Clive Cussler

Clive Cussler

Yazar
8.1/10
542 Kişi
·
1.598
Okunma
·
73
Beğeni
·
5843
Gösterim
Adı:
Clive Cussler
Unvan:
Abd'li Macera Romancısı
Doğum:
Aurora, İllinois, ABD, 15 Temmuz 1931
Ölüm:
Scottsdale, Arizona, ABD, 24 Şubat 2020
ABD'li macera romancısıdır. En önemli karakteri deniz mühendisi, devlet ajanı ve maceracı Dirk Pitt'tir. Bir diğer karakteri ise Kurt Austin'dir. Yazarın pek çok kitabı arasında Titanik, Altın Buda, Sahra, Valhalla'nın Yükselişi ve Kayıp Kent gibi çok satanlar bulunur.

Hayatı
Clive Cussler, Aurora, Illinois'de doğdu. Çocukluğu burada geçen yazar iki yıl Pasadena Şehir Koleji'ne devam ettikten sonra, Kore Savaşı'nda hava kuvvetlerine girerek, Askeri Hava Nakliyat Servisi'nde uçuş teknisyeni ve uçak mühendisi olarak görev yaptı. Ordudan terhis olduktan sonra, ülkenin en ünlü reklam ajanslarından birinde, metin yazarı olarak hayata atıldı. Birkaç yıl sonra da sanat yönetmenliğine yükseldi.

Hollywood'da radyo ve televizyon reklam yazarlığı ve yapımcılığı yaptı. Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere uluslararası alanda çesitli ödüller kazandı. Cussler 1965 yılında roman yazmaya başladı. Dirk Pitt'in maceralarını konu alan ilk romanı 1973 yılında yayınlandı. 1996 yılında yayınlanan ilk belgesel eseri "Deniz Avcıları", Deniz Koleji Guvernörler Kurulu ve New York Devlet Üniversitesi tarafından doktora tezi olarak kabul edildi. Yine aynı eserle Mayıs 1997'de Edebiyat Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi. 1874 yılında kurulan kolej, o tarihten bu yana bu ödülü ilk kez vermiştir. Cussler'ın en çok satan 16. eseri Atlantis Bulundu Aralık 1999'da G. P. Putnum & Sons tarafından yayınlandı ve aylarca en çok satan kitaplar listesinde kaldı. 17. eseri Mavi Altın ve 20. eseri Valhalla'nın Yükselişi Ağustos 2001'de kitap piyasaya çıkmadan haftalarca önce Amazon.com'un en çok satan kitaplar listesinde, 1 numaraya çıktı.

Cussler'ın kitapları yüzden fazla ülkede kırk dile çevrilmişir ve yüz yirmi milyondan fazla, okuyucusu vardır. Cussler; batık gemileri bulup çıkarmakla, ün salmıştır. Ulusal Sualtı ve Denizcilik Kurumu'nun (NUMA) kurucusudur. Bu Amerikan denizcilik ve deniz kuvvetleri tarihi araştırması yapan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Cussler, denizcilik uzmanı ekibi ve NUMA gönüllüleri tarihi değeri olan altmıştan fazla, sualtında bulunan batık enkazın yerlerini keşfetmiştir. Buldukları batıkları kanıtlayıp belgeledikten sonra, bunların çıkarılma haklarını hiçbir kâr amacı gütmeden, üniversitelere ya da yetkili devlet kuruluşlarına, devretmektedirler. NUMA, denizcilik tarihi ve bağış yapma hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için, Eylül 1998'de bir internet sitesi kurmuştur. Su altında yaptığı olağanüstü keşifler nedeniyle, Lowell Thomas madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

