Dale Carnegie

Dale Carnegie

Yazar
8.3/10
656 Kişi
·
2.412
Okunma
·
269
Beğeni
·
13,3bin
Gösterim
Adı:
Dale Carnegie
Unvan:
Amerikalı Yazar, Hatip, Kişisel Gelişimci ve Kişiler Arası İletişim Uzmanı
Doğum:
ABD, 24 Kasım 1888
Ölüm:
1 Kasım 1955
Dale Carnegie (24 Kasım 1888 - 1 Kasım 1955), Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pekçok dile çevirilen "How to Win Friends and Influence People" (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır.

Hayatı
1888 Missouri Maryville'de fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. State Teacher's College'de eğitim gördü. Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermekti daha sonra Armour & Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesindeki yöneticisi haline geldi. 1955 yılında Hodgkin rahatsızlığından öldü. Belton, Missouri'de gömüldü.Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik oldğumuzu ilk keşfeden ve hayatını bunu değiştirmek için harcayan ender kişilerdendir.yazarlığa başladığı ilk günlerde herhangi bir canlı hakkında insandan daha fazla kitap olduğunu keşfetti.Yazdığı kitaplarda ise genelde kendinden birşeyler değilde yaşanmış ve tecrübe edilmiş olayları kullanmıştır.

Dale Carnegie tarafından düzenlenen, tüm dünyada standartlaştırılmış kişisel gelişim kurslarıdır.

Temel kurs her biri üç saat süren oniki akşam haftada bir oturumundan oluşmaktadır. Kurslarda genel olarak 10-30 arasında katılımcı yer alır.
Ünlü düşünür Montaigne bile aynı hatayı yapmıştı. "Hayatım, asla gerçekleşmeyecek talihsizleri düşünerek geçti," diyordu Montaigne. Aynı şey hepimiz için geçerli.

"Unutmayın," diyor Dante, "bu gün bir daha doğmayacak." Hayat büyük hızla akıp gidiyor. Uzayda saniyede on dokuz millik bir hızla hareket ediyoruz. Bu gün bizim en değerli varlığımız. Çünkü emin olduğumuz tek varlığımız.
Tanrım!
Bana değiştiremediğim şeyleri kabul etmek için
Sükûnet,
Değiştirebileceğim şeyler için
Cesaret,
Ve bunu ayırdedebilmem için
Akıl ver!
Dr. Reinhold
'Kin tutmanın büyük bedeli'
Shakespeare: 'Düşmanınız için öyle çok kızdırmayın ocağı. Çünkü o ocak sizi yakacaktır' demektedir. Yani kin tutan ve nefret eden insana bunların çok zararı vardır. Bunun için. 'Düşmanlarımıza kin beslemeyelim. Aksi halde onlar verdiğimiz zarardan fazlasını kendimize veririz.
'Sevmediğiniz insanları düşünmeye bir dakika bile harcamayın'.
'' Allah'ın bile insanlar hakkındaki hükmünü ömürleri sona erdikten sonra verdiğine inanırken... Biz kim oluyoruz da insanları birkaç kez görmek, iki-üç yazı okumak, birkaç dedikodu dinlemekle yargılama hakkına sahip olabiliyoruz. ''
283 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Şahsımca, muhteşem bir kişisel gelişim kitabı. Kitabın başından sonuna kadar... ("Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak.") diyen bir yazarımız var. Bu yazar, kitabın ilk sayfalarında kendi hayatını anlatmış. Kitap okurlarını kendine çekmek için. Bence bunu başardı da, Yazarımız, zor bir hayat geçirmiş. Ama asla vazgeçmemiş ideallerinden, hayallerinden, amacından, hedefinden. Kitaba gelecek olursak, Kitapta: Mutlu yaşamın sırrını yazarımız, dokuz ana başlık altında toplamış. Ve kitabın bir bölümü bitince, ikinci bölüme geçmeden yazarımız, birinci bölümün özetini çıkarmış. Bu özet de, okuyucuyu şahsımca, daha çok motive ediyor. Bir de; kitap bize, hayatında büyük boşluğa düşen o boşlukta daima mücadele eden insanları anlatıyor. Yazarımız, hayatlarında böylesine umutsuz, çaresiz kalmış insanlara kitabını yazarak, destek olmuş. Ve bu çaresiz insanlarda, bu kitabı okuyarak, kitabın içindeki planları, programları, anektotları yerine getirerek, yazarın anlatışına göre, hayatlarında çok başarılı olup, kariyer sahibi saygın insanlar haline gelmişler. Yazarımız, İyi ki bu kitabı yazmış. Bir hayata değil, birçok hayata şahsımca bu özel kitabını yazarak dokunabilmiş. Sevgili 1K severlere kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Ve bu aşağıda yazacağım cümleyi hayatınızın her ucunda aklınıza getirin. Unutmayın! Daima hatırlayın. (Umut, hayatın bir ucunda her zaman nefes alıyor. Kitapla kalın sevgiler :)
280 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10
* Samimi ilgi göstermek
* Gülümsemek
* İsim ile hitap etmek
* İyi bir dinleyici olmak
* İnsanların ilgi alanları ile ilgili konuşmak
* İnsanlara önemli biri olduğunu hissettirmek
* İnsanlarla tartışmamak
* İnsanlara yanlış düşündüğünü söylememek
* Kendi yanlışını kabul etmek
* Söze dostane başlamak
* Evet dedirtecek şekilde sorular sormak
* Karşındakinin konuşmasını sağlamak
* Fikrin kendisinin olduğu izlenimini vermek
* Empati kurabilmek
* İnsanların isteklerine sempati göstermek
* Fikirlerini somut şeylerle ifade etmek
* İnsanları özelliklerini ortaya çıkarmaları için teşvik etmek
* İnsanlara hatalarını dolaylı bir şekilde anlatmak
* Kendi hatalarından bahsederek eleştirmek
* Emir vermemek, rica etmek
* Karşındakinin gururunu okşamak
* En küçük bir şeyi bile takdir etmek
* Yanlışların kolayca düzeltilebileceğine inandırmak
* Yaptırmak istediğin şeyi karşındakine sevdirmek
280 syf.
·13 günde·10/10
Öncelikle söylemek gerekir ki bu kitap bir kişisel gelişim kitabı değil. Hayatta herkese faydası dokunacak, günlük hayatta insanlarla kurduğumuz ilişkileri daha pozitif hale getirecek yönlendirmeler ve tavsiyelerden ibaret. Aslında söz konusu olan, bu ilişkileri kendi lehinize geliştirmeniz. Bahsettiğim, patronunuzla ilişkiniz olabilir, işçinizle olabilir, mesai arkadaşınız, aileniz, yakın arkadaşlarınız hatta evinize çağırdığınız bir usta bile olabilir.
Yazar kitabı dört bölüme ayırmış:
1- İnsanlarla ilişkilerde temel yöntemler (3 Prensip)
2- İnsanların sizden hoşlanmasını sağlamanın yolları (6 Prensip)
3- İnsanların sizinle fikir birliğine varmasını sağlamanın yolları (12 Prensip)
4- Lider olmanın prensipleri (9 Prensip)
Her bölümde konu başlığı ile ilgili prensipler anlatılıyor ve bu prensiplerin uygulandığı örnekler ve sonuçları gösteriliyor.
Kitabın ismi biraz yanıltıcı aslında. Dost edinmek ve insanları etkilemekten çok insan ilişkilerinde işleri yoluna koymak gibi düşünebiliriz içeriği. Anlatılan prensiplerde biraz faydacılığa yönelik bir anlayış söz konusu ancak bunun insanları kandırarak değil doğru olanı yapmaya çalışarak elde edilmesi anlatılıyor. Demek istediğim, bir insanın hatalarını yüzüne vurma ki kendisini savunmaya kalkışmasın ve daha uzlaşmacı olsun ama bunu yapay bir şekilde değil böyle olması gerektiği için yap, sonuçta karşılaşacağın uzlaşmacı tavır zaten iyi tutumunun doğal sonucu olacaktır gibi bir anlayış var ortada. Peki bu kitabı sadece okumak yeterli mi? Değil. Okuduktan sonra benimsemek ve uygulamaya çalışmak önemli. Örneğin insanlarla ilişkilerde temel yöntemler adlı bölümün ilk prensibi şu: “Eleştirmeyin, kınamayın ve şikayet etmeyin.” Peki bir şeyleri eleştirmediğiniz, şikayet etmediğiniz bir gününüz geçiyor mu? Şahsen benim geçmiyor. Kitabı okumama rağmen hala engelleyebildiğim bir şey değil. Ancak artık daha çok dikkat ettiğimi söyleyebilirim.
Kısaca toparlamak gerekirse, günümüzde hepimiz çeşitli sebeplerle insanlarla sürekli etkileşim halindeyiz. İstemeden yanlış davranışlar sergileyebiliyoruz veya dikkat etsek çok daha olumlu sonuçlanacak olaylar yaşıyoruz. Bu kitaptan en azından birkaç şeyi görüp benimsesek iş hayatımıza, sosyal hayatımıza ve aile hayatımıza çok faydası olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi bu bir kişisel gelişim kitabı değil. Kendini keşfet, iç huzurunu bul gibi saçmalıklar yerine gözleme ve deneye dayalı yöntemlerden oluşuyor. Okunmasını tavsiye ederim.
288 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın başında yazar kendini, New York'un en mutsuz gençlerinden biri olarak tanımlıyor ve başından geçenlerden, kitabı yazma serüvenine kadar birazcık özgeçmişinden bahsediyor bize. Daha sonra bu kitaptan istifade edebilmek için yapılması gereken 9 öneriyi belirtiyor ki gerçekten faydaya değer. Ve bölüm bölüm ruhunuza hitap etmeye başlıyor.

Üzerini çize çize, not ala ala okuduğum bu kitabın bir özetini çıkardım ve slayt haline getirmeyi planlıyorum. Çünkü yaşam koçum Sinem bana; "Bu kitabı okurken yazarın kendin olduğunu düşüneceksin ve bana 1 saatlik bir sunum yapacaksın! Seni Dale Carnegie olarak görmek istiyorum karşımda." dedi. Ön hazırlıklarım tamam ve yaklaşık 20 günlük bir süre içinde bu sunumu yapmayı planlıyorum.

Sizlere tavsiyem, eğer ki bu kitabı hayatınıza monte etmeyi planlıyorsanız, bu tarz bir çalışma yapmanız.

Unutmayın; "Üzüntüyü bırakın, yaşamaya bakın."

Saygılarımla...
%58 (128/223)
·Beğendi·10/10
Bu kitap kesinlikle bir rehber, kendimi kaybettiğimde ve yol aradığımda koşacağım bir yardımcı olacak. Hayatımda ilk defa bu kelimeyi kullanacağım. "Bu benim başucu kitabım."
283 syf.
·62 günde·Beğendi·10/10
üzüntüyle hiçbir yere varamayacağını anlayarak üç basamaktan ibaret olan şu yöntemi uyguladı.
1-Olayı inceleyip, en kötü olasılık nedir? Bunu araştırmak.
2-Gerekirse bu en kötü olasılığa hazırlanmak.
3-Sonra sakince zararı azaltmanın yollarını aramak.
224 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bu incelemeye öncelikle bir TEŞEKKÜR ile başlayacağım. Dale'ye 'kendine güvenmenin ne kadar işe yarar olduğu'nu bizlere yeniden hatırlattığı için teşekkür ederim !
Enerjik olmak, hazırlıklı olmak, pratik, tekrar, izleyicinin (dinleyici) kendisi ve sizinle ortak noktalar bulması, izlenim, diksiyon, kendine güvenmek ve kendinden emin görünmek gibi daha bir çok konu başlığında öğreti sunan muhteşem bir kitaptı.
Eğer siz de bir topluluğa hitap eden ya da topluluk önünde konuşma yaparak hayatını sürdüren bir bireyseniz (bu iş yerinde yaptığınız bir sunum bile olabilir), bu kitabı mutlaka okumalısınız !
Başarıların peşinizi bırakmayacağını göreceksiniz. ️
304 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bu kitaptan daha doğrusu bu yazardan öncelikli olarak 'önyargılı olmamayı' öğrendim. Kişisel gelişim kitaplarının insanları hep sıktığını ve uugulanamaz olduklarını düşünmüşümdür. Dale Carnegie'nin bu kitabını okuduğum süre boyunca insanlarla olan iletişimimde nerelerde hata yaptığımı gözlemleme şansım oldu. Bir diğer yandan da tekrar tekrar okumam gerektiğini düşündüm. Bu kitaptan yapılacak en onemli çıkarımlar şunlardır: "Dolu dolu yaşamak için dostlara ihtiyacımız vardır. Eleştiri dürtüsüne karşı koyabilmek, övgü alışkanlığı edinmek ve övgünün değerini anlayabilmek insanların bizi sevmesini sağlayacak önemli unsurlardır. Bunlar bizim hem sosyal yaşantımızda hem de evde mutlu olmamızı sağlar. Her insanın temel gereksinimi de budur."
224 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Benim okumuş olduğum bu kitap, ( Alem Yayınları,Terc.Ömer Rıza Doğrul,448 sayfa ) kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi.

Söz söylemek / konuşmak üzerine iş yapan kesimin mutlaka okuması gereken,uygulamalarla ve alıştırmalarla takviye edilmiş,ayrıca başarıya giden yolları anlatan bu kitabın içeriği,bence ilköğretim ve ortaöğretim de uygulamalı ders olarak konulmalı...

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
232 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Dale Carnegie'nin birçok kitabından farklı olarak bu kitapta gerçek yaşam öyküleri yerini varsayımlara ve ünlü kişileri sözlerine bırakmıştır.
Hayatımızda iş hayatımızda olduğu kadar aile ve sosyal hayatımızda da çatışmalarla karşılaşırız. Peki bunlari nasil aşacağız ve insanları kırmadan istediklerimize nasıl ulaşacağız? Bu kitapta tüm bu sorular bir cevap buluyor.
Eğer çalışan bir bireyseniz bu kitabi okumanızda fayda var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dale Carnegie
Unvan:
Amerikalı Yazar, Hatip, Kişisel Gelişimci ve Kişiler Arası İletişim Uzmanı
Doğum:
ABD, 24 Kasım 1888
Ölüm:
1 Kasım 1955
Dale Carnegie (24 Kasım 1888 - 1 Kasım 1955), Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pekçok dile çevirilen "How to Win Friends and Influence People" (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır.

Hayatı
1888 Missouri Maryville'de fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. State Teacher's College'de eğitim gördü. Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermekti daha sonra Armour & Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesindeki yöneticisi haline geldi. 1955 yılında Hodgkin rahatsızlığından öldü. Belton, Missouri'de gömüldü.Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik oldğumuzu ilk keşfeden ve hayatını bunu değiştirmek için harcayan ender kişilerdendir.yazarlığa başladığı ilk günlerde herhangi bir canlı hakkında insandan daha fazla kitap olduğunu keşfetti.Yazdığı kitaplarda ise genelde kendinden birşeyler değilde yaşanmış ve tecrübe edilmiş olayları kullanmıştır.

Dale Carnegie tarafından düzenlenen, tüm dünyada standartlaştırılmış kişisel gelişim kurslarıdır.

Temel kurs her biri üç saat süren oniki akşam haftada bir oturumundan oluşmaktadır. Kurslarda genel olarak 10-30 arasında katılımcı yer alır.

Yazar istatistikleri

  • 269 okur beğendi.
  • 2.412 okur okudu.
  • 161 okur okuyor.
  • 2.020 okur okuyacak.
  • 47 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları