Clive Cussler

Clive Cussler

Yazar
8.0/10
244 Kişi
·
770
Okunma
·
44
Beğeni
·
4.443
Gösterim
Adı:
Clive Cussler
Unvan:
Abd'li Macera Romancısı
Doğum:
Aurora, İllinois, 15 Temmuz 1931
Clive Cussler (d. 15 Temmuz 1931, Aurora, Illinois) , ABD'li macera romancısıdır. En önemli karakteri deniz mühendisi, devlet ajanı ve maceracı Dirk Pitt'tir. Bir diğer karakteri ise Kurt Austin'dir. Yazarın pek çok kitabı arasında Titanik, Altın Buda, Sahra, Valhalla'nın Yükselişi ve Kayıp Kent gibi çok satanlar bulunur.

Hayatı
Clive Cussler, Aurora, Illinois'de doğdu. Çocukluğu burada geçen yazar iki yıl Pasadena Şehir Koleji'ne devam ettikten sonra, Kore Savaşı'nda hava kuvvetlerine girerek, Askeri Hava Nakliyat Servisi'nde uçuş teknisyeni ve uçak mühendisi olarak görev yaptı. Ordudan terhis olduktan sonra, ülkenin en ünlü reklam ajanslarından birinde, metin yazarı olarak hayata atıldı. Birkaç yıl sonra da sanat yönetmenliğine yükseldi.

Hollywood'da radyo ve televizyon reklam yazarlığı ve yapımcılığı yaptı. Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere uluslararası alanda çesitli ödüller kazandı. Cussler 1965 yılında roman yazmaya başladı. Dirk Pitt'in maceralarını konu alan ilk romanı 1973 yılında yayınlandı. 1996 yılında yayınlanan ilk belgesel eseri "Deniz Avcıları", Deniz Koleji Guvernörler Kurulu ve New York Devlet Üniversitesi tarafından doktora tezi olarak kabul edildi. Yine aynı eserle Mayıs 1997'de Edebiyat Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi. 1874 yılında kurulan kolej, o tarihten bu yana bu ödülü ilk kez vermiştir. Cussler'ın en çok satan 16. eseri Atlantis Bulundu Aralık 1999'da G. P. Putnum & Sons tarafından yayınlandı ve aylarca en çok satan kitaplar listesinde kaldı. 17. eseri Mavi Altın ve 20. eseri Valhalla'nın Yükselişi Ağustos 2001'de kitap piyasaya çıkmadan haftalarca önce Amazon.com'un en çok satan kitaplar listesinde, 1 numaraya çıktı.

Cussler'ın kitapları yüzden fazla ülkede kırk dile çevrilmişir ve yüz yirmi milyondan fazla, okuyucusu vardır. Cussler; batık gemileri bulup çıkarmakla, ün salmıştır. Ulusal Sualtı ve Denizcilik Kurumu'nun (NUMA) kurucusudur. Bu Amerikan denizcilik ve deniz kuvvetleri tarihi araştırması yapan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Cussler, denizcilik uzmanı ekibi ve NUMA gönüllüleri tarihi değeri olan altmıştan fazla, sualtında bulunan batık enkazın yerlerini keşfetmiştir. Buldukları batıkları kanıtlayıp belgeledikten sonra, bunların çıkarılma haklarını hiçbir kâr amacı gütmeden, üniversitelere ya da yetkili devlet kuruluşlarına, devretmektedirler. NUMA, denizcilik tarihi ve bağış yapma hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için, Eylül 1998'de bir internet sitesi kurmuştur. Su altında yaptığı olağanüstü keşifler nedeniyle, Lowell Thomas madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

44 yıldır Barbara Knight'la evli olan Cussler'ın; üç çocuğu ve iki torunu vardır. Karısıyla birlikte; zamanının çoğunu, Colorado dağları ve Arizona çöllerinde geçirmektedir.
''En üstün başarı savaşarak zapt etmek değildir,'' dedi. ''En üstün başarı düşmanının direncini savaşmadan kırmaktır.''
Tarihin bazı bölümleri zamanın dokusuna öyle işlenir ve o kadar mükemmel bir şekilde biçimlenir ki, asla kopyalanamazlar. Kusursuz zamanlaması olan bir güç tarafından yazılmış gibi görünen, sınır tanımayan sahnelerde kutsanan bu anlar filmlere alınmak, hatırlanmak ve gelecek yüzyıllara ışık tutmak için vardır.
''Bana bu onuru bahşedecek olursanız nişanlınız için mükemmel taşı ararım. Hanımefendinin gözleri ne renk.''
''Mercan yeşili''
''Peki, saçları?''
''Sarı. Başak sarısı.''
''Yüzünüzdeki tebessümden nişanlınızın güzelliğini zihnimde resmedebiliyorum.''
''Onu onla çarpın.''
413 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin on üçüncü ve en güzel romanlarından biri. Yıllar önce Gladyatör aslı gemi Scaggs adlı kaptanıyla bir fırtınaya yakalanır ve bir adada mahsur kalır. Bu adada evlenen iki suçlunun torunları yıllar sonra sahneye çıkacaktır. Arthur Dorsett en büyük bağımsız elmas üreticisidir. Pasifik'te pek çok yerde bütün canlılar aniden ölmeye başlar. Dirk Pitt, Maeve Fletcher adında bir kadını ve bir kaç turisti kurtarır. İşi araştırdığında buna sebep olanın deniz altından gelen ses dalgaları olduğunu anlar. Bunu yapan Arthur Dorsett'tir. Niyeti çıkarabildiği kadar elması çıkarmak,ok ucuza satmak ve elmas piyasasını yok etmektir. Çünkü kendisi gizlice dünyadaki yakut, zümrüt gibi renkli taşların yüzde seksenini ele geçirmiştir. Ancak bu ses dalgaları engellenemezse Honolulu ve Oeau adasında 2 milyon insanı öldürecektir. Bunu engelleyebilecek tek kişi Pitt ve Giordino'dur ancak onlar da bir sal üzerinde Maeve ile birlikte ölüme terk edilmiştir. Pitt, Maeve'nin çocuklarınk kurtarmalı ve Maeve'nin babası Arthur'u öldürmelidir. Ancak acaba hayatta kalabilecek midir ve bu işi başarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
384 syf.
·Beğendi·8/10
Umduğumdan daha içerikli, sürükleyici ve çevirisi başarılı bir roman. Karakter çeşitlemesi ve tasvirleri de zengin. Usta bir yazarın romanını okuyacaksınız.
190 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dirk Pitt serisinin ikinci ve oldukça güzel romanı. Yunan kıyılarında NUMA gemisi İlk Girişim, yarbay Rudi Gunn emrinde Bilmece adlı bir evrimsel balığı aramaktadır. Ancak bu arada Amerikan havaalanına 1. Dünya Savaşı'ndan kalma bir Alman Albatros uçağı tarafından saldırı düzenlenir. Olay yerine yakın olan Pitt ve Giordino uçağa hasar verirler. Bu arada Pitt, Teri adlı bir kız ile tanışır. Amcası Bruno Von Till oldukça zengin bir adamdır ancak Pitt ile anlaşamaz hatta öldürmeye kalkar. Bruno Von Till, Albatros'un sahibidir ve NUNA gemisinin gitmesini istemektedir. Bunun sebebini Pitt, Zacharius adında bir Federal Narkotik görevlisi ile tanışınca öğrenir. Çok büyük bir suç şebekesi vardır ve bunu engelleyebilecek tek adam Pitt'dir. Acaba bu konuda başarılı olabilecek midir? Bruno Von Till gerçekte kimdir? Bir solukta okunan bir roman.
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ilk kitaptır. Edebiyat dünyasına girişimi sağlayan bir romandır.
Serinin, Isaac Bell serisinin ilk romanı olan bu roman macera ve aksiyon dolu. Geçmiş ile geleceğin yazar bir arada veriyor. Bu seriye hayran kaldım diyebilirim. Clive Cussler'ın bence her serisi her kitabı Okunmaya değerdir.
352 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin beşinci ve en güzel romanlarından biri. Vixen 03 kodlu bir uçak taşıdığı tehlikeli yükle bir göle düşer ve tüm çabalara rağmen bulunamaz. Bu arada Güney Afrika'da Afrika Devrim Ordusu lideri Lusana'ya bir komplo kurulmuştur. Bu operasyonun adı Yabangülü Operasyonudur. Eski bir gemi ailesi ADO tarafından öldürülen İskoç çavuş Patrick tarafından bir nehir içerisinden geçirilecek ve Amerika'nın en önemli simgelerini topa tutacaktır. Ancak burada kullanılacak olan mermilerden ikisi Vixen 03'ten kaçırılan ve etkisi yüz yıllar sürecek son derece etkili bir biyolojik silah olan Çabuk Ölüm kod adlı bir silah mermisidir. Uçağın enkazını tesadüfen bulan Dirk Pitt ve NUMA bu işe sonuna kadar bulaşır. Acaba ABD bir biyolojik felakete maruz kalmadan bu işi engelleyebilecek midir? Yabangülü operasyonunun gerçek planlayıcısını bulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