1955 yılında Barbara Knight'la evlenen Cussler'ın; üç çocuğu ve iki torunu vardır. 24 Şubat 2020 tarihinde Scottsdale, Arizona'daki evinde ölmüştür.
400 syf.
·49 günde·8/10
Macera içeren kaliteli bir roman.
İstanbul - Moskova -Washington üçgeninde sürükleyici ve gemilerle ilgili bilgilerimizin artabileceği güzel bir eser. Amerika'nın araştırma kurumu NUMA'ya ait bir denizaltı kaçırılması ile başlayan, devamında büyük bir gemi tersanesi ve gemilere sahip Rus işadamı. Sebebi depreme dayandığı öngörülen tsunaminin yaptığı hasar ve ölümler. Rus Razov'un Rusya'da devlet başkanlığı için yaptığı hamleler, denizden çıkarılan bir hazine. Küresel ısınmaya sebep olarak dünyayı kurak ortama çekme istekleri. Dünyanın bağımlı olabileceği yeni bir enerji kaynağı ve bu karmaşık denklemde birbirine ilişkili yapılarla iyi kurgulanmış bir kitap. Yazarın okumuş olduğum diğer kitapları gibi sonu farklı biten bir yapısı var. Yakın zamanda nerdeyse kitaplarının büyük bir bölümünü satın aldığım Clive Cussler'in diğer kitaplarını da okumaya ağırlık vereceğim. Herkese iyi okumalar.
413 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin on üçüncü ve en güzel romanlarından biri. Yıllar önce Gladyatör aslı gemi Scaggs adlı kaptanıyla bir fırtınaya yakalanır ve bir adada mahsur kalır. Bu adada evlenen iki suçlunun torunları yıllar sonra sahneye çıkacaktır. Arthur Dorsett en büyük bağımsız elmas üreticisidir. Pasifik'te pek çok yerde bütün canlılar aniden ölmeye başlar. Dirk Pitt, Maeve Fletcher adında bir kadını ve bir kaç turisti kurtarır. İşi araştırdığında buna sebep olanın deniz altından gelen ses dalgaları olduğunu anlar. Bunu yapan Arthur Dorsett'tir. Niyeti çıkarabildiği kadar elması çıkarmak,ok ucuza satmak ve elmas piyasasını yok etmektir. Çünkü kendisi gizlice dünyadaki yakut, zümrüt gibi renkli taşların yüzde seksenini ele geçirmiştir. Ancak bu ses dalgaları engellenemezse Honolulu ve Oeau adasında 2 milyon insanı öldürecektir. Bunu engelleyebilecek tek kişi Pitt ve Giordino'dur ancak onlar da bir sal üzerinde Maeve ile birlikte ölüme terk edilmiştir. Pitt, Maeve'nin çocuklarınk kurtarmalı ve Maeve'nin babası Arthur'u öldürmelidir. Ancak acaba hayatta kalabilecek midir ve bu işi başarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
416 syf.
·4 günde·9/10
İslam'ın kutsallarini da katarak yazılan bu kitap gereken hassasiyette yazılmış bence. Ajanların müslüman olması vs detaylar iyi. Yazarın yazmak için detaylı bir çalışma yaptığı belli. Oregon serisi zaten süper hızlı olduğundan keyifle okunabilecek bir kitap. Tavsiye ederim.
384 syf.
·Beğendi·8/10
Umduğumdan daha içerikli, sürükleyici ve çevirisi başarılı bir roman. Karakter çeşitlemesi ve tasvirleri de zengin. Usta bir yazarın romanını okuyacaksınız.
381 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin on birinci ve en güzel romanlarından biri. İç Savaş zamanında bir konfederasyon gemisi, kuzeylilerden kaçar ve kaybolur. İçinde tarihi değiştirecek bir insan vardır. Yıllar sonra Mali'de bir kızıl akıntı oluşur. Bu akıntı durdurulamazsa çok kısa bir süre içerisinde dünyada hayat sona erecektir. Akıntının sebebi Yves Massarde adında bir Fransız'ın atık yok etme tesisidir. Bunu araştıran heyetten Dr. Eva Rojas'ın yolu Dirk Pitt ile kesişir. Dirk hayatını kurtarır ancak Mali'de esir düşer. Bu işe boğazına kadar batan Pitt, Giordino ve Sandecker, Rudi Gunn bu sıkıntıyı çözene kadar pek çok sorunu halletmelidir. Ancak karşılarında Yves Massarde, Mali'nin gerçek hakimi general Kazım, Birleşmiş Milletler sekreteri Hale'nin sevgilisi olan ajan İsmail Yerli ve pek çok insan vardır. Pitt hayatı pahasına bu kötü insanları engellemeye çalışır. Bu arada da yıllar önce Sahra'da kaybolan meşhur kadın pilot Kitty Mannock'un kendisi ve uçağına ulaşır. Bu uçak ile kayıp Texas gemisini ve içindeki tarihin en önemli Amerikan şahsiyetlerinden birini bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
592 syf.
·4 günde·Beğendi·5/10
Yaklaşık 35 tane macera ve bilim kurgu temalı kitabın yazarı olan Clive Cusslerin Kıskaç adlı romanı, yazarın ünlü karakteri Dirk Pitt’in başından geçen kurgusal olayların neticesinde yaşananları anlatıyor. Kitabın kurgusu güzel ama onu işlemesi zayıftı. Kurguyu şekillendirmek ve zenginleştirmek için bir çok dala ayırması belki de güzel bir düşünce ama bunları bir bütün halinde karşımıza sunamaması ve kopuklukların olması yazara eksi puan getirdi. Ki kitap da ‘ Ama, fakat ‘ kelimelerini çok sık kullanması da kötü bir izlenim yarattı. Diyalogların da Pitt ve arkadaşı Al arasında geçenler hariç çok kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim: çünkü çok sıradandı. Bir de tamamen ABD propagandası da yaptı.

Kitap hakkında daha detaylı inceleme blog sayfamda, okuyabilirsiniz:

https://www.hknkr.com/...c-clive-cussler.html
399 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarın Dirk pitt serisinden sonra araya bir fargo adventures ekleyip sonrada bu oregon files serisine başladım. Diğer kitapların aksine iyi karakterde kötü karakterde birden fazla olunca biraz okurken takibi zorlaştırıyor. Kim kimdir oturtmak sorun biraz. Ama yine de okunması ve sürükleyiciliği güzel
399 syf.
Kitap pek Clive Cussler'in tarzı değil. Zaten iki kişi yazdıklarını görüyorsunuz. İkinci yazarın adı küçük yazılmış ve Clive'ın pazarlama adı kullanışmış.

Daha önce birer Dirk Pitt macerası olan "Treasure" ve "Raise The Titanic" isimli kitapları Clive Cussler'in kaleminden okumuş ve gayet beğenmiştim. Bu kitabı da görünce alayım dedim, ama aldığıma pişman oldum. Clive Cussler ağabey keşke hiç bu ortaklıklara girişmese de kendi ürününü kendisi ortaya koysaymış. Eminim aynı macera Dirk Pitt ile daha da kaliteli olabilirmiş. açıkçası bir Clive Cussler takipçisi olarak pek sevmedim bunu.

Artı yayınevi de değişik. önceki kitaplarRemzi Kitabevi'nden çıkmışken bu Altın Kitaplar'dan çıkmış.

Son söz diyeceğim o ki bir Clive Cussler takipçisi iseniz bu kitabı okumanız gereksizdir. Başka kitaplara yöneliniz.
560 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dirk Pitt serisinin on ikinci ve oldukça güzel bir romanı. Peru civarında bir arkeolojik araştırma yapan ekipten iki kişi kaybolur ve en yakın yardım edebilecek insanlar Pitt ve Giordino'dur. İşin içine NUMA girince işler değişir. Aslında yapılan araştırmanın içinde bir köstebek vardır ve niyet tarihi eser kaçakçılığıdır. Bu yüzden Pitt'in peşine düşerler ancak Pitt kurtulur. Zamanında İnka'ların gizli bir yere yerleştirdiği tonlarca altın ve tarihi eser mevcuttur. Bunun peşinde olan isimler ise görünürde çok saygın bir kuruluş olan Zolar International'dır. Gümrük ve FBI peşlerine düşmüş ama hiç yakalayamamıştır. En sonunda hazinenin yeri belli olur. Meksika Körfezi'ndedir ama Zolar'lar hem hazineyi kaçırıp hem de Rudi Gunn, Loren Smith'i kaçırır. Yaptıkları yanına kar mı kalacaktır yoksa Dirk Pitt onlarla başa çıkmanın bir yolunu bulabilecek midir? Kızılderili olan Billy Yuma Pitt'e yardım edebilecek midir? Yeraltı nehri üzerinden gizli bir mağaraya girmek ve pek çok insanın hayatını kurtarmak mümkün müdür? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
352 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin beşinci ve en güzel romanlarından biri. Vixen 03 kodlu bir uçak taşıdığı tehlikeli yükle bir göle düşer ve tüm çabalara rağmen bulunamaz. Bu arada Güney Afrika'da Afrika Devrim Ordusu lideri Lusana'ya bir komplo kurulmuştur. Bu operasyonun adı Yabangülü Operasyonudur. Eski bir gemi ailesi ADO tarafından öldürülen İskoç çavuş Patrick tarafından bir nehir içerisinden geçirilecek ve Amerika'nın en önemli simgelerini topa tutacaktır. Ancak burada kullanılacak olan mermilerden ikisi Vixen 03'ten kaçırılan ve etkisi yüz yıllar sürecek son derece etkili bir biyolojik silah olan Çabuk Ölüm kod adlı bir silah mermisidir. Uçağın enkazını tesadüfen bulan Dirk Pitt ve NUMA bu işe sonuna kadar bulaşır. Acaba ABD bir biyolojik felakete maruz kalmadan bu işi engelleyebilecek midir? Yabangülü operasyonunun gerçek planlayıcısını bulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Clive Cussler
Unvan:
Abd'li Macera Romancısı
Doğum:
Aurora, İllinois, ABD, 15 Temmuz 1931
Ölüm:
Scottsdale, Arizona, ABD, 24 Şubat 2020
ABD'li macera romancısıdır. En önemli karakteri deniz mühendisi, devlet ajanı ve maceracı Dirk Pitt'tir. Bir diğer karakteri ise Kurt Austin'dir. Yazarın pek çok kitabı arasında Titanik, Altın Buda, Sahra, Valhalla'nın Yükselişi ve Kayıp Kent gibi çok satanlar bulunur.

Hayatı
Clive Cussler, Aurora, Illinois'de doğdu. Çocukluğu burada geçen yazar iki yıl Pasadena Şehir Koleji'ne devam ettikten sonra, Kore Savaşı'nda hava kuvvetlerine girerek, Askeri Hava Nakliyat Servisi'nde uçuş teknisyeni ve uçak mühendisi olarak görev yaptı. Ordudan terhis olduktan sonra, ülkenin en ünlü reklam ajanslarından birinde, metin yazarı olarak hayata atıldı. Birkaç yıl sonra da sanat yönetmenliğine yükseldi.

Hollywood'da radyo ve televizyon reklam yazarlığı ve yapımcılığı yaptı. Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere uluslararası alanda çesitli ödüller kazandı. Cussler 1965 yılında roman yazmaya başladı. Dirk Pitt'in maceralarını konu alan ilk romanı 1973 yılında yayınlandı. 1996 yılında yayınlanan ilk belgesel eseri "Deniz Avcıları", Deniz Koleji Guvernörler Kurulu ve New York Devlet Üniversitesi tarafından doktora tezi olarak kabul edildi. Yine aynı eserle Mayıs 1997'de Edebiyat Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi. 1874 yılında kurulan kolej, o tarihten bu yana bu ödülü ilk kez vermiştir. Cussler'ın en çok satan 16. eseri Atlantis Bulundu Aralık 1999'da G. P. Putnum & Sons tarafından yayınlandı ve aylarca en çok satan kitaplar listesinde kaldı. 17. eseri Mavi Altın ve 20. eseri Valhalla'nın Yükselişi Ağustos 2001'de kitap piyasaya çıkmadan haftalarca önce Amazon.com'un en çok satan kitaplar listesinde, 1 numaraya çıktı.

Cussler'ın kitapları yüzden fazla ülkede kırk dile çevrilmişir ve yüz yirmi milyondan fazla, okuyucusu vardır. Cussler; batık gemileri bulup çıkarmakla, ün salmıştır. Ulusal Sualtı ve Denizcilik Kurumu'nun (NUMA) kurucusudur. Bu Amerikan denizcilik ve deniz kuvvetleri tarihi araştırması yapan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Cussler, denizcilik uzmanı ekibi ve NUMA gönüllüleri tarihi değeri olan altmıştan fazla, sualtında bulunan batık enkazın yerlerini keşfetmiştir. Buldukları batıkları kanıtlayıp belgeledikten sonra, bunların çıkarılma haklarını hiçbir kâr amacı gütmeden, üniversitelere ya da yetkili devlet kuruluşlarına, devretmektedirler. NUMA, denizcilik tarihi ve bağış yapma hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için, Eylül 1998'de bir internet sitesi kurmuştur. Su altında yaptığı olağanüstü keşifler nedeniyle, Lowell Thomas madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

1955 yılında Barbara Knight'la evlenen Cussler'ın; üç çocuğu ve iki torunu vardır. 24 Şubat 2020 tarihinde Scottsdale, Arizona'daki evinde ölmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 73 okur beğendi.
  • 1.598 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 722 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları