Craig Silvey

Craig Silvey

Yazar
7.5/10
482 Kişi
·
1.609
Okunma
·
44
Beğeni
·
2.866
Gösterim
Adı:
Craig Silvey
Unvan:
Avustralyalı Yazar, Müzisyen
Doğum:
Batı Avustralya, 1982
Craig Silvey
Roman Yazarı
Doğum: 1982, Batı Avustralya, Avustralya
Kitaplar: Maskeli Kahraman, Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Tanrinin Unutulan Cocuklari, Çemberin Dışındakiler
"Herkes yaşlanır. Herkes bir meslek öğrenebilir, vergilerini ödeyebilir ve bir aile kurabilir. Ama bu büyümek değildir. Asıl önemlisi dünyan sarsıldığında nasıl davrandığın ve etrafında neleri ne kadar görebildiğindir."
'Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık olmanın büyüleyici bir tarafı vardı.Sanki onların bilmediği bir şey biliyormuşsun gibi'
Her biri diğeri kadar yalnız olan üç milyar insan. Dörtte üçünün susuzluğunu asla gideremediği, sularla kaplı olan bir dünya.
"İnsanların karanlıktan korkması gibi. Aslında korktukları şey karanlığın kendisi değildir; o karanlıkta neler olabileceğini bilmemeleridir."
"Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi."
"Özür, yanlışların ardından gelirdi. Sonucun incitici bir yankısı. Tıpkı bilmenin hüzün olduğu gibi, özür dilemek de hüzündü. Özür dilemek bazen kişinin kendine acımasıydı.Ama aslında özür dilemek kişinin kendisiyle ilgili değil, karşınızdaki kişiyle ilgiliydi. Kabul edebilir ya da etmeyebilirlerdi.
Özür dilemek kendinizi açığa çıkarmak, kucaklanmaya, alay edilmeye veya intikam alınmaya açık hale getirmek demekti. Özür dilemek bağışlanma dileyen bir soruydu,çünkü iyi bir yüreğin metronomu, her şey yoluna girip olması gerektiği hale gelene kadar yatışmazdı. Özür dilemek olanı geri almak değil, olanları ilerletmekti. Boşluğu kapamaktı, özür dilemek bir yemindi. Bir adak... Bir hediye..."
448 syf.
·5/10
Spoiler içeriyormuş...

Farklı hikaye bekliyordum. En azından adı buna mecbur bıraktı. Bazı diyaloglar çok sıka biliyor,anlamsız,sanki kitap 448 sayfa olsun bu şart diye alakasız fazla uzatılmış. Lauranın ölümü daha başka ola bilirdi. Sonu soru işaretleriyle bırakıyor. Oysa ki bir kitabı okuduğunuzda aklınızda soru işaretinin kalmaması lazım. Bu kitabı uzun süre hatırlamak dahi istemiyorum çünki gözümdeki çocukluğun masumluğu yerle bir oldu. Yetişkinliğe geçen dönemlerde bile olsalar,hiç birinin safça,çocukça fikirleri yok.
Tüm bunları kenara bırakırsak kitap her şeye rağmen çabuk ilerliyor.
Kitabın ismi "Tanrının unutulan çocukları " ama kiapta hiç böyle bir şey geçmiyor. Hem kitaptakı çocuk karakterlerin konuşmalarının hepsi ateizm yanlısı. Onları unutacak bir Tanrıya bile inanmazken kitabın ismi nereden geliyor acaba? :)
448 syf.
·Puan vermedi
Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi...
.
.
''Özür dilemek olanı geri almak değil,olanları ilerletmekti.Boşluğu kapamaktı.Özür dilemek bir yemindi.Bir adak.Bir hediye.''
.
.
“Bir şeyin nasıl sonuçlanacağını bilmemek, onu yapmamak için bir neden değildir.” .
.
.
-Hayat bir piyangodur: şanslı olan kazanır, şanssızlar ise Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır. -İyi haber: Ölmedik.
Kötü haber: Onlar da...
448 syf.
·8/10
Kitap sürükleyici olmasina karsin bazi yerlerde gereksiz ayrintilarda takili kalmasi olayin ilerlemesini engelliyor ve insani sıkabiliyor. Basinda anlatilan olaydaki merak ogesini canli tutmasiyaa arti yönü olarak degerlendirilebilir oluyacaklara iyi okumalar :)
448 syf.
·Beğendi·10/10
Geleceğin Dünya Klasikleri'ne girebilecek tek roman!
Beklentinizi yüksek tutun çünkü kesinlikle bu beklentinizi boşa çıkaracak bir kitap değil.
Dostluğun saflığını gösteren nadide romanlardan. Okuyun efendim.
448 syf.
·24 günde·5/10
Kitapta; yaşadığı bölge halkı tarafından istenmeyen, dışlanan bir çocuğa ( Jasper) , kendisini büyük bir tehlikeye sokarak yardım eden başka bir çocuğu görüyoruz ( Charlie).Kitap gereksiz uzun, vasatın üzerine çıkamıyor. Okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz bir eser.

(Öğğğğk yoruma gel).

Evet kötü bir yorum , son zamanlarda sitemizdeki tartışmalarda bolca kullanılan anlamıyla “doyurucu “ değil.

Ama bir sor, yaptım ama niye yaptım?

Çünkü şuanda derdim yorum yapmak değil reklam yapmak. (Kitabı kötü niyetlerime alet edeceğim en Nuri Alço’sundan.) Hem de subliminal falan değil gözünüze soka soka, vapur satıcıları gibi reklam yapmak.( Bunun yeri burası değil diyen, gelininin koyduğu eşyaların yerini bir türlü beğenmeyen kaynana zihniyetine sahip olanlara, üç numaralı deli Kadir bakışımı attıktan sonra bal dökmeye devam edeyim efenim.)

Abilerimmmm… Ablalarımmmm… Ve her sivilcesinden mutluluk fışkıran ergenlerimmmm….( Şaka, şaka böyle tanıtmayacağım…)

Bir kitap okudum hayatım değişti diyenlerden misiniz?

Çok mu uçtum ?

Peki, hanginiz okuduğumuz kitapların hayatımıza etki etmediğini savunabilir?

O zaman gelin daha çok kişinin kitap okumasına biz de yardım edelim. Ve bu yardımda bırakın paradan söz etmeyi, hiçbir entel mabadın yerinde kalkmayacağına izci sözü de veriyorum. ( Homurdanmayalım kendi aramızda sadede geliyorummmm.)

Bahsedeceğim şey Kaf dağının ardındaki bir şey değil bu sitede de birkaç kez üzerinde durulmuş.

Sizi GETEM’e ( Görme Engelliler Teknoloji Merkezi) gönüllü okuyucu olmaya davet ediyorum. http://www.getem.boun.edu.tr bu linki tıklayın,inceleyin ve kitaplara susamış insanlara yardım edin. Çekinceleriniz olmasın kitap seslendirmek için öyle Kopenhag kriterleri falan yok. Bizim milli , Nefes Alsın Yeter Kriteri kadar olmasa da çok kolay birkaç noktaya dikkat ederek rahatlıkla bir çoğumuz okuyabilir.

Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu neden Getem’den daha fazla bahsetmiyorum oldu. Bu yüzden yazara teşekkürü bir borç bilirim. Ara ara Getem’den bahsetmeye devam edeceğim efenim…
448 syf.
·24 günde·5/10
Sanırım kitabı pek çok kişi beğenmemiş. Çok ödül almasına da şaşırmışlar. Evet kitabı bende çok beğenmedim, çok ödül almasına bende şaşırdım. Lakin kitapın konusunu beğendim. Jeffrey'le Charlie'nin arasında geçen diaologlarıda beğendim. Beğenmediyim kitapın çok uzatılmış olması, kesinlikle kitap isminin konuyla ilgili olmamasıydı. Sonu ise bence daha iyi olabilirdi. Ne çok abardılacak nede çok kötülenecek bir kitap değil.
448 syf.
·8/10
ilk okuduğum kitaplardan biri. Craig Silvey'i bu kitaptan tanıdım aman aman bir kitap olmasa da gayet güzel bir kurgusu var okunabilir bir kitap.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitap da iki cesur çocuğun, şanssız, gizemli ve çekici olaylar silsilesine bir çocuğun gözünden tanık oluyorsunuz. Okuduğum en güzel kitaplar arasın da yerini aldı Tanrının unutulan çocukları. Dokunaklı bir dille birbirinden ilginç sırlar barındırıyor kitap. İki çocuğun macerası toplumdaki ahlaki değerlerin gerçek yüzünü su üstüne çıkartıp, toplumun çocukların gelişim evresinde ki etkilerini çok güzel şekil de size aksettiriyor. Kitabı okurken ister istemez Charlie’nin yaşına gidip, çocukluğun masumluğuna kapılıp gidiyor ve kendi çocukluğunuzdan bir şeyler buluyorsunuz. Kitabı bitirdiğim de sanki iki dostumu kaybetmiş gibiydim, onlarla orada kalmayı istedim. Kitap bence okunabilecek çok güzel bir kitap. Bana nedense okurken uçurtma avcısını hatırlattı.
448 syf.
Kitap hakkında çevremde duyduğum en negatif eleştiri gereksiz betimlemelerdi. Bu yüzden önyargılı yaklaştım kitaba... Fakat okudukça sevdim, açıkçası betimlemeleri beni sıkmadı. Ne çok beklentili ne de çok önyargılı yaklaşmayın bence, okunabilir güzel bir kitap.
Cesaret,korkuya direnmek ve ona galip gelmektir. Kitabi elinize aldığınız andan itibaren kitabı okumuyor yaşıyorsunuz. Charlie ve Jasper'in sırrına ortak olma heyecanını sonuna kadar hissediyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Craig Silvey
Unvan:
Avustralyalı Yazar, Müzisyen
Doğum:
Batı Avustralya, 1982
Craig Silvey
Roman Yazarı
Doğum: 1982, Batı Avustralya, Avustralya
Kitaplar: Maskeli Kahraman, Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Tanrinin Unutulan Cocuklari, Çemberin Dışındakiler

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 1.609 okur okudu.
  • 30 okur okuyor.
  • 589 okur okuyacak.
  • 57 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları