Cornelia Funke

Cornelia Funke

Yazar
8.4/10
38 Kişi
·
108
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.061
Gösterim
Adı:
Cornelia Funke
Unvan:
Yazar,pedagog
Doğum:
Almanya, 1958
Alman yazar Cornelia Funke, Harry Potter'in yazarı Rowling'ten sonra tüm zamanların (yalnızca çocuk değil, genel edebiyatta) en başarılı yazarı kabul ediliyor.
Bir şeyler doğru gitmeyince çocuklar bunu hemen hisseder. Onlar, kendilerine açıkça söylenmeyenleri hissederek bilmeye alışkındır.
Kimi kitapların tadına bakılır,
kimisi hemen yutulur,
yalnızca pek azı çiğnenir
ve tümüyle hazmedilir.
Kızının yüzünü ne kadar da seviyordu. Evet çok seviyordu bu yüzü ve bu yüzün mutlu olmasını. Dünyada bundan daha çok istediği bir şey yoktu.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Çok uzun zaman kimsesiz bir grup çocuğun sorumluluğunu alan, onların yemek ve barınak ihtiyaçlarını yaptığı hırsızlıklarla karşılayan ve bu sayede kimsesiz çocukların gözünde kahraman olan bu çocuk aslında bir şeyler saklamaktadır. Kimsesiz cocuklar yaşadıkları maceralar eşliğinde gerçeğe ulaşacaklar, öğrendikleri gerçek karşısında kendilerini oldukça aptal hissedeceklerdir.
552 syf.
·23 günde·6/10
Cornelia Funke'nin okuduğum ikinci kitabı. Önceden bir kitabını okumuş olduğumu ise daha yeni fark ettim. Yine çocuklar için yazılmış absürt fantastik diyebileceğim bir türdeydi.
Mürekkep yüreği okurken başlarda sıkıldım ve böylesine orjinal bir konunun bu şekilde işlenişini ve kahramanların basit oluşunu beğenmedim. Ama serinin devamı niteliğinde aynı bunun gibi kalın iki kitap daha varmış. Belki yazar bu fantastik dünyayı daha ayrıntılı tanıtma işini o iki kitapta başarabilmiştir. Ve daha hareketli bir kurgu vardır.
Son olarak şunu söylemeliyim ki, kitabın konusunun orjinalliğini sevmemin yanı sıra özellikle sevdiğim sahne mürekkep yürek kitabının yazarının, kendi yarattığı karakterlerle canlı kanlı karşılaşması. Sırf bu kısım bile bir kitap olma potensiyelinde diye düşünüyorum. Ayrıca kitapta verilen en kötü gibi gözüken hikaye dahi mutlu sonla bitebilir mesajı da önemliydi.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir fantastik kurgu romanı. Jon Witcroft, yatılı okula gönderilen bir gençtir. Annesi, babası öldükten sonra Sakallı adını verdiği bir adamla sevgili olmuştur. Salisbury'de okumaya başlayan Jon, Angus, Stu ve Ella ile tanışır. Ve de hayaletlerle. Şövalye William Longspee bir hayalettir ve ihtiyacı olanlara yardım etmektedir. Jon'a Lord Stourton ve yardımcılarının hayaletleri musallat olmuştur. Stourton, Hartgill ailesinden herkesi öldürmektedir ve Jon da bu ailedendir. Ancak Ella, ninesi Zelda ve William, Jon'a yardım eder. Bu arada Jon, Sakallı'nın Ella'nın amcası olduğunu öğrenir. Lordu atlatan bu ekip William'a borcunu ödemek için kalbini bulup karısının mezarına gömeceklerdir. Ama acaba bunu başarabilecekler midir? Jon, Şövalyenin öğrencisi midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cornelia Funke
Unvan:
Yazar,pedagog
Doğum:
Almanya, 1958
Alman yazar Cornelia Funke, Harry Potter'in yazarı Rowling'ten sonra tüm zamanların (yalnızca çocuk değil, genel edebiyatta) en başarılı yazarı kabul ediliyor.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 108 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 81 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.