560 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dirk Pitt serisinin on ikinci ve oldukça güzel bir romanı. Peru civarında bir arkeolojik araştırma yapan ekipten iki kişi kaybolur ve en yakın yardım edebilecek insanlar Pitt ve Giordino'dur. İşin içine NUMA girince işler değişir. Aslında yapılan araştırmanın içinde bir köstebek vardır ve niyet tarihi eser kaçakçılığıdır. Bu yüzden Pitt'in peşine düşerler ancak Pitt kurtulur. Zamanında İnka'ların gizli bir yere yerleştirdiği tonlarca altın ve tarihi eser mevcuttur. Bunun peşinde olan isimler ise görünürde çok saygın bir kuruluş olan Zolar International'dır. Gümrük ve FBI peşlerine düşmüş ama hiç yakalayamamıştır. En sonunda hazinenin yeri belli olur. Meksika Körfezi'ndedir ama Zolar'lar hem hazineyi kaçırıp hem de Rudi Gunn, Loren Smith'i kaçırır. Yaptıkları yanına kar mı kalacaktır yoksa Dirk Pitt onlarla başa çıkmanın bir yolunu bulabilecek midir? Kızılderili olan Billy Yuma Pitt'e yardım edebilecek midir? Yeraltı nehri üzerinden gizli bir mağaraya girmek ve pek çok insanın hayatını kurtarmak mümkün müdür? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
381 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin on birinci ve en güzel romanlarından biri. İç Savaş zamanında bir konfederasyon gemisi, kuzeylilerden kaçar ve kaybolur. İçinde tarihi değiştirecek bir insan vardır. Yıllar sonra Mali'de bir kızıl akıntı oluşur. Bu akıntı durdurulamazsa çok kısa bir süre içerisinde dünyada hayat sona erecektir. Akıntının sebebi Yves Massarde adında bir Fransız'ın atık yok etme tesisidir. Bunu araştıran heyetten Dr. Eva Rojas'ın yolu Dirk Pitt ile kesişir. Dirk hayatını kurtarır ancak Mali'de esir düşer. Bu işe boğazına kadar batan Pitt, Giordino ve Sandecker, Rudi Gunn bu sıkıntıyı çözene kadar pek çok sorunu halletmelidir. Ancak karşılarında Yves Massarde, Mali'nin gerçek hakimi general Kazım, Birleşmiş Milletler sekreteri Hale'nin sevgilisi olan ajan İsmail Yerli ve pek çok insan vardır. Pitt hayatı pahasına bu kötü insanları engellemeye çalışır. Bu arada da yıllar önce Sahra'da kaybolan meşhur kadın pilot Kitty Mannock'un kendisi ve uçağına ulaşır. Bu uçak ile kayıp Texas gemisini ve içindeki tarihin en önemli Amerikan şahsiyetlerinden birini bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
334 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin dördüncü romanı. Oldukça güzel bir macera romanı. Pitt, Rusya sınırları içinde bir maden uzmanının hayatını kurtarır. Bu uzman Gene Seagram'ın yöneticisi olduğu ve direk ABD başkanına bağlı Meta Bölümü için çalışmaktadır. Araştırma füzeleri engelleyecek bir Sicilya Savunması sistemi için gerekli olan Bizanyum adında bir elementle ilgilidir. Bunun Rusya'dan çalınıp Titanik gemisi ile battığı düşünülmektedir. Dirk Pitt ve ekibi tesadüfen girdikleri bu olayda Titanik'i kurtarma görevini üstlenir. Ancak Sovyetler de işin içindedir. Albay Prevlov, Titanik'i ele geçirmek istemektedir. Ve Titanik kurtarma ekibinde Altın ve Gümüş kod adlı iki Rus ajanı vardır. Acaba Titanik sağ salim New York şehrine getirilebilecek midir? Ruslarla olan savaşı kim kazanacaktır? Bizanyum bulunabilecek midir? Pitt, Giordino ve Sandecker bu işten sıyrılabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Clive Cussler'ın kitaplarının insana birşeyler katmasına bayılıyorum. Her kitapta mutlaka birşeyler öğreniyorsun. Kutup kaymasında da doğanın karşısında insanoğlunun ne kadar aciz olduğu bir kere daha ortaya çıkıyor. Tempo hiç düşmeden sayfalar nasıl bitti anlamadım. Kesinlike tavsiye ederim.
302 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dirk Pitt serisinin ilk romanı. Pitt, Hawaii'de denizde sarı bir cisim görür ve onu alır. İçerisinde bir süre önce Pasifik Girdabı denen yerde kaybolan nükleer denizaltı Starbuck'un kaptanı Dupree'nin yazdığı notlar vardır. Ama burada yazılanlar pek gerçeğe benzememektedir. Öncelikle koordinatlar uyumsuzdur. Bu bulduğu kağıtlar yüzünden NUMA başkanı James Sandecker tarafından deniz kuvvetleri emrine verilir. Görevi Starbuck'ı bulmak ve kurtarmaktır. Bu arada iki üç kere ölümden döner. Hayatını Summer adlı bir kız kurtarır. Ancak işin boyutları sanıldığından saha vahimdir. Su altında bir mağara, solungaçlı adamlar, Pasifik girdabındaki büyük sigorta yolsuzluğu ve sarı gözlü bir dev. Starbuck'ı kurtarmak için çok az zamanları vardır çünkü bir nükleer füze ile yok edilecektir. Ve acaba sarı gözlü devin gazabından yakın arkadaşı Al Giordino ile beraber kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Clive Cussler
Unvan:
Abd'li Macera Romancısı
Doğum:
Aurora, İllinois, 15 Temmuz 1931
Clive Cussler (d. 15 Temmuz 1931, Aurora, Illinois) , ABD'li macera romancısıdır. En önemli karakteri deniz mühendisi, devlet ajanı ve maceracı Dirk Pitt'tir. Bir diğer karakteri ise Kurt Austin'dir. Yazarın pek çok kitabı arasında Titanik, Altın Buda, Sahra, Valhalla'nın Yükselişi ve Kayıp Kent gibi çok satanlar bulunur.

Hayatı
Clive Cussler, Aurora, Illinois'de doğdu. Çocukluğu burada geçen yazar iki yıl Pasadena Şehir Koleji'ne devam ettikten sonra, Kore Savaşı'nda hava kuvvetlerine girerek, Askeri Hava Nakliyat Servisi'nde uçuş teknisyeni ve uçak mühendisi olarak görev yaptı. Ordudan terhis olduktan sonra, ülkenin en ünlü reklam ajanslarından birinde, metin yazarı olarak hayata atıldı. Birkaç yıl sonra da sanat yönetmenliğine yükseldi.

Hollywood'da radyo ve televizyon reklam yazarlığı ve yapımcılığı yaptı. Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere uluslararası alanda çesitli ödüller kazandı. Cussler 1965 yılında roman yazmaya başladı. Dirk Pitt'in maceralarını konu alan ilk romanı 1973 yılında yayınlandı. 1996 yılında yayınlanan ilk belgesel eseri "Deniz Avcıları", Deniz Koleji Guvernörler Kurulu ve New York Devlet Üniversitesi tarafından doktora tezi olarak kabul edildi. Yine aynı eserle Mayıs 1997'de Edebiyat Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi. 1874 yılında kurulan kolej, o tarihten bu yana bu ödülü ilk kez vermiştir. Cussler'ın en çok satan 16. eseri Atlantis Bulundu Aralık 1999'da G. P. Putnum & Sons tarafından yayınlandı ve aylarca en çok satan kitaplar listesinde kaldı. 17. eseri Mavi Altın ve 20. eseri Valhalla'nın Yükselişi Ağustos 2001'de kitap piyasaya çıkmadan haftalarca önce Amazon.com'un en çok satan kitaplar listesinde, 1 numaraya çıktı.

Cussler'ın kitapları yüzden fazla ülkede kırk dile çevrilmişir ve yüz yirmi milyondan fazla, okuyucusu vardır. Cussler; batık gemileri bulup çıkarmakla, ün salmıştır. Ulusal Sualtı ve Denizcilik Kurumu'nun (NUMA) kurucusudur. Bu Amerikan denizcilik ve deniz kuvvetleri tarihi araştırması yapan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Cussler, denizcilik uzmanı ekibi ve NUMA gönüllüleri tarihi değeri olan altmıştan fazla, sualtında bulunan batık enkazın yerlerini keşfetmiştir. Buldukları batıkları kanıtlayıp belgeledikten sonra, bunların çıkarılma haklarını hiçbir kâr amacı gütmeden, üniversitelere ya da yetkili devlet kuruluşlarına, devretmektedirler. NUMA, denizcilik tarihi ve bağış yapma hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için, Eylül 1998'de bir internet sitesi kurmuştur. Su altında yaptığı olağanüstü keşifler nedeniyle, Lowell Thomas madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

44 yıldır Barbara Knight'la evli olan Cussler'ın; üç çocuğu ve iki torunu vardır. Karısıyla birlikte; zamanının çoğunu, Colorado dağları ve Arizona çöllerinde geçirmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 770 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 437 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları