Christopher Tolkien

Christopher Tolkien

YazarDerleyenEditör
8.4/10
451 Kişi
·
514
Okunma
·
24
Beğeni
·
1.487
Gösterim
Adı:
Christopher Tolkien
Tam adı:
Christopher Reuel Tolkien
Unvan:
Yazar
Doğum:
Leeds, İngiltere, 21 Kasım 1924
Ölüm:
Draguignan, Fransa, 15 Ocak 2020
Christopher Reuel Tolkien (d. 21 Kasım 1924, Leeds, İngiltere), yazar J. R. R. Tolkien'in (1892-1973) üçüncü ve en küçük oğludur. En çok, babasının ölümünden sonra yayımlanan eserlerinin yayım yönetmeni olarak bilinir. Babasının eseri Yüzüklerin Efendisi'nin haritalarını bizzat çizmiş ve C. J. R. T. şeklinde imzalamıştır. J harfi John'un kısaltmasıdır. John, yazarın vaftiz adıdır, Christopher Tolkien bu ismi günlük hayatta kullanmaz.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
755 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Kitapta 1. Çağ, 2.çağ, 3.çağ ve çağlara dahil edilmemiş daha uzun zaman dilimleri içinde geçen hikayeler yer almakta. 1.çağda yer alan hikayelere Silmarillion'dan aşinayız. Tuor'un Voronwë ile beraber Gondolin'e nasıl ulaştığı ve daha aşina olduğumuz bir öykü olan Húrin'in çoçukları yer alıyor. 2. çağ öykülerinde ise Númenor halkı, yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında oldukça geniş bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunun yanında Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. 3. çağda ise daha çok Yüzüklerin Efendisi atıflarıyla dolu öyküler var. Hiç bir çağa dahil edilmemiş öyküler aslında şimdiye kadar merak edip cevabını aradığım bir çok soruya yanıt oldu diyebilirim. Özellikle Istariler üzerine olan öykü merakla beklediğim bir bölümdü. Sık sık biraz da unutkanlıklarımdan kaynaklı geriye dönük okumaları çok yaptığım bir kitap oldu. Gerçekten açık bir zihinle okunması gerekiyor. Çoğu yerde kitaplar arası olan çelişkilerden ve dil üzerine yapılan incelemelerden bahsedilmiş. Eğer bu tarz incelemelerden hoşlanmıyorsanız notlar kısmı sıkıcı gelebilir. Onun haricinde seriye ve olaylara az çok hakimseniz keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
272 syf.
·4 günde·10/10
Beren ile Luthien hikayesi Tolkien’in birçok yazdığı eserde geçen, ölümlü bir insan ile bir Elf’in aşkını konu alan bir öyküdür. Luthien’in maceralarının, Beren’in kahramanlıklarının anlatıldığı eser olup Tolkien tarafından birçok versiyonu yazılan bu eserin son hali yine Tolkien’in eseri olan Silmarillion’da mevcuttur.
Öykünün bahsedildiği zaman dilimi Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden yaklaşık 6500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ki Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde de Beren ile Luthien’den bahsedilmektedir.
Kitabımıza gelecek olursak Tolkien’in oğlu tarafından açıklamalı olarak 2017 yılında ayrı bir kitap haline getirilip İthaki tarafından yayınlanan bir eser. Öykü olarak bakıldığında dediğim gibi elf ve insanın aşkını konu alır.
Beren bir insandır ve ölümsüz bir Elf olan Luthien’e aşık olur. Ancak Luthien’in babası kızıyla evlenebilmesi ve bu aşka izin verebilmesi için Beren’den zorlu bir görev ister ve onun kızına olan aşkını bir nebze de olsa ölçmek ister. Tabii bunu alaylı yoldan tercih eder.
Beren Luthien ile evlenebilmek için babasının istediği Silmaril’i alıp getirmesi gerekmektedir. Silmaril iste Orta Dünyada sadece 3 tane olan elmas niteliğinde değerli bir taştır. Beren Melkor’dan Silmaril’i almaya çalışacaktır. Tabii bu serüven dolu macerada kötü olaylar birbirini kovalar, hatta Beren elini de kaybeder. Ancak sonunda Luthien ile evlenebilmişlerdir.
Kitabı dediğim gibi Tolkien’in oğlu Christoper’ın anlattığı için asıl hikayeyi Tolkien’in Silmarillion eserini okuyarak öğrenmek daha doğru olacaktır. Ki Silmarillion Tolkien’in kurduğu muazzam dünyayı bir nebze tanıyabilmek için daha ideal bir kitaptır.
Yüzüklerin Efendisinde burada geçen aşka benzer olarak Luthien’in ölümsüzlüğünden vazgeçerek Beren ile olması, Arwen’in ölümsüzlüğü Aragorn’a vermesinde görürüz.
Hikayeyi en çok güzelleştiren olay benim fikrimce Tolkien’in mezar taşında Beren, Tolkien’in eşi olan Edith’te ise Luthien yazması. Bir nevi karısına duyduğu aşkı, yarattığı muazzam dünyaya yansıtmış diyebilir miyiz? Belki.

J. R. R. Tolkien Beren ile Luthien Silmarillion
272 syf.
·5 günde·7/10
BU KİTABA 10 ÜZERİNDEN 10 ASLA VERİLMEMELİDİR!!! Neden diye sormak istiyorum sadece Neden? NEden böyle bir kitabı çıkarırsın,hadi çıkardın ama neden reklamlarını, içeriğini,tanıtım yazısını kitabı yansıtmayacak şekilde yayımlarsın ya ? Tolkien hayranı biri olarak kitaba üzüldüm gerçekten. Hurin'in çocukları gibi uzun ve tek bir roman beklerken. Silmariilion'daki içeriğe çok benzeyen birazcık uzun halini 80 sayfa civarı var içinde. kalan sayfalar ne mi ? hikayenin kısa özeti, durun hikayenin uzun özeti. Yetmedi mi şimdide şiirimsi olarak okuyun hikayeyi. Baydım Gerçekten üzülerek söylüyorum baydım. Aynı hikayeye tekrar tekrar ufacık ve değmeyen farklarla okumaktan. Silmarillion'da okuduktan sonra ve Özellikle Hurin'in çocuklarını okuyunca bu kitaba aşırı beklentiyle baktım. Çünkü Çok güzel bir hikayesi var. Hurin gibi tek hikaye halini 80-100 sayfada bassalar bende 9 puanı basarım. Lakin böyle hikayeyi tekrar tekrar okutmak üzdü ve baydı beni. Eminim Tolkien kitabının böyle şekilde çıkmasını istemezdi. Dediğim gibi insan reklamını buna göre yapmaz ya da içindekiler kısmına beren ile lüthien yazıp 20Ten 245 yazmaz. çünkü içinde bir sürü başlık ve tekrar aynı hikaler var. Onları içindeki kısımda belirtseydiniz belki benim gibiler ne okuyacağını bilir ve daha yüksek puan verirdi. Ama click bait yapınca insanın morali bozuluyor. VE açıkça söyleyeyim bu kitaba 10 üzerinden 10 verilmez!!! Hiç bir mantığa uymaz verenleri görüyorum verilmez arkadaşım. Bir hikayeyi 4-5 kere sana okutan kitaba asla 10 üzerinden 10 verilmez. Onun dışında kitaptaki resimler çok güzel ama saçma. Çünkü yeri ve zamanı değil. olması için koymuşlar sadece. Hikayeden bağımsız çoğu. Neyse içerik olarak dediğim gibi 10 üzerinden 8-9 arası verirdim sadece 100 sayfallık tek hikaye çıksaydı.Çünkü çok güzel bir hikayesi var, aşk aksiyon orta dünya ne ararsan tam karşılığında :) ama yan unsurlar bozuyor. Birde içinde : İmdi, birde böyle olmasın mı? , heyhatt falan yazmaları de beni ayrı irite etti. Neyse Tolkien reise lafımız yok oğluna ve yayıncı ithakiye inceleme yaptım. Çünkü büyük bir pazarlama stretejisi içinde hatalar yapılmış. Üzdün İthaki ve Cristopher.
392 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tolkien'in muhteşem Orta Dünyasında biraz gezinmeye ne dersiniz ? Üstelik de yazdığı ilk Orta Dünya hikayesiyle Kitapta hikayenin orjinali ile birlikte farklı ve yeni versiyonları da yer alıyor. Ayrıca Tolkien'in yazarkenki düşünceleri, Christopher Tolkien'in kitabı nasıl topladığı, neleri nasıl değiştirdiği hakkında da detaylı bilgiler veriyor. Kısacası kitapta hikaye ve hikayenin edebi incelemesi yer alıyor diyebiliriz. Kesinlikle keyifle, merakla okunacak ve size Orta Dünya hakkında ayrıntılı bilgiler verecek muhteşem bir kitap
Not: Kitap ayrıca Christopher Tolkien tarafından hazırlanan son kitap olma özelliği taşıyor.
Okumak için elimden geleni yaptım; ama bırakmak zorunda kaldım. Kitap beni bunnaltı, genel havası boğucuydu. Okuyan herkes beğenmiş, bir tek ben beğenmedim.Sadece çizimler güzeldi bayıldım. 🤷‍️
272 syf.
Ben Tolkien'in gelmiş ve geçmiş en büyük dilbilimci olarak tanımlıyorum. Eğer daha önce hiçbir Tolkien'in kitabı okumadıysanız, bu kitabıyla başlamayın. Benim hayranlığım Yüzüklerin Efendisi serisiyle başlamıştır ve sonrasında devam etmiştir. 100 yıl sonra Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien hikayeyi biraraya getirmiştir. Tolkien hikayeyi tamamlamamıştır.
Ölümlü olan Beren ile ölümsüz olan Elf beyi kızı olan Luthien 'in aşk hikayesini anlatıyor. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızıyla Beren 'in aşkına karşıydı. Beren'in Luthien ile evlenebilmesi için bir tek şartı vardı. Melkor'dan değerli mücevher olan Silmarili çalmaya çalışmaktı. Orta dünya muhteşem bir aşka şahitlik ediyor.
Kitap düz yazı şeklinde başlayıp, Tolkien'in Luthien 'in şarkılarıyla destansı bir anlatımıyla devam ediyor. Bu arada kitabın içindeki çizimler bir harika. Alan Lee 'ye de teşekkür ediyoruz.
Herkese keyifli okumalar
288 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tolkien sen harika bir adamsın hayallerin kafandaki oluşan kurgu bu kitapları efsaneleştirmen bu bütün kitaplarının hepsinin filmi olmasını çok isterdim eminim TolKien hayranları da bunları kesinlikle istiyordur J. R. R. Tolkien
380 syf.
·4 günde·10/10
Sigurd ile Gudrun Efsanesi... Türkçe'sini edinemeyince kütüphaneden İngilizce'sini bulup kaptım hemen. Yapacağım inceleme objektif olamayabilir.
Şiirden bu kadar haz etmeyip keyif aldığım tek edebiyat türünün fantastik/mitolojik olması beni yoruyor. Bu kitap da Germanic mitolojide görebileceğimiz Völsungları konu alıyor kısaca. Sigurd adında bir kahraman. Gudrun adında acılardan bir türlü kurtulamayan bir kadın. Ve bu ikisinin trajikomik aşkı.
Aralarda tanıdık karakterler görüyoruz: Odin, Hoenir, Loki...
Hatta Attila the Hun da çıkıyor karşımıza. Zavallı Gudrun, yalvarsa da yakarsa da Sigurd'dan başkasını sevemem diye, Atli (Attila) ile evleniyor. Sonrası ayrı bir trajedi.
Konuyu fazla incelemek istemiyorum, şiirin büyüsünü bozmamak lazım. Bu kitapta bahsedilmesi gereken şeylerden belki en önemlisi Christopher Tolkien'in önsözü, açıklamaları ve şiir sonrası incelemeleri. Çünkü şiir zaten eski İngilizce'yle yazılmış, üstüne bir de okuyamadığımız ya da aralarında bağ kuramadığımız bir avuç karakter var. Christopher olmasaydı bu şiirleri anlamak bir kat daha zor olurdu.
Girişte çok geniş bir şekilde babasının Oxford'da ders verirken bu şiir üzerine aldığı notlardan, şiirin çeviri değil de yorumlama olduğundan ve kendi mitolojisini yaratırken bu ve benzeri Eski Nordiklerden etkilendiğinden bahsediyor. Buraları okumak ayrı bir keyif veriyordu, Tolkien'i yakından tanımak her zaman ayrı bir keyif veriyor.
Şiirlerin hemen ardından yazdığı Commentary bölümü ise okuduğumuz şiirin hem biraz özeti hem de karakter analizi ve karşılaştırması gibi. Tolkien'in yazdığı ile eski Edda'larda yazılanları karşılaştırıp Tolkien'in karakterlere hangi perspektiften yaklaştığını incelemiş, kıta kıta şiirlerin alt metinlerini açıklamış ve hatta bilinmeyecek kadar eski kelimeleri tanımlamış. Şiirin tadını çıkarmaya dalıp hiçbir şey anlamadığınızı fark ettiğinizde bu Commentary bölümüne bir göz atmanız yeterli olacaktır.
Ziyadesiyle keyif aldığım başka bir konu ise Orta Dünya ile bu şiir arasındaki bağları görebilmek, Tolkien'in ilham aldığı kaynakları tanıyabilmek. Mirkwood'un Myrkviðr'dan geldiğini fark etmek. Bir hobinin başka bir hobiye açtığı kapı ve ikinci hobinin bir şahesere dönüştüğü o an. Aynı şekilde Hobbit isimlerinin de eski Nordik mitolojideki karakterlerden alındığını da biliyoruz.
Her ne kadar şiir sevmeyen biri olsam da bu kitaptan aşırı keyif aldım diyebilirim. Bu da Tolkien'in etkisi. Keyifli okumalar.
392 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Tolkien'in evreninde en merak uyandıran konulardan biri Gondolin'in yazgısıdır. Christopher Tolkien tüm versiyonlarıyla ince ince irdeleyerek bu öyküyü okuyucuya sunmuştur. Ve bu onun son çalışmasıdır ne yazıkki.

Öykü bir kaç versiyonla anlatılmıştır. Huor'un yolculuğa başlaması, Gondolin şehrine ulaşması ve akabinde şehrin kötü yazgısının gerçekleşmesi ayrıntılarıyla aktarılmıştır. Öykünün kapanış kısmında ise elflerin ve insanların bu olaylardan sonra yaşamış olduğu zamanları konu almıştır. Silmarillon'dan alıntılarla anımsayacagınız konular üzerine okurken keyif alacağınız bir derleme kesinlikle.
755 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba.
Bitmemiş Öyküler kitabı Tolkien’in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla sunduğu bir eserdir. Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor. Bitmemiş öyküler kitabındaki öyküler 1. çağ, 2.çağ ve 3.çağ olarak ayrılıyor. Her çağda farklı bir bilgi ve öyküler var. 1. çağda olan Sillmarillion kitabındaki bilgileri daha detaylı ve açık olarak okuyoruz. 2.çağda ise Númenor halkının yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında geniş bir bilgiye sahip oluyoruz. Bunun yanında da Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. Gerçekten karışıktı pek anlayamadım. Çok dikkatli okumak gerekiyor. 3. çağda ise yüzüklerin efendisinin öncesinden anlatılan öyküler var. Merak ettiğim tabikide İsuldur'lu olan bölümdü. Bunun dışında Hobbit hikayesinde yani erebor seferinden de bahsediliyor. Nasıl Cücelerin Gandalf'la karşılaştıkları ve Bilbo'nun evine gitmelerinden. Ayrıca erebor seferi olmadan Gandalf'ın Turin'le konuşması yer alıyor. Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Eminim Tolkien yaşasaydı daha farklı ele alıp anlamakta zorlanmazdık diye düşünüyorum. Bitmemiş öyküler kitabını tüm seri bittikten sonra okuyun. Okursanız eğer spoiler yemiş olursunuz. Bana göre Bitmemiş öyküler kitabı tek okumalık bir kitap değil. Tekrar ve tekrar okunması gerekitiğini düşünüyorum. Tamam bazı şeyleri biliyoruz ama bilmediklerimizi unutabilme ihtimalimiz var. Eminim tekrar ve tekrar okuduğumuzda daha iyi anlayabiliriz. Bir de kitabı okurken notlar ve ekler kısmı yer alıyor. Bunlardan rahatsız olmuştum bir bakımdan önemli ama ben okuma gereği duymadım. Biliyorum çünkü anlatılanları ama bir daha okuduğumda okumayı düşünüyorum. Böylelikle bir Orta Dünya maceram bitmiş oldu. Şuan gerçekten çok üzülüyorum. Kendimi Orta Dünya' ya aitmiş gibi hissediyorum. Her karakteri ayrı seviyorum. Umarım sizlerde bu güzel kitabı okursunuz. Tavsiye ediyorum. Mutlaka alıp okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Tolkien
Tam adı:
Christopher Reuel Tolkien
Unvan:
Yazar
Doğum:
Leeds, İngiltere, 21 Kasım 1924
Ölüm:
Draguignan, Fransa, 15 Ocak 2020
Christopher Reuel Tolkien (d. 21 Kasım 1924, Leeds, İngiltere), yazar J. R. R. Tolkien'in (1892-1973) üçüncü ve en küçük oğludur. En çok, babasının ölümünden sonra yayımlanan eserlerinin yayım yönetmeni olarak bilinir. Babasının eseri Yüzüklerin Efendisi'nin haritalarını bizzat çizmiş ve C. J. R. T. şeklinde imzalamıştır. J harfi John'un kısaltmasıdır. John, yazarın vaftiz adıdır, Christopher Tolkien bu ismi günlük hayatta kullanmaz.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 514 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 743 okur okuyacak.
  • 22 okur yarım bıraktı.