Giriş Yap

Christophe Andre

Yazar
8.3
353 Kişi
Unvan
Psikoterapi Uzmanı
Yaşamı
Cristophe Andre psikoterapi uzmanıdır ve François Lelord ile birlikte Fransa’daki işyerlerinde danışman olarak çalışmaktadırlar.

İncelemeler

Tümünü Gör
384 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Fobi, bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesidir.Fobi kelimesi, '' Yunanca Phobos'' kelimesinden gelir. Korkunun tetiklenmesiyle irademizin dışına çıkarız. Korkunun engellenmesi mümkün değildir. Fakat bu tepkilerin şiddetini ayarlayabiliriz. Kişide fobinin ortaya çıkması için büyük bir şoka ihtiyacı yoktur. Küçük travma da yeterlidir. Korkularımız geçmez.Davranışlarımızla, kaçarak ve onları görmeyerek korkularımıza itaat ederiz ve böylece aklımızı etkisi altına alır. Korkuların üç boyutu vardır: Heyecanla ilgili, psikolojik ve davranışsal. Durumlarla yüz yüze gelerek ve fobik olguların sorgulanmasıyla heyecansal korku tepkisi kaybolur. Korkudan kaynaklanan bu tepkinin merkezi amigdaladır. Amigdala ilk bedensel tepkisini verir. Gündelik davranışlarımız korkumuzu ne kadar çok beslerse güçlenir ve ortaya çıkar. Korku doğamızın bir parçasıdır ve korkuyu ortadan kaldırmak yerine onunla barışık olup seviyesini denetim altında tutabilmek ve faydalı eylemlere dönüştürebilmek daha az yıpratıcı olacaktır. ''Korkunun Psikolojisi'' kitabı sayesinde korkularımı keşfettim. Sebepleri ve nasıl başedeceğim konusunda fikirlerim oldu.
·
Reklam
336 syf.
Kişisel bozukluklar üzerinden, hem toplumsal alanda hem de özel alanda birlikte yaşanılan zor kişiliklerin ele alındığı, yer yer yanlış analizler çoğunlukla isabetli analizlere dolu bir kitap. Yazar kitapta kişilik bozuklukları kavramını kullanmaktan imtina ederek, bunları ''zor kişilik'' olarak ele almış. Narsist, şizoid, paranoyak, bağımlı kişilikler olarak tek tek ele aldığı kişilik sorunlarını kavramsal olarak zor kişilik olarak niteleme yoluna gitmesi soruna ne denli pozitif ve çözüm odaklı yaklaştığını ortaya koyuyor. Tedavi süreci kadar tedaviyi kendisine uygulaması istenilen hastayı teşvik etme sürecini de rahatlıkla görebilirsiniz kitapta. Örneklerle açıkladığı zor kişilik durumlarını okuyucuya zor yanlarını keşfetmesi noktasında oldukça yarar sağlıyor. Bu noktadan sonra yazarın düşündüğü taktik başlıyor ve okurun kendi yanlarını keşfederek bunun üzerine gitmesi sağlanıyor. Bu anlamda oldukça başarılı ve keyifli bir kitap. Ancak kitabın eksi yanları da var. Özellikle kişilik özelliklerinden çıkıp ''insanın doğası'' hakkında yapılan sorumlarda çuvallamış yazar. Kişilik sorunlarını atfedeceğim diye genele vurulamayacak tezleri genellemiş. Özellikle kadınlara yönelik ifadeler var. Bunun dışında zor kişilikleri tanımak, kendinizde bu yanları bulmak ve iletişim yollarını(kendinizle bile) buna göre şekillendirmek adına oldukça faydalı bir kitap.
336 syf.
·
48 günde
·
Puan vermedi
Uzun bir aranın ardından kitabımı okuyup bitirmeye nihayet vakit ayırabildim.Kitap zor kişiliklere sahip(kaygılı,şizoid,histriyonik,narsist...) insanlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda tavsiyeleri içeriyor.Bu kişiliklerin tanımı örnekler ve olaylar üzerinden gayet akıcı ve sade bir dille anlatılıyor.Aynı zamanda zor kişiliklere sahip insanların tanımı yapılırken her kişilik tipine uygun film ve kitap karakterlerinden örnekler de veriliyor.Kitap sayesinde izleyecek birçok film ve okuyacak birçok kitap tavsiyesi edindim diyebilirim.Kısacası sindire sindire anlayarak ve dikkatimin dağıldığı anda bırakıp dikkat verebileceğim zamanlarda okuduğum bu kitap sayesinde zor kişilik tipleri hakkında detaylı bilgiler edindim.Kesinlikle dikkat vererek ve notlar alarak okunabilecek bir kitap olduğunun da altını çizerek bu güzel kitabı da kütüphaneme ekleme konusunda isabetli bir karar vermiş olmamın memnuniyetini yaşıyorum.Keyifli okumalar.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42