Chuck Pfarrer

Chuck Pfarrer

Yazar
7.5/10
12 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
700
Gösterim
Adı:
Chuck Pfarrer
Unvan:
Amerikalı Romancı ve Senarist
Doğum:
Boston , Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 13 Nisan 1957
Kendisine hiçbir zaman hayallerinin onları gerçekleştirmek için ne kadar büyük olup olmadığını sormamıştı...
Durum basitti, asıl acıyan kalbiydi ama bu acı fiziksel ağrılara dönüşmüştü çünkü acının kurbanı, acı çektiğini inkar etmek için tüm gücüyle savaşıyordu.
"Bolivya'da zenginler çok zengin, fakirlerinse hiçbir şeyi yok. Yokluğu hor görüyorum. Tamahı hor görüyorum. Ama en çok da zorbalıktan, zulümden, tiranlıktan nefret ediyorum."
"Bugün... Bugün bir adamı öldürüyorsun."
Meran tekrar ateş etti; mermi Guevera'nın kalbine girerek onu derhal öldürdü.
Chuck Pfarrer
Sayfa 466 - Sonsuz Kitap
Dünyaya karşı sorumlulukları vardı. Benmerkezci olduğunu düşünmüyordu. Kendiyle gurur duyuyordu ama bu tehlikeli bir gurur değildi, meleklerin hissettiği günah kadardı.
Che'nin hayatını, yaşamını, ve sosyalizm uğruna savaşını anlatan şaheser bir kitap.Ki sadece bu değil aynı zamanda Hoyle ve Maria arasındaki aşk da bizi etkilemeye değer.Kitabın başlarını biraz sıkıcı buldum.Aslında bu genel olarak tüm kitapların kusuru diye düşünüyorum.Ama ortalarına geldiğimde ise iyi ki okumayı bırakmamışım diyebildim. Ayrıca yazar bu konuları düz bir biyografi gibi anlatmıyor ve bu olayları romanlaştırarak ve estetik bir dille önümüze koyuyor.Okurken yazarın dil uslübuna hayran kaldığım ve ortalarına geldiğimde ise sayfalarına bakmaksızın okuduğum bir kitap.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim...
Kübaya devrimi getiren kübayi amerikan emperyalizmine karşı savunan bir önderin halk ile nasıl bütünleştiği ve sosyalist bir sistemin nasıl uygulanacağı 'nin en güzel örneği
Eğer Ernesto CHE Guevara hakkında herhangi bir bilgi birikiminiz yoksa "Che'yi Öldürmek" tercih edeceğiniz bir kitap olmamalı. Amacınız Guevara'nın hayatını, karakterini, ideolojisini öğrenmekse başka kaynaklara başvurmanızda fayda var.
Bu kitap Guevara'nın ideolojisini anlatmaktan ziyade, o ideolojiyi Bolivya'da yaymaya çalışırken yakalanma sürecini ele alıyor. Ancak Guevara ve gerilla yaşantısı değil, daha çok onların çevrelerinde gelişen olaylar merkeze alınmış. CIA, Bolivya yönetimi ve KGB'nin yakalama sürecindeki operasyonlarını merak ediyorsanız gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.
Bu arada şunu da belirtmeden edemeyeceğim; Chuck Pfarrer'ın aslında bir Amerikan askeri olması, yazarlığına hem olumlu yönde hem de olumsuz yönde yansımış. Asker olmanın getirdiği bir donanımla askeri olayları gayet iyi aktarabilmiş ancak Guevara konusunda pek de objektif olduğu söylenemez. CIA ajanı olan Hoyle'un yerden göğe kahramanlaştırılması, Guevera'nın bazı bölümlerde adî bir insanmış gibi yansıtılması ve bunun okuyucuya bu kadar keskin verilmesi rahatsız ediciydi.
Taraflı olduğunu düşündüğüm bu anlatıma rağmen Commandante Ernesto CHE Guevara'nın yakalanış süreci hayli etkileyiciydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chuck Pfarrer
Unvan:
Amerikalı Romancı ve Senarist
Doğum:
Boston , Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 13 Nisan 1957

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.