldığı ülkemde kadın bireylerimizin mutlaka okuyup ders çıkarması gereken bir yapıt.
392 syf.
·9 günde·7/10
Ben Malala belgeselini izledikten sonra kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplar arasında yer aldığını görünce öncelik verdiğim bir kitap oldu. 15 yaşında kızların eğitim hakkını savunan bir aktivist olduğu, görüşlerini dile getirdiği için örümcek beyinli zihniyetler tarafından öldürülmeye çalışılan kocaman yürekli bir genç kızın yaşam öyküsünü anlatıyor. Malala'nın ailesi siyaset ile ilgili olduğu için Pakistan sosyal ve siyasal yaşamı ve yaşamın içinde kadının yerini de birlikte öğreniyorsunuz. Kızları için babalarının ve annelerinin desteğinin önemini de vurguluyor. Kültür ve yaşam bakış açıları bize pek yabancı değil. Kitabı okuyunca kız çocuklarının okumasının önemini , eğitim özgürlüğüne sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlıyorsunuz. Atatürk'ün bize sunduğu özgürlüklerin, toplumda bize verdiği değerin yeterince farkında değiliz. Umarım kıymetini Malala ve arkadaşları gibi kaybedince öğrenmeyiz. EĞİTİM ŞART .
392 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Ben, Malala. Sade ve kolay bir dille Türkçeye tercüme edilmiş gerçek bir yaşam öyküsü.
Taliban'ın gölgesinde geçen bir hayat, zor bir hayat. Eğitim’e önem veren bir Babanın zorluklarla inşa ettiği bir okul Taliban’nın gözüne batıyor. Kadınlarla/kızlara okuma/eğitim görme yasağı veriliyor. Bu kurala karşı gelenler tehdit altında. Bütün bu olumsuzluklara rağmen eğitim için mücadele baba ve kızı Malala’nin öykülerini okumanızı tavsiye ederim. Pakistan ve Peştu halkı hakkında kısa tarihi, kültürel ve siyasi bilgilerde alıyorsunuz.
Özellikle kız çocuklarına okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Onların kendine olan güvenlerinin artmasına fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chiristina Lamb
Unvan:
İngiliz gazeteci, yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 15 Mayıs 1966

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 679 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 561 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.