Choderlos de Laclos

Choderlos de Laclos

Yazar
8.2/10
26 Kişi
·
64
Okunma
·
6
Beğeni
·
730
Gösterim
Adı:
Choderlos de Laclos
Tam adı:
Pierre Choderlos de Laclos
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
Amiens, 1741
Ölüm:
Taranto, 1803
18 Ekim 1741’de Fransa’nın Amiens bölgesinde doğdu. Küçük-burjuva bir ailedendi. Topçu subayı oldu. Orduda görev aldıktan kısa bir süre sonra yazarlığa başladı. İlk romanı, psikolojik romanın ilk örnekleri arasında klasikleşen, defalarca sinemaya uyarlanan Liaisons dangereuses’dür (Tehlikeli İlişkiler, 1782). İlk romanı Laclos’a büyük ün sağladı. İkinci romanı De l’éducation des femmes (Kadınların Eğitimi Üzerine, 1785), önceki romanın psikolojik ortamına ışık tutmak dışında önem taşımaz. Lettre á MM. de l’Académie Française l’éloge de M. le Maréchal de Vaubon (Fransız Akademisi Üyelerine Mareşal de Vauban için Övgü Mektubu, 1786) adlı yapıtı Fransız ordusuyla ve çoktan eskimiş savunma yöntemleriyle alay eder. Laclos bu roman yüzünden ordudaki görevinden olmuştur. Daha sonra siyasete atılan Laclos bir süre Orléans dükünün sekreteri olarak çalıştı. 1792’de yeniden orduya girdi ve Napoléon döneminde generalliğe kadar yükseldi. Bonaparte hayranıydı. Ren ve İtalya seferlerine katıldı. Laclos, Jacobinler Kulübü üyesiydi. Ordu birliklerinde özel görevler yaptı, örgütleyicilik yeteneği sayesinde Valmy Zaferi’ne (1792) katkıda bulundu. 1793 Nisan’ında ve Kasım’ında tutuklanıp hapse atıldı. 1795’te yazdığı De la querre et de la paix (Savaş ve Barış Üstüne), adlı anı kitabıyla Devrim’in kökenlerini ve varması istenen hedefleri belirlemeye çalıştı. 5 Kasım 1803’te Taranto’da öldü. Laclos, ilk roman denemesi olan Tehlikeli İlişkiler’le bir çözümleme ve anlatı başyapıtı yaratmıştır. Kahramanlarının birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşan roman örgüsünde kusursuz bir akış gözlemlenir. Tehlikeli İlişkiler’in ana teması “Etik”tir. Laclos, büyük bir psikolojik sondajla “etik sorunu”nu roman kahramanlarının kişiliklerinde somutlaştırır. Böylece Tehlikeli İlişkiler bir dönem romanı olmanın ötesine taşarak aşkın, şehvetin, adanmışlığın, şeytani tutkunun, zekânın ve ahlaksızlığın söz konusu olduğu bütün çağlara hitap eden bir klasik haline gelmiştir.
Bir kadın, başka bir kadını vurmak isteğinde yüreğini bulur onun. Hassas yerini bulamadığı enderdir ve açtığı yara da şifa bulmaz bir daha.
O aşk yok mu?... Bir tek söz, bir tek bakış, sadece sevgilini orada olduğunu bilmek mutluluğun ta kendisi. Dancey'i görünce başka hiçbir şey istemiyorum. Onu görmezsem de yalnız onu istiyorum nasıl oluyor bilmem: Hoşuma giden her şey ona benziyor sanki. Yanımda olmadığı zaman onu düşünüyorum. Başka hiçbir şeye dalmadan onu düşünebilirsem, söz gelişi yapayalnız olduğum zaman, yine mutluluk duyuyorum. Gözlerimi kapıyorum, hemen onu görür gibi oluyorum. Sözlerini hatırlıyorum, sesini duyar gibi oluyorum, iç çekiyorum. Benliğimi bir ateş, bir çırpınmadır kaplıyor... Yerimde duramaz oluyorum. Bir üzüntü sanki, ama öyle bir üzüntü ki, anlatılamaz bir zevk veriyor insana.
Erkekler mutluluğa erdim diye, kadınlar ise mutluluğa erdirdim diye sevinir, çok derin olduğu halde gene de pek dikkat edilmemiş olan bu fark, ikisinin de birbiriyle olan bütün ilişkilerinde etkisini gösterir. Birinin zevki istediklerini yerine getirmekte, ötekinin ise arzuları uyandırmaktadır. Hoşa gitmek, biri için yalnızca başarının bir yolu, öteki için ise başarının ta kendisidir.
Düşünün ki tuttuğunuz yolda sadece zeki bir insan olmak yetmez, küçük bir dikkatsizlik bazen çaresi bulunmayacak bir dert oluverir.
- ...bütün planımı unutuyordum da zaferi vaktinden önce elde edip uzun savaşların şevkinden, elemli bir yenilmeyi parça parça seyretmenin zevkinden kendimi yoksun bırakıyordum!
496 syf.
·11 günde·10/10
1700 lü yıllarda yazılmış mektuplardan oluşan, şahane zeka, kurnazlığın ve çapkınlığın incelikleriyle dolu fakat entrikanın kötü sonuçlanmasıyla biten muazzam bir kitap. İnsanların eski çağlarda duygularını anlatırken kullandıkları ustaca cümleler ile ince ve zarif anlatıma hayran kalmamak elde değil. Günümüzde neden internet ve telefon var biz de eski insanlar gibi mektuplaşabilsek ve uzun uzadıya, acele olmaksızın, kelimelerimizi, cümlelerimizi seçerek yazsak dedirten bir roman. Çok sürükleyici keşke bitmeseydi dediğim romanlardan. Günümüz kitaplarından anlatım ve söz cambazlığı olarak çok farklı ve hayranlık verici fakat insanlığın ihanet, entrika bağlamında yıllardır değişmediğini gösteren bir başyapıt olsa gerek. İnsanların bu kitaptan habersiz olması ve benim de çok geç keşfetmiş olmam üzdü beni ama hiç bir şey için geç değil, kesinlikle tavsiye ediyorum.....
496 syf.
Şehir Tiyatrolarında oyunu seyrettikten sonra, sahafta eski bir baskısını bulunca meraktan aldım. Çok da beğenmedim. Ancak yazıldığı yıllarda Fransa' da sansasyona yol açmış. Devrinde ele aldığı konu ve ele alış üslubuyla önem atfedilen bir roman. Paris sosyetesindeki gayri meşru ilişkileri, yasak cinsel ilişkileri, yoldan çıkmışlığı, ahlak değerlerinin yerle bir oluşunu anlatıyor. Yazıldığı zaman için çok cesur bir eser.
496 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Tehlikeli İlişkiler
Mektup tarzı yazılmış romanların en güzel örneği ve kadın, erkek ilişkilerinin çarpıcı bir dille cesurca anlatıldığı bir kitap. Tehlikeli İlişkiler, bir entrikanın öyküsüdür aslın da… Bir kadının tamamen öç alma duygusuyla etrafında bulunan insanları kullanması, romanın ana temelini oluştururken, o dönemin sosyal yapısını ve yaşam tarzını da okuyucuya aktarması romanı daha bir okunası yapıyor bana göre. Yazarın, ilk ve tek kitabı olması kitabı kıymetli yapan unsurlardan biri. Kitabın yayınlandığı yıllar da yazılan mektupların gerçeğe dayanmadığını yazarın hayal ürünü olarak satırlara döküldüğü yazılsa da okuduğum kitabın 450 sayfasında yer alan dip nota göre asıl mektupların Vikont Valmont’un halası olan Madam de Rosemont’un mirasçılarında olduğu ve Fransızca orijinal basımında yer alan kitabın bitiriliş dip notunda aslın da mektupların tamamının basılmadığı yazıyor.
496 syf.
·8 günde·5/10
kim kiminle ne yapmış tarzını sevenler için baya ilgi çekici olabilir. Dejenere ilişkilerin ve samimiyetsiz ortamların konu edildiği kitaplar çok ilgimi çekmiyor.
496 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Klasikleri okumayı seviyorum; özlem duyduğumuz inceliği ve derinliği yakalayabiliyor insan. Kitap bir çok açıdan değerli. Bir kere tarz olarak her karakterin mektuplarını içermesi açısından fransız edebiyatında bir ilk. Ayrıca 18. Yüzyıl edebiyatında oldukça etkli olduğunu, dönemin hiç değilse kadın ve erkek ilişkilerine çarpıcı bir boyutta cesurca yansıttığını söyleyebiliriz. Yazarın tek yapıtı olmasına karşın usta bir kalemden çıktığı ise hemen göze çarpıyor.

Kitabın ayrıca "dangerous liaisons" adında başarılı bir filmi yine şehir tiyatrolarında oynanan tiyatro oyunu da yapılmıştır.

İçeriğe gelirsek. Kitap dönemin ahlak anlayışını irdeleyen, tek meşgalesi -aşk- ahlak ve erdem üzerine kurulu bir toplulukta hırs, narsizim ve egonun tüm ilişkileri nasıl yönlendirdiğini ve bu durumun kişilerin karakterlerinde ve kaderlerinde nasıl rol oynadığını çok çarpıcı bir yöntemle anlatıyor.

Kitapla ilgili sevdiğim bir inceleme paylaşıyorum aşağıda:
----------------------- spoiler----------------

kitapta üzerine tartışılacak çok söz vardır, "yüksek ahlak", "namus", "erdem" gibi kavramların aslında ne kadar içi boş, kokuşmuş olduklarını, tüm bu "iyi insan olma" gösterilerinin altında insan ruhunun hangi karanlık noktalarının yattığını gözler önüne serer. bu açıdan ayrıntıları biraraya getirerek büyük resmi görmeyi başarabilen okuyucu için başucu eseridir.
olur da bu kitap elinize geçerse, marquise de merteuil'in "ahlak" konusunda kendini nasıl yetiştirdiğini anlattığı mektubu ayrı bir dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. vicomte de valmont'un "kurbanları"na önce sultanlığı yaşatıp sonra onları köleliğe mahkum ettiğini, madame de tourvel için, onun hem ahlaksızlığın zevklerine varıp hem de erdemin yüceliğini tatmasına izin vermeyeceğini söylediği satırlar ise çerçeveletip duvara asılası ...

Yazarın biyografisi

Adı:
Choderlos de Laclos
Tam adı:
Pierre Choderlos de Laclos
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
Amiens, 1741
Ölüm:
Taranto, 1803
18 Ekim 1741’de Fransa’nın Amiens bölgesinde doğdu. Küçük-burjuva bir ailedendi. Topçu subayı oldu. Orduda görev aldıktan kısa bir süre sonra yazarlığa başladı. İlk romanı, psikolojik romanın ilk örnekleri arasında klasikleşen, defalarca sinemaya uyarlanan Liaisons dangereuses’dür (Tehlikeli İlişkiler, 1782). İlk romanı Laclos’a büyük ün sağladı. İkinci romanı De l’éducation des femmes (Kadınların Eğitimi Üzerine, 1785), önceki romanın psikolojik ortamına ışık tutmak dışında önem taşımaz. Lettre á MM. de l’Académie Française l’éloge de M. le Maréchal de Vaubon (Fransız Akademisi Üyelerine Mareşal de Vauban için Övgü Mektubu, 1786) adlı yapıtı Fransız ordusuyla ve çoktan eskimiş savunma yöntemleriyle alay eder. Laclos bu roman yüzünden ordudaki görevinden olmuştur. Daha sonra siyasete atılan Laclos bir süre Orléans dükünün sekreteri olarak çalıştı. 1792’de yeniden orduya girdi ve Napoléon döneminde generalliğe kadar yükseldi. Bonaparte hayranıydı. Ren ve İtalya seferlerine katıldı. Laclos, Jacobinler Kulübü üyesiydi. Ordu birliklerinde özel görevler yaptı, örgütleyicilik yeteneği sayesinde Valmy Zaferi’ne (1792) katkıda bulundu. 1793 Nisan’ında ve Kasım’ında tutuklanıp hapse atıldı. 1795’te yazdığı De la querre et de la paix (Savaş ve Barış Üstüne), adlı anı kitabıyla Devrim’in kökenlerini ve varması istenen hedefleri belirlemeye çalıştı. 5 Kasım 1803’te Taranto’da öldü. Laclos, ilk roman denemesi olan Tehlikeli İlişkiler’le bir çözümleme ve anlatı başyapıtı yaratmıştır. Kahramanlarının birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşan roman örgüsünde kusursuz bir akış gözlemlenir. Tehlikeli İlişkiler’in ana teması “Etik”tir. Laclos, büyük bir psikolojik sondajla “etik sorunu”nu roman kahramanlarının kişiliklerinde somutlaştırır. Böylece Tehlikeli İlişkiler bir dönem romanı olmanın ötesine taşarak aşkın, şehvetin, adanmışlığın, şeytani tutkunun, zekânın ve ahlaksızlığın söz konusu olduğu bütün çağlara hitap eden bir klasik haline gelmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.