Çiğdem Dürüşken

Yazar 8,9/10 · 11 Oy · 6 kitap · 19 okunma ·  7 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Çiğdem Dürüşken
  • Unvan:
    İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı
  • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

7 okur beğendi.
11 puanlama · 11 alıntı
0 haber · 1.769 gösterim
19 okur kitaplarını okudu.
49 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Çiğdem Dürüşken'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Çiğdem Dürüşken'in Biyografisi

İstanbul Üniversitesi- Edebiyat Fakültesi, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan 1984 yılında mezun oldu. Aynı Anabilim Dalında, 1987 yılında "Seneca'nın De Providentia'sında Tanrı ve İnsan" konulu teziyle, Yüksek Lisans’ını; 1990 yılında, "Quintilianus'ta Çocuk ve Yetişkin Eğitimi, ve Günümüzle Bağlantıları" teziyle, Doktora’sını tamamladı. Bu süreçte, İstanbul-İtalyan Kültür Derneğinden kazandığı öğrenim bursuyla, 'Universita Italiana Per Stranieri (Perugia)' de araştırmalarda bulundu ve 'Universita Italiana per Stranieri'den aldığı bursla, aynı Üniversitede gerçekleştirilen "Latina Lingua e Cultura" başlıklı seminerlere katıldı. 1991 yılında Yardımçı Doçent oldu. 1993 yılının 7-22 Temmuz tarihleri arasında, Olympia- Uluslararası Olimpik Akademi'de düzenlenen "Olimpizm Felsefesi" konulu toplantılara, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi-Olimpik Akademi Kurulu aracılığıyla, Türkiye’yi temsilen katıldı. 1995 yılında Doçent; 2001 yılında Profesör unvanını aldı.

Çalışma konuları, Latince Gramer, Yunan- Roma Düşünce Tarihi, Roma Dini ve Rhetorica Eğitimi üzerinde temellenmiş olup Antikçağ'da, özellikle Sokrates öncesi düşünürlerin metinlerindeki Eski Yunanca felsefe kavramlarıyla ve Hellenistik Dönem ve Ortaçağ’daki Latince Felsefe terimbilimiyle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Ayrıca, Yunan-Roma Klasiklerinin dilimize kazandırılması için kaynak dilden çeviri çalışmalarını da sürdürmektedir.

Türk Eskiçağ Bilimler Enstitüsünün (Başk. Prof Dr. Ali Dinçol) Asli Üyesidir.

(1980-1984) İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Latin Dili ve Edebiyatı.

(1985-1987) Yüksek Lisans: Tez başlığı: “Seneca’nın De Providentia‘sında Tanrı ve İnsan” (Danışman: Prof. Dr. Müzehher Erim, İstanbul Üniversitesi)

(1988-) Istituto Italiano Di Cultura’dan aldığı bursla, İtalya, Perugia, Universita Italiana Per Stranieri’de, 2 aylık İtalyanca eğitimi aldı.

(1987-1990) Doktora: Tez başlığı: “Quintilianus’ta Çocuk ve Yetişkin Eğitimi ve Günümüzle Bağlantıları” (Prof. Dr. Müzehher Erim, İstanbul Üniversitesi)

(1990) Istituto Italiano Di Cultura’dan aldığı bursla, İtalya, Perugia, Universita Italiana Per Stranieri’de, 20 günlük Latina Lingua e Cultura seminerlerine katıldı.

(1993) Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi tarafından Türkiye’yi temsilen Yunanistan, Olympia’da düzenlenen toplantılara katıldı.

Çiğdem Dürüşken'in Kitapları Kitap Ekle

Aytaç G., bir alıntı ekledi.
 07 Oca 00:15

Unutmak için önce hatırlamak, hatırlamak için de önce unutmak gerekir. Çünkü hakikatin bir kolu hatırlamaksa, diğer kolu unutmaktır. Çünkü insan hem hatırlamaya hem de unutmaya yazgılı bir varlıktır.

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 201)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 201)
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
 06 Oca 23:17

Platon'a göre hayatı anlamlandırma çabası
Platon'un ahlakı en yüksek iyiye ulaşma çabası üzerine şekillenmiştir.Çünkü en yüksek iyi mutluluğun (eudaimōnia) kendisidir ve insanın tüm yaşam çabası mutlu olmaya yöneliktir. İnsanın mutlu olmasının anlamı, zihinsel istek ve eğilimlerinin tam olarak karşılanması, yani zihinsel doygunluğudur.Aslında bu anlamdaki bir doygunluk tüm Yunan ahlak anlayışının özüdür.Platon'da bu gelenek içinde yetişmiş bir filozof olarak her şeyden önce insanı en yüce iyiye götürecek, yani insanın ruhunu doygunluğa ulaştırıp ona mutluluğu tattıracak olan yolları araştırmıştır. Tıpkı Sokrates gibi o da insanın tüm davranışlarını bu mutlu sona ulaşmayı hedefleyecek şekilde ayarlamak gerektiğinin üzerinde durmuştur. Ona göre mutluluk, yani "iyi olma hali" herkesin isteyeceği bir şeydir, bu anlam da insanın yaşamdaki en anlamlı çabasıdır. Ama bu çabalamada en önemli konu, iyinin nerede bulunacağını görmektir.

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 192)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 192)
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
13 Oca 13:23

Epikuros için felsefe nedir?
Epikuros için felsefe "akıl yürütmelerle ve tartışmalarla mutlu bir hayata yönlendiren bir etkinliktir."Ona göre felsefe yapıyormuş gibi görünmekten ziyade gerçek felsefeciler olmak gerekir. Felsefi konuşmalar insanın ruh halini avareliğe sürüklemek yerine gerçekten sağlıklı kılmalıdır. Vücudu tedavi etmeyen bir ilacın nasıl hiçbir değeri yoksa, ruhu tedavi etmeyen bir felsefenin de aynı şekilde hiçbir değeri yoktur. Demek ki Epikuros'un felsefecisinin esas görevi, bir hekimin hasta vücutlara ilaç sunması gibi, hasta ruhlara ilaç sunmaktır.

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 285)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 285)
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
06 Oca 22:46

Platon'da ruhun ölümsüzlüğü
Şeyler onları terk etmemiz ve düşüncelerimizi idealara yükseltmemiz için sadece birer uyarıcıdır (Lat. stimulus), manalı birer metafordur, ideaların birer gölgesidir.Gölgeler, şeylerin işaretleridir ve bizi şeylerin varlığından haberdar ederler. Önceki kanatlarımızın bulunduğu sessiz, dilsiz kökü uyarırlar ve onu yeniden diriltmeye, kanatlandırmaya veya yeniden doğmaya teşvik ederler.Bir huzursuzluk hissettirirler önce, acı veren bir gıdıklanma; adeta uykudan uyandırmak, görülen rüyadan kaldırmak için atılan bir çimdik gibi. Kanatlara doğa tarafından ağır şeyleri yukarıya, ta havaya, yani tanrıların mesken tuttuğu yerlere kadar kaldıracak kuvvet bahşedilmiştir. Bu kuvvet Platon'da ki erõs'un (derin sevginin, yani aşkın) kendisidir; bu kuvvet, güzel şeylerin temaşasıyla başlayıp güzelin kendisi olan ideayı (güzellik) hatırlatarak sona eren ve böylece bizi idealar alemine götüren sevginin ta kendisidir.

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 188)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 188)
Alper Y, bir alıntı ekledi.
12 May 15:27

Cicero, De Oratore, 2.9.36
Historia vero testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis.
Tarih, geçmişin tanığı, hakikatin ışığı, yaşayan bir hafıza, hayatın öğretmeni, eskinin habercisidir.

Latince Güzel Sözler Antolojisi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 177)Latince Güzel Sözler Antolojisi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 177)
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
29 Ara 2017

Ölçülülük en iyi şeydir.
Zihninizi iyi bir şeyle meşgul edin. Düşüncesiz veya kaba olmayın.
Erkek çocukları kadar kız çocuklarını da eğitin.
Jimnastik yapın.
Konuşmacıdan ziyade dinleyici olun.
Erdeme dost, kötülüğe düşman olun. Adaletsizlikten kaçının.
Hazza yenik düşmeyin.
Hiçbir şekilde şiddete başvurmayın.
Kendi denginizle evlenin; çünkü karınız sizden üstün olursa, akrabaları efendiniz olur.
Zenginken kibirli olma, dara düşersen de kendini hakir görme.
Kaderin dönekliğine asaletle katlanmayı öğrenin.
Lindoslu Kleobulos (İ.Ö 600)

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 65 - Alfa)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 65 - Alfa)
Ali Ünal, bir alıntı ekledi.
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Asıl dinsiz, halkın inandığı tanrıları reddeden değil, halkın inançlarını tanrılara yükleyen adamdır.

Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 291)Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken (Sayfa 291)
Bütün Alıntıları Göster

Çiğdem Dürüşken kitap incelemeleri

Latince öğrenmeye başlangıç için güzel bir kitap. Türkçede bu kadar kapsamlı, detaylı bir Latince gramer kitabı var mı, bilmiyorum. Ama gayet anlaşılır, öğretici, keyifli bir kitap. Heveslenenlere önerilir. Bilinmesi gereken, Latince hayli çetin bir dil olduğu.

Batı felsefesi konusunda uzmanlaşmak isteyen ve batı felsefesinin köklerine nüfuz etmeye niyetli felsefecilere bilhassa önerilir. Başlıkta da belirtilmiş zaten: "Felsefecilere özel Latince".

"Descartes Latince Öğreniyor" başlığı, yeni bir Cin Ali vakasıyla mı karşı karşıyayız acaba, diye düşündürse de, Latince bilmeyenlerin, bu dil karşısında Cin Alileşecekleri göz önüne alındığında, başlığa ağız dolusu gülmeden önce, burada ince bir "gönderme"de bulunulduğunu anlamamız gerekir.

Antikçağ'ın lamba isi kokan odalarında, balmumundan tabletlere kazınan yazılardan çıkarılan bu bilgece deyişlerin her biri, doğanın, insanın, yaşamın ve kültürün en yalın ve en etkin anlatımlarıdır. Bu deyişler sayesinde, herkesin bildiği doğrular, bilgec düşünen, zeki, nüktedan ve her şeyden önce yaşam ustası olan edebiyatçıların dilinde yoğrularak kolay ve çarpıcı bir yöntemle aktarılır.

Mustafa Calp, Descartes Latince Öğreniyor'u inceledi.
19 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Latince öğrenmek isteyenler için gerçekten çok eğitici bir kitap, kesinlikle alabilirsiniz tavsiye ediyorum.

Latince öğrenirken aynı zamanda yanınızda Latince-Türkçe sözlük ve Latince bir kitap olsun. Ya da Latincesi ve Türkçesi olan bir kitap. Böylelikle hem öğrendiğiniz kelimelerin cümle içindeki çekimlerini daha iyi kavramış, hem de metinleri okurken daha iyi bir şekilde öğrendiğinizi anlamış olursunuz. Çünkü karşınıza ezberlediğiniz kelimeler çıkacak ve siz cümle çevirdikçe daha çok moral kazanıp bu dili öğrenmeye çalışacaksınız.

Cansu Aydın, Descartes Latince Öğreniyor'u inceledi.
14 Oca 20:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Roma hukukunda ilerlemek ve ilgimden dolayı aldığım bu kitap gerçekten çok kapsamlı ve öğretici.Kitabın sonuna geldiğinizde artık orta düzeyli çeviriler yapabiliyorsunuz.Çiğdem Dürüşken hocanın derslerine de girmeyi çok isterdim..