Corci Zeydan

Corci Zeydan

Yazar
7.0/10
30 Kişi
·
100
Okunma
·
11
Beğeni
·
1343
Gösterim
Adı:
Corci Zeydan
Unvan:
Lübnanlı roman yazarı ve tarihçi
Doğum:
Beyrut, Lübnan, 14 Aralık 1861
Ölüm:
Kahire, Mısır, 12 Temmuz 1914
Corci Zeydan veya Girgi Zaidan (d. 1861 – ö. 1914), Lübnanlı roman yazarı ve tarihçi.

Yazar, Arap edebiyatının roman kulvarında önemli bir yere sahiptir. Geride bıraktığı eserler genç kuşaklara yol gösterici olmuştur. Tarihî konularda yaklaşık otuz roman kaleme almıştır. Gazetecilik de yapan Zeydan, el-Hilâl gazetesinin kurucusudur.
Kadınların hak ve hukukları hangi toplumda çiğnenir ise, o ülkede diğer hak ve hukuk da çiğneniyor demektir. Kadınlara yapılan zulümle orantılı olarak toplumda zulüm ve adaletsizlik ortaya çıkar.
" Hz. Ömer vaililerden hesap sorma işinde çok titiz davranırdı. Valilerin birşeyden para kazandığını duyunca ellerinde bulunan malların yarısını Beytül-mâl'e (devlet hazinesi) devrederlerdi. "
lşte avam takımı her zaman ve mekanda böyledir. İktidar peşinde koşanlar hiçbir zaman avamın desteğinden kendilerini müstağni göremezler. Kaldı ki görmemelidirler. Çünkü halkın büyük çoğunluğu avamdan oluşur. Vergiler ve asker avamdan alınır. Avam sınıfının sevgi ve güvenini kim kazanabilirse avam onu derhal omuzlarına alıp, iktidara çıkarır. Dünyada din ve dini hisler kadar halkın gönlünü ve kalbini cezbeden başka hiçbir kuvvet yoktur. Bu yüzden siyaset ve diyanet bir arada toplanırsa iktidarın vasıtaları da bir araya getirilmiş olur. En fazla zeka ve deha sahibi olan kişi, avamı takvası ile en fazla memnun edebilen kimsedir, hakimiyet ve iktidarı ele geçiren de odur.
Küfe halkı kendi valilerinden şikayeti içeren bir dilekçeyi halife Mansur'a arz ettiklerinde, halife Mansur "Siz nasıl iseniz idareciniz de öyle olur" tevki'ini yazmıştır.
758 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Islam Medeniyetinin henüz Hicaz'ın yalın şartlarında olgunlaşmadan önce Arap yarımadasının siyasi, ekonomik durumu.. Islamın doğuşu ile birlikte diğer toplumlarla etkileşiminden doğan küresel hale gelmiş bir Medeniyeti anlatan 2 Ciltlik eser Islam Tarihi ve Ortadoğu devletleri tarihi ile alakalı çalışma ve araştırma yapacak arkadaşlar için harika bir baş ucu kaynak
385 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Selahaddin Eyübbi gibi büyük bir komutanı daha yakından öğrenmek için Corci Zeydan çok iyi bir kitap hazırlamış.Cömertliği ve iyilikseverliği ile bilinen cennet mekan Selahaddin Eyyübi gerçekten şanına yakışır bir komutan imiş.O dönemde devletin baş düşmanı olan Haşhaşilerle olan mücadeler roman kurgusu ile sıkıcı olmadan anlatılmış.Selahaddin Eyyübi'nin komutanlarından olan İmadüddin'in kahraman askerliğinin yanında Selahaddin'e olan sadakati ve masumane aşkı anlatılıyor.Kitap dili akıcı ve roman kurgusu sürükleyici olduğu için zevkle okunacağını düşünüyorum.
304 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Harun Reşit in veziri ile yine Harun Resitin kız kardeşi arasında yaşanan aşkın felaketle sonuçlanan hikayesini konu alan bir kitap. Kitapta dikkatimi çeken husus ise dinimizin hoş bakmadigi lüksün satafatin eğlence meclislerinin en uç noktada yasanisi. Hiçbir anlam veremediğim cariye mevzusuna da hiç değinmiyorum zaten tabi birde kölelik. ..Aslında yazılacak konuşulacak çok şey var kitap hakkında ama biz yine iyi okumalar diyelim ve saygilar sunalim tüm okurlara.
758 syf.
·226 günde·Puan vermedi
Kitabı tercüme eden kıymetli insan Doç. Dr. Nejdet Gök üniversiteden hocamızdı, eseri de ders kitabı olarak işledik.

Akademik bir İslam medeniyeti tarihi okuması ilk defa yaptığım bir denemeydi. Nejdet hocamızın rehberliğinde olunca tam bir tecrübeye dönüştü diyebilirim.

Alt sınıflardan birine vermiştim, bir daha geri gelmedi. Aklıma geldikçe hüzünlenirim. Kitaplığımdaki yeri de mahzundur. Kitabı Nejdet hocamın bir hediyesi olarak gördüğüm için eksikliğini hissediyorum.
288 syf.
·22 günde·5/10
Kitap, Osmanlı Mısırı'nı anlatırken bunu Napolyon'un 3 yıllık işgali ile bitiriyor. Cunku yazara göre işgalden sonraki dönemde Mısır Valisi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminde Osmanlı Devleti yoktur, Mehmet Ali Devleti vardır ve kitap yazıldığı tarih itibari ile de o devlet devam etmektedir. Bu arada yazarın kitabı 20.yüzyıl başında yazdığını da ekleyelim.Kitapta Osmanlı hakimiyeti öncesi Mısır'ın siyasi geçmişi de verilmiş.

Genel olarak aradığımı bulamadım. Taraflı ve biraz da Türk düşmanlığı izleri taşıyan gercek dışı bilgi ve yorumlar var ve bunları eserin yazımından 100 yıl sonra tekrar yayıma hazırlayan ve aslen Mısırlı olan Prof.Harp de tespit ederek düzeltiyor ve tenkit ediyor. Yazarın Arap milliyetçisi bir Lübnanlı hristiyan olduğunu da göz önüne almak gerekiyor.

Kitabın yazıldığı dönemdeki bilimsel araştırma ve incelemelerin yetersizliği ve yokluğu da hemen kendini belli ediyor.

Kitapta Mısırın Osmanlı dönemindeki siyasi, ekonomik ve sosyolojik yapısını bulmayı beklerken hiç bir şey bulamadım.

Benim için biraz zaman kaybı oldu.
304 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

İki Dünya Arasında
Corci Zeydan
PANAMA YAYINCILIK
Sayfa Sayısı: 304

Bağdat’ı ikiye bölen Fırat Nehri’nin üzerinde aceleyle yol alan bir gemi, önemli yolcular ve büyük sırlar taşıyordu.
Bir şair, bir kadın ve iki çocuk...

Pek çok yerde çeviri hataları var. Görmezden gelerek okumaya devam edebilirsiniz.

Felaketle sonuçlanan hazin bir aşk öyküsü sizleri bekliyor. Yazacak çok şey var ama okursanız yorumlamanız daha kolay olacaktır.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
https://tr.letgo.com/...cf-ae68-907bd57c8ca5
304 syf.
Halife Harun Reşid dönemi yine kanlı biten aşk hikayesi. ..Harun Reşid'in kızkardeşi Abbase ile azad köle Vezir Cafer'in büyük aşkı ve acı sonlari...Tarih her daim acılar ve kanla yazılmış ve hala acılar devam etmekte...
385 syf.
·6/10
Selahattin Eyyubi ve hashasilerden daha çok Selahattin Eyyubinin en iyi adamı Imameddin'in kahramanliklari ve aşkından bahsediyor. Yani bir Alamut beklemeyin (: ama güzel akıcı ve zihinde hoş bir tat bırakan bir eser. Film niyetine okunacak kitaplardan.
207 syf.
·6 günde·Puan vermedi
#kitapyorum
#tavsiyekitap
#okudumbitti
#17
ramazansuiakstı
#hz.alininöldürülüşü
#corcizeydan

Hz. Osman, birilerinin eliyle öldürülünce, ümeyyeoğulları bunun intikamıno Hz. Aliden almak istemişler. Öyle bir fitne ortaya çıkmış ki, hem insanları kışkırtıp Hz. Osmanı öldürtmüşler, sonrada suçu Hz. Ali'ye atarak onuda ortadan kaldırmak istemişler. Hariciler önce Hz. Alinin yanındayken sonra ona düşman olmuşlar. Kufe dilberi Katam, alacağı intikam için bir kurban arar ve ümeyye oğullarından said'i bulur. Said Hz. Aliye düşman Katama söz verip halifeyi öldürmek için yola çıkacağı sırada dedesi Ebu Ribah haber gönderir yanına çağırır. Ebu Ribah Hz. Ali düşmanıyken Allahın gösterdiği doğru yolla ona olan kini diner. Ve torunu Saidede vasiyet ederek, Hz. Aliyi korumasını ister. Said, Kabe de yeminleşen 3 adamı duymuştur. 3 kişi Hz. Ali, muaviye ve amr'ı öldürmek için yeminleşir. Said duyduğunamı yansın, dedesinin vasiyetinemi... Said ve abdullah, fustatta hz. Ali yanlılarıyla görüşmek için yola çıkarlar.
Said ve Abdullaha fustatta ne olacak?
Said, katamla evlenebilecek mi? Hz. Ali kurtulacakmı? Bundan daha fazlası bu kitapta.
Tarihe farklı bir açıdan bakmak isterseniz tavsiye olunur bu güzel roman...

Yazarın biyografisi

Adı:
Corci Zeydan
Unvan:
Lübnanlı roman yazarı ve tarihçi
Doğum:
Beyrut, Lübnan, 14 Aralık 1861
Ölüm:
Kahire, Mısır, 12 Temmuz 1914
Corci Zeydan veya Girgi Zaidan (d. 1861 – ö. 1914), Lübnanlı roman yazarı ve tarihçi.

Yazar, Arap edebiyatının roman kulvarında önemli bir yere sahiptir. Geride bıraktığı eserler genç kuşaklara yol gösterici olmuştur. Tarihî konularda yaklaşık otuz roman kaleme almıştır. Gazetecilik de yapan Zeydan, el-Hilâl gazetesinin kurucusudur.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 100 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 163 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.