Christy Brown

Yazar 8,5/10 · 2079 Oy · 2 kitap · 7740 okunma ·  243 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

243 okur beğendi.
2.079 puanlama · 522 alıntı
0 haber · 8.603 gösterim
7.740 okur kitaplarını okudu.
3.271 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
115 okur kitaplarını şu anda okuyor.
126 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Christy Brown'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Christy Brown'un Biyografisi

Christy Brown (5 Haziran 1932 – 6 Eylül 1981), İrlandalı yazar ve ressam 23 çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin'de doğmuştur.Beyin Felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşamıştır. Doktorlar, başlangıçta C.Brown'un zihinsel olarak özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir. Fakat annesi doktorların sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı. Annesinin bu çabaları sonuç verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylelikle yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.rnrnYaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda'nın tanınmış yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır.rnrnKendi hayat hikâyesini yazdığı Sol Ayağım (My Left Foot) adlı eseri filme alınmıştır. Baş rolünü Daniel Day-Lewis'in oynadığı Sol Ayağım filmi büyük bir başarı kazanmıştır. Bu tarzda yazdığı diğer kitabı da (Dream All The Days) en çok satanlar listesine girmiştir.rnrnLondra'ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika'ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin'de geçirdi.rnrnChristy Brown 1981'de öldü. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu belirtiyor.

Christy Brown'un Kitapları Kitap Ekle

1. Sol Ayağım (Sol Ayağım - 1)
8,5/ 10  (2.010 Oy) ·  7.542 Okunma
2. Her Gün Hüzün (Sol Ayağım - 2)
5,9/ 10  (69 Oy) ·  198 Okunma
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap
Daha önce pek fazla okumuyordum. Kitaplar evimizde pek sık görülmezdi. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihnimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

O benim için bir anneden daha fazlasıydı; savaştaki silah arkadaşımdı.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)
Aysel, bir alıntı ekledi.
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalnızdım, kendi dünyama hapsolmuştum, diğerleriyle iletişim kuramıyordum; varlığımı onların varlığından ayıran, beni onların hayatı ve faaliyetleri dışında tutan camdan bir duvar vardı sanki.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
 07 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Tony, bana dünyadaki her şeyi Tanrı'nın inşa ettiğini söylediğinde, ona pis bir yalancı olduğunu söyledim, çünkü babam, evleri sadece duvar ustalarının yapabileceğini söylemişti ve Tanrı'nın duvar ustası olmadığını biliyordum.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 28)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 28)
Yase~, bir alıntı ekledi.
22 Haz 2015 · İnceledi

Herkesin yapacak bir şeyi vardı, onları meşgul edecek, zihinlerini ve ellerini faal tutacak şeyler. Hayatlarını bir bütün kılacak ilgi alanları, faaliyetleri ve amaçları vardı; bütün bunlar enerjilerine doğal bir kaynak ve doğal bir ifade ortamı sağlıyordu. Benimse yalnızca sol ayağım vardı.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 81)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 81)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aynadan nefret eder ve korkar olmuştum. Bana çok fazla şey anlatıyor gibiydi.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 44 - Nokta Kitap)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 44 - Nokta Kitap)
Derya Yalınkılıç, bir alıntı ekledi.
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayaller
Hayallerim gerçekleştiremeyeceğim kadar büyüktü.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown
°°Vaveyla°°, bir alıntı ekledi.
 13 Ağu 2017 · İnceledi

Bunu yaşayan kadınlar maalesef varlar =(
Daha fazla mutfak eşyasının kırılması, ayak kayması, boğuşma; annesinin nefessiz kalmış ancak çaresiz ve ısrarlı sesi:
"Yapma... Hayır, oraya vurma... İçimde bir bebek var..."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 28)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 28)
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Çocukken sakatlığımın bilincine vardığımda acı acı ağlamıştım. Artık ağlamıyordum; gözyaşlarının ferahlatıcılığını bile yaşayamıyordum. Bütün acım içimdeydi.

Sol Ayağım, Christy Brown (84)Sol Ayağım, Christy Brown (84)
Bütün Alıntıları Göster

Christy Brown ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Christy Brown, miyopati hastası olan kardeşimin büyük ilgi duyduğu, kitaplarını,kitaplarından uyarlanan filmlerıni büyük bi zevkle izlediği ve izlemem için benı de teşvik ettiği yazarlardan biri. "Sol ayağım" adlı kıtabını okuduktan sonra bana uzun uzun anlatmış kitap üzerinde yorum yapmıştık kardeşimle.
Malatya'da yaşıyorum. Kardeşim internetten bu kıtabı araştırmış ve bı an once ona almam için çok sıkıştırmıştı beni :) Malatya da girmediğim kitapçı kalmadı ve ben bu kıtabı bu şehırde bulamadım,evet yanlış duymuyorsunuz. O aralar Çanakkalede üniversite okuyordum. Çanakkale'de bi akşam saatınde küçük bi alışveriş için girdiğim bi markette tesadüfen bu kıtabı gördum. Malatya'da gunlerce aradıgım bu kitap işte karşımdaydı. Kıtabını almakla kalmamalı filmini de almalıydm kardeşim için. Ona büyük bi süpriz olacaktı . . .
Malatya'ya döndüğümde kıtabı verdım çok mutlu oldu . . Filmini de birlıkte seyrettık
Sol Ayağım'da anlatılan yaşanmışlıklar, hem kardeşimin gözunde hem de benım gözümde azmin zaferi'ydi. Brown'un annesının kendısıyle ilgilenişi, o büyük desteği kardeşimi ve benı çok etkıledı.
Hastalığından dolayı kollarını özgürce hareket ettiremeyen kardeşim, bu kıtabı okurken önüne bi sehpa çekmemızı ıster kıtabı uzerıne koydurtur,sayfaları seri bi şekılde okur ve diğer sayfaya geçmek istediğinde o gür sesiyle 'ablaaa gel sayfayı çevir' derdi. :)
Kardeşimi bu derece etkıleyen kıtap , ıkımızınde okudugu kıtapların bulunduğu rafta ilk sıralarda dizili duruyor halen. . .
Hayat hıkayesının uzerınden uzuuun yıllar geçmiş olsada kardeşimi bu denlı etkıleyebıldıgı, bu denlı itinayla okudugu,büyük bi ilgiyle ızledığı filmi için Teşekkürler Christy Brown dyorum..
Ve gözlerim dolu dolu yazdıgım bu satırları artık sonlandırıyorum.
Kalbimizdesin Canım Kardeşim. . :